ארגונים בישראל רואים בענן ההיברידי פתרון אידיאלי, אך האימוץ איטי

דוח הענן הארגוני של נוטניקס מציג את מצבה של ישראל בהשוואה לעולם בנוגע לאימוץ טכנולוגיות ענן. אבטחת מידע וחוסר במומחים הם שני החסמים העיקריים לאימוץ הענן ההיברידי בישראל

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
יואל צפריר
תוכן שיווקי

נוטניקס, מובילה עולמית בפתרונות מחשוב ענן פרטי, היברידי וריבוי עננים, פרסמה את דוח מצב הענן (ECI – Enterprise Cloud Index) השנתי השלישי. מן הדוח עולה, כי בישראל אחוז גבוה (76%) ממקבלי ההחלטות רואים בענן ההיברידי את מודל ההפעלה האידיאלי לארגון שלהם, מעט נמוך יותר בהשוואה לעולם (87%). למרות זאת, שיעורי האימוץ בישראל צפויים להיות נמוכים יחסית. רק 26% מהמשיבים צופים אימוץ של ענן היברידי עד שנת 2025, נתון נמוך משמעותית בהשוואה לעולם - 49%. הדוח מתבסס על מחקר בקרב 3,400 מקבלי החלטות IT בעולם.

ניר הולנדרצילום: יח"צ נוטניקס

למשיבים מישראל יש נכון לעכשיו פערים גדולים להשלים בכל הנוגע לרמת השימוש שלהם בתשתית ענן גמישה. למשל, 28% ממחלקות ה-IT עדיין מפעילות מרכזי נתונים מסורתיים בישראל ובעולם מדובר על 18% בלבד. אך בעוד בישראל מצפים לבצע גידול באימוץ הענן ההיברידי, רוב ההשקעה צפויה להתמקד במודל IT מעורב - המשלב מרכזי נתונים מסורתיים לצד מודלים שונים של ענן - ללא אינטגרציה. 40% ממנהלי IT בישראל צופים לאמץ את המודל המעורב - וזו תחזית שונה מאוד מהמגמות שעולות מהמשיבים לסקר הגלובלי, שם המודל המעורב צפוי דווקא לצנוח ב- 8% עד 2025.

הישראלים מחפשים מהירות, גמישות ואבטחת מידע

אחת הסיבות להבדלים בקצב אימוץ הענן ההיברידי בישראל בהשוואה לעולם נעוץ כנראה במוטיבציה של הישראלים לאימוץ טכנולוגיות. בכל המדינות שנסקרו, הגורם המוביל לשינוי במודל הפעלת ה- IT היה קבלת שליטה טובה יותר על השימוש במשאבי ה- IT (58%). עם זאת, משיבים בישראל בחרו בגורם הזה בהשפעה נמוכה בהרבה (33%), כשהם מעניקים חשיבות גדולה יותר ליכולת להגביר את הגמישות ואת המהירות כדי לענות על דרישות עסקית, וכן לשיפור אבטחת המידע.

שלוש הסיבות העיקריות לשינויים ועזיבת מודלים קיימים בישראל הם: גמישות משופרת למענה על צרכים עסקיים (48%), מהירות גדולה יותר לעמידה בדרישות עסקיות (48%) ושיפור אבטחה (44%).

"חיסכון בעלויות" בעולם היה מרכיב בעל חשיבות פחותה בשיקולי המעבר לענן. בישראל הוא זכה לאזכור בשכיחות גבוהה יותר: ארבעה מתוך עשרה משיבים בישראל (40%) ציינו את החיסכון בעלויות כאחד היתרונות שמצפים לקבל מתשתית ענן, זאת בהשוואה לקצת יותר מרבע מהמשיבים בעולם.

חסמים באימוץ ענן היברידי בישראל

בין האתגרים המרכזיים שציינו המשיבים בישראל לגבי מעבר והפעלת ענן היברידי נמצאים אבטחה (54%) וכישורים חסרים בצוות הפנימי (54%). מחצית מהמשיבים מישראל דיווחו, כי חסרים להם מומחים כדי לנהל סביבות ענן היברידי (46%), בעוד 40% דיווחו כי הם חסרים מומחים לניהול טכנולוגיות קלאוד-נייטיב וקונטיינרים, כגון קוברנטיס - המסייע לגשר על פערי הממשקיות בין סביבות ענן שונות. לשם השוואה, רק 30% מהמשיבים ב- EMEA ו- 27% מהמשיבים בעולם ציינו את המחסור במומחים כאתגר באימוץ ענן היברידי.

