מסע מוצלח ל- SaaS

חברת Comm-IT הובילה, פיתחה והפיקה בשנים האחרונות בהצלחה פתרונות SaaS רבים ב- AWS לחברות ממגזרים שונים. בשיחה עם עידן פיינגולד, מנכ"ל החברה, וליאור ביאליק, סמנכ"ל פעילות הענן, הם מנתחים את מגמת המעבר ל- SaaS ומפרטים מה חשוב לדעת כאשר נכנסים לפרויקט מסוג זה

עומר ברטוב, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
עומר ברטוב, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

עסקים רבים מאמצים בשנים האחרונות את מודל ה- SaaS (תוכנה כשירות), המאפשר להם להציע את המוצר הטכנולוגי שלהם כשירות דרך הענן. הדבר מאפשר ללקוחותיהם לצרוך את המוצר במודל גמיש, לבצע הערכה בלי התחייבות, להתנסות במוצר ולהטמיע אותו בזמן קצר, וכל זאת מבלי לקנות ציוד חומרה ומבלי להפעיל צוותים שיעסקו בהטמעה ובתחזוקה.

חברת Comm-IT הובילה, פיתחה בשנים האחרונות בהצלחה פתרונות SaaS רבים ב- AWS לחברות ממגזרים שונים, בהם היי-טק, סטארט-אפים, תעשייה, קמעונאות, ביטוח ופיננסים. לאחרונה הכריזה החברה כי זכתה לסטטוס Amazon Web Services (AWS) SaaS Competency. ההסמכה הינה הכרה בניסיון שצברה החברה בסיוע לארגונים בתכנון ובניית פתרונות SaaS ופתרונות ענניים ב- AWS, כולל מחזור החיים של פיתוח מוצר, פיתוח מיומנויות לקוח הקצה ותמיכה בבניית היסודות הנדרשים לפיתוח מוצרי SaaS מורכבים ב- AWS. זוהי החברה היחידה בישראל שקיבלה את הסמכה הזו גם עבור התכנון וגם עבור הבנייה ופיתוח התוכנה של הפתרונות.

Comm-IT החברה היחידה בישראל שהוסמכה ל- AWS SaaS Competency הן בתכנון והן בבנייה

שירות מרכזי, מנוהל, יעיל וחסכוני לכל הצדדים

יצאנו לשוחח עם עידן פיינגולד, מנכ"ל Comm-IT, ועם ליאור ביאליק, סמנכ"ל פעילות הענן ב-Comm-IT, על מנת ללמוד על המגמה של המעבר ל- SaaS ומה חשוב לדעת כאשר נכנסים לפרויקט מסוג זה.

קיימת מגמת התחזקות במעבר ל- SaaS בשנים האחרונות. כיצד הדבר בא לידי ביטוי?

ליאור ביאליק: "המעבר ל- SaaS הפך משמעותי מאד בשנה האחרונה. הן בקרב חברות היי-טק וסטארט-אפ - שהמוצר שלהן פונה לשוק רחב והן בונות אותו מראש ככזה, והן בקרב יצרניות טכנולוגיה - שמעוניינות לעבור למודל הזה בשל התחרות הגדלה, ביניהן חברות מעולמות מערכי האחסון, הגיבוי ואבטחת המידע, שמבינות כעת שהדרישה של השוק היא שהמוצר שלהן יסופק כשירות. מבחינת הלקוח, הפתרון מנוהל לחלוטין ועומד בכל הסטנדרטים. השירות כמובן צריך להגיע עם SLA, כלומר עם רמת שירות ידועה ועם כיסוי מלא לתמיכה גם בתשתית וגם במוצר עצמו".

עידן פיינגולדצילום: ניב קנטור

זה משתלם כלכלית לעשות את הצעד הזה מבחינת יצרני הטכנולוגיה?

עידן פיינגולד: "לתהליך הזה יש השפעות כלכליות כי הוא משנה את האופי של האופרציה הארגונית. מצד אחד הוא חוסך את כל התהליכים הארוכים של תמיכה בהטמעה ושירות לקוחות קצה. מצד שני יש השקעה ראשונית לבניית התהליכים הנדרשים בארגון, גם ברמה התפעולית וגם ברמת הכספים, מכירות, תהליכי פיתוח ו- DevOps עבור שירות ה- SaaS. אך המעבר ל- SaaS הופך את העסק לספק שירות מרכזי, מנוהל, יעיל וחסכוני לכל הצדדים - גם לספק וגם לצרכן השירות".

מהפכה במודל העסקי

לדברי ביאליק, חברות שמעוניינות לעבור למודל SaaS צריכות לבצע הערכה כדי להבין את הצורך של השוק, את סוג לקוחות היעד ואת הפערים המרכזיים והאתגרים בתהליך. עליהן לאפיין את מודל ה- SaaS הנכון עבורם, שכן יש יותר ממודל אחד, עם גמישות מסוימת שתלויה בשילוב של השירות ושל הלקוחות שמשתמשים בו. המודל יכול להיות משותף ללקוחות מרובים - Shared Pool - או מודל שבו לקוחות מקבלים אזור ייעודי, כאשר עדיין יש שכבות משותפות של ניהול ואבטחת מידע עם לקוחות אחרים. יש גם מודלים משולבים, לבחירה של המודל הנכון יש השפעה מכריעה על הצלחת הפרויקט.

ליאור ביאליקצילום: ניב קנטור

אילו אתגרים קיימים בתהליך המעבר ל- SaaS?

ליאור ביאליק: "המעבר ל- SaaS עושה מהפכה במודל העסקי של החברה, בתרבות הארגונית ובמודל השירות שלה - ממודל של מוצר למודל שהוא שירות. לאחר המעבר החברה היא שמחוייבת לעמוד ב- SLA והתמיכה השוטפת בכל השכבות - תוכנה, ענן ותשתיות אפליקטיביות. החברה נדרשת להפעיל מרכז תמיכה 24/7 ולבחור אם לעשות זאת בתוך הבית או בשילוב עם גורם חיצוני. במקרים רבים אנחנו נותנים את שירותי התפעול והניטור האבטחתי כשירות מנוהל עם כל המתודולוגיות, תהליכי ITIL וה- SLA הנדרש, כאשר הלקוח ממשיך לתת את התמיכה בשירות האפליקטיבי שלו. כך אנחנו נותנים לספק ה- SaaS כניסה קלה יותר לעולם הזה".

עידן פיינגולד: "ההחלטה על המעבר ל- SaaS היא החלטה אסטרטגית ועסקית. אירוע אבטחת מידע, כגון פריצה או זליגת מידע, הוא באחריות ישירה של החברה ויכול לגרום נזק למוניטין של העסק כולו. לכן חייב להתקיים שינוי ארגוני ותפיסתי במספר מחלקות שצריכות לתמוך בתהליכים. כדי שהכל יתוזמר צריך לבנות מדיניות תהליכים ולתרגל אותה לפני שיוצאים לדרך. ברגע שאתה משיק את השירות הוא חייב להיות מושלם".

אתגרים משמעותיים

"אנחנו מלווים את החברות במסע לעולמות ה- SaaS", משיב ביאליק בתשובה לשאלה איזה שירותים Comm-IT מספקת בתחום. "אנחנו מספקים תכנון ובנייה של סביבות יישומים, או הגירת יישומים ממודל קיים למודל SaaS ענני, כולל ארכיטקטורת תוכנה, בנייה ופיתוח תוכנה של דיגיטל ו- SaaS, תוך התייחסות לאספקטים של ביצועים, אבטחת מידע, יכולת גידול, ניטור התשתית, חוויית הלקוח וחיובים (billing). קבלת סטטוס ה- AWS SaaS Competency מאפשרת לנו להרחיב את ההיצע הזה וגם ללוות את השינוי הארגוני עבור לקוחות שנמצאים בתהליך המעבר ל- SaaS".

עידן פיינגולד: "לחברות שנמצאות בתחילת הדרך ומזהות את הצורך במעבר ל- SaaS אנחנו מספקים ייעוץ המאפשר להבין את הצורך העסקי ואת האתגרים ומבצעים הערכה ראשונית של עלויות ומשמעויות, לוחות זמנים וכדומה, כך שההנהלה הבכירה יכולה לקבל החלטה".

מדוע חשוב להיעזר בחברה כמו Comm-IT?

ליאור ביאליק: "האתגרים במעבר ל- SaaS הם משמעותיים. הם קיימים גם בתהליכים שקשורים לפיתוח וגם בכל הקשור לאבטחת מידע בכל הרמות של האפליקציה. חשוב לעבוד עם שותף מנוסה שביצע פרויקטים רבים בתחום כדי לאפשר את ההפרדה הנכונה של הלקוחות המרובים שנמצאים בסביבה. כך מתאפשר לשמור על נגישות למידע מצד אחד ולמנוע זליגת מידע קריטי מצד שני".

עידן פיינגולד: "אנחנו מספקים ייעוץ הן בהיבטי התוכנה, הארכיטקטורה והפיתוח שלה, בהיבטי הענן של אמזון, הארכיטקטורה שלו ועולמות ה- DevOps והן בהיבטי השירותים המנוהלים עבור שירותי SaaS עם הייחודיות שלהם בנושא ניטור תפעולי ואבטחתי. במהלך השנה האחרונה ביצענו עשרות פרויקטים מקצה לקצה אשר כללו את התכנון והבניה של התוכנה ושל הענן וכיום אנחנו מספקים להם להם שירותים מנוהלים 24/7".