כנסים |

תשתיות הענן ומהפיכת התעשייה הרביעית

כיצד אפשר להאיץ את מעבר התעשייה המקומית לדור הטכנולוגי הבא? מהן הטכנולוגיות המאפשרות את המעבר? בוועידת Industry 4.0 של "אנשים ומחשבים" השנתית ינסו לתת תשובות

קרן גביש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובי גינל
צילום: יח"צ
קרן גביש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

"ממשלות רבות, כגון גרמניה, ארה"ב וצרפת, כבר הבינו שחיזוק התעשייה המקומית מהווה בסיס לחוסן כלכלי, ואנו מבינים שאימוץ טכנולוגיות וחדשנות בתעשייה יחזק את כלכלת ישראל", אומר רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים. "כחלק מתוכנית העבודה האסטרטגית, שמנו לעצמנו למטרה להיות מחוללי השינוי בתעשייה ולהובילה אל עידן 'תעשיה 4.0'. במסגרת זו ביצענו בסוף 2018 סקר, שבחן את השפעת המעבר לעידן הדיגיטלי וחשיבותו על תחרותיות התעשייה, ממנו גזרנו מטרות ויעדים. ההתאחדות פועלת בשיתוף פעולה עם משרדי הממשל ודרך תוכניות אקסלרציה ייחודיות, שנועדו להאיץ את מעבר התעשייה המקומית לדור הטכנולוגי הבא.

בהקשר זה, מציין גינל את "מרכז המידע לתמריצים", אתר אינטרנט שמציג את כלל תוכניות העידוד לתעשייה והושק על-ידי ההתאחדות לאחרונה. "שינוי המגמה שהחל בתעשייה ניכר, ישנה התעניינות אדירה מצד התעשיינים המקומיים בתוכניות עידוד השקעות הון וכן בחדשנות טכנולוגית ופיתוחית", הוא מדגיש. "על מנת לאפשר לשינוי לחלחל, אנו מקיימים אירועי הסברה בפריסה ארצית, בכדי להציג את מכלול הטכנולוגיות והאפשרויות לעידוד המעבר לדיגיטל וחיזוק התעשייה המקומית".

גינל אמר את הדברים לקראת "וועידת Industry 4.0: תעשיה חכמה - כאן ועכשיו!", האירוע השנתי המרכזי של מגזרי הייצור בישראל, שתקיים התאחדות התעשיינים בשיתוף עם קבוצת אנשים ומחשבים ב-24/9. הוועידה תפגיש מאות סמנכ"לי ומנהלי ייצור, מומחים ומנהלי מערכות מידע בתעשייה, במוסדות הממשל ובאקדמיה, לדיון על חדשנות בייצור והשלכותיה.

באירוע יוצגו שירותים המיועדים למפעל החכם, האינטרנט התעשייתי של הדברים(IIoT) , מערכות אוטומציה ורובוטיקה, AI בינה מלאכותית בשירות התעשייה וכן מערכות סייבר ואבטחת מידע לרצפת הייצור. במסגרת הוועידה תתקיים תערוכת חדשנות ותחרות סטארט-אפים ראשונה מסוגה בנושא תעשייה חכמה, אליה הגישו מועמדות כבר עשרות חברות הזנק ישראליות מסקרנות מרחבי הארץ.

"ישנם כיום מסלולי תקצוב ממשלתיים רבים, המאפשרים למפעלים לבצע את המהפיכה הנדרשת בפסי הייצור בצורה מהירה ויעילה. מפעל שלא ייכנס לתהליך, המביא להקטנת עלויות הייצור ושיפור הרווחיות, יתקשה להתמודד עם התחרות ההולכת וגוברת מרחבי הגלובוס, בדגש על המזרח הרחוק", אומר אילן אלתר, מנכ"ל חברת אלתרנט, יו"ר ועדת התכנים ומנחה הכנס. "בעידן בו מרחב האינטרנט מאפשר רכישה של כל מוצר במרחק הקלקה, המפעלים חייבים לפעול להטמעת תהליכי תעשייה חכמה, כאן ועכשיו, על מנת לשרוד. יש לציין כי המהפיכה התעשייתית הרביעית מתאפשרת על-ידי תשתיות ענן, כאשר טכנולוגיות חדשניות כמו בינה מלאכותית, רובוטיקה ואוטומציה הופכות עם חלוף הזמן לנורמה ברוב החברות והמפעלים, הודות לגידול בשימוש בטכנולוגיית הענן".

עומר ברוך, מנהל המחלקה לייעוץ עסקי וחדשנות בהתאחדות התעשיינים, הנמנה עם וועדת השיפוט של התחרות, מציין, כי "אומת הסטארט-אפ מהווה קרקע פורייה ליזמות ופיתוח פתרונות חדשניים. במקביל, בישראל מאות מפעלים המשוועים לחדשנות שתסייע להקטין את עלויות התפעול ולשפר משמעותית את יכולת הפרסונליזציה של המוצרים, לצורך התאמה לדרישות לקוחות הקצה. המעבר לתעשייה 4.0 כולל בתוכו אפשרויות רבות, לרבות הגברת הקישוריות בין רכיבי המפעל השונים, ומהווה הזדמנות אדירה לחברות טכנולוגיה צעירות לתת מענה חדש לתעשייה. תחרות הסטארט-אפים שתתקיים במהלך הכנס תאפשר לחברות הזנק לקבל חשיפה אדירה של המוצרים והשירותים אותם פיתחו. מטרת התחרות הינה לקדם את פיתוח החדשנות בעולם התעשייה החכמה, תוך הטמעתה במפעלים מקומיים ובמפעלים ברחבי העולם".

בחזרה למגזין ענן >>>