אשראי חברתי לעסקים קטנים ולעמותות - יש דבר כזה

קבוצת עוגן, ארגון פיננסי-חברתי ללא כוונת רווח, מקימה את הבנק החברתי הראשון בישראל וכבר עכשיו מספקת לעסקים קטנים ולעמותות הלוואות בריבית חוץ-בנקאית נמוכה, קבועה ולא צמודה

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה
עוגן היא קבוצה כלכלית חברתית ששמה לעצמה מטרה להביא חלק מהיתרונות של האוכלוסייה המבוססת בישראל גם לאוכלוסיה הפחות מבוססתצילום: צילום: עוגן
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ההיצע בשוק האשראי החוץ-בנקאי לעסקים גדול, אבל הריבית על ההלוואות היא גבוהה בהשוואה לריבית בבנקים. בעל עסק קטן שזקוק בדחיפות להלוואה אולי לא יבדוק לעומק את עלות הכסף, אבל כשיצטרך לעמוד חודש אחר חודש בהחזרים מכבידים, משקל הריבית יהיה ניכר. קבוצת עוגן החליטה להעמיד חלופה לבעלי העסקים הזעירים והקטנים. היא מציעה הלוואות עד 200,000 שקל בריבית קבועה ולא צמודה של 5% וכנגד ערב אחד בלבד. זהו אשראי במחירים דומים לאלה של הבנקים ובמקרים רבים בריבית נמוכה יותר מזו שיקבל עסק קטן בבנק.

עבור עמותות המצב קשה עוד יותר. לעתים קרובות הן זקוקות להלוואות גישור שיאפשרו להן להמשיך בעבודתן החשובה עד שיגיעו כספים שהובטחו להן מקופת המדינה או מקרנות פילנתרופיות, אך המערכת הפיננסית לא מציעה הלוואות כאלה. כלומר... עד שעוגן נכנסה לתמונה. עוגן מציעה הלוואות לעמותות בתנאים נוחים והוגנים.

בימי הקורונה הטרופים שבהם אנו מצויים עוגן מעמידה מסלולי אשראי עם הקלות נוספות למי שנפגעו מהקורונה, זאת ללא צורך בערבות ממשלתית או במנגנונים בירוקרטיים מסובכים.

מי זו עוגן?

שגיא בלשה, מנכ"ל קבוצת עוגןצילום: צילום: דנה תמרי

עוגן הוקמה בשנת 1990 על ידי פרופ' אליעזר יפה ז"ל כ-"האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית". במשך עשרות שנים היא גייסה כספים מתורמים ברחבי העולם ונתנה הלוואות לקבוצות אוכלוסייה שמתמודדות עם אתגרים כלכליים. כ-65,000 משקי בית ועסקים זעירים וקטנים קיבלו הלוואות וגם החזירו אותן בשיעור של 99.3%. 200 מיליון שקל בקירוב שגויסו הפכו להלוואות בהיקף של כ-1.3 מיליארד שקל, כשהכספים מוחזרים ומולווים שוב ושוב. העמותה פיתחה יכולת מקצועית מרשימה לנהל הלוואות לקבוצות אוכלוסייה שנתפסות בדרך כלל כ"מסוכנות".

היום עוגן היא קבוצה כלכלית חברתית ששמה לעצמה מטרה להביא חלק מהיתרונות של האוכלוסייה המבוססת בישראל גם לאוכלוסיה הפחות מבוססת. בקבוצה יש כעת חמישה ארגונים:

  • "עוגן - קרן להלוואות ללא ריבית" ממשיכה לגייס תרומות ולתת הלוואות שנועדו לסייע למשקי בית לצלוח תקופות כלכליות קשות, או להיחלץ ממצבי מצוקה כלכלית, וגם לעזור לזוגות צעירים להגיע לדירה משלהם. גולת הכותרת היא תוכניות לשיקום כלכלי של משפחות במצבים קשים במיוחד.
  • "עוגן - קרן להלוואות חברתיות" חל"צ שתהפוך בעתיד לבנק החברתי הראשון בישראל, המגייסת השקעות אימפקט בארץ ובעולם ונותנת הלוואות בריבית חברתית לעסקים זעירים וקטנים ולעמותות.
  • CrowdIl פלטפורמה אינטרנטית חדשה שמוקמת בימים אלה על ידי עוגן והסוכנות היהודית כדי לאפשר לעסקים בארץ לגייס הלוואות ייעודיות ממלווים פרטיים בעולם.

