שת"פ עסקי מניע את הנדל"ן הקיבוצי

חברת אלנור הנדסה ואדריכלות ו"קורום הנדסה וניהול", השותפות בעשרות פרויקטים של בנייה וצמיחה בקיבוצים, ממחישות את הערך המוסף הנוצר מחיבורים עסקיים, מיזוגים ושיתופי פעולה, תוך ניצול יתרונות יחסיים

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שת"פ עסקי מניע את הנדל"ן הקיבוצי
שת"פ עסקי מניע את הנדל"ן הקיבוציצילום: יח"צ
יואל צפריר
תוכן שיווקי

השלכות משבר הקורונה בארץ ובעולם ימשיכו להשפיע על כל תחומי החיים בעשורים הבאים, בתוכם גם על תחום הנדל"ן. כדי להמשיך את הבנייה וקידום המיזמים גם בתקופה שלאחר הקורונה, על חברות הנדל"ן לחשוב באופן יצירתי. אחת הדרכים לצלוח את המשבר היא יצירת מיזוגים בין חברות ושיתופי פעולה עסקיים, תוך ניצול יתרונות יחסיים ותחומי התמחות מגוונים המאפשרים לייצר ערכים מוספים ולהמשיך להניע את הנדל"ן.

חברת אלנור הנדסה ואדריכלות ו"קורום הנדסה וניהול", השותפות בעשרות פרויקטים של בנייה וצמיחה בקיבוצים, ממחישות את הערך המוסף הנוצר מחיבור מסוג זה. פרויקט הקליטה והבנייה בקיבוץ ניצנים הוא אחת הדוגמאות לעבודה המשותפת של שתי החברות. הפרויקט מונה 68 משפחות הנקלטות בשתי פעימות. בפעימה הראשונה נבנו 38 יחידות דיור ובימים אלו משלימים את מסירות הבתים למשפחות החדשות. במקביל נמשכת בניית הפעימה השנייה, שבה ייבנו 30 יחידות דיור.

"כל המגרשים משויכים והקליטה לפרויקט זה הסתיימה", אומר נמרוד רבר, מנכ"ל קורום הנדסה וניהול. "קיבוץ ניצנים נמצא בתנופה של התחדשות וצמיחה דמוגרפית, וקליטת עשרות המשפחות החדשות תחזק ותעשיר את הקהילה, תוך הבטחת המשכיות וחוסן חברתי. ניהול הפרויקט בתוך קהילה חייב להיעשות בשיתוף פעולה צמוד עם מנהלת הפרויקט - משלב התכנון, דרך הביצוע ועד למסירת המפתחות לדיירים. אנחנו רואים את עצמנו שותפים מלאים בתהליך ועושים זאת מתוך אמונה בהתיישבות במרחב הכפרי ובקהילות".

לאחרונה השלימו אלנור וקורום פרויקט בנייה נוסף של 14 יחידות דיור בשכונת השקד בקיבוץ סעד. גם את פרויקט זה יזמה, תכננה וניהלה קורום ואילו אלנור ביצעה את הבנייה.

פתרון לנושא החניה

שיתוף פעולה נוסף הוא של קורום עם "רימון סביבה ונוף" - חברת אדריכלות נוף. בפרויקטים המשותפים משמשת רימון כזרוע האדריכלית וההנדסית בתחום התשתיות וכחלק בלתי נפרד מהתכנון והניהול. כך היה גם בפרויקט הבנייה בקיבוץ חצור, בו נבנו בשלב א' 46 יחידות דיור. עם כניסת קורום ורימון לניהול הפרויקט, הן מיפו את הצרכים של החברים, בהתאם לחזון של חצור, ועל בסיס המיפוי הגישו את תוכניות התשתיות והבנייה. לאחר הכנת הסקיצות, ולאחר מציאת פתרונות לבעיות סטטוטוריות שצצו במהלך התכנון, התוכניות הובאו לאישור החברים והמנהלת והתחיל שלב הביצוע. חשוב לציין שכל התהליך נעשה בשיתוף פעולה מלא עם החברים והמנהלת.

פרויקט בקיבוץ חצור צילום: יח"צ

"בפרויקט חצור היינו צריכים למצוא פתרון לשכונה משולבת בבתים חד-משפחתיים ודו-משפחתיים, שילוב שטחים ציבוריים בשכונה ומערכת חניות מרוכזות, שנותנת מצד אחד מראה של שכונה קיבוצית ובטוחה לילדים, ומצד שני נגישות מירבית לבתים", אומר גיל עסיס, מנכ"ל רימון ושותף בחברת קורום, "כשנוסד קיבוץ חצור הוא נבנה ללא חניות. המרחב הציבורי כלל רשת של שבילים להולכי רגל ולרוכבי אופניים שנפרשה בכל השכונות, כאשר כביש היקפי אחד סובב אותו. במרכז הקיבוץ עומדים המועדון לחבר וחדר האוכל, שהם לב הקהילה ואליהם הובילו כל השבילים. בבנייה החדשה שמרנו על אופיו של הקיבוץ בהתאם לצורכי הקיבוץ והדיירים. לכן תכננו מערכת דרכים פנימיות להולכי רגל ופתרנו את נושא החניות ההכרחי לאורח החיים הנוכחי, באמצעות ריכוזי חניות במרחקים קצובים ונכונים ליחידות המגורים. בנוסף לכך, שמרנו על מרחב קהילתי משותף וחופשי מבלי לוותר על גבולות המגרש הפרטי הברורים. המרחב הציבורי הפך לרצועות של גנים בין המגרשים המשתלבים זה בזה בצורה הרמונית ונעימה. אין ספק ששיתוף הפעולה ההדוק בין רימון לקורום עזר לייעל את התהליכים ולהביא לשביעות רצון גבוהה בקרב הדיירים ומנהלת הקיבוץ".

תכנון כוללני - מודל ארבעת השלבים

היתרון בתכנון כוללני בא לידי ביטוי בניהול פרויקטים מורכבים, המצריכים סנכרון מדויק בין ארבעת ההיבטים השונים של הקליטה והבנייה. מודל ארבעת השלבים שפיתחה קורום במהלך השנים נותן מענה לארבעת ההיבטים הבאים:

גיל עסיסצילום: יח"צ

- ההיבט המשפטי-ארגוני ותהליכי רישוי - קידום הסכמות ייחודיות מותאמות לכל יישוב על-פי מאפייניו, תוך מתן פתרונות מלאים לצרכי הצדדים המעורבים ושמירת האינטרסים ההדדיים.

- ההיבט הכלכלי-פיננסי - סיוע לקיבוץ ולחברים בכל ההתנהלות מול גורמי המימון, תוך יצירת ודאות גבוהה בשלבים מוקדמים, צמצום חששות וסיכונים והתאמת פתרונות מימון מיטביים לכל יישוב ויישוב.

- ההיבט הפיזי-הנדסי - ליווי הנדסי צמוד על-ידי מנהל פרויקט וצוות בעלי מקצוע בתחום הבנייה והתשתיות, כולל ניהול ותכנון, בקרה ופיקוח על קבלנים ועל ביצוע העבודות בשטח.

- ההיבט החברתי-קהילתי - הקמת מנהלת משותפת המשתלבת בהחלטות היישוב ומלווה את המשפחות לכל אורך התהליך.

ניהול כוללני של הפרויקט על-פי מודל קורום נותן מענה שלם ומקצועי לבונים ולמנהלת הקיבוץ - החל משלב התכנון, דרך שלב הביצוע ועד לקבלת המפתחות לבתים - זאת תוך ליווי ופיקוח רצוף לכל אורך התהליך.

בחזרה למדור