מובילים מהלכים חדשניים בהתאמה לדרישות הדינמיות בשוק העבודה

שילוב דרכי מחקר וחשיבה יצירתית, יועצי השמה מומחים והתמודדות עם אתגרי העובדים והמעסיקים. מנכ"לית Manpower ישראל, מיכל דן הראל, שופכת אור על ההתמודדות בעולם התעסוקה בעידן החדש, ומסבירה מדוע דווקא בימים של אבטלה גואה מתחדד הצורך בחברת השמה מקצועית וותיקה

רחל נחמה עבדי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
רחל נחמה עבדי
תוכן שיווקי

בחודש מרץ השנה עבר תחום התעסוקה בישראל טלטלה חסרת תקדים. ימי הקורונה והסגר הכללי בעקבות המגפה הקפיצו משמעותית את מספר המובטלים והקפיאו את רוב הפעילות במשק. בישראל, כמו ברוב מדינות העולם, נסגרו מקומות עבודה רבים, עובדים פוטרו או הוצאו לחל"ת ואת מקומות העבודה, שהמשיכו לפעול, אפיין חוסר ודאות בציפייה לבאות.

"המצב הזה שאפיין את ימי הסגר בגל הראשון של הקורונה, השתנה בשוק העבודה מיד עם החזרה בחודש מאי", אומרת מיכל דן הראל, מנכ"לית Manpower ישראל. "המעסיקים אומנם גייסו בהיקפים קטנים ב-40% מתקופת טרום הקורונה אבל חזרו לגייס. בסגר השני לא היתה ירידה נוספת מעבר לזה. כולם מבינים שלא מדובר בעניין נקודתי חולף, שהסיטואציה הזו תהיה איתנו לטווח ארוך, שזו המציאות החדשה שלנו ואליה צריך להסתגל. כלומר לחשוב איך ממשיכים לעבוד, איך הארגון או החברה ייראו במציאות החדשה הזו, ואז ממשיכים לגייס עובדים חיוניים, גם אם עובדים מהבית".

מיכל דן הראלצילום: גיא הכט

מה היתרונות בעבודה עם חברת השמה בימים אלה?

"הצרכים האלה, של חברות וארגונים שונים, מחדדים שבעתיים את הצורך בחברת השמה. בגלל אחוזי האבטלה הגבוהים מעסיק שרוצה לגייס היום עובד מקבל מאות פניות שמייצרות אצלו עבודה רבה, ולא לכולם יש את המשאבים להשקיע במיון המועמדים המתאימים והנכונים. דבר נוסף, דורשי עבודה רבים מחפשים היום את העבודות הקיימות ולא את המקצוע או העיסוק שבאמת מעניין אותם, מה שלא מבטיח שעובדים יישארו במקום העבודה אחרי שהסיטואציה הנוכחית תשתנה. וכאן אנחנו נכנסים לתמונה במיון המועמדים המתאימים עבור אותה חברה ומיקוד בצרכים שלה. בנוסף הצרכים היום של חברות רבות אינם קבועים אלא משתנים וגמישים ומה שהם זקוקים לו היום הוא לא בהכרח מה שיזדקקו לו בעוד שבועיים. החברות לא יכולות להתחייב לאיזו תקופה יצטרכו את העובדים, ואנחנו כחברת השמה גדולה יכולים בהחלט לתת את המענה עם עובדים מיומנים, בעלי ניסיון לסקטור ספציפי ולתקופות משתנות.

מוצר נוסף שפיתחנו הוא שירותי משרד ואדמיניסטרציה בהעסקה מרחוק, במסגרתו מקבלים לקוחות, שמעדיפים לקיים את פעילותם ללא משרד, שרותי משרד מלאים: עובדים מטעמם שיושבים במשרדינו בעמדות עבודה מאובזרות ומצוידות".

פתרונות חכמים לכל צורך

חברת Manpower הבינלאומית מוכרת כחברת השמה גלובלית מובילה, הידועה בפתרונות החדשניים שהיא מציעה ללקוחותיה בכוח העבודה ובעיקר בחיבור שבין הפוטנציאל האנושי לכוח העסקי. מאז הקמתה בשנת 1948, במילווקי שבארה"ב, היא נושאת את דגל החדשנות והמובילות העסקית, ומקפידה להתאים את שירותיה לעולם הקריירה המשתנה ולתפיסת התעסוקה המודרנית. ההתאמה הדינמית לצרכים ולדרישות התעסוקה באה לידי ביטוי גם בשירותי Manpower ישראל שנותנת מענה רחב וכולל בכל הקשור במשאבי אנוש, בין אם מדובר בגיוס עובדים ובהשמה זמנית או קבועה לכל הסקטורים ולכל רמות של העובדים, מהזוטרים ועד הבכירים ביותר".

עם אילו אתגרים אתם מתמודדים?

"מעבר לאיתור מועמדים מתאימים לעבודה, אנחנו משקיעים הרבה מאוד במחקר. גם של מועמדים וגם של מעסיקים כדי לדעת מה המועמדים מבקשים, מהי השיטה הנכונה ביותר לתקשר איתם, איך מנהלים אותם נכון, איך מנהלים מערכת תגמול ותימרוץ, שתשאיר את העובדים עם מוטיבציה והספק גבוה לאורך זמן, ועוד מגוון גדול נושאים שנבחנים על ידינו. כשלקוח פונה אלינו הוא מקבל בעצם הרבה יותר מהעובד עצמו. בשורה התחתונה המטרה היא לספק לכל הלקוחות את העובדים שיעזרו להם להצליח, כי ב- 90% מהארגונים מה שמוביל להצלחה זה הגורם האנושי - העובדים ואם הם האנשים הנכונים, שגם נכנסים בצורה נכונה לעבודה, אז זהו כל ההבדל וזה אחד מהערכים המוספים שלנו. אנחנו מלווים את המועמד לאורך כל הדרך, משלב המו"מ והחתימה על חוזה, בשלבים הראשונים של הכניסה לעבודה ועוד. זה חשוב כי לפעמים מצליחים לעלות על מחלוקות קטנות, דברים שלכאורה נראים שוליים אבל הם אלה שיגרמו לכישלון התהליך כולו, כי אם העובד יעזוב אחרי חודש חודשיים אז לא עשינו בעצם כלום והארגון מוצא את עצמו שוב בתהליך חיפוש ומיון עובדים. זהו נזק כלכלי משמעותי לארגון שהיה צריך עובד מתפקד ומוצא את עצמו במשך חודשים עם משרה שאינה מאוישת".

התמחות מקצועית בכל תחום עסקי

החשיבות הרבה שמייחסים ב-Manpower להכרה יסודית של דרישות העובדים והמעסיקים, מאפיינת גם את תחומי ההתמחות של יועצי ההשמה בחברה, שכל אחד מהם עובר הכשרה יסודיות ומעמיקה בתחום שבאחריותו. "יועצי ההשמה ומי שמובילים כל תחום מתמחים בו ומכירים אותו לפני ולפנים כדי לתת מענה מותאם ללקוח ולסקטור הספציפי בהתאם למאפייני התחום". מסבירה דן הראל. "הם יודעים מי המעסיקים בשוק ומי נחשב יותר, מה הן רמות השכר, מה להציע לעובד כדי למשוך אותו, כשבעצם בדרך הזו אנחנו נותנים גם למעסיקים וגם לעובדים את המקסימום".

כיצד זה מתבצע?

"בכל אחד מהתחומים יש לנו מאגר גדול מאוד של מועמדים שיוכלו למלא כל דרישה. לדוגמה בתחום הבריאות ורפואה שבימים אלה קיימים בו ביקושים גדולים, אנחנו יכולים לתת מענה מהיר וממוקד לעובדים שכבר עברו אצלנו תהליכי מיון ואבחון ומהיכרותנו את הלקוחות גם נדע לעשות את ההתאמה. ההתמחויות הוא עניין חשוב שלא כל החברות נותנות עליו את הדעת ואז רואים שאותה יועצת השמה מגייסת עובד גם לתפקיד מלגזן, גם לתפקיד פקידה וגם למנהל בכיר. אי אפשר שמול מועמד מנוסה, כמו מהנדס או חוקר ביוטק, תשב יועצת השמה שלא מבינה את הטרימינולוגיה המקצועית ולא מכירה את התחום כדי לאתר עבור הלקוח את העובד המתאים ביותר. התמחויות עובדי ההשמה מאפשרות לנו לתת שירות מקצועי ומהיר יותר כי היועצים לא נדרשים ללמוד מההתחלה מה נדרש לכל תפקיד. כמובן שאת רוב הלקוחות אנחנו מכירים אבל אם מדובר בלקוח חדש לוקח זמן ללמוד את הניואנסים אצלו, אבל היתרון הגדול הוא שיועץ ההשמה שלנו כבר מכיר את התחום".

איזו פעילות מבדלת אתכם מהמתחרים?

"אחד המיזמים הייחודיים לנו הוא Talent - ייעוץ וליווי קריירה, שירות המסייע ומלווה גם את המעסיקים וגם את העובדים בתהליכים של סיום ופרידה. כשארגון עובר תהליך של ראורגניזציה, או במקרים שחברה אחת רוכשת חברה אחרת הרבה פעמים מתקבלות החלטות על צמצום, שינוי או איחוד תפקידים. אחד השירותים שאנחנו נותנים הוא ליווי מועמדים-עובדים מול החברות, גם באמצעות סדנאות, פגישות אישיות וגם בליווי המועמדים האלה בתהליך חיפוש העבודה. זה כולל שיחת הכנה לראיון עבודה מוצלח, שיחה שמתרכזת באיך היה ומה נדרש לעשות ולשפר כדי להצליח יותר בראיון הבא ועוד כלים שיסייעו במציאת עבודה".

חדשנות במבט לעתיד

כמותג מוביל בתחום התעסוקה ממשיכה חברת Manpower להוביל פיתוח וקידום מתודות חדשות, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. אחד האתגרים הבולטים נקשר ללא ספק לעולם שעובר תהליכי מיכון (mechanized) ודיגיטליזציה. "בעולם שמשתנה בתדירות גבוהה חשוב לנו להמשיך ולהטביע את הערכים המוספים שלנו ואת מה שרק מגע אנושי יכול לייצר", מסבירה דן הראל. "וכשהדבר החשוב ביותר הוא השותפות והמענה ללקוחות, אנחנו מתאימים את עצמנו לצרכים המשתנים שלהם".

ומה הם הצרכים המשתנים האלה?

"אחד המאפיינים החשובים היום בשוק התעסוקה זו היכולת ללמוד, כשהעידן האנושי משחק כאן תפקיד חשוב. אם בעבר עובד היה לומד מקצוע, מתמחה בו ויכול להיות בפסגה המקצועית תקופה ארוכה, היום גם אם הוא נשאר באותו תחום דברים כל הזמן זזים ומשתנים, בין אם מדובר בשיטות עבודה או בכלי עבודה חדשים. לכן לימודים חשובים כאן במיוחד כתנאי להצלחה. בנוסף תקופת עבודה ממוצעת היום הרבה יותר ארוכה מבעבר, אנשים מחליפים מקומות עבודה ומקצועות מספר פעמים, וכדי להצליח לעשות זאת בצורה נכונה וטובה חשובה מאוד היכולת ללמוד. כלומר אם מעסיק מגייס היום עובד, ומעוניין שהוא יצליח בתפקידו או בתפקיד הבא שלו, לא מספיק רק לבחון את הניסיון שלו, אלא גם את היכולת שלו ללמוד ולפתח מיומנויות חדשות. זהו אחד הדברים ש-Manpower חרתה על דגלה וכחלק מזה אנחנו מסייעים למעסיקים להבין את זה ולעשות את המהפכה".

מנפאואר עבור המעסיקים >>