בצד שלושה ארגונים אלה, שמתמחים במתן אשראי, "עוגן לבית" מעניקה ליווי פיננסי ללא תשלום לזוגות צעירים בדרכם לרכוש דירה גם כשזו נראית משימה בלתי אפשרית, ואילו "קרן-שמש", חל"צ מיסודה של קרן ספרא, מציעה ליזמים צעירים להקים ולנהל בהצלחה עסקים שמפרנסים אותם ואנשים נוספים בעזרת כ-600 מנטורים מתנדבים מהקהילה העסקית. עד כה כ-3,000 עסקים נעזרו בה וכ-90% מהם עדיין פעילים ומצליחים.

המהפכה של עוגן

מנכ"ל קבוצת עוגן, שגיא בלשה, שנכנס לתפקידו ב-2016, הוא האיש שיזם את הקמת הבנק החברתי והקבוצה. בלשה צבר ניסיון רב הן במגזר הציבורי, כשהיה מ"נערי האוצר" וחלש על תקציבי הבריאות והביטוח הלאומי באגף התקציבים, והן במגזר השלישי, כשהיה אחראי לתוכנית ההבראה של בית התפוצות וכשניהל את ארגון IAC המאגד את הישראלים החיים בארה"ב, ארגון שהפך בהנהגתו לארגון היהודי הצומח ביותר בארה"ב בזכות סניפים ופעילות מחוף לחוף.

"כשנכנסתי לתפקידי", מספר בלשה, "חשבתי שכדי שנוכל לעמוד ביעדים החברתיים שמציבה בפנינו המציאות הישראלית, צריך למצוא דרך להשפיע על חייהם של הרבה יותר אנשים. גיוס כספים רק מתרומות הוא מגביל ובוודאי שאינו מאפשר לתת מענה לצורכי האשראי המרובים בחברה הישראלית. חיפשנו מודלים למינוף ההון העצמי והחלטנו להקים בנק חברתי, בצד הרחבת פעילויות המנטורינג והליווי של הקבוצה. לשמחתי, הפכנו לכתובת עבור ארגונים רבים בעלי אידיאולוגיה דומה שמבקשים לחבור אלינו ולשתף איתנו פעולה.

עו"ד אופיר עוזרי, יו"ר קבוצת עוגןצילום: צילום: דנה תמרי

בשלב הראשון, מקור ההון להלוואות החברתיות הוא פיקדונות אימפקט וכבר גייסנו כ-100 מיליון שקלים", ממשיך בלשה. "אנחנו משלמים למפקידים 1% לשנה, אך התשואה האמיתית היא השינוי החיובי בחייהם של אלפי אנשים להם עוגן תעזור. השלב הבא הוא בנק במלוא מובן המילה, אבל מלכ"ר, בנק חברתי".

שותפו של בלשה בהובלה, בעיצוב ובמימוש המהפכה של עוגן הוא יו"ר קבוצת עוגן, עו"ד אופיר עוזרי. אביו היה ממקימי הארגון והוא עצמו משרת בהתנדבות בשלושה דירקטוריונים בקבוצה וכיו"ר פעיל ומעורב מאוד כבר שנים רבות. עוזרי הוא עו"ד ירושלמי ובעלים של משרד עורכי דין העוסק בתחומי התכנון והבנייה, מקרקעין וכן ליטיגציה אזרחית ומסחרית.

האתגר: לשנות חיים לטובה

"המטרה שלנו היא לשנות חיים לטובה ואנחנו מאמינים בשילוב הזה של הגשת משאבים מצד אחד ואשראי מצד שני", מדגיש בלשה. "בתחום האשראי זו מטרה חברתית ולכן חשוב לנו לפעול באחריות ולתת אשראי שבונה ולא כזה שמסבך. הביצוע הוא עסקי ומקצועי. אנחנו לא מחלקים דיבידנד וכל הדירקטורים שלנו פועלים בהתנדבות. תמיד אנחנו שואלים היכן יש כשלים של השוק החופשי להם צריך לתת מענה חברתי", הוא מסכם. "למעשה, אנחנו מנסים להניע את גלגלי המשק שמחוץ לתל אביב רבתי ול'סטארט-אפ ניישן' והוא חשוב ביותר. אני חושב שאנו מחוללים מהפכה בתחום של הנגשת אשראי הוגן לציבורים ולארגונים שמתקשים בהשגתו".

בחזרה למדור >>

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: