מהפכת הענן הישראלי מתחילה בירושלים

אורקל (Oracle) נערכת לפתיחת אזור ענן ישראלי ראשון המבשר על עידן חדש של שירותי ענן מקומיים לארגונים ישראלים. הענן הציבורי, Gen 2, יבטיח לארגונים ביצועים חזקים במיוחד, שיהוי נמוך ורמת אבטחה חסרת תקדים. ובנוסף, לראשונה יש מענה בישראל לסוגיית מיקום וריבונות הדאטה

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
יואל צפריר
תוכן שיווקי

המשק הישראלי הולך ונפתח, ואיתו נמשכים תהליכי הדיגיטציה המואצים של ארגונים, בכל המגזרים. במקביל, נערכים בישראל למהלך שהוא בבחינת Game Changer בתחום ה-IT והתשתיות - לראשונה, ענן ציבורי ישראלי, שיתמוך מאוד בכל התהליכים הללו ויסייע לארגונים שחששו או לא יכלו עד כה לעבור לענן, לעשות את המיגרציה ולהגיע מוכנים לעידן החדש, מבלי להתפשר על אבטחה.

ערן פייגנבאוםצילום: יח"צ

מדובר במהלך שיזמה חברת אורקל, שהופכת בכך לענקית הטכנולוגיה הראשונה שמקימה אזור ענן מקומי. היא תציע את שירותי הענן שלה מדאטה סנטר ישראלי, הממוקם בירושלים. הענן הציבורי יהיה ענן דור 2, שיציע את כל שירותי ענן אורקל, כולל: תשתית ענן OCI (Oracle Cloud Infrastructure), הדאטה בייס האוטונומי של אורקל ואפליקציות הענן של אורקל.

לצורך ביצוע הפרויקט, אורקל חתמה על הסכם עם בינת תקשורת מקבוצת רד בינת, במסגרתו יוקם הדאטה סנטר בחוות השרתים המתקדמת של בינת בירושלים. אורקל היא למעשה חלוצת ענקיות הטכנולוגיה הגלובליות שתפתח אזור ענן ציבורי בישראל, עם השקעה חסרת תקדים בעיר ירושלים.

הקמת האזור הישראלי היא חלק מתוכנית גלובלית של אורקל, להקים 38 אזורי ענן ברחבי העולם עד סוף שנת 2021, מה שיהפוך את החברה לספקית הענן הציבורי עם קצב הגידול המהיר ביותר לעומת כל ספק ענן אחר בעולם.

עוזי נבון, מנכ"ל אורקל ישראל, משה לאון, ראש העיר ירושלים ואלון בן צור, מנכ"ל בינתצילום: עזרא לוי

מוכיחה את מחוייבותה לישראל

המתקן המשוכלל והמתקדם שישמש את הענן הישראלי, הדאטה סנטר, משתרע על פני אלפי מ”ר בכמה קומות מתחת לאדמה. הוא מתוכנן בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתעשייה ויהיה בין המאובטחים ביותר במזרח התיכון. הוא יעניק שירותי ענן מתקדמים לחברות במשק הישראלי ממגוון מגזרים - מהתעשייה הביטחונית, גופי ממשל, בנקים, חברות ביטוח, תשתיות, טכנולוגיה, קמעונאות ועוד.

“אורקל פעילה בארץ כבר קרוב לשלושה עשורים, עם נוכחות חזקה בכל התעשיות, בממשלה ובמגזר הביטחוני. כיוון שכל המגזרים הללו עושים שימוש רב במוצרים השונים של אורקל - היה אך מתבקש שגם נקים כאן ענן שלנו”, אמר עוזי נבון, מנכ”ל אורקל ישראל, בפגישה עם ראש העיר ירושלים, משה לאון. “עם הענן הציבורי החדש, ובמיוחד בעיר הבירה ירושלים, אורקל מוכיחה שוב את מחוייבותה למדינת ישראל וללקוחות הישראלים, ומבטיחה תשתית ענן דור 2 עם הביצועים החזקים ביותר, ברמת האבטחה הגבוהה ביותר.”
אורקל בחנה ספקים שונים של חוות שרתים בישראל, ולבסוף בחרה בקבוצת “בינת תקשורת” בזכות רמת הביצועים הגבוהה, הטכנולוגיות המתקדמות והניסיון הנרחב. אלון בן צור, מנכ”ל בינת, שנכח אף הוא בפגישה עם ראש העיר ציין כי: “זוהי מהפכה שתשנה את תפיסת השימוש והצריכה של טכנולוגיות IT בישראל. הצורך בפיתוח פתרונות ענן בישראל מונע מתוך הבנה של חשיבות הטכנולוגיה להמשך התפתחות וצמיחת הכלכלה והחברה. בימים אלו אנו עדים לחשיבותה ככלי שיסייע ביציאה מהמשבר ובהמשך הצמיחה שתבוא אחריו. חוות השרתים של בינת משתרעת על פני ארבע קומות בעומק של מינוס 50 מטרים מתחת לפני האדמה, בעלת זמינות של 99.99%, שירותי תמיכה ותפעול 24/7/365 והיא המתקן הגדול והמאובטח בישראל”.

מהפכה גם באבטחה

ערן פייגנבאום, סגן נשיא לפיתוח מוצרים בתשתית ענן אורקל, ולשעבר מנהל אבטחה ראשי (CSO) של ענן אורקל, אחראי כיום על אזור הענן הישראלי במטה אורקל העולמית. לדבריו, “גופים ארגוניים רבים, בהם גופי ממשל, ביטחון ותאגידים אחרים שחלים עליהם חוקים ורגולציה, מתקשים לעבור לענן ציבורי כיוון שהשרתים אינם ממוקמים במדינה בה הם פועלים. ענן שממוקם בישראל מספק מענה לבעיה הזו, בוודאי כשמדובר בענן שמלכתחילה נבנה כדי לעמוד בדרישות האבטחה המחמירות ביותר.

“פתיחת הדאטה סנטר הראשון בישראל על-ידי אורקל תאפשר לארגונים אלה להשאיר את הדאטה בישראל, תוך מתן פתרון אופטימלי לכל מי שזקוק לאבטחה גבוהה, ובלי להתפשר על הביצועים”, הוא מוסיף. “כחברה שנולדה במגזר האבטחה בסקטור הממשלתי-ביטחוני, ניתן לראות כיום שרוב הממשלות בעולם משתמשות במוצרים שלנו, וחלק גדול מהמידע הרגיש בעולם נמצא במערכות שלנו. רצינו להביא את רמת האבטחה הגבוהה הזו גם ללקוחות בענן - בין אם הם עובדים מהבית או מהמשרד”.

מה ייחודי באבטחה של ענן אורקל?

“רוב העננים נבנו כבר לפני 15 שנה ויותר, בהתאם לאיומים ולסיכוני האבטחה שהיו בזמנו. גם הכלים בעננים הישנים יותר מידי מסובכים, כך שקורות לעיתים טעויות. כאן בא לידי ביטוי יתרון חשוב של ענן אורקל, שהוא החדש והמשופר מכולם. כיוון שהגיעה באיחור לענן, אורקל עשתה מהלך הכרוך בהשקעת ענק ולפני חמש שנים יצאה עם ענן חדש, Gen 2, שנבנה מאפס, ואשר לוקח בחשבון את כל הבעיות והסיכונים שהיו בעננים קודמים ופותר אותם.
“באופן כללי, בעיות אבטחה שראינו בשנים האחרונות, מלבד מיקום הדאטה, מתמקדות בשתי קטגוריות: בעיות תשתית ענן ובעיות משתמש. דוגמה לאחד הסיכונים בתשתית הוא noisy neighbor (‘שכן רעשן’), כלומר: הלקוח הנוסף שמשתמש בשרת הזה חוץ ממך. בנוסף, גם לספק הענן עצמו יש חלק בשרת הזה וגישה אליו.

“כדי לאפשר רמת אבטחה מוגברת, ארכיטקטורת הענן של אורקל שונה מהעננים הוותיקים. השימוש בגישת Bare Metal, אפשר לנו להוציא את מערכת הניהול שלנו אל מחוץ לשרת של הלקוח. למעשה, יצרנו שרת נוסף שינהל את הענן. כלומר, על השרת עם CPU של הלקוח אין קוד של אורקל ואין לנו גישה למידע (data) של הלקוח. באופן כזה יש הפרדה מלאה בין התשתית של ניהול הענן, לבין התשתית שבה משתמשים הלקוחות ; מעבר ליתרון של אבטחת מידע והפרדה, גם הביצועים משתפרים, הלקוח מקבל 100% מה- CPU שעליו הוא משלם.

מה לגבי בעיות משתמש שהזכרת?

“כיוון שקל כל כך להשתמש בענן, להרים שרת תוך דקות, להקים דאטה בייס ולצרוך שירותים, גם קל יותר לעשות טעויות. לדוגמה, מישהו פתח משהו לאינטרנט, שלא היה אמור להיות פתוח, או שהשתמש בהצפנה לא מספיק חזקה, או בסיסמת ברירת מחדל וכדומה וזה נפרץ. באורקל מצאו דרך לפתור את הבעיות האלה לפי הגישה ש’אם נאפשר למשתמשים לעשות את הדבר הנכון ביתר קלות - הם יעשו אותו’. רוב האנשים רוצים לעשות את הדברים באופן הנכון, אבל לפעמים לא ברור מה הוא הדבר הנכון, ולפעמים הדבר הנכון הוא קצת קשה”.

בשירות גופי ממשל והלקוחות הגדולים בעולם

ענן אורקל צובר תאוצה גדולה בשנה האחרונה כאשר לקוחות ושותפים ברחבי העולם משתמשים בעוצמה שלו כדי לייצר חדשנות ולהניע צמיחה עסקית באופן מאובטח. אחת החברות הבולטות שעברו לענן אורקל היא זום - פלטפורמת שיחות הווידיאו, שחוותה גידול חסר תקדים במספר השיחות על התשתית שלה מאז תחילת המשבר. זום חיפשה ענן עם ביצועים גבוהים ורמת אבטחה גבוהה ולכן בחרה ב-OCI. גם חברת 8X8, ענקית שיחות וידיאו נוספת מארה”ב העבירה את פעילותה לענן אורקל. גם מאיץ החלקיקים הגדול בעולם, CERN, הממוקם בשווייץ ומייצר כמות דאטה עצומה מידי שניה, משתמש בענן אורקל. כך גם חברת General Electric, יצרנית הרכב ניסאן ולקוחות ממשלתיים וציבוריים בהם: ממשלת קנדה, גרמניה, מדינת טקסס, משרד ההגנה האמריקאי, משרד ההגנה הבריטי, גופי ממשל בצרפת, איטליה, מקסיקו סיטי ואחרים, כולם משתמשים בענן אורקל.

אורקל הינה שותף טכנולוגי ותיק של הממשל בארה”ב. לקוחות פדראליים רבים, לקוחות ממשלתיים ומקומיים משתמשים באורקל כדי לספק שירותי ממשל קריטיים. בשירותי הענן של אורקל משתמשים 8 מתוך 10 הסוכנויות הפדרליות הגדולות, כל ארבע זרועות הצבא וכוחות הביטחון האמריקאים, ו- 36 מדינות בארה”ב. ברמה הגלובלית, מעל 1000 לקוחות מהמגזר הציבורי משתמשים בטכנולוגיות והביצועים המובילים של אורקל.

שירותי ניהול אבטחה חינמיים

כדי להקל על המשתמשים, אורקל פיתחה שורה של שירותי אבטחה חדשים לענן, מבוססי AI ו-ML, שהופכים את ניהול האבטחה להרבה יותר קל ואוטומטי. קשה לעשות טעויות עם השירותים האלה. למשל, לא ניתן לפתוח דאטה בייס לאינטרנט, שלא אמור להיות פתוח אליו. כמו כן, חייבים להשתמש במפתחות אבטחה טובים.

השירותים החדשים מוצעים ללא כל עלות, כחלק מובנה מענן אורקל, ועושים למשתמש חיים הרבה יותר קלים. שירות Oracle Cloud Guard מנטר ברציפות תצורות ופעילויות לזיהוי איומים ופותר אותם אוטומטית. שירות Oracle Maximum Security Zones, הוא הכלי הראשון מסוגו בתעשייה, שעושה שימוש בשיטות האבטחה הטובות ביותר החל מן היום הראשון ושומר באופן אוטומטי על רמת אבטחה גבוהה עבור נכסי המידע החשובים ביותר של הלקוח.

ערן פייגנבאום מספר כי לבינה המלאכותית (AI) יש משמעות אדירה בתחום אבטחת המידע. אחד מהדברים שהיא טובה בו הוא זיהוי תבניות מורכבות (complex pattern recognition). “זה משהו שלנו, בני האדם, קשה מאוד איתו, במיוחד כשיש כל כך הרבה דאטה. כל העניין באבטחה הוא למצוא מחט בערמת שחת. דבר אחד קטן שקרה ומשנה את כל התנהלות המערכת”.

למשל?

“למשל, התנהגות המשתמשים. בעידן של משבר עולמי, כשכולנו עובדים מהבית ונדרשת גישה למערכות של הארגון מרחוק, האתגר של צוותי אבטחת המידע בארגון הוכפל. ‘שדה הקרב’ שלהם הורחב, אך כמות כוח האדם של צוותי אבטחת המידע בארגון לא השתנתה. כאן ה-AI נכנס לתמונה ומסייע לאנשי אבטחת המידע לסרוק אחר איומים. רבות דובר על הקרב בין הטובים לרעים ברשת. על כך שהרעים מגייסים לטובתם גדודי בוט שיסייעו בפריצה. עכשיו גם לצוותי אבטחת המידע יש כוח מסייע והוא ה- AI. לדוגמה, אחד האתגרים הגדולים שמתמודדים אייתם ארגונים בעולם וכן בישראל הוא דליפת מידע כתוצאה מאיום של גורמי פנים (insider threat). כיום הבינה המלאכותית יכולה לסרוק את התנהגות המשתמשים ברשת, לאתר משתמש עם התנהגות חריגה ולהתריע לצוותי האבטחה או ‘לחסל’ את האיום ובכך לסגור את הדליפה.

“דוגמה נוספת שמדירה שינה מצוותי אבטחת המידע בארגונים, היא ניתוח רשתות (network analysis). מכיוון שהכל מחובר להכל, הרשת (Network) היא עמוד השדרה של הארגון. הכול עובר דרכה. סריקת הרשת והתוכן על-ידי בינה מלכותית מסייעת לצוותי אבטחת המידע להבין: מה התוכן שיש לך? האם על הענן או לא? האם פתוח לעולם או לא?, איך הדאטה צריך להיות מאובטח?, האם אמור להיות מוצפן? ובאיזה מפתח אמור להיות מוצפן? גם את הדברים האלה אנחנו בונים לתוך הענן שלנו, כשירות ללא עלות נוספות ללקוחות.
ייחודיות נוספת, שגם תורמת לאבטחה היא המהפכה האוטונומטית (אוטונומית-אוטומטית) שאורקל מביאה לעולם המחשוב: ערן פייגנבאום: “אנחנו כבני אדם עושים המון טעויות. לדוגמה, שוכחים לעדכן את ה-VPN, את מערכת ההפעלה, את הדאטה בייס לגרסאות בהם כבר נסגרו הפרצות. כאן טמון היתרון של האוטומציה, שיכולה למנוע מאיתנו לבצע את הטעויות האלה, במיוחד אם נוסיף לזה autonomous automation, מערכת שלבדה מעדכנת ומאבטחת את עצמה”.

אלפי לקוחות חדשים בארץ ובעולם

עשר עובדות שלא ידעתם על הענן של אורקל - הענן הציבורי הראשון בישראל:

הבניין המיתולוגי של מטה אורקל בסיליקון וואלי צילום: אורקל

  • חברת אורקל הינה חברת הטכנולוגיה הגלובלית הראשונה הפותחת אזור ענן בישראל.
  • הדאטה סנטר עבור ענן אורקל יוקם בירושלים, בחוות השרתים המתקדמת של בינת תקשורת מקבוצת רד בינת.
  • הקמת אזור הענן הישראלי היא חלק מתוכנית גלובלית של אורקל, להקים 38 אזורי ענן ברחבי העולם עד סוף שנת 2021.
  • הענן הישראלי נבנה לפי ארכיטקטורת הדור השני (Gen 2) של הענן של אורקל, השמה דגש מיוחד על אבטחת מידע ואוטומציה.
  • על מנת להגביר את רמת האבטחה, אורקל מיישמת ארכיטקטורה של הפרדה מלאה ברמת החומרה. זה אומר שכל לקוח מקבל CPU נפרד משלו (bare metal) ובנוסף, יש הפרדה מלאה בין התשתית של ניהול הענן, לבין התשתית שבה משתמשים הלקוחות.
  • ענן אורקל הוא היחיד שמציע שירותי ניהול אבטחה חינמיים, מובנים בענן - השירותים מבוססי AI ו-ML, הופכים את ניהול האבטחה להרבה יותר קל ואוטומטי.
  • בשנת 2020 ענן אורקל צבר תאוצה משמעותית עם אלפי לקוחות חדשים בעולם וגם בארץ. בין החברות הרבות שעברו להשתמש בו: ענקית שיחות הווידאו ZOOM, חברת 8x8 פלטפורמת שיחות וידיאו פופולארית נוספת, CERN מאיץ החלקיקים הגדול בעולם וכן חברות כמו General Electric, ניסאן ומקדונלדס.
  • ענן אורקל מיועד לחברות בכל הגדלים, כולל לסטארט-אפים שרוצים ליהנות מענן מקומי שמספק ביצועים טובים בשיהוי נמוך. למפתחים וסטודנטים אורקל מציעה חבילת חינם בענן - לכל החיים. בנוסף, אורקל מפעילה בישראל את תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית שלה עם הטבות מיוחדות לסטארט-אפים ישראלים בענן המקומי או בחו"ל.
  • אורקל הינה שותף טכנולוגי ותיק של הממשל בארה"ב. בשירותי הענן של אורקל משתמשים שמונה מתוך עשר הסוכנויות הפדרליות הגדולות, כל ארבע זרועות הצבא וכוחות הביטחון האמריקאים ו- 36 מדינות בארה"ב.
  • גופים ציבוריים וממשלתיים נוספים העושים כבר שימוש בענן אורקל הם ממשלת קנדה, גרמניה, משרד ההגנה הבריטי וגופי ממשל בצרפת ובאיטליה.