עו"ד ורו"ח אבידור לפיד |

איך תשמרו על הון משפחתי בהעברה בין דורית?

עו"ד ורו"ח אבידור לפיד, המלווה עסקים ויחידים בהיבטים השונים של ניהול ההון המשפחתי, מסביר מדוע ליווי מקצועי חיוני בכל הקשור להעברה בין-דורית של נכסים

עינב בן יהודה, בשיתוף עו"ד ורו"ח אבידור לפיד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עינב בן יהודה, בשיתוף עו"ד ורו"ח אבידור לפיד
תוכן שיווקי

שמירה על ההון המשפחתי היא נושא שמעסיק כל משפחה, ללא קשר להיקף נכסיה. יש שלושה סוגים עיקריים של העברות בין-דוריות ושמירה על הון משפחתי: העברת העסק המשפחתי לדורות הבאים, טיפול בהעברת ההון והנכסים שנצברו במשפחה וטיפול בהון שהצטבר בתקופת זמן קצרה ביותר, לדוגמה במקרה של הייטקיסטים, ספורטאים וטאלנטים.

לניהול ההון המשפחתי כמה מטרות עיקריות: שמירת ההון המשפחתי בתוך המשפחה; העברת העסק לדורות הבאים (בישראל לפי הערכות, 95%-70% אחוז מהעסקים הם עסקים משפחתיים); שמירה על אחדות המשפחה – מי שעובר את התהליכים הללו לא מגיע למחלוקות ולבתי משפט.

"טיפול לא נכון בהעברת ההון, הנובע פעמים רבות מחוסר מודעות וליווי מקצועי, עלול לגרום לאיבוד שליטה על העסק או איבוד הנכסים".

עו"ד ורו"ח אבידור לפיד מתמחה בהיבטים השונים של ניהול ההון המשפחתי – בין אם מדובר בעסק משפחתי, ובין אם מדובר בנכסים משפחתיים שונים דוגמת נדל"ן, תיקי השקעות ועוד. בנוסף, המשרד מתמחה במיסוי בינלאומי ואף עוסק בניהול עסקי של ספורטאים, בהם מדליסטים אולימפיים, ובהכנה שלהם ליום שאחרי הקריירה. במסגרת זו אף מגיש לפיד את הפודקאסט "הדקה ה-90" עם כדורגלן העבר אילן בכר.

עו"ד ורו"ח אבידור לפידצילום: דקלה שי

לפיד צבר ניסיון נרחב בתחום המיסוי, המשפט המסחרי והרגולציה הפיננסית במסגרת עבודתו במשרדים הגדולים בישראל הן כעורך דין והן כרואה חשבון (גורניצקי ושות', זיסמן אהרוני גייר ו-KPMG).

"לא מעט עסקים משפחתיים מאבדים הון ולעתים אף את העסק כולו, בגלל טעויות בסיסיות ונאיביות", הוא אומר, "יש לא מעט כשלים בתהליך של העברת ההון לדור הבא – ואותם ניתן למזער. הנתונים מראים כי רק שליש מהעסקים המשפחתיים שורדים את הדור הראשון, ורק %13 את הדור השני. לכן חשוב מאוד לדעת לעשות את ההעברה הבין-דורית של הנכסים באופן מקצועי, ובכך לדאוג לעתיד של העסק ושל דור ההמשך".

כדי לשמור על ההון המשפחתי ואף למנף אותו לאורך השנים יש צורך בתכנון אסטרטגיה המתבססת על החזון של הדור המייסד. "התכנון הזה צריך להיעשות בשלוש רמות: הרמה הראשונה כרוכה בהבנה כיצד דור המייסדים ניהל עד עתה את העסק ואיזו מורשת הוא רוצה להשאיר אחריו. השלב הבא הוא להבין את הרובד המשפחתי-הרגשי. חשוב לזכור שבעסקים משפחתיים יש לא מעט אמוציות. בשלב הזה בוחנים, למשל, מי מבני המשפחה מתכנן להיות חלק מהעסק בעתיד", מסביר לפיד. "לאחר שני השלבים הללו מגיע שלב הביצוע הכולל עריכה של הסכמים שונים".

