בסיס הנתונים מהווה צוואר בקבוק? כך תבחרו את בסיס הנתונים הבא

הגידול העצום בכמות הנתונים וההישענות הקריטית של ארגונים על מידע, הופכים את בסיסי הנתונים ללב הפועם של הארגון. בשיחה עם ליאור תגור, מנכ"ל Couchbase ישראל, הוא מסביר מהם ההבדלים בין בסיסי הנתונים, כיצד בוחרים בסיס נתונים מודרני ומונעים את היותו צוואר בקבוק ואילו פתרונות מציעה החברה בתחום הענן

יואל צפריר, בשיתוף Couchbase ישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
יואל צפריר, בשיתוף Couchbase ישראל
תוכן שיווקי

בסיסי נתונים מהווים את היסוד לטרנספורמציה דיגיטלית מוצלחת ולהתייעלות ארגונית. בסיס נתונים מיושן, שאינו עומד בקצב הפעולות הנדרשות לאיסוף ועיבוד הנתונים שהארגון מנהל, עלול להביא להכשלת פרויקטים של טרנספורמציה דיגיטלית. לכן נדרשת בחינה מקיפה בשאלה האם בסיסי הנתונים המסורתיים הקיימים עדיין מתאימים לארגון, ובאילו בסיסי נתונים יש לבחור על מנת לתמוך בצרכי הארגון הדיגיטלי.

ליאור תגורצילום: אלון רון

"עידן הביג דאטה הביא עימו כמויות עצומות של מידע ושינויים תכופים בנתונים, עד כדי מיליוני שינויים בשניה", אומר ליאור תגור, מנכ"ל Couchbase ישראל. "בסיסי הנתונים הרלציוניים, שעובדים מאז שנות ה-70' של המאה הקודמת, סיפקו את הצרכים עד כה. הגישה למידע התאפשרה באופן נוח ופשוט באמצעות שפת SQL, אשר לא מצריכה ידע עמוק בתכנות, והיא צברה פופולריות רבה בקרב קהל המפתחים. עם הגידול העצום בהיקפי הנתונים, התקשו המערכות הרלציוניות לעמוד בעומס. בעשור האחרון נכנסו לתמונה בסיסי נתונים הנקראים NoSQL, אשר מספקים ביצועים גבוהים יותר ומותאמים ליישומים אינטראקטיביים, בהם יש חשיבות לביצועים גבוהים, זמינות מיידית, תמיכה במבני נתונים משתנים ובגידול מהיר – Scale".

מהו ההבדל בין בסיסי נתונים רלציוניים SQL לבסיסי נתונים NoSQL?
"רובם המכריע של בסיסי הנתונים הרלציוניים הם מערכות מונוליטיות, הרצות על שרת בודד ואינן מסוגלות לחלוק את העבודה בין מספר שרתים. שיטה זו מוגבלת ופוגמת בביצועים. בנוסף, רוב המפתחים משתמשים בשפות תכנות מונחות עצמים המסדרות נתונים באובייקטים רב-מימדיים, בעוד שבסיסי הנתונים הרלציוניים מסדרים נתונים בתוך טבלאות דו-מימדיות. חוסר התאימות הזה מאלץ המרה של הנתונים, שמסבכת ומאטה את הפיתוח ואת ביצועי המערכת. בנוסף, טכנולוגיות NoSQL מותאמות לעידן הענן ובנויות לעבודה מבוזרת, כך שהעומס מחולק בין מספר רב של שרתים ומאפשר ביצועים גבוהים יותר, סקלאביליות ותפוקה גבוהה בהרבה בהשוואה למערכות הרלציוניות".

אז כל מי שסובל מבעיות ביצועים צריך לעבור ל- NoSQL?
"לא בהכרח, אולם הטרנספורמציה הדיגיטלית בשילוב עם מעבר הולך וגובר לענן, בהחלט יוצרים יתרונות מובהקים למערכות מודרניות. החוכמה היא לשלב בין יכולות של מערכות אלו לבין היתרונות של מערכות מסורתיות. ככל שהטכנולוגיה מצליחה לגשר על הפער בין חדש לישן ועל הרגלי שימוש, כך גובר הסיכוי להטמעה מוצלחת יותר ולשימוש יעיל יותר. דוגמה לכך היא הכיוון שבחרה חברת Couchbase המציעה את כל היתרונות של NoSQL יחד עם תמיכה מלאה בשפת SQL הפופולרית".

פלטפורמה עם מכלול כלי ניהול ופיתוח
ליאור תגור מוביל את הפעילות של Couchbase בישראל כבר למעלה משמונה שנים, מאז הקמת הסניף בארץ, הנחשב לאחד המצליחים של התאגיד בעולם. בין לקוחות החברה בישראל נכללים ארגונים מכלל מגזרי המשק ובהם: וייבר, צה"ל, לייבפרסון, מכבי שירותי בריאות ואחרים. אמדוקס בחרה ב-Couchbase כפלטפורמת המידע המרכזית עבור פתרונות הדיגיטל שלה, המיושמות בחברות הטלקום הגדולות בעולם.

"השילוב בין אלפי חברות סטארט-אפ, לצד מרכזי חדשנות של החברות הגדולות בעולם, הניבה לנו פעילות עסקית ענפה, שצמחה במאות אחוזים בשנים האחרונות", מעיד תגור. "הדבר מביא באופן טבעי לגיוסי כוח אדם משמעותיים בישראל יחד עם תכנית צמיחה אגרסיבית במיוחד".

לדברי תגור, "Couchbase היא פלטפורמה רחבה, המספקת מענה למגוון רחב של פתרונות וחוסכת שימוש במוצרים נוספים. הפלטפורמה כוללת בין היתר מנוע להאצת ביצועים (Caching) מהיר במיוחד, מנוע חיפוש טקסטואלי לאיתור נתונים מהיר, כלי ניתוח ואנליטיקה בזמן אמת, פתרון למובייל המאפשר למכשירי קצה ולטלפונים חכמים לעבוד ללא תלות בתקשורת עם המערכת המרכזית, תמיכה בטרנזקציות המותאמת למערכות פיננסיות ועוד".

מהם הפתרונות של Couchbase לתחום הענן?
"Couchbase נוסדה ישירות לעידן הענן ולכן הפתרונות שלנו מתאימים מאוד לצרכים של העשור האחרון, כמו הצורך לבזר נתונים במאות ואלפי שרתים במיקומים גיאוגרפים שונים. אנו נמצאים בליבת היישומים של מאות ארגונים גדולים, המנהלים כמויות עצומות של מידע. ארגונים מנצלים את ההזדמנות של המעבר לענן על מנת לעבור לבסיס נתונים חדש, המתאים להיקף הנתונים שלהם ומתאים יותר לשימוש בסביבת הענן, בין היתר בזכות ארכיטקטורת Microservices. אנו מציעים הן את בסיס הנתונים והכלים הנלווים בענן והן שירות מנוהל מלא של מערך בסיסי הנתונים במודל DBaaS".

מהו כולל שירות DBaaS?
"לצד האפשרות לניהול עצמי בענן, Couchbase מציעה גם שירות מנוהל בענן הנקרא Capella. זהו למעשה אותו מוצר, אך בתצורה מנוהלת לחלוטין, כך שאין צורך במומחי DevOps שינהלו את בסיס הנתונים. מודל DBaaS מציע רמה גבוהה של אג'יליות בהשוואה לבסיסי נתונים בניהול עצמי. מכיוון שהמוצר מנוהל באופן מלא, ניתן להגדיל או להקטין את השימוש במשאבי המחשוב בלחיצת כפתור. Couchbase, שמלכתחילה אופיין בפשטות תפעול יוצאת דופן בתחום, הופך עכשיו אפילו לפשוט עוד יותר, וניתן למצוא אותו אצל ספקי הענן המובילים: AWS, GCP ו- Azure".

מהו עתיד הדאטה? מהם הטרנדים העכשוויים שיובילו את התחום בשנים הקרובות?
"בשל הדינאמיות והקצב האדיר שבו משתנה השוק והטכנולוגיות הנלוות, קשה להצביע על טכנולוגיה מסוימת שתשלוט בשוק, אך ניתן בהחלט לראות התכנסות לטרנדים ספציפיים. כל נושא ה-Streaming וטיפול מהיר בנתונים בזמן אמת הופך להיות יותר ויותר קריטי. הציפייה של משתמשי קצה לתגובה מהירה הולכת ועולה, מה שמייצר צורך בפתרונות שנותנים ביצועים גבוהים לצד עכבה נמוכה. בנוסף, חברות משקיעות מאמצים והון אדירים על מנת להתאים את עצמן טכנולוגית לעידן הדיגיטלי ונאלצות להשקיע במספר הולך וגדל של פתרונות יקרים. כפועל יוצא מכך, עולה הצורך במוצרים שנותנים מענה רחב יותר במוצר בודד. Couchbase לדוגמה, משמש כפלטפורמה שלמה ולא רק כבסיס נתונים, עם פתרון מקצה לקצה הכולל יכולות מובייל ומיחשוב קצה, אנליטיקה, וכלים מתקדמים לניהול ועיבוד המידע".

בשיתוף Couchbase ישראל