עובדים בענן הציבורי והדאטה נשאר בבית

אסף סובול, מנהל הפיתוח העסקי באורקל ישראל, מסביר את משמעות הבשורה החדשה של אורקל ומדוע היא משנה את כללי המשחק

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

טכנולוגיית הענן כבר בת 15 שנים, אבל רק כ-20% מהארגונים משתמשים בה ונמצאים בענן הציבורי. במילים אחרות, 80% מהארגונים עדיין עובדים On-premises (בחצר הלקוח). לארגונים רבים, בעיקר לגדולים שבהם, יש לא מעט סיבות לכך: הם מוטרדים מדרישות רגולציה, מדרישות אבטחה גבוהות של מידע רגיש, מעמידה בשיהוי (latency), מריבונות על המידע ועוד. לעיתים, אין להם מספיק משאבי זמן להעברת היישומים העסקיים ממערכות דור קודם (Legacy) לענן.

חברת אורקל, שהכריזה בספטמבר שנה שעברה שהיא מקימה שני אזורי ענן (Cloud Regions) בישראל, נמצאת בימים אלה בשלבי הקמה של אותם Regions, אשר יאפשרו לארגונים לשמור את הדאטה שלהם בגבולות המדינה. אבל אורקל לא מסתפקת בכך. לאחרונה הפתיעה את השוק בהכרזה מעניינת, שמרחיבה את מנעד האפשרויות לארגונים הכפופים לרגולציה מחמירה, עם הצעת ערך חזקה בתחום ההיברידי: פיתוח חדש בשם Oracle Dedicated Region Cloud@Customer. כלומר, Region ייעודי - אצל הלקוח.

אסף סובולצילום: יח"צ

"במציאות הנוכחית, מסתמן שרבים מהארגונים הגדולים ימשיכו בעתיד הנראה לעין להפעיל חלק מעומסי העבודה שלהם בדאטה סנטרים שלהם (on-premises). כתוצאה מכך, יש ביקוש גבוה מצידם לארכיטקטורה היברידית, שתאפשר את אותם שירותים ופונקציונליות בסביבות הענן הציבורי ובדאטה סנטר שלהם, וכן מעבר פשוט של יישומים בין סביבות אלו", אומר אסף סובול, מנהל הפיתוח העסקי באורקל ישראל.

"הברזלים" נשארים אצל הלקוח

לדברי סובול, עד היום, אף פתרון לא הצליח לגשר באמת על הפער בין סביבות הענן הציבורי ואתר הלקוח. פתרונות מקומיים באתר הלקוח של ספקי ענן מאפשרים רק חלק קטן מאוד מהשירותים הזמינים בענן הציבורי של הספקים.

אז מה זה Oracle Dedicated Region Cloud@Customer וכיצד הוא פותר את הבעיה?

"מדובר ב-Region בניהול מלא, המספק 100% משירותי הענן הציבורי של אורקל (OCI), כולל בסיס הנתונים האוטונומי של אורקל ויישומי SaaS, בדאטה סנטר של הלקוח. הקונספט הוא פשוט: לוקחים את כל היכולות שנמצאות בענן הציבורי של אורקל - כל החומרה וכל התוכנה - ומשכפלים הכל ב-on-premise של הלקוח. זה אומר שכל התשתית, מערכות ההפעלה, כלי הפיתוח, האבטחה, מסדי הנתונים וכל היישומים העסקיים של אורקל זמינים בדאטה סנטר של הלקוח, מאחורי חומת האש שלו, ומנוהלים באופן מלא על-ידי אורקל. הלקוחות יכולים לנהל את כל היכולות מאחורי קונסולה אחת ושולטים בדאטה שלהם שליטה מלאה, כפי שהם רגילים ב- on premise".

מי קהל היעד לפתרון החדש?

"מדובר בפתרון שנדרש בעיקר על-ידי השוק הפיננסי, הממשלתי והבטחוני, אבל גם לקוחות נוספים שכפופים לרגולציה מחמירה בתחום שירותי הבריאות, הטלקום, חברות ביטוח, פארמה ועוד. הם רוצים לצרוך שירותי ענן ציבורי, עם כל החדשנות והטכנולוגיות המתקדמות. אך חשוב להם ש'הברזלים' יישארו אצלם בבניין, שהדאטה לא תעזוב את הדאטה-סנטר הפרטי שלהם. הנתונים ומפתחות ההצפנה נשארים אך ורק של הלקוח. אורקל לא מקבלת גישה כספקית תשתית הענן לנתונים או למפתחות של הלקוח. הם באחריות הלקוח בלבד".

