אופטימיזציית עלויות בעידן ההיברידי

בשנה האחרונה הצטרפו ל-NetApp העולמית 8,000 לקוחות ענן חדשים, שכמחציתם לא היו לקוחותיה קודם לכן. שלומי פרייס, מנכ"ל NetApp ישראל, וארז גל-חן, סמנכ"ל הטכנולוגיות, מספרים בריאיון משותף על הפיתוחים החדשים, שמאפשרים לנהל את המידע בכל מקום בו הוא נמצא, ועל האופן שבו החברה מסייעת לארגונים למקסם את השימוש בענן

יואל צפריר ואסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי חברת Netapp בפתח תקווה | צילום: מוטי מילרוד
משרדי חברת Netapp בפתח תקווהצילום: מוטי מילרוד
יואל צפריר ואסף לבנון
תוכן שיווקי

כששלומי פרייס, מנכ"ל NetApp ישראל, רוצה להמחיש את התמורות הטכנולוגיות המהירות שהתרחשו בשנת הקורונה הוא עושה זאת בעזרת דוגמה קטנה מעבודתו. "במשרד שלנו יש עמדת מחשב עם מדפסת, שבעזרתה מוציאים מידי חודש את כל המשכורות והתשלומים", הוא מספר. "תמיד העבודה הזאת נעשתה מאותה עמדה. כשישראל נכנסה לסגר הקורונה הראשון אמרה לי אשת הכספים שאני צריך לבוא למשרד כדי לבצע את פעולת התשלומים החודשית. כמובן שלא יכולתי. אז הביאו לי דונגל שנכנס ללפטופ שלי ומאפשר לעבוד על מערכות התשלומים מרחוק. והנה - נמצא פתרון שאף אחד לא חשב לחפש עד שהיה הכרח.

שלומי פרייסצילום: ניב קנטור
ארז גל-חן צילום: ניב קנטור

"דברים רבים כאלו קרו השנה בעולם הטכנולוגיה וגם מעבר לו. פעולות רבות עברו דיגיטציה, או אפשרות לשימוש מרחוק, ומהלכים שכבר התחילו - הואצו. למחשוב הענן הייתה תרומה ניכרת לכך. אם פעם מנהלים של מוקדי שירות של חברות מסחריות גדולות אמרו שלא ייתכן שהמוקדנים יעבדו מהבית ושיש לכך אפילו חסמים חוקיים - בקורונה לפתע היה ברור שאין ברירה וכולם - כולל אותם מוקדנים - עברו לעבוד מהבית והשמיים לא נפלו. כך שלפחות בזווית הזאת תקופת הקורונה השפיעה על התעשייה לטובה. אנחנו רואים חברות גדולות שפחות גמישות מטבען, כמו לקוחות אנטרפרייז ולקוחות פיננסיים, שנאלצו להתאים את עצמם לעבודה מרחוק ולהתנהג בצורה גמישה יותר. תשתית הענן, במקביל, הייתה חייבת גם היא להשתנות ולהתפתח כדי לענות על הצרכים החדשים".

"שימוש בתשתיות ענן ושירותים מהענן היא אחת הדרכים המרכזיות שארגונים מצאו כדי להאיץ תהליכים ולגשר על פערי תשתית", מוסיף ארז גל-חן, סמנכ"ל הטכנולוגיות של NetApp ישראל. "הם מבינים שאם הם רוצים להתאים את עצמם לצרכי השוק ולעמוד ב-Time to Market שלהם - אין מנוס מיציאה לענן. נכון, זה יוצר גם חששות. אנשי התשתיות ואבטחת המידע, למשל, מרגישים שבענן הם מאבדים שליטה על הטריטוריה שלהם. גם מנהל הכספים, שרגיל שעלויות התשתית הן פחות או יותר קבועות מדי חודש, פתאום צריך להתרגל למצב בו החשבון משתנה בכל פעם, בהתאם לכמות השימוש. זו רק אחת הסיבות שארגונים שעושים את הצעד הזה מתקשים לעיתים במה שאנחנו קוראים לו 'המסע לענן'. פה נכנסת NetApp לתמונה. בשבע השנים האחרונות אנחנו מובילים לקוחות להשתלב בפלטפורמות הענן הגדולות והמרכזיות - ה-Cloud של גוגל, Azure של מיקרוסופט ו-AWS של אמזון.

