"מאמנים הרשומים בלשכת המאמנים בישראל (ע.ר) מחוייבים לקריטריונים מקצועיים ואתיים רבים"

לשכת המאמנים בישראל (ע.ר) מקדמת את מקצוע האימון האישי ומציבה סטנדרט מקצועי ואתי למאמנים הרשומים בה ולבתי הספר לאימון שבפיקוחה. עו"ד אדוה פרי-אבישי, יו"ר הלשכה, מרצה, מאמנת בכירה, מאמנת מנהלים ומגשרת, מסבירה

שיר-לי גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיר-לי גולן
תוכן שיווקי

אנשים מגיעים לאימון אישי כשהם מרגישים צורך בשינוי, כשמבינים שיש פער בין המצוי לרצוי בחייהם. בתהליך אימון משמעותי נוצר שינוי פנימי והמתאמנים מסירים שכבות של מגננות, של תפיסות מעכבות ומתבוננים בבהירות בחייהם, מבינים מה גורם לתקיעות וכיצד להסיר חסמים ולהתמודד עם דילמות כדי להגיע לחזון המיטיבי שלהם ולמטרות. כדי שכל זה יקרה – בתהליך קצר מועד וממוקד אך עמוק – חייב מרחב האימון להיות בטוח, אתי ומקצועי. לשכת המאמנים עושה כמיטב יכולתה להבטיח שכך יהיה. מטרתה היא לקדם את מקצוע האימון בארץ, היא מפקחת על כ-20 בתי ספר לאימון שהוכרו על ידה ומקבלת לשורותיה כחברים רק מאמנים העומדים בקריטריונים מקצועיים ואתיים. כיום רשומים בלשכה כ-1,300 מאמנים. בתי הספר המפוקחים והמאמנים הרשומים נמצאים ברשימה שבאתר הלשכה.

אדוה פרי אבישי, יו"ר לשכת המאמניםצילום: עדי אורני

עו"ד אדוה פרי-אבישי, יו"ר הלשכה זה שלוש שנים, מסבירה: "הלשכה הוקמה וולונטרית והיא עמותה ללא מטרות רווח בפיקוח רשם העמותות, הפועלת באמצעות ועדות מתנדבים ובראשה ועד מנהל, כשאחת ממטרותיה היא לקדם את רמת מקצוע האימון בישראל. החשיבות לכך רבה דווקא משום שאין חקיקה בתחום האימון וכל אדם רשאי להציג עצמו כמאמן, גם אם לא למד כלום. בפסק דין שניתן בעבר בתביעה נגד מאמן שלא היה חבר בלשכה, ציינה השופטת שאדם שבחר לכנות עצמו 'מאמן', גם אם אינו רשום בלשכה - עדיין מחויב לקוד האתי שלה. מאמנים שבוחרים להיות רשומים בלשכה עוברים הכשרות אתיות בהתאם לקוד האתי ועומדים בקריטריונים מקצועיים רבים - מינימום שעות לימוד ושעות פרקטיקום, מבחנים מקצועיים ואתיים, הדרכה ועוד - כך שמסלול ההכשרה עד לרישום בלשכה יכול להימשך מספר שנים. מי שהדבר בנפשו יעשה את הדרך כולה אך חשוב להבין שהיא דורשת משאבים פיזיים ורגשיים ומחויבות גבוהה, ולכן לא כל מי שילמד אימון יסיים את המסלול ויהפוך למאמן שרשאי להירשם בלשכה". הליך האימון, אומרת פרי-אבישי, נועד לייצר שינוי משמעותי בחיים, בכל תחום, והוא אמנם מתודולוגי ופרקטי, אבל מחייב שינוי פנימי.

"כשמנהלים מגיעים לאימון הם רוצים לרוב לשפר יכולות ניהול אבל גם להיות יותר מאושרים. הם עשויים למשל לחוש שאינם מובילים כפי שהם מצפים מעצמם, שאינם מגיעים ליעדיהם, שרק בתקיפות משיגים את מבוקשם, שיש להם לעתים קושי ביחסים מול עובדים, קולגות או הנהלה בכירה. אנו נתקלים במנהלים, למשל, שתופסים ניהול מיטבי ככזה שבו עליהם לשדר אסרטיביות וקשיחות שמלווה ב'דיסטאנס' כדי להיתפס כמצליחים ולא להיתפס חלילה כחלשים, ומבינים שהמחיר כרוך בפגיעה ביחסים. הם חוששים לעתים להיות קשובים ואמפתיים כדי שלא ייתפסו כרכרוכיים או שאינם מודעים לחשיבות האינטימיות והקירבה הרגשית בניהול. לעתים הם מגיעים בתחושת תסכול, חווים פער בין המצוי לרצוי, ולא יודעים איך להגיע לנקודה שבה הם רוצים להיות.

