כשענן היברידי ובינה מלאכותית פוגשים את העסק שלך

"הקורונה האיצה את המעבר לענן והבהירה שמי שלא יספק חוויה דיגיטלית מהירה ללקוחות פשוט לא ישחק יותר במגרש", אומר אורי חייק, סמנכ״ל הטכנולוגיות של IBM Israel, המפרט בריאיון מיוחד את תפיסת הענן ההיברידי, העומדת בליבת האסטרטגיה הטכנולוגית של החברה, ואת המרכיב המשלים באסטרטגיה - עולם המידע והבינה המלאכותית

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Shutterstock
צילום: Shutterstock
יואל צפריר
תוכן שיווקי

"עסקים מחפשים היום שלושה דברים כדי לצמוח ולהצליח - מהירות, גמישות וחיסכון בעלויות. מהירות כדי להיות מובילים בשוק וצעד אחד לפני כל המתחרים. גמישות כדי שיוכלו להיות אדפטיביים ולהתאים את עצמם למציאות המשתנה ולתחרות. את המרכיב השלישי של חיסכון בעלויות אין צורך להסביר והוא מושג כיום דרך הרבה מאוד אוטומציה של תהליכים עסקיים, שימוש ברובוטים מתוכנתים ועוד", כך אומר אורי חייק, סמנכ״ל הטכנולוגיות של IBM Israel.

לדבריו, שימוש בפלטפורמת ענן תומך בדיוק בשלושת המרכיבים הללו: אפשר לבנות ולקבל משאבי מחשוב לארגון בצורה מאוד דינמית ומהירה; אפשר להיות מאוד גמישים - לצרוך משאבים רק כשזקוקים להם ולדעת שהם יהיו שם בשבילך גם אם הביקוש יזנק בצורה חדה ; בנוסף, יש בענן את כל השירותים והכלים שיכולים לתמוך באוטומציה של תהליכים בארגון וכך לשפר את היעילות התפעולית שלו.

בראיון מיוחד למגזין ענן, חייק מדבר על האצת המעבר לענן, על הפתרונות ש-IBM מספקת כדי להתגבר על החסמים שעוד נותרו בהגירה לענן, על מקומה של הבינה המלאכותית בהפיכת מידע גולמי למידע שימושי ועל החדשנות שמאפיינת את התאגיד.

מדברים על כך שהקורונה האיצה את ההגירה לענן. עד כמה זה בא לידי ביטוי?
"הקורונה גרמה לכולם לעצור רגע ולתכנן מסלול מחדש. כולם מבינים שברבור שחור באמצע החיים הוא משהו שקורה והעסק חייב להיות בנוי בצורה אדפטיבית לשינויים בשוק. אם לפני פרוץ מגפת הקורונה הנהלות של ארגונים עסקו במעבר לשירותים דיגיטליים בקצב שלהן, באה הקורונה והבהירה שמי שלא יספק חוויה דיגיטלית מהירה ללקוחות שלו פשוט לא ישחק יותר במגרש. לדוגמה, 28% מהאמריקאים נטשו את ספק שירותי הבריאות שלהם בזמן הקורונה כי הוא לא סיפק חוויה דיגיטלית מספקת.

כולם מבינים שדיגיטל משמעותו יותר יכולות בענן ואנחנו באמת רואים מציאות שבה כמעט כל הארגונים האיצו את תהליכי אימוץ הענן שלהם מאז תחילת הקורונה, ואני משוכנע שהמגמה הזו רק תלך ותתעצם".

להריץ את האפליקציות מעל כל תשתית חומרה
לדברי חייק, החסמים שיש היום במעבר לענן אינם נובעים בדרך כלל מכך שהטכנולוגיה בענן לא מספיק בשלה, אלא מחסמים פסיכולוגיים של הצורך בוויתור על שליטה מקומית, חסמים של מערכות ותיקות שמורכב לבצע להן התאמה לענן, חסמים של הגנת מידע וחסמים של רגולציה. "IBM מבינה את האתגרים המורכבים הללו ונותנת לכל אחד מהם מענה ממוקד", הוא מציין. "תפיסת הענן ההיברידי, שנרחיב עליה עוד מעט, נמצאת ממש בליבת האסטרטגיה הטכנולוגית של החברה והיא נועדה בדיוק כדי להתמודד עם האתגרים הללו".

לטובת ההדיוטות - מה זה ענן היברידי? עד כמה זה דומה למכונית היברידית?
"הרעיון בענן היברידי הוא שתוכל להריץ את האפליקציות של הארגון בצורה שקופה בכל מקום, בין אם זה בדאטה סנטר של הארגון, או בענן של IBM, או בכל ענן אחר שתבחר - גמישות מלאה שמאפשרת לארגון לעבוד בצורה שתתאים באופן מיטבי לצרכי הגנת המידע, הרגולציה ומודל העלויות שהוא בוחר. העיקרון מאוד פשוט - כל פיתוח התוכנה המודרני כיום מתבצע בתפיסה של פירוק האפליקציה לרכיבים קטנים, קונטיינרים ומיקרו-שירותים. מריצים את הקונטיינרים האלה על פלטפורמת הענן ההיברידי המובילה כיום בעולם, Open Shift של Red Hat, ומקבלים בעצם יכולת להריץ את האפליקציות שמפתחים בתפישה הזו בצורה שקופה מעל כל תשתית חומרה – בתוך הארגון או בענן.

"IBM, שרכשה את Red Hat לפני כשנתיים, כל כך מאמינה במודל הזה שהיא הסבה את כל מוצרי התוכנה שלה גם כן לתפיסת קונטיינרים וענן היברידי, וכיום גם הם יכולים לרוץ בעצמם בצורה אגנוסטית ושקופה, על כל תשתית ובכל מקום. אם ההסבר הזה היה קצת מסובך אז חשוב לזכור ממנו רק עיקרון אחד: Build Once – Run Everywhere''. מפתחים פעם אחת את היישום העסקי והוא עובד בכל מקום בצורה שקופה!.

"אפשר אגב, למצוא בקלות קווים משותפים בין ענן היברידי למכונית היברידית. למשל, אתה יכול לנצל את המנוע החשמלי עד גבול מסוים, אבל אם אתה רוצה להאיץ בבת אחת אז אתה עובר למנוע הנוסף. באותו אופן, אפשר להריץ יישומים בדאטה סנטר המקומי, אבל כשהביקוש עולה בחדות, או כשזקוקים למשאבים נוספים, אפשר לצרוך אותם באופן מיידי מהענן.

המחשב של המכונית עושה איזון בזמן אמיתי בין שני המנועים כדי לקבל ניצולת אופטימלית של המשאבים, וגם הענן ההיברידי יודע לעשות את זה בקלות. והדבר הכי חשוב הוא שהמעבר בין המנועים שקוף לנהג והוא לא באמת מרגיש אותו - והקסם הזה בדיוק יודע לקרות גם בענן ההיברידי".

מעירים את המידע שנמצא בתרדמת
אם דיברנו קודם על הענן ההיברידי שנמצא בלב האסטרטגיה של IBM, הרי לפי חייק המרכיב המשלים באסטרטגיה של החברה הוא עולם המידע והבינה המלאכותית - לבנות את הכלים המובילים בעולם כדי להפיק תובנות מהמידע שנצבר בארגונים באמצעות בינה מלאכותית. זה התחיל באתגרי הווטסון השונים - לנצח בני אדם בשחמט, לנצח בג'פרדי ובשנים האחרונות גם בפרויקט דיבייטר, שבמסגרתו פותחו מכונות שמסוגלות להתווכח עם בני אדם באופן עצמאי.

אורי חייק צילום: אור קפלן

"המון ידע נצבר ואנחנו מאוד שמחים שהוא תורגם לתוצאות מאוד יפות בתחום, והפלטפורמה של IBM למחקרי נתונים ולבינה מלאכותית מנצחת ומובילה כיום ב- 14 מתוך 16 קטגוריות שנבחנו על-ידי חברת גרטנר", מספר חייק.

ספר איך בינה מלאכותית משתלבת בכל זה ומה התרומה שלה לעסקים?
"מכוני מחקר שבדקו את התחום מספרים לנו שכמעט 90% מהמידע בארגונים שוכב כיום רדום. הוא לא עובר אנליזה ולא מפיקים ממנו למידה ותובנות. יש כאן פוטנציאל אדיר שאינו ממומש בארגונים ועסקים ללמוד מהמידע שהם צברו ולייצר שיפור דרמטי בביצועים. לוואקום הזה נכנסת הבינה המלאכותית, שמאפשרת בניית מודלים של למידה ושיפור מתוך המידע שנצבר בארגון. למעשה, מעירים את המידע שנמצא בתרדמת והוא מתחיל לעבוד בשביל הארגון ולהפוך לידע ולמקור עוצמה".

עד כמה יכולים ארגונים עסקיים לממש את החזון הדיגיטלי שלהם בעזרת הענן, ובה בעת להבטיח שהם פועלים בסביבה מאובטחת שבה נתוני הלקוחות אינם חשופים לפגיעה?
"על הצד של היתרונות והגמישות הגבוהה שמאפשר הענן כבר דיברנו. בוא נתמודד עכשיו עם סוגיית האבטחה בסייבר. איך ארגון מבטיח לעצמו שהנכסים שלו נשמרים ברמה הגבוהה ביותר בענן? אני יכול להתחיל לסקור את כל הרגולציות והתקנים הבינ"ל הרבים שהענן של IBM מוסמך אליהם, אבל תחת זאת אני רוצה לדבר על שתי תפישות מאוד מעניינות ש-IBM מביאה לשולחן. הראשונה, Bring your own key, כלומר הלקוח יכול להביא את מפתחות ההצפנה שלו מהבית ולהשתמש בהם בענן של IBM כאילו שזה היה הדאטה סנטר שלו.

התפיסה השנייה שהיא אפילו עוד יותר מעניינת וגם ייחודית ל-IBM היא Keep your own key. היכולת הזו מאפשרת ללקוח שליטה בלעדית במפתחות ההצפנה שלו ושמירה שלהם אצלו, כך שאפילו גורמי התפעול של הענן, לא חשוב מה עוצמת ההרשאות שיש להם, אינם יכולים בשום אופן לקבל גישה למפתחות ולמידע שלו. פרטיות מוחלטת.

אם אני לדוגמה ארגון פיננסי גדול, אילו ערכים ייחודיים אני אמצא ב- IBM Cloud לעומת עננים אחרים?
"גמישות ואבטחה גבוהה כבר אמרנו. בוא נוסיף עוד שני מרכיבים ייחודיים. הראשון הוא Open Innovation, שמשמעותו – אנחנו מאמינים בקוד פתוח, תומכים בקוד פתוח ומאפשרים ללקוחות שלנו למנף את הקוד הפתוח כדי להגיע הכי רחוק שהם בוחרים ללכת איתו.
"השני, והוא לא פחות מעניין, הוא ש-IBM בנתה בשיתוף עם Bank of America את הענן הפיננסי הראשון מסוגו בעולם, הכולל שילוב בין הבנה ייחודית של הדרישות והצרכים של גופים פיננסיים במעבר לענן, לבין היכולת שלהם לעמוד ברגולציה הנדרשת באותו איזור גיאוגרפי.

ממש לאחרונה עברנו את רף 100 חברות הפינטק שחברות גם הן בענן הזה והן מרכיבות למעשה אקו-סיסטם ענק המשרת את הגופים הפיננסים במעבר שלהם לענן. יש לענן הייחודי הזה גם זווית ישראלית - מעבדות המחקר והפיתוח של IBM כאן בישראל מעורבות באופן משמעותי בפיתוח שירותי האבטחה המתקדמים וכלי הבינה המלאכותית המנהלים אותו.

ואם אני סטארט-אפ שנולד לענן?
"במשך הרבה שנים IBM לא כיוונה מספיק לעולם של הסטארט-אפים והמפתחים. כל זה השתנה דרמטית בשנים האחרונות ובטח בפעילות בישראל, שיש בה את הריכוז מהגבוהים בעולם של סטארט-אפים לנפש.

היום אנחנו מפעילים בישראל ארבעה מרכזי חדשנות של האקסלרטור IBM Alpha Zone ומסייעים לסטארט-אפים עם טכנולוגיה מתקדמת בענן, עם צוות טכנולוגי, פיתוח עסקי בארץ ובחו"ל ועוד - כל זאת ללא עלות. בנוסף, עולם המפתחים חשוב לנו מאוד ולכן ממש לאחרונה השקנו את IBM Code Engine. שירות ייחודי המספק סביבת ריצה מנוהלת בענן למפתחים בלחיצת כפתור. הסביבה הזו מאפשרת למפתח לבצע הגדלת משאבים עד למאות ואפילו אלפי מעבדי חישוב וכאשר לא צריכים אותה יותר ניתן לבצע צמצום שלה אפילו עד לאפס. כמובן שבפועל משלמים רק על מה שצורכים".

מחשוב קוונטי והצפנה הומומורפית
לפני מספר חודשים השיקה IBM שירות חדש הנקרא IBM Cloud Satellite. מדובר בענן מבוזר שמאפשר לנהל סביבת ענן ציבורית מכל מקום, כולל מסביבת הדאטה סנטר של הלקוח ואפילו מעננים ציבוריים אחרים. זה כולל גם אפשרות לנייד, ובצורה שקופה, יישומים בין כלל הסביבות הללו. למעשה, יש כאן את כל חוויית הענן הציבורי המנוהל שאנחנו מכירים רק שהפעם באתר מקומי או פרטי.

ספר על השירות החדש.
"לדעתי, זה הדבר הכי מעניין ש-IBM עשתה בשנה האחרונה בתחום הענן. ההכרזה על השירות החדש דורגה על-ידי אנליסטים כאחת ההכרזות הכי חשובות של השנה בתחום הענן וכזו שגם יצרה את האימפקט הגבוה ביותר אצל לקוחות. מה שיותר מעניין בטכנולוגיה הזו הוא שרף הכניסה אליה הוא נמוך מאוד ומבטיח שימור השקעות קיימות של הלקוח. אנחנו יודעים להקים את היכולת כשירות מנוהל מלא, אבל אם הלקוח יעדיף להריץ את היכולת על החומרה שלו או עם רישיונות התוכנה שלו - זה לגמרי עובד מצוין. אם עד עכשיו דיברנו על השקעות בסדרי גודל של מאות מיליוני דולרים ויותר כדי להביא יכולת עננית מנוהלת למדינה כמו ישראל, כאן אנחנו מאפשרים את זה ללא שום השקעה ראשונית. שניים-שלושה שרתים, התקנה מהירה ואתם עובדים בענן".

כסמנכ"ל טכנולוגיות ב-IBM אתה כנראה עוסק רבות בחדשנות. תן לנו דוגמאות של טכנולוגיות שיעשו לדעתך מהפכה בשנים הקרובות בעולם המחשוב בענן?
"IBM היא החברה שמייצרת הכי הרבה פטנטים לשנה מכל חברות הטכנולוגיה בעולם. היא גם מאוד מכירה בערך של ישראל כמרכז חדשנות חשוב וכבר מ-1972 היא מפעילה בישראל את מעבדת המחקר הכי גדולה שלה מחוץ לגבולות ארה"ב.

מעבדת המחקר בישראל מעורבת בשני מיזמים שאני מאמין שיעשו מהפכה גדולה בתחום המחשוב. הראשון הוא המחשב הקוונטי - מחשב פיזיקלי, שכבר התחיל לפרוץ את כל יכולות העיבוד של מחשבי העל הבינאריים שאנחנו מכירים. בשנים הקרובות נקבל עוצמות מחשוב שיוכלו לפענח כל הצפנה שאנחנו מכירים. נוכל גם לפרוץ קדימה ולפצח אתגרים מדעיים שלא יכולנו לחשב אותם עד היום. למי מכם שרוצה להתנסות כבר היום, יש מחשב קוונטי שמחובר לענן הציבורי שלנו ואפשר להשתמש בו בצורה חופשית. אנחנו גם אוהבים ללמד לקוחות איך מפתחים תוכנה למחשבים קוונטיים ונשמח שתפנו אלינו.

"המהפכה השניה היא הצפנה הומומורפית - יכולת הצפנה מתקדמת מאוד, שמסוגלת לבצע עיבוד של מידע מוצפן והפקת תובנות ממנו מבלי הצורך לפענח את ההצפנה ולהיחשף למידע הגולמי עצמו. עד עכשיו הצפנה כזו הייתה מתבצעת בקבועי זמן בלתי סבירים, אך מספר פריצות דרך שקרו לאחרונה הופכות את היכולת, ממש עכשיו, ליכולת מסחרית. אפשר רק לדמיין את הפוטנציאל - ניהול ללא חשש של מידע מסווג או רגיש בענן הציבורי. רשתות חברתיות, שמנתחות את ההעדפות שלנו מבלי לחדור לפרטיות של המידע האישי שלנו ועוד. מה שבטוח הוא שמחכים לנו ימים מרתקים".

לסיכום, מה החזון של יבמ בכל הקשור למימוש אסטרטגיית הענן ההיברידית שלה ועד כמה הדבר מסייע ללקוחות לקדם את הטרנספורמציה הדיגיטלית שלהם?
"התחלתי בצרכים של עסקים ואני אסיים בדיוק שם, כי ענן היברידי, קונטיינרים ובינה מלאכותית הם רק אמצעים בתהליך - ולא המהות של התהליך. עסקים עוברים היום תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית שרובם קשים, כואבים וארוכים. חלקם גם נכשלים. התפקיד שלקחנו על עצמנו הוא למנף את ההיכרות העמוקה שלנו עם הארגונים האלה, יחד עם היכולות הטכנולוגיות שאנחנו יודעים להביא לשולחן, ולעשות את התהליך הזה יחד עם הארגון בצורה הרבה יותר גמישה ומהירה ובאופן שיאפשר לארגון גם המשכיות עסקית מלאה, תוך כדי התהליך ועם ארכיטקטורה נכונה לאתגרים העתידיים שלו.

"אנחנו מאמינים שאם נסייע לעסקים לצמוח עם הפלטפורמה הכי גמישה, הכי פתוחה, הכי חכמה, הכי מאפשרת - ויחד עם זאת הכי מאובטחת - ונשאיר בידם את היכולת האמיתית לבחור באופן שקוף היכן, מתי ואיך להריץ את היישומים העסקיים, כולנו נהיה ב-Win-Win וזו כבר מתכונת מצוינת להצלחה משותפת בעסקים".