"ליווי של בעל מקצוע הוא חיוני"

ההסכמים המבטיחים כי ההון המשפחתי ינוהל באופן מיטבי הם צוואות, הסכמי ממון, הסכמי נאמנויות, הסכמי מתנות, ייפוי כוח מתמשך ואמנה משפחתית. אמנה משפחתית היא מסמך משפטי שמתווה את ההתנהלות ודרכי הפעולה בעסק המשפחתי, המבוסס על הערכים של המשפחה והחזון שלה. במסמך כזה מתייחסים, למשל, לסוגיה מי ינהל את העסק בדור הבא, קובעים מה הקריטריונים להעסקה של בני משפחה, אופן תגמול בני המשפחה ועוד. "כל ההסכמים האלה חשובים כאשר יש הון משפחתי שחשוב לנהל אותו - לא רק עסק משפחתי", מבהיר לפיד, "אך כאשר יש גם חברה משפחתית חשוב שכל המסמכים הללו יהיו מסונכרנים עם מסמכי החברה".

הליווי של בעל מקצוע את התהליך כולו הוא חיוני, מדגיש לפיד. הוא מדגים זאת בהיבט ייפוי כוח מתמשך: "הבנקים, למשל, לא מקבלים ייפוי כוח אם הוא לא כולל פירוט כיצד אמורה להיראות ההתנהלות בחשבון. למשל - עד איזה סכום מספיק חתימה אחת, למי יש הרשאות חתימה ועוד. ייפוי כוח מתמשך חייב לכלול הנחיות מקדימות, אחרת הוא ריק מתוכן ואז הבנק עלול להקפיא את הגישה לחשבון. את זה לא כולם יודעים, גם לא אנשי מקצוע הפועלים בתחום".

לכן הניסוח של ייפוי כוח מתמשך חייב לכלול פירוט מספק של ההתנהלות הרצויה, אבל להשאיר מספיק מקום לשיקול הדעת של מיופה הכוח.

דוגמה נוספת היא צוואות. כשעורכים צוואה חשוב לפרט את מכלול הנכסים ולא לסמוך על דור ההמשך שיידע בדיוק מה יש ואיפה. לפיד: "גם כאן חשוב לתת הנחיות כלליות. אם למשל יש נכסי נדל"ן, מה אמורים לעשות איתם? למכור? להשכיר? לקבוע רק מי יטפל בנכסים זה פשוט לא מספיק".

לדבריו, לניהול נכון של ההון המשפחתי יש חשיבות רבה כשמדובר במשפחות עתירות הון, אבל לא רק בהן. ניהול נכון חשוב למשפחה שיש לה כמה נכסים או עסק והיא מעוניינת להעביר את השרביט לדורות הבאים. הדבר חיוני, כאמור, גם עבור ספורטאים, אמנים וטלאנטים, שפעמים רבות מתעשרים בתקופה קצרה יחסית, ולא חושבים על "היום שאחרי".

כאשר הדברים מנוסחים מראש ובצורה מקצועית וברורה, יכולים להיחסך כאבי לב ומחלוקות קשות בהמשך. לפיד: "בשנים האחרונות רואים יותר משפחות שנערכות מראש לחילופי הדורות כדי לשמר את ההון המשפחתי ובעיקר את המורשת".

לפיד מציין שליווי מקצועי בהיבטים של ניהול ההון המשפחתי מספק ראייה רחבה וכלים שאין לכל אחד. "העברה בין-דורית היא תחום מתפתח שנוגע בדיני משפחה, דיני חברות, משפט מסחרי ודיני מסים. עורך דין בעל ראייה רחבה וידע מעמיק בתחומים הללו יכול לתת את הפרספקטיבה החיונית לכל משפחה. לקוחות שבאים אלינו למשרד נהנים מהעובדה שאני פועל בשני כובעים, כעורך דין וכרואה חשבון. למשרדנו יתרון אדיר בכך שהוא יכול לבחון את ההעברה מבחינה משפטית, מסחרית, עסקית ומיסויית, כך שהכל יתרכז ויתבצע במקום אחד", מציין לפיד ומסכם: "אל תזניחו את ניהול ההון המשפחתי. אם תקדימו לפעול תמנעו טעויות קריטיות, ואולי אף תצליחו למנף את ההון שלכם בעתיד".

עו"ד ורו"ח אבידור לפיד
טלפון: 054-4468113
למעבר לאתר >>

למעבר לפודקאסט הדקה ה90 >>

בשיתוף עו"ד ורו"ח אבידור לפיד