"בעולם יש מדינות מתקדמות בהרבה מישראל בשימוש בענן. בארץ אמנם יש כיום לכל הלקוחות נגיעה בענן, אבל השאלה היא מה הם עושים שם - והתשובה היא, בדרך כלל, 'לא הרבה'. NetApp מאפשרת להם לנהל בצורה מסודרת את המידע בענן ולהרחיב את הפתרונות למפתחים בו", הוא מוסיף. "הלקוח רוצה שיהיה לו בענן את כל מה שיש לו בבית, On-premises, ואנחנו מאפשרים את זה. יש לנו הרבה מאוד אמצעים לסייע לארגונים, רעיונית וטכנולוגית, במעבר לענן ולאפשר את העברת התוכנות והדאטה בצורה פשוטה על-ידי הפלטפורמה שלנו. לא משנה אם המידע On-Premises, בענן כזה או אחר או בנקודת קצה נפרדת כלשהי. תוכנת ניהול המידע שלנו מאתרת את כל הדאטה, גם אם הוא מפוזר".

פיתוח מהיר יותר בעלויות נמוכות יותר

בניגוד לחברות אחרות בתחום, הדרך של NetApp לסייע לארגונים לבצע את המסע לענן אינה מסתכמת בתכנון, הטמעה והדרכה. החברה מציעה כלים וטכנולוגיות למיקסום השימוש בענן שחוסכים למשתמשים זמן וכסף רב. "יש אצלנו מאות מהנדסים, שחלקם יושב בישראל וכל מיקודם הוא התאמת טכנולוגיות ה- On-premises להן החברות רגילות לפלטפורמת הענן ופיתוח יכולות שיאפשרו למהגרים לענן לקבל את כל היתרונות הכרוכים בכך", מדגיש פרייס. "כך מתאפשר לארגון פיתוח מהיר יותר בעלויות נמוכות יותר. הוא לא חייב להתקבע על הענן, הפיתוחים שלנו מאפשרים לו להעביר בקלות את המידע ממקום למקום - מה- On-premisesלענן ובחזרה. כל זאת בלי Vendor Lock - אותן מגבלות שנועלות את המשתמש לספק מסוים ולא מאפשרות את הגמישות הדרושה כל כך כיום. ואם היה ניתן לצפות שספקיות הענן לא ייראו את השימוש בכלים אלו בעין יפה - שכן לעתים הוא מוריד את כמות השימוש הישירה של הלקוח בענן שלהן - המצב הוא בדיוק הפוך. החברות האלו מודעות לכך שיש שורה ארוכה של לקוחות פוטנציאליים שחוששים ממעבר לענן וממה שכרוך בו - כולל העלויות. הן מבינות שחברה שמאפשרת ללקוחותיה לעשות מעבר נכון ושימוש מושכל וחסכוני בענן - משרתת לא רק את האינטרסים של הלקוחות, אלא גם את האינטרסים שלהן, ספקיות ששואפות שלקוחות יעשו את הצעד הגדול של המעבר לענן שלהן".

"אנחנו מכירים ארגון שעבר לענן וקיבל מידי חודש חשבון שימוש של 10,000 דולר ולפתע חודש אחד היה עומס עבודה חריג ובסופו קיבל מנהל הכספים חשבון על סך 100,000 דולר", מדגים גל-חן. "כמובן שכולם שם נבהלו ונחרדו. שימוש חכם בענן, בעזרת הכלים שלנו, מונע מצבים כאלו".

באילו כלים מדובר?

פרייס: "יש לנו את NetApp Cloud Manager, פלטפורמת ענן אוטונומית שמספקת נקודה אחת לניהול שירותי הנתונים והאחסון בסביבה היברידית ומרובת עננים. הפלטפורמה מציעה ניראות מלאה ויכולות בקרה לכל אורך מרכזי הנתונים בבית הלקוח או בשלושת ענני המחשוב הגדולים. היא מספקת חוויית ענן טבעית לשירותי נתונים מתקדמים, כולל סינכרוניזציה של נתונים, גיבוי נתונים, אחסון נתונים בשכבות ועמידה בתקנות. אנחנו מציעים את שירות (VDMS) Virtual Desktop Managed Service - תשתית VDI חדשה עבור שולחנות עבודה וירטואליים. הפתרונות הללו מסייעים לארגונים להרחיב את משאבי התשתית שלהם כדי להתמודד עם הצרכים הגדלים של כוח העבודה המרוחק. ניתן לבצע אופטימיזציה מתמשכת בלי להגדיל את המורכבות ולצמצם עלויות בעד 50%.

"ויש את Spot, המוצר של חברת io.Spot אותה רכשנו. זה פתרון פורץ דרך אשר מקל על הארגונים לבנות, לפרוס ולהריץ אפליקציות על שירותי מחשוב ושירותים מבוססי מיקרו-שירותים (קונטיינרים) באופן יעיל כלכלית. את Spot.io רכשנו בזכות האלגוריתם החכם שהיא פיתחה. כשלקוח רוכש סביבה בענן - יש לו כל מני אופציות רכישה: לרכוש שירותי מחשוב מסוג On Demand Instances במחיר יחסית גבוה אך ללא התחייבות מצידו או לקנות שירותי מחשוב אשר זמינים הרגע במחיר זול אבל ללא התחייבות עד מתי יוכל להשתמש בהם (Spot Fleet) ויכולים להילקח ממנו בהתראה של מספר דקות. חברת Spot.io של NetApp הבינה שאם בחרתי באפשרות הזאת ונתקעתי בלי יכולת שימוש באפליקציה בדיוק כשאני צריך אותה - ארצה אלטרנטיבה אחרת - והיא יודעת למצוא אותה ולספק אותה. היא יצרה מנגנון בו לקוח שנרשם לשירות On Demand אצל ספק ענן - מקבל ממנה את הביצועים הנדרשים, כאשר אם מתאפשר, הוא מועבר לשירותי Spot Fleet הזולים שאינם מבטיחים זמינות. Spot של NetApp יודעת מראש מתי השירותים עומדים ליפול ואז מעבירה את הלקוח אל שירותים אחרים, למשל On Demand Instances היקרים יותר ומספקת לו אותם. כך היא גם פותרת את בעיית הזמינות וגם מוזילה בצורה משמעותית את עלויות השימוש בענן עבור הלקוח. זהו קו מחשבה שהתחבר היטב לזה שלנו, שרואה את הלקוח בעולם היברידי, בין הOn-Premises לענן. ל-NetApp יש שתי אסטרטגיות: הראשונה היא לייצר In House את התוכנות שלנו ולהתאים אותן לענן. השנייה היא לרכוש טכנולוגיות שמשיקות ותורמות למומחיות שלנו בניהול מידע בכל מקום. לכן מצאנו כאן חיבור נכון ורכשנו את Spot ואת המוצר שלה".

צילום: shutterstock

גל-חן: "ב-AWS של אמזון יש, למשל, שירות בשם Reserved Instance שבו לקוחות מתחייבים לשימוש לתקופה ארוכה תמורת מחיר נמוך. רבים מהם מגלים אחרי זמן מה שהם לא באמת צריכים את השירות או את כולו. אז אמזון מציעה זירת מסחר המאפשרת להם להציעו ללקוחות אחרים. Spot קונה שם שימוש כזה ומספקת אותו ללקוחותיה. כך לקוח הקצה של המוצר של Spot משלם את העלות הנמוכה ביותר. וכמה עולות היכולות השונות של חברת Spot של NetApp ? למעשה כלום, מכיוון שלנו - החברה שמחזיקה ב-Spot - הוא משלם רק אחוז מסויים מתוך החיסכון בעלויות שלו. מבחינתו זה 'לא חסכת - לא שילמת' ולנו כדאי מאוד שנמצא עבורו את האלטרנטיבה הזולה - כי רק כך נרוויח את העמלה שלנו, מה שמבטיח ללקוח את אפקטיביות המוצר".

פרייס: "אנחנו מאפשרים ללקוח לכבות ולבטל שירותים שהוא לא משתמש בהם ולשלם מחיר נמוך יותר על השירותים בהם הוא כן משתמש. יש, למשל, לקוחות שצריכים להשתמש בשירות ה-Block Storage היקר ביותר של אמזון: EBS. במקביל, לאמזון יש גם את S3 שהוא זול יותר אבל חלק גדול מהאפליקציות לא יודעות לעבוד איתו. באמצעות מוצר Cloud Volumes ONTAP אנו מאפשרים לשרתי הלקוחות לעבוד עם EBS, אבל להפעיל תהליכי Efficiency כגון Deduplication (לחסוך את כל הבלוקים הכפולים - וכך לחסוך בעלות). באמצעות מנגנון Tiering אוטומטי במוצר זה, אנו יודעים לגרום לכל המידע הקר של הלקוח להיות מועבר באופן אוטומטי ל-S3. התוצאה היא שהוא משלם בממוצע 70% פחות ממה שהיה משלם על אחסון בלי שימוש בפתרון הזה. כל זאת בלי שהיה צריך לצאת מהדאטה סנטר של אמזון".

לחבר בין אנשי פיתוח לתשתית

NetApp היא חברת שירותים וותיקה לאחסון וניהול נתונים בארגונים, המתמקדת בשנים האחרונות בטכנולוגיות ענן. היא נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 15 מיליארד דולר. בשנה האחרונה הצטרפו ל-NetApp העולמית 8,000 לקוחות ענן חדשים, שכמחציתם כלל לא היו לקוחותיה קודם לכן. בחברה מספרים שלרבים מהם נדרשה עזרה מיוחדת, כגון הסרת חסמים ייחודיים - אם מדובר בתעשיות ביטחוניות הנדרשות לאבטחת מידע ברמה הגבוהה ביותר ואם בארגונים פיננסים הנדרשים לעמוד בכללים רגולטוריים מחמירים. "וכמובן שחלק מהעבודה הוא לטפל בחסמים הפסיכולוגיים", מציין גל-חן. "מה לעשות, אי אפשר להפחית מתחים לאיש Elastic אם אתה לא מדבר Elastic שוטפת וכנ"ל לגבי אנשי Kubernetes. מנמ"רים, למשל, מאוד מפחדים מהתקפות כופרה. אנחנו לא חברת אבטחת מידע, אבל פיתחנו כלי בשם Cloud Secure אותו הלקוחות שלנו בענן מקבלים בחינם. באמצעות למידת מכונה המוצר יודע ללמוד לבד את התהליכים הקבועים בארגון ולהבין אם פתאום מתרחשת פעילות אנומלית שמצריכה התרעה. הוא אפילו מסוגל לקבל לבד החלטות מה לעשות מייד - כמו גיבוי מידע ליתר ביטחון. זה מרגיע אותם מהסכנה שבכופרה.

"בסופו של דבר, המסע שלנו מול הלקוח כולל תהליך פסיכולוגי נכבד. אנחנו מסייעים לשינוי בתפיסת העולם של העובדים והשפה שלנו היא כזו שמובילה לפתרונות. בעזרתנו הלקוח מבין שהוא לא חייב רק פלטפורמה כזו או אחרת, אלא שהוא יכול לשלב. אנחנו מומחים בניהול מידע - לא משנה איפה הוא יושב - ונסייע לארגון לנצל את המידע, להשתמש בו נכון ולייצר ערך רב יותר. אנחנו מציעים תהליך של 360 מעלות, שעיקרו הפחתת מתחים סביב הגירה לענן, כמו אבטחת מידע וחשש לעלויות שימוש גבוהות. בכל הפרמטרים האלו אנחנו משתמשים באופן נכבד ביכולות למידת מכונה שיודעות לקבל החלטות".

פרייס: "העבודה שלנו צמודה ללקוחות. אנחנו עובדים ביחד עם צוותי האחסון, הענן, האבטחה וה-DevOps שלהם מתוך הבנה שעלינו להתחבר אליהם בצורה הדוקה כדי להבין את עבודתם ולשפר את יכולותיהם וביצועיהם. זו עבודה אינטימית ואפילו מאתגרת. לפעמים צריך לתווך בין גורמים שונים בארגון שנוצר ביניהם מתח. למשל, אנשי פיתוח ואנשי תשתיות. לא תמיד פשוט להסביר לאנשי התשתיות את צרכי אנשי הפיתוח. המטרה שלנו היא שהלקוח ירגיש שאנחנו חלק ממנו, כמו עוד איבר של הארגון. אנחנו מייצרים מערכת יחסים של ממש עם הלקוחות וכך הם יודעים ומרגישים שהם תמיד יכולים לסמוך עלינו".

מה עוד נמצא אצלכם בקנה?

פרייס: "לאחרונה הכרזנו על מוצר חדש בשם Astra, שמטפל באופן ספציפי בכל שירותי הקונטיינרים בעננים. המוצר מאפשר ללקוח להעביר את שירותיו המנוהלים בענן אחד לענן אחר ובחזרה ל-On Premises. כך הלקוח רגוע שאם עבר לענן והשירות בו לא ענה על ציפיותיו - הוא יכול להעביר את עצמו לענן אחר או בחזרה הביתה בפשטות ובקלות. עצם ההבנה שהוא לא נעול - גורמת לו להיטמע יותר בענן, כי הוא יודע שהוא מחזיק מאין תעודת ביטוח".

בנוסף לחברת Spot ביצעתם בעבר מספר רכישות של חברות ישראליות, כולל רכישה של שישה סטארט-אפים בשלוש השנים האחרונות בתחום הענן. האם אתם צפויים לרכוש עוד חברות?

רייס: "NetApp מחפשת ותמשיך לחפש חברות משיקות בעלות יכולות טכנולוגיות מתקדמות בתחום ניהול המידע בעולמות הענן ההיברידי. אנחנו גם צופים שעוד כשלוש שנים, הפוקוס בתחום יעבור לעולמות השירותים הנרכשים על-ידי פלטפורמות ענניות. תפיסה ששמה במרכז את האפליקציות תשים במרכז גם את אנשי ה-DevOps, שהם עיקר אלו שמפעילים אפליקציות. אנחנו נערכים לשלב הזה ודואגים לפתח פתרונות שיאפשרו בו מיקסום משאבים וחיסכון".