"2020 הייתה שנת החדשנות ופריצת הדרך, עבור עולם הרפואה הדיגיטלית"

אפקט הקורונה בזירת החדשנות הרפואית

זהר גנדלר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהר גנדלר
זהר גנדלרצילום: Baha Tourani Studio BT production
זהר גנדלר
תוכן שיווקי

שנת 2020 תיזכר לעולם כשנה בה השתנו סדרי עולם, לטוב ולרע. שנה כאוטית, אשר כללה הידרדרות בריאותית וכלכלית, קשיי התנהלות במרכזים רפואיים ומהפך בעולם העבודה. בתוך כך תעשיית הטכנולוגיה הרפואית מסכמת שנה פורייה ביותר, בה שלט בכל העולם השיח הרפואי, החל מממשלות דרך ערוצי התקשורת ועד רמת הפרט. כולם דיברו בריאות ורפואה, תוך שימוש במושגים שרק לפני שנה היו שגורים בפיהם של קומץ אנשי מקצוע. מטושים, PCR, מכונות הנשמה, ניסויים קליניים, שלב I ,II ,III, ניסויי חיות, mRNA ועוד, הפכו למונחים השגורים בפי כולנו. עולם שהתקיים שנים מאחורי הקלעים, נדחף לחזית הציבורית ועשוי להוביל לשינויים רבים ומרחיקי לכת כבר בשנים הקרובות.

צילום: shutterstock

נתוני ההשקעות והאקזיטים בתחום המכשור הרפואי לשנת 2020 עדיין לא סוכמו, אולם ניתן לומר שבמפתיע היה גידול בגיוסי ההון של החברות הרפואיות, לעומת ירידה בהיקף האקזיטים. זה מפתיע, לאור העובדה ששיטות גיוס ההון הרגילות המתבססות על פגישות פיזיות עם המשקיעים, הפכו לפגישות בזום או לכנסים וירטואליים. אם חשבנו בעבר שבלתי אפשרי יהיה לבנות אמון בפגישות ובכנסים מסוג זה, הופתענו לנוכח המהירות שבה הן המשקיעים והן החברות התרגלו לעבודה במוד החדש, ולא רק שלא נפגעה העבודה, אלא כאמור חל גידול בגיוסים.

לפי דו"ח MedDevNews אשר מסכם את האקזיטים בעולם הרפואי הגלובלי עד סוף רבעון שלישי של 2020, בוצעו עסקאות בהיקף של כעשרים מיליארד דולר. מרבית העסקות בוצעו ברבעון השלישי והמשמעות היא שהדיונים סביבן התקיימו ברבעון השני, הרבעון בו הכתה המגפה בעולם. הרוכשות היו בעיקר חברות רב-לאומיות, כך שניתן להבין שאסטרטגיית הרכישות שלהן לא נפגעה כתוצאה מהמגפה, או לפחות לא בצורה מהותית. כמו כן יש לציין את הגידול בשוויין של החברות הרפואיות בנאסד"ק, כאשר החברות שזכו לעניין מיוחד היו חברות רובוטיקה, חברות נוירו-מודולציה וחברות נוריו-כירורגיה.

2020 הייתה שנת החדשנות ופריצת הדרך, עבור עולם הרפואה הדיגיטלית, עם התקדמות גדולה בתחום הפארמה והחיסונים, הרבה "בזכות" ההזדמנות שהביא עמו וירוס הקורונה. בתחום המכשור הרפואי ראינו התפתחות בשני תחומים עיקריים - תחום מכשירי ההנשמה למיניהם וייעול תהליכי ה–PCR, ותחום הבדיקות לזיהוי מהיר ומדויק יותר של וירוס הקורונה. הפרויקטים הללו לא התקשו לקבל מימון, אך ספק כמה מהם יהיו רלוונטיים מבחינה מסחרית בתום המגפה.

לא הכל ורוד כמובן, ולא מעט חברות רפואיות צעירות חוו קשיים, במיוחד חברות בשלבי המו"פ והפרה-קליניקה. חברות המכשור נמדדות בשווי שלהן בגיוסי הון, במידה רבה בהתאם לשלב החיים שלהן ובקרבה שלהן לשוק, בתחילה בשלב המו"פ, לאחר מכן הפרה-קליניקה, קליניקה, כניסה למכירות ובהמשך צמיחה. שנת 2020 הייתה מאתגרת עבורן מבחינת ההתקדמות בשלבים, כך למשל ניסויים פרה-קליניים וקליניים בחו"ל הפכו למורכבים לביצוע ולכן נוצר לחץ להגדיל את כמות הניסויים המבוצעים בישראל. מאחר וגם בארץ ירדה דרמטית כמות הפרוצדורות הרפואיות, אותן חברות נאלצו להמתין כאשר ברקע עדיין המשיכו להוציא כסף על שכר ותפעול. קושי ייחודי נוסף בו נתקלו חברות בתחום הרפואי הוא בקבלת האישורים הרגולטוריים, כאשר ה-FDA דיווח על ירידה דרמטית בכמות האישורים שניתנו לטכנולוגיות שונות בשנת 2020 ביחס ל-2019.

למרות הקשיים, כמות ההשקעות נמצאת כאמור בעלייה והחדשנות הישראלית בתחום נשמרה. הרשות לחדשנות הגדילה את התקציבים עבור פרויקטים חדשניים בכלל התחומים הטכנולוגיים, מ–1.7 מיליארד שקלים ב–2019 ל–2.25 מיליארד שקלים ב–2020. בהיבט זה לפחות אנו מתחילים את 2021 באופטימיות זהירה.

זהר גנדלר הוא שותף מנהל, NGT3, קרן אימפקט וחממה לחברות טכנולוגיות רפואיות