כדי שייווצר תהליך אמיתי וטרנספורמציה – חייב להתקיים תהליך רגשי אמיתי ועמוק, מה שמחייב שהמנהל יפתח לבו בפני המאמן, וזה אפשרי רק כשמתקיים מרחב חזק של אמון וקירבה. באימוני מנהלים יש חשיבות רבה למקצועיות ולאתיקה כי עולה מידע רגיש הנוגע לעובדים, לקולגות ולארגון שאסור שיזלוג, לצד דילמות מורכבות, לכן חיוני לוודא שהמאמן מקצועי".

שינוי דרך הניהול מחייב תהליך פנימי, הכרוך בשינוי דפוסי חשיבה. בתהליך מושם הדגש על חוזקותיו של המנהל ויכולותיו, סולם הערכים הפנימי שלו וגם התפיסות המעכבות אותו, והמטרות האימוניות מוצבות לפי מודלים מתודולוגיים. "רובנו", מסבירה פרי-אבישי, "חיים בסיפור הפנימי שלנו, רואים את המציאות ראייה סובייקטיבית, איננו מודעים לחסמים שלנו ולערכינו הפנימיים. אנחנו מתקשים להיפרד מהחסמים הללו, היות שהם שומרים עלינו מטעויות, ובמקום להציב מטרות – אנחנו פשוט זורמים. באימון רואים ספקטרום רחב יותר, את האזורים האפורים, ומפריכים פרדיגמות.

מנהלים נדהמים לא פעם כשהם מגלים את כוחה של יצירת האינטימיות הניהולית וכוח העידוד, שמייצרים גם יחסים טובים יותר וגם משפרים את האפקטיביות של העובדים, שפתאום מגיעים בחיוך לעבודה, מפגינים מוטיבציה ויוזמה ותחושת השייכות שלהם מתחזקת". התהליך נמשך בממוצע כ-12 פגישות והוא צופה פני-עתיד. "כל פגישה מסתיימת במשימות שהמנהל בוחר לקחת על עצמו כדי להתקדם למטרה שהציב. "אם למשל המטרה לשפר יחסים עם עובד או מנהל אחר שיש עימו קונפליקט, ייתכן שהמשימה תהיה ליזום פגישה עימו ולהתכונן אליה מראש כך שתהיה מעצימה, מעודדת ומשתפת". האימון יוצר הבדל ענק לא רק באופן הניהול, אלא גם בחיים האישיים של מנהלים - הם מתחברים 'לשריר' האומץ ומתאמנים כיצד לצאת מאזור הנוחות אם הפך לתקיעות".

פרי-אבישי מציעה נקודת מבט רעננה לגבי היעזרות באימון: "היעזרות במאמן איננה חולשה, אלא זכות ופריווילגיה של מנהלים, שהם מנהיגים ששואפים להתפתח ולצמוח כל העת ומרגישים מספיק בטוחים בעצמם כדי לקבל סיוע מאיש מקצוע מתאים, ולהפוך ממנהלים למנהיגים מעצימים ולאנשים מאושרים יותר.

בחרתם לפנות לאימון? כדאי לפתוח את אינדקס המאמנים של לשכת המאמנים ולחפש מאמנ/ת הרשומים באתר; בנוסף, הקשיבו לאינטואיציה ונסו להבין אם יש ביניכם לבין המאמנ/ת חיבור, ואם לא – המשיכו לחפש עד שתמצאו את ההתאמה. זכרו: קודם כל – חשוב שתכירו את עצמכם ותתאמנו להעצים את עצמכם כתנאי מקדים לכך שתוכלו להעצים את עובדיכם. שימרו על אופטימיות והאמינו בתהליך כי כוחו עצום".

לשכת המאמנים בישראל
למעבר לאתר >>