"משקי אנרגיה" מובילה את הקיבוצים לעידן חדש באגירת אנרגיה

החברה מציעה ללקוחותיה פתרונות לאגירת חשמל בשטח המחלק. באמצעות האגירה ניתן לממש רווחי ארביטרז', להשתמש בסוללה כגיבוי בשעות הפסקת חשמל ולאגור אנרגיה סולארית. ככל הנראה בעתיד ישמשו הסוללות כמאגר חשמל שאותו יוכל הקיבוץ למכור החוצה, לצרכנים אחרים

גליה היפש, בשיתוף "משקי אנרגיה"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משקי אנרגיה
צילום: משקי אנרגיה
גליה היפש, בשיתוף "משקי אנרגיה"
תוכן שיווקי

משק האנרגיה בארץ ובעולם עובר לעידן חדש, עידן של צרכנות חכמה במשק החשמל, ניהול האנרגיה ממקורות מתחדשים וניהול אנרגיה מבוזרת ומשתנה. המשאב העיקרי הנמצא בחוסר הינו תשתיות ההולכה ועם הכניסה המואצת של מערכות סולאריות, נושאים כגון אספקה לצרכני קצה וניהול הביקושים הופכים לקריטיים. אחד הפתרונות שצוברים תאוצה בארץ ובעולם לאחרונה הוא שילוב של מערכות אגירת אנרגיה. אגירת האנרגיה תוריד עומסים מהרשת הארצית בשעות השיא ותשמש גם ככלי לניהול הביקושים.

יואב צור | צילום: ישראל הדרי

זה הרקע לכניסתה של "משקי אנרגיה" לתחום עם היצע של פתרונות כוללים הן עבור אספקת חשמל והן עבור אגירת חשמל. "כמו מכונה בתנועה מתמדת, 'משקי אנרגיה' לא נחה לרגע וכל הזמן מתקדמת להתפתחות הטכנולוגית הבאה ולאפשרות לספק ללקוחותיה שירות טוב ומתקדם יותר", אומר יואב צור, מנכ"ל החברה. "'משקי אנרגיה' מציעה ללקוחותיה במגזר הכפרי חשמל מוזל דרך תחנות כוח פרטיות, ומנהלת כיום את כל תהליך אספקת החשמל במרבית הקיבוצים בארץ ובמגזר הכפרי התיישבותי. כמשווקי החשמל מהגדולים בארץ הולכת כיום החברה צעד נוסף קדימה ומציעה גם אגירת אנרגיה.

נעמה זך | צילום: ישראל הדרי

"אני מזכיר שהחברה נוסדה ב-2014 כחלק מארגון 'משקי הקיבוצים' וקידום פתרונות לאגירת חשמל הוא חלק מתפקידנו כספקים המשמעותיים ביותר בתחום החשמל לקיבוצים", הוא מוסיף. "בקיבוצים מותקנים כיום פרויקטים סולאריים רבים, וצריך למצוא דרך לאגור את החשמל המיוצר בשעות היום בצהריים כדי שניתן יהיה להשתמש בו בשעות הערב, בהן צריכת החשמל מוגברת.

"גם בשימוש בחשמל הרגיל יש יתרון עצום לאגירה: הקיבוץ יכול לקנות חשמל בשעות היום, שנחשבות שעות השפל לביקוש ולכן החשמל הוא זול יותר באותן שעות, לאגור אותו בסוללות, ולפרוק אותו לשימוש בשעות הערב, בהן החשמל הרבה יותר יקר. כך האגירה יכולה לספק לקיבוץ חיסכון נוסף בעלויות החשמל. כיום המצב הוא שבשעות היום יש עדיין שעות שנחשבות שעות שיא, אך לפי שימוע רשות החשמל, מסתמן שהחל משנת 2023, שעות השיא לביקוש בחשמל - שבהן החשמל יהיה יקר - יהיו אך ורק שעות הערב, ולכן ניתן יהיה לנצל את כל שעות היום לרכוש חשמל זול יותר, לאגור אותו בסוללות ולפרוק אותו בערב, בזמן הביקוש הגבוה, מבלי שיהיה צורך לשלם את התעריפים הגבוהים".

צור מדגיש, כי מכיוון שמשקי אנרגיה מחזיקה ברישיון מספק וירטואלי של חשמל, מסתמן שבעתיד, באמצעות סוללות האגירה, יתאפשר ככל הנראה לקיבוצים למכור דרך משקי אנרגיה את החשמל העודף שהם אוגרים.

חשמל מוזל למרחב הכפרי
נעמה זך, סמנכ"לית השיווק ומכירות של 'משקי אנרגיה', מסבירה, כי החברה נהפכה ל-One-Stop Shop עם סל פתרונות שלם עבור ניהול החשמל והאנרגיה בקיבוצים, במושבים ובמגזר הכפרי התיישבותי, בשילוב עם חברת משקי-רם כזרוע הנדסית לאגירה: "אנחנו גם אלה שמשווקים את החשמל וגם, באמצעות משקי רם - המתמחה בניהול תשתיות חשמל ומחלקים בקיבוצים ומשמשת כזרוע הנדסית שלנו לאגירה - עוזרים לחברת החלוקה בקיבוץ לנהל את תשתיות החשמל בתוך שטח המחלק (כמעט לכל קיבוץ יש רישיון מחלק חשמל בשטחו). הקיבוץ זקוק לחשמל עבור מגוון שימושים: בתים פרטיים, מפעלים, רפתות, מערכות סולאריות, מבני ציבור ועוד. אנחנו אלה שמספקים לקיבוץ את מרבית פתרונות הניהול וחלוקת אספקת החשמל לכל מקום נדרש ועל כך מוסיפים את פתרונות האגירה, שהם שירות נוסף שאנו מספקים בנוסף לכל שלל השירותים שלנו.

"אנחנו מציעים כיום חשמל מוזל בצורה משמעותית לקיבוצים ועסקים במרחב הכפרי", היא מוסיפה. "באמצעות המעבר לתחנות כוח פרטיות, לקוחותינו זוכים להנחה משמעותית וארוכת טווח בעלויות צריכת החשמל, מבלי להתפשר על אמינות וזמינות האספקה".

זך מציינת, כי לא רק קיבוצים זקוקים לאגירת חשמל, אלא גם כל מגוון העסקים והמפעלים במרחב הקיבוצי והכפרי. "אגירת חשמל מאפשרת לנהל את צריכת האנרגיה בצורה טובה יותר ומשמשת כגנרטור לשעת חירום. כמו כן, הסוללה יכולה לתת שירותי ייצוב תדר. זהו נושא קריטי עבור מפעלים וקווי ייצור שלא רוצים שיקרסו בזמן הפסקת חשמל אזורית או מקומית".
לדברי צור, העובדה שמשקי אנרגיה פועלת תחת ארגון גדול ורב-זרועי – "משקי הקיבוצים" - מקנה לחברה יתרונות רבים. "הניסיון והידע שצברנו מאפשרים לנו לספק להם ערך מוסף עצום בתחום האנרגיה למרחב הכפרי. אנחנו מדברים את אותה שפה ודואגים לכך שהקיבוצים והמושבים, כצרכן חשמל גדול ומשמעותי, ייהנו מאספקת חשמל זמינה, בטוחה ורציפה וזאת בעלות נמוכה", הוא מדגיש.

כיצד אתם מתמודדים עם התחרות אל מול חברות מסחריות שמציעות פתרונות אגירה לאנרגיה מתחדשת?
נעמה זך: "נכון שגם חברות מסחריות פועלות בתחום האגירה, והקיבוץ חופשי להחליט במי יבחר, אך הערך המוסף שלנו הוא שירות מצטיין ומוניטין לאורך שנים".

כך הפכה האגירה לכלי כלכלי
תחום אגירת החשמל נמצא עדיין רק בתחילת דרכו, אך מסמן את המהפכה הצפויה בשינויים במשק החשמל בישראל ואת התחרות הצפויה להיכנס לשוק הזה. הוא נולד מהעלייה בשימוש באנרגיות מתחדשות. ברגע שאין מספיק שימוש בחשמל שנאגר בשעות היום ונוצרים עודפים, חייבים למצוא להם שימוש אחרת הם נעלמים. מדינת ישראל שמה לה ליעד להגיע ל-30% שימוש באנרגיות מתחדשות עד שנת 2030 ולכן הצורך במתקני אגירה גדל והולך - אגירה במטרה לפרוק את האנרגיה הזו כאשר זקוקים לה באמת.

כיום האגירה נהפכה לכלי כלכלי עבור קיבוץ, או כל לקוח אחר, בגלל שהיא רלוונטית לא רק לאנרגיות מתחדשות. קיבוץ טוען חשמל זול בשעות היום, פורק אותו בשעות הצריכה בערב, בהן החשמל יקר יותר, ונהנה מרווחי ארביטרז'. רשות החשמל מתכוונת בעתיד שהסוללות הללו ישמשו כיצרניות חשמל, והקיבוץ, דרך "משקי אנרגיה", יוכל למכור את החשמל האגור בסוללה החוצה וליהנות מרווחים נוספים. "אנחנו ככל הנראה נוכל בעתיד להציע את השירות הזה בזכות רישיון המספק הווירטואלי שברשותנו", מציין צור.

האם הסוללות הן גנריות לכל הקיבוצים וכל השימושים?
"בהחלט לא. אנחנו תופרים לכל קיבוץ ולכל מפעל את החבילה המותאמת עבורו באופן אישי. אנחנו מכירים את פרופיל צריכת החשמל של הקיבוץ, את שעות השיא והשפל, ועל סמך ניתוח פרופיל הצריכה ובירור צרכי הקיבוץ אנחנו יודעים להתאים את סוללת האגירה האופטימלית, בין אם זה לפי גודל ובין אם זה לפי סוג טכנולוגיה. בשלב הבא אנחנו בונים מודל כלכלי לשימוש בסוללת האגירה, שמצביע על היתכנות כלכלית לטווח הקצר ולטווח הארוך. ברגע שהכל מאושר על-ידי הלקוח, אנחנו דואגים להוצאת כל ההיתרים הנדרשים, כולל אישורים והיתרי בנייה אל מול חברת החשמל, ומבצעים התקנה הנדסית מלאה של המערכת. השירות הוא מקצה לקצה. חשוב להבין שפרויקט אגירה הוא פרויקט הנדסי לכל דבר שמצריך תכנון ואנשי מקצוע".

ליישם את התהליך המהפכני
אחת השאלות שעולות בהקשר של אגירת אנרגיה היא האם כל התהליך הזה יכול להפוך את הקיבוץ ליזם בתחום החשמל והאנרגיות המתחדשות? "זו בהחלט אפשרות", משיבה זך, "המטרה שלנו מרגע ההקמה היא לדאוג לקיבוצים ולהיות איתם בחזית הקידמה הטכנולוגית. הקיבוץ גדל ומשתכלל והופך להיות יחידת אנרגיה משמעותית מאוד. אנחנו כל הזמן מסתכלים קדימה על היוזמה הבאה ולא עוצרים, מכיוון שאנחנו מבינים את הצרכים של הלקוח. יש לנו היכרות קרובה מאוד עם הקיבוצים והמושבים, ולכן אנחנו מבינים מה צריך להיות הצעד הבא שלהם וכיצד לתת להם פתרון הולם לכך. אנחנו צומחים וגדלים יחד עם הקיבוץ עצמו".

ומה החזון לעתיד לבוא?
צור: "תהליך אגירת אנרגיה בסוללות ישפיע דרמטית על כל ניהול האנרגיה בקיבוץ. שנת 2022, לאור האיחוד הצפוי עם משק אנרגיה – ככל שיקרה - תהיה שנה מיוחדת בה יתאפשר לנו לספק לקיבוצים פתרונות כוללים בתחום האנרגיה, שיאפשרו חיסכון משמעותי, זמינות ויציבות חשמל. אנחנו כאן כדי ליישם את התהליך המהפכני הזה בכל קיבוץ ומושב".

יתרון לגודל וערך אסטרטגי
קבוצת משקי הקיבוצים, הנמצאת בבעלות של 282 קיבוצים מכל הזרמים ומושבים שיתופיים, הוא למעשה ארגון אחזקות ארצי, שמטרתו איגום משאבים ויצירת יתרון לגודל עבור בעליו. משקי הקיבוצים מוגדר כאגודה שיתופית חקלאית (אגש"ח) אשר הוקמה בשנת 1996. בנוסף לתחום האנרגיה, הקבוצה פעילה כיום בתחומים שונים: לוגיסטיקה, צרכנות וליסינג, ביטוח ופיננסים, פתרונות מידע ותשלום, תקשורת, ניהול תשתיות ובנייה, בניית בתים בקיבוצים והרחבות. מדובר בגוף בעל איתנות פיננסית המייצר לבעליו - הקיבוצים, חברי הקיבוצים והתעשייה הקיבוצית - יתרון לגודל וערך אסטרטגי.

לפרטים: naamaz@mishkei.co.il

בשיתוף "משקי אנרגיה"