בסיס נתונים אוטונומי בענן - מונע טעויות אנוש

לפי סובול, ההצעה של אורקל הינה מאוד תחרותית: התחייבות מינימלית לרכישת שירותים לפי שימוש, כאשר העלות היא החל מ-500 אלף דולר לחודש. אם לקוח לא מגיע למינימום, הוא משלים לסכום הזה. אם הוא עובר אותו, הוא ממשיך לשלם לפי אותו מחירון רגיל של שירותים בהתאם לשימוש בפועל.

"בעולם הענן, זמן שווה כסף, ובענן אורקל הביצועים גבוהים יותר מכל ענן אחר בתעשייה, כך שאם לקוח משלם לפי דקה, ובענן אורקל הוא מקבל פי-2 יותר אז הלקוח למעשה משלם חצי", מוסיף סובול. "לספקי הענן הגדולים האחרים אין פתרון מקביל של אזור ענן ייעודי הפועל מקומית שמוצע ללקוחות בפחות מ- 100 מיליון דולר. מצד שני, פתרון Dedicated Region Cloud@Customer של אורקל מביא את מלוא היכולות של OCI ושל יישומי ה-SaaS של אורקל אל הדאטה-סנטר של הלקוח, וכולל מעל 50 שירותים, בהשוואה לפחות מ-12 שירותים בכל שירות ענן ציבורי אחר הזמין כיום מקומית. כלומר, אנחנו מדברים כאן על מהלך שמשנה את כללי המשחק".

מה לגבי אבטחה?

"כחברה שנולדה בעולם הביטחוני, אבטחה היא חלק מהדנ"א של אורקל. הגישה שלנו היא להפוך את נושא האבטחה לקל ונגיש, כך שהמשתמשים יוכלו לשמור על אבטחת המידע בענן בקלות. זה תואם את הגישה האוטונומית שאורקל מובילה, ומבדלת את ענן אורקל Gen 2 מכל ענן אחר. בסיס הנתונים האוטונומי בענן מונע טעויות אנוש, שהן הגורם המרכזי לאובדן נתונים. בסיס הנתונים מנהל את עצמו, מעדכן ועושה patching לעצמו. בנוסף, הוא גם מגבה את עצמו והכל אוטונומית. בדיוק בזמן, ללא טעויות או פספוסים.

"בארה"ב לאורקל יש שני Regions של הממשל הפדראלי ושלושה של משרד ההגנה האמריקני. היא גם מפעילה Regions לממשלת בריטניה. הדאטה סנטרים הללו הוסמכו לרמת הגנה על מידע בדרגה הגבוהה ביותר: DISA Impact Level 5.

"גם עבור חברות שרוצות להריץ את בסיס הנתונים האוטונומי מאחורי חומת האש שלהן, בדאטה-סנטר הפרטי שלהן, אורקל מציעה פיתוח חדש בשם Exadata Cloud@Customer, שמאפשר להפעיל את בסיס הנתונים האוטונומי של אורקל כעת על Exadata, מכונת הדאטה בייס של אורקל".

סומכים על הענן של אורקל

אחת החברות שעברו להשתמש בענן של אורקל היא זום – פלטפורמת שיחות הווידיאו, שחוותה גידול חסר תקדים במספר השיחות שעברו דרך התשתית שלה מאז תחילת משבר הקורונה. זום חיפשה ענן עם ביצועים גבוהים ורמת אבטחה גבוהה ולכן בחרה ב-OCI. גם חברת 8X8, ענקית שיחות וידיאו נוספת מארה"ב העבירה את פעילותה לענן אורקל.

גם CERN, מאיץ החלקיקים הגדול בעולם הממוקם בשווייץ, משתמש בענן אורקל. המאיץ מייצר כמות דאטה עצומה מדי שניה, שאותה יש לאחסן ולנתח. שמות נוספים הם סימנס, רשת חנויות הנוחות הענקית Seven Eleven, חברת General Electric, יצרנית הרכב ניסאן, וכמובן לקוחות ממשלתיים וציבוריים בהם ממשלת קנדה, גרמניה, מדינת טקסס, משרד ההגנה האמריקאי, גופי ממשל בצרפת, איטליה, העיר מקסיקו סיטי ועוד. בארה"ב, לקוחות רבים במגזר הציבורי, שמונה מתוך עשר סוכנויות פדרליות, זרועות הצבא וכוחות הביטחון, ו-36 ממדינות ארה"ב - כולם סומכים על הענן של אורקל.