פלטפורמת ענן חדשנית |

חזון הענן כמודל תפעולי ע"פ דל טכנולוגיות

ריבוי עננים, קישוריות בין הסביבות וניידות של יישומים, צריכה על-פי דרישה, גמישות בהקצאת שירותים וניהול אחוד של מגוון השירותים והמשאבים. יוסי סעד, טכנולוג מוביל במרכז הפיתוח של Dell EMC ישראל, מציג את תפיסת הענן של החברה ואת יתרונותיה לארגונים וחברות עסקיות

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענן היברידי גרפיקה
צילום: Shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

הכרזתו האחרונה של מייקל דל, מנכ"ל דל טכנולוגיות (המאגדת את Dell EMC VMware וחברות נוