"ריבוי עננים הוא המודל שישלוט במגזר העסקי ב-20 השנים הבאות"

פורנימה פאדמאנאבהאן, סגנית נשיא VMware ומנכ"לית פתרונות ניהול הענן של החברה, מספרת על תופעת ריבוי העננים ועל השלב הבא בתחום זה המכונה גישת "הענן החכם". בתוך כך היא מסבירה כיצד VMware מפשטת את כל בעיות הניהול המורכבות של סביבה מרובת עננים ומציעה מערכת הפעלה חוצת עננים לעידן ה-Multi Cloud

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואל צפריר
תוכן שיווקי

עולם הענן מתפתח בקצב מסחרר ותפיסות ומושגי יסוד שהובילו את השוק מתיישנות תוך תקופה קצרה, לעיתים תוך שנה. מי לא זוכר שלפני שנים אחדות חברות נשאו בגאווה את סיסמת ה-cloud first שהפכה למובנת מאליה תוך זמן קצר. אחר כך עברנו לעידן הענן ההיברידי וכיום אנחנו עמוק בתוך עידן ריבוי העננים, ה-Multi Cloud.

פורנימה פאדמאנאבהאן, סגנית נשיא VMware ומנכ"לית פתרונות ניהול הענן של החברה, מספרת במהלך ביקור בישראל על תופעת ריבוי העננים ועל השלב הבא בתחום זה המכונה גישת "הענן החכם".

פורנימה פאדמאנאבהאן צילום: יח"צ VMware

באיזו מידה נפוצה כיום סביבת ריבוי עננים?
"כיום כל ארגון מריץ בממוצע 500 אפליקציות שהם המנוע העסקי שלו והן מבוזרות במגוון עננים. 75% מלקוחות VMware מבססות את פעילותן על דאטה סנטר מקומי (on prem) וכן על שני עננים ציבוריים או יותר ו-40% מתבססות על שלושה עננים ומעלה. ריבוי עננים הוא המודל הדיגיטלי שישלוט במגזר העסקי ב-20 השנים הבאות כיוון שהוא מאיץ את פיתוח האפליקציות, הפריסה שלהן והשימוש בהן ומגביר את החדשנות, את הערך העסקי ואת עמידות הארגונים לטלטלות השווקים. ריבוי עננים מאפשר למשתמשים מסוגים שונים בכל ארגון לבחור את שירות הענן הטוב בכל תחום על-פי המדדים שלהם בלי שיהיו כבולים לספק אחד. לדוגמה, מפתח שצריך שירות AI/ML יכול לבחור את השירות העוצמתי, המתאים לדרישות והכדאי ביותר מבין ספקי העננים הציבוריים.

"הענן האיץ את פיתוח האפליקציות ופריסתן, אך הוליד אתגרים חדשים חסרי תקדים: סביבה מרובת עננים היא מורכבת, מגוונת ומבוזרת ואף ארגון לא התמודד עד עתה עם סביבות כה מסובכות ושונות", היא מוסיפה.

חיסכון בהוצאות
אני שואל את פאדמאנאבהאן מה הפתרון שלהם לאתגר ריבוי העננים. "בעקבות הסכמים שחתמנו עם AWS, מיקרוסופט, גוגל ואורקל, תשתית הווירטואליזציה שלנו, שהיא הבסיס לענן הפרטיים של ארגונים, זמינה בכל העננים הציבוריים הללו ומשמשת כשכבת ניהול אגנוסטית לכלל העננים הציבוריים הללו והופכת אותם למרחב מנוהל אחד מקצה לקצה", היא משיבה. "יכולת זו מסייעת ל-500,000 לקוחות VMware לעבור בקלות לסביבה מרובת עננים, אך היא מספקת את שכבת הניהול גם לחברות רבות אחרות, שעברו לענן ציבורי כלשהו בלי תשתית הווירטואליזציה שלנו. לאור זאת, כיום אנו השחקן המוביל בשוק בתחום כלי ניהול הענן בכלל המגזר העסקי ברחבי העולם.

"למעשה, פיתחנו ואנו מציעים מערכת הפעלה לעננים Cloud Operating Model מבוססת AI/ML המפשטת את כל בעיות הניהול המורכבות של סביבה מרובת עננים: עלויות, אבטחה, ביצועים ואוטומציה של רכש שירותי ענן. בתחום העלויות, לדוגמה, אנו מציעים שירות SaaS בשם Cloud Health, שבוחן כל העת את עלויות העננים של הלקוח ומציע לו חלופות זולות יותר. יכולת זו חוסכת כ-20% עד 30% בממוצע בהוצאות הענן של ארגונים, שיעור שעשוי להגיע למיליוני דולרים בשנה. תשתית זו מחליפה כ-40 עד 50 כלי ניהול שונים, שארגונים רבים משתמשים בהם כיום, שאינם 'מדברים' האחד עם השני ומחייבים אינטגרציה ידנית רבה. שכבת ניהול חוצת עננים זו מאפשרת גם ניהול קוברנטיס בעננים שונים ומאיצה בכך את המודרניזציה של האפליקציות לרבות הפיתוח והפריסה שלהן".

מה המאפיינים של השוק הישראלי?
"בישראל יש לנו אלפי לקוחות שאימצו את תשתית הווירטואליזציה שלנו בעשורים האחרונים, מאז כניסתנו לשוק. אני מזהה בישראל אימוץ מהיר של טכנולוגיות ענן מתקדמות ופיתוח של תרחישי שימוש מעניינים ומקוריים בקנה מידה עולמי. הארגונים כאן כבר נתקלו בבעיות הכרוכות בריבוי עננים ומערכת ההפעלה הרב-עננית שלנו היא רלוונטית ביותר בשוק המקומי".

שפה אחת משותפת לכל העננים
שלומי אביב, מנכ"ל VMware ישראל, מאשר את דבריה של פאדמאנאבהאן ומוסיף כי "השוק הישראלי הוא מהמתקדמים בעולם באימוץ הענן הציבורי בכלל ותפיסת ריבוי העננים בפרט. את המגמה התחילו עוד בתחילת העשור הקודם חברות ההיי-טק, חברות הטכנולוגיה הגדולות והן הסטארט-אפים וחברות הגיימינג שנולדו כבר לעידן הענן. בעקבות הסרת מרבית המחסומים הרגולטוריים במגזר הפיננסי בשנת 2017, גם המוסדות הללו עושים את דרכם במהירות רבה ובהיקף גדול לסביבות מרובות עננים. לעומת זאת, באירופה, הרגולציה לצד אתגר הפרטיות, עדיין מהווה חסם מסוים ולכן גישת ה-Sovereign Cloud יותר נפוצה שם.
"במכרז נימבוס, ממשלת ישראל אימצה אף היא את תפישת ה-Multi Cloud והגדירה אותו למעשה כסטנדרט דה-פקטו חדש שיקדם את התפישה בכלל המשק", הוא מדגיש. "הקמת חוות השרתים של ה-Hyperscalers השונים כגון, AWS, מיקרוסופט, אורקל וגוגל תיתן דחיפה נוספת למגמה. חשוב במיוחד לסייע למגזרים כמו התעשייה המסורתית להצטרף בהקדם לעידן הענן וריבוי העננים וליהנות מהיתרונות התחרותיים שהוא מקנה".

שלומי אביב צילום: ניב קנטור

בריבוי עננים טמונים יתרונות עצומים, אך גם אתגרים לא פשוטים, הלא כן?
"זה נכון, כי כל ענן הוא עולם בפני עצמו, עם 'שפה' והגדרות משלו והניווט בין העולמות השונים הוא מורכב, מסובך ומהווה חסם נוסף. חברת VMware מפשטת את העולם המורכב הזה ומציעה תשתית שירותים, שחוצה עננים שונים ומאחדת את כולם לשפה אחת משותפת לכל העננים. תפישה זו היא שתגדיר את החברה ואת מקומה בעשור הקרוב, כפי שבעשורים הקודמים תפיסת הווירטואליזציה והעננים הפרטיים הגדירו את החברה. 'שפת VMware' משותפת לכל הסביבות: דאטה סנטר מקומי, ענן פרטי מבוסס VMware והעננים הציבוריים. בזכות פתרונות VMware מתאפשר ליהנות מכל העולמות, בשליטה מלאה, מאובטחת, עם חיסכון בעלויות וללא פשרות והעברת משאבים בין העננים השונים בפשטות".

איך זה נעשה בפועל?
"VMware מספקת ממשק אחד לניהול, לצריכה, לאבטחה וללא צורך ללמוד 'שפה' חדשה ותוך שימור השקעות קיימות, בעידן של תחרות חריפה על טאלנטים זהו יתרון משמעותי. כך מקבלים הארגונים גמישות וחופש בחירה, המכונה על-ידינו The Power of And: גם צריכת העושר הפונקציונלי של כל העננים, בכל היקף שירצו, גם אבטחה חוצת עננים ללא פשרות וגם יכולות בקרה תקציבית וחיסכון בעלויות לאנשי ה-FinOps , תוך כדי שימור השקעה של התשתיות של הארגון".