תשתיות IT |

אתגרי ה-CIO ופתרון הענן ההיברידי

מנהלי מערכות המידע משקיעים יותר מתמיד במודרניזציה של תשתית ה-IT, אך מוטרדים מקונפליקטים ופשרות שהם נאלצים לבצע. מהם אותם קונפליקטים וכיצד ניתן להימנע מהם באמצעות שינויים קלים בתחומי הטכנולוגיה, הארכיטקטורה והלך הרוח בארגון?

אלית בן בסט נוריאל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתגר CIO
צילום: Shutterstock
אלית בן בסט נוריאל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

תמו הימים בהם חשבנו שתפקיד ה-CIO מתמצה באספקת טכנולוגיה לארגון. מחקר חדש שערכה מקינזי, בהשתתפות אלפי מנהלי מערכות מידע בארגונים גדולים מ-17 מגזרי תעשייה, מתקף קביעה זו. על-פי המחקר, 85% מהמנמ"רים ממלאים תפקיד חיוני לפחות בשתיים משלוש המטרות החשובות ביותר להנהלות שלהם: הגדלת ההכנסות, שיפור הזריזות וקיצור זמן ההגעה לשוק, והפחתת הוצאות הארגון.

מנהלי מערכות המידע מודעים לכך שהנהלת הארגון תלויה בהם כדי להשיג צמיחה ולעמוד בציפיות העסקיות, ולשם כך הם משקיעים יותר מתמיד במודרניזציה של תשתית ה-IT, הכוללת מעבר לענן, אימוץ ארכיטקטורות חדשות ושימוש בשירותים מבוססי ענן. אולם, למרות שמודרניזציה של ה-IT והמעבר לענן הם מפתח להשגת זריזות, גמישות, וצמיחה עסקית, המחקר של מקינזי מראה, כי 80% מהמנמ"רים חשים שהם עדיין לא הגיעו לרמות האג'יליות והתועלת העסקית שציפו לה. בחלק מהמקרים הסיבות נעוצות בקושי בתחום ההכשרה ומיומנות צוותי ה-IT. אולם, לעיתים באופן מפתיע, הקושי בהשגת המטרות להן ציפו המנמ"רים מבוסס על פשרות וויתורים שהם נאלצים לעשות כדי לאזן בין הרצוי למצוי, בין מה שאידיאלי למה שאפשרי. לעומת זאת, מעניין לראות כי חלק מהמנמ"רים במחקר סיפרו שהם דווקא כן מצליחים להפיק את המיטב מהענן, בלי להתפשר על דבר.

דפוסי פעולה חדשניים

אלית בן בסט נוריאל, נהלת פעילות השיווק של Google Cloud בישראל ומזרח-מרכז אירופהצילום: יח"צ

במאמר זה אציג את שלושת הקונפליקטים שהכי מטרידים את המנמ"רים באימוץ ענן, ואבקש לטעון כי הם קונפליקטים-לכאורה וכי ניתן להימנע מהם, באמצעות שינויים קלים בתחומי הטכנולוגיה, הארכיטקטורה והלך הרוח בארגון. הדברים מבוססים על תובנות ופרקטיקות של אותם מנהיגים טכנולוגיים ומנמ"רים מובילים, שבעזרת טכנולוגיה ודפוסי פעולה חדשניים מצליחים להימנע משלוש הפשרות והאילוצים המעיקים על רבים מהמנמ"רים.

קונפליקט ראשון (לכאורה): מתן חופש למפתחים עומד בסתירה ליכולת שליטה ומשילות. הענן מציע הזדמנויות חדשות למהירות, אך 69% מהארגונים מעידים, כי נהלי אבטחה מחמירים ותהליכי בדיקות קוד מאטים את עבודת המפתחים שלהם בצורה משמעותית. אחד המנמ"רים במחקר, מחברה רב-לאומית גדולה, ציין שהפיתוח בענן היה כל כך מהיר עד שהם נאלצו לערוך בדיקות ידניות לקוד שכתבו המפתחים, אבל אז, מה שווה המהירות של הענן בעצם?

כדי להתגבר על הקונפליקט שבין מהירות לאבטחה, חלק ממשתתפי המחקר מצאו פתרון ב- DevOps, שכרו עובדים בעלי ניסיון באבטחה ונעזרו באוטומציה לניהול אבטחה ואיכות. מיזוג שכבות אבטחה אל תוך מחזור החיים של ה-CI/CD והגברת האוטומציה לא רק מבטלות את הקונפליקט, אלא תורמות לפיתוח חדשנות מהירה ואיכותית יותר. אצלנו ב-Google Cloud אנו מבחינים שלקוחות עם צוותי DevOps חזקים הצליחו לקצר את זמן ההגעה לשוק ולשפר את איכות המוצרים והשירותים שלהם. אנו לומדים כל הזמן מהעבודה עם לקוחותינו על עוד צעדים חיוניים להליכי DevOps, החל מאימוץ קוד פתוח ופרויקטים קטנים ועד לבניית תרבות DevOps כוללת בארגון.

קונפליקט שני (לכאורה): אי אפשר גם ליהנות מהטבות של ספק ענן יחידי וגם להימנע מ"נעילת ספק". מנמ"רים רבים מעדיפים להשתמש בכמה שפחות עננים, בעיקר עקב החשש שריבוי מערכות יאלץ את הצוותים שלהם לרכוש סוגים רבים של מיומנויות וייצור עומס מיותר. אך למרות העדפתם לכמה שפחות עננים, 83% מהמנמ"רים עובדים עם יותר ספקי ענן מכפי שהיו רוצים רק בגלל החשש מפני אפשרות של "נעילת ספק" - הן ברמה הכלכלית והן ברמה הטכנית. לעומתם, יש מנמ"רים מובילים שמצליחים להימנע מהמלכודת של "נעילת ספק" - לא רק בעזרת סעיפים חוזיים, אלא גם באמצעות טכנולוגיות ענן היברידי. השימוש בפלטפורמות ענן היברידי, המבוססות על קונטיינרים, מקטין במידה רבה את הסיכון לנעילת ספק. היתרון של ארכיטקטורת ענן היברידי נובע מכך שהקונטיינרים מאפשרים ניידות ואבסטרקטיזציה של התשתית, וכתוצאה מכך סביבות שונות יכולות לעבוד יחד בצורה גמישה ומידית. זהו גם הרעיון שעמד בבסיס האסטרטגיה של Google Cloud עם Anthos, המספק שכבת אבסטרקטיזציה ופלטפורמה למודרניזציה של יישומים בסביבות ענן היברידי ומולטי-קלאוד. ארגונים משתמשים בו כדי לשנות את האופן בו הם מפתחים, מאבטחים, ומפעילים סביבות ענן היברידי, וכדי ליהנות מעבודה רציפה בין סביבות ענן שונות.

קונפליקט שלישי (לכאורה): שימוש בכלים ופתרונות best-of-breed פוגע בסטנדרטיזציה וביכולת לשמור על רמת מקצועיות גבוהה. התאמת כלים ספציפיים לסביבות עבודה שונות יכולה לשפר את הפרודוקטיביות, אך מנמ"רים רבים מאמינים כי משמעות הדבר היא דווקא פגיעה בפונקציונליות. רוב המנמ"רים (77%) אמרו כי בשביל סטנדרטיזציה הם נאלצים להתאים עצמם למכנה המשותף הנמוך ביותר של הפתרונות והכלים, אבל אחרים מצאו פתרון טוב יותר. במקום לוותר על שפות הפיתוח, הספריות וה-frameworks שהמפתחים שלהם מעדיפים, המנמ"רים המצליחים משקיעים בתוכניות הכשרה והעשרה לצוותי הפיתוח ותומכים באימוץ פתרונות חדשים ופתוחים, שאינם תלויי-ספק כזה או אחר.

ארכיטקטורות המבוססות על רכיבי קוד פתוח יעזרו לפתור את הלכאורה-קונפליקט הזה, ולהימנע מהצורך להתפשר על המכנה המשותף הנמוך ביותר. זו גם הסיבה שבחרנו לבסס את Anthos על רכיבי קוד פתוח כמו Kubernetes, Istio, ו-Knative. הודות לכך Anthos מעניק לארגונים חופש לבחור את הכלים, השפות והמערכות שהם מעדיפים, ולכתוב בעזרתם קוד שירוץ בצורה חלקה ברוב סביבות העבודה, בלי לעשות פשרות ובלי להידרש לשינויים גדולים באופן עבודת הארגון.

דרושה - גישה ארגונית כוללת

ענן היברידי פותח בפני ארגונים אפשרויות חדשות להשגת זריזות וגמישות, וחשוב לא פחות מכך - הוא מבטל את הקונפליקטים שמעיקים על מנמ"רים רבים בכל העולם. כדי לאפשר טרנספורמציה יעילה ומהירה יותר, יש לשלב את המעבר לענן עם גישה ארגונית כוללת, ולהסתכל מעבר לטכנולוגיה כדי לשנות את אופן הפעולה של ארגון ה-IT בשלושה אלמנטים יסודיים: אנשים, תהליכים, ומדיניות. גישה זו מעודדת, בין היתר, אימוץ תהליכי פיתוח אג'ילי עם אבטחה אינטגרטיבית בכל שלב, אכיפת מדיניות באמצעות אוטומציה, וכן פיתוח כישרונות קיימים בארגון ויצירת תפקידים חדשים, כגון מהנדסי אמינות אתרים (SRE), מדעני נתונים ומהנדסי full-stack. זוהי דרכם של מנהלי מערכות המידע הטובים בעולם להוביל טרנספורמציה עסקית באמצעות טכנולוגיות ענן.

הכותבת היא מנהלת פעילות השיווק של Google Cloud בישראל ומזרח-מרכז אירופה

בחזרה למגזין ענן >>>