מפרקים את החבילה? תיעזרו בייעוץ פסיכולוגי והדרכת הורים

עו"ד שירה שואף דגן, המתמחה בדיני משפחה וגישור, רואה עלייה משמעותית במספר המתגרשים בעקבות מגפת הקורונה, ויש לה כמה המלצות כיצד להפוך את התהליך כולו לפחות קשה

עינב בן יהודה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד שירה שואף דגן
עו"ד שירה שואף דגןצילום: רונן טופלברג
עינב בן יהודה
תוכן שיווקי

השנה החולפת היתה, כך מתברר, הרסנית עבור קשרים זוגיים לא מעטים שלא שרדו את סיר הלחץ שיצרה מגפת הקורונה. השהייה הממושכת בבתים, לצד הקשיים הכלכליים שנוצרו בחלק מהמשפחות, הצורך לסייע לילדים ללמוד מרחוק ובמקביל להמשיך לעבוד במשרה מלאה (עבור מי שלא איבדו את עבודתם) - היו מתכון ללחצים רבים באופן טבעי. "מי שמערכת היחסים שלהם היתה גם כך לא יציבה, סבלו בשנה החולפת מקושי משמעותי, ורבים לא שרדו אותה", אומרת עו"ד שירה שואף דגן, המתמחה בדיני משפחה וגישור ובעלת ותק של כ-20 שנה בתחום.

שואף דגן מציינת כי בחודשים האחרונים היא רואה עלייה ברורה ומשמעותית במספר הזוגות שמתחילים תהליך גירושים. "ההכרח לבלות יחד בין ארבעה קירות במשך תקופות ארוכות, בגלל הסגרים וההגבלות השונות, הוביל זוגות לא מעטים למצב שהם מבינים שהם לא רוצים לחיות יחד יותר, ולתחושה שהם לא מסוגלים יותר לראות האחד את השנייה", היא אומרת, "כתוצאה אנחנו רואים הרבה מאוד משברים חמורים בקשרים זוגיים, בכל שכבות האוכלוסייה, לצד עלייה משמעותית באלימות במשפחה".

כך, מספרת שואף דגן, על לקוחה שבמהלך הסגרים שמה לב שבעלה מחפש כל הזדמנות כדי לצאת מהבית, ובמקביל צמוד לטלפון הנייד שלו בצורה אובססיבית. החשד של אותה לקוחה התעורר, והיא גילתה במחשב של בעלה התכתבויות עם אישה אחרת, וכך היא הבינה שהוא מנהל זה זמן מה רומן מאחורי גבה. שואף דגן מציינת כי במקרים שבהם יש הזדמנות לתקן את הזוגיות, היא כמובן ממליצה לבני הזוג להגיע לשלום בית, "אבל רוב האנשים מגיעים אליי כבר עם החלטה סופית לסיים את הקשר". בכובעה כמגשרת היא מסייעת לזוגות רבים לבנות הסכם הכולל התייחסות לכל הגורמים הרלוונטיים לפרידה, בלי להגיע לערכאות משפטיות. "כמגשרת אני מסייעת לשני הצדדים להחליט מה יקרה עם העתיד שלהם, לתת להם להיות השחקנים הראשיים בכל התהליך הלא פשוט הזה, ולא להשאיר את ההחלטות בידי הערכאות המשפטיות". אף על פי שעל פניו נראה כי תהליך כזה עדיף עבור הצדדים, שואף דגן מציינת כי פעמים רבות גישור לא יכול להתאים לכל זוג, כאשר הפערים בין רצונות הצדדים גדולים מדי, או בגלל משקעים שונים הקשורים לסיום הקשר הזוגי ועוד, ואז הם פונים לייעוץ משפטי כל אחד בנפרד. "הליך של גישור מתאים לשני אנשים שהגיעו להחלטה משותפת, תוך הבנה משותפת, ושניהם מחויבים לתהליך. יותר קשה לנהל גישור כאשר צד אחד פגוע מבגידה למשל, או כאשר צד אחד לא רוצה להיפרד. גם כאשר מתחילים בגישור לא תמיד מגיעים להסכמות ואז נאלצים לפנות לערכאות משפטיות".

עבור מי שבוחרים, או נאלצים, לפנות להליך משפטי, יש לשואף דגן מספר המלצות:

1. הילדים במקום הראשון: עבור ילדים גירושי ההורים הם תהליך מטלטל ודרמטי, גם אם בסופו של דבר הגירושים טובים יותר לכל הצדדים. "יש מסר מאוד חשוב עבור ילדים כשהם רואים שההורים מחליטים להיפרד על מנת שיהיה להם טוב יותר, אבל חשוב לדעת לתקשר את התהליך כולו לילדים בצורה הנכונה, ובוודאי להימנע מהטלת אשמה. אני ממליצה תמיד לכל הלקוחות שלי להיוועץ בפסיכולוג ילדים כיצד להעביר לילדים את המסר", אומרת שואף דגן, "ההורים הם המבוגר האחראי והם חייבים להישאר כאלו גם בתקופה שהיא קשה עבורם. הרבה פעמים אני גם ממליצה לעבור הדרכות הוריות שיסייעו בליווי התהליך, ומשתדלת מאוד לסייע בעניין הזה, לכוון ולהדריך".

2. חשיבה אסטרטגית: חשוב מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע מובילים שינהלו את התיק נכון מבחינה אסטרטגית, וידעו לייעץ ללקוח מה הדבר הנכון ביותר עבורו. "אם בני הזוג נשואים כדת משה וישראל יש חשיבות רבה להיכן פותחים את תיק הגירושים", אומרת שואף דגן. "אם למשל יש בגידה ברקע, ייתכן שיהיה נכון יותר לפנות לבית הדין הרבני, כי שם נותנים משקל לבגידה בתהליך הגירושים".

3. הכנה מראש: עבור רבים ההחלטה להיפרד היא תהליך מתמשך ונבנה. כאשר החלטה כזו מתגבשת, שואף דגן ממליצה להתכונן לתהליך מראש עד כמה שניתן - לאסוף חומרים מראש (מצב כלכלי, בגידות), ואם יש צורך אף להיעזר בחוקרים פרטיים. "כאשר מגיעים לתהליך עם כל המידע הרלוונטי, ניתן יהיה לשלוף אותו בעיתוי המתאים", אומרת שואף דגן.

4. תבחר איש מקצוע שנוח לך איתו: בעת בחירת עורך הדין חשוב למצוא מישהו שנוח איתו, אומרת שואף דגן, מישהו שהלקוח ירגיש שהוא שם בשבילו. לכן היא ממליצה בין השאר להגיע לשיחות הייעוץ עם אדם נוסף עליו סומכים שיוכל לתת חוות דעת נוספת. "בתחום המשפטי חשוב מאוד לבחור איש מקצוע מיומן ואסטרטג, אבל לא פחות - שיהיה בן אדם", היא אומרת, "פעמים רבות מגיעים אליי לקוחות שעזבו עורך דין אחר כי הם הרגישו שבנוסף לחזית מול בן/בת הזוג הם מנהלים גם חזית מול מי שאמור לייצג אותם".

"גירושים הם משבר קשה", מזכירה שואף דגן. "מגיעים גברים ונשים שחרב עליהם עולמם והם אבודים, וצריך לסלול להם את הדרך. אני משתדלת להתנהל במלוא הרגישות, לספק תמיכה ולהיות שם בשביל הלקוח. זו שליחות בעיניי".

אתר אינטרנט | 03-6133225