מגיפת הקורונה קידמה את הענן בכל העולם

רוב המשיבים (76%) אמרו כי הקורונה גרמה ל-IT להיתפס כנכס אסטרטגי יותר בארגונים שלהם, ובישראל יותר ממחצית (56%) מהמשיבים הסכימו לכך. המגיפה קידמה באופן כללי השקעות חדשות בתשתית ובכלי ענן בקרב כל המדינות שנסקרו. יותר ממחצית מהמשיבים בישראל (58%) אמרו כי ביצעו השקעות חדשות בענן ציבורי כתוצאה מהמגיפה, בעוד 50% אמרו כי הם הגדילו את ההשקעה שלהם בעננים פרטיים, ו- 34% ציינו כי הגדילו שימוש בענן היברידי.

השנה של נוטניקס: צועדים לעידן הענן ההיברידי וריבוי עננים

חברת נוטניקס, אשר היתה החלוצה בתחום תפיסת איחוד התשתיות - Hyper Converged Infrastructure (HCI) לפני למעלה מעשור, עושה בשנים האחרונות צעדים מחושבים אל עבר הפיכתה לחברת פתרונות ענן ובמיוחד פתרונות לדאטה סנטרים המודרניים, לעננים היברידיים וריבוי עננים (Multicloud).

ניר הולנדר, מנכ"ל נוטניקס ישראל: "נוטניקס עשתה דרך מדהימה בשנים האחרונות. בשנה האחרונה החברה חוותה צמיחה בריאה בהכנסות הן כתוצאה מהתרחבות שוק פתרונות ה- Hyperconverged והן כתוצאה מכך שארגונים מחפשים דרכים למנף את היתרונות של מחשוב הענן".

כיצד HCI מסייע לארגונים במעבר לענן?

"רבים חושבים שכאשר מתכננים ענן פרטי, או היברידי, או דאטה סנטר בין כותלי הארגון צריך לבחור בין דאטה סנטר מסורתי עם שרתים, אחסון ותקשורת בנפרד לבין HCI - המאחד בין כל הרכיבים הללו ליחידה אחת קלה לניהול ותפעול. אך לא חייבים לבחור בין שתי האפשרויות ואפשר לשלב. להערכתי, וכפי שראינו בדוח ECI, הדאטה סנטר המסורתי ימשיך לפעול גם בשנים הקרובות לצד ה- HCI. היתרון של ה- HCI בא לידי ביטוי כאשר רוצים להקים ענן היברידי, כי הוא מאפשר לבצע את המעבר בקלות רבה יותר וכן להיכנס לעולם רחב יותר של Software Defined Data Center (דאטה סנטר מוגדר תוכנה) המספק גמישות אדירה. ניתן לבחור בפלטפורמה בה מפעילים כל יישום - ענן פרטי, ענן ציבורי, ענן היברידי או בין כותלי הארגון, ואם מחליפים פלטפורמה, ניתן לעשות זאת בכמה הקלקות. כיוון שארגונים רבים סובלים ממחסור במומחי ענן, כפי שצויין בדוח ECI כל שיפור בניהול ובתפעול יישומי ענן הם משמעותיים".

״כמו בהרבה תחומים, אנו רואים מובילות של שני שחקנים בתחום הדאטה סנטר מוגדר תוכנה ונוטניקס ללא ספק מביאה ערך משמעותי מול התחרות, בזכות פלטפורמה אינטגרטיבית אחת פשוטה לניהול, ולא אסופת מוצרים נפרדים", מציין הולנדר ומפרט: "הפורטפוליו המלא שלנו מספק מענה ל- HCI, ניהול, וירטואליזציה, קונטיינרים, אוטומציה וניהול שירות עצמי, כולל פורטל ארגוני, פתרונות גיבוי, אבטחת מידע ומיקרו-סגמנטציה, מענה למתקפות כופרה, שירותי קבצים ואובייקטים, שירותי ניהול כל בסיסי הנתונים של הארגון לכל מחזור חייהם, שירותי ניהול משתמש קצה וגיבוי בין אתרים (DR) ועוד. אנו מבצעים זאת הן באתר הלקוח והן בכל ענן, על-ידי אותם כלי ניהול, עם אותה חוויית משתמש של הענן גם בחצר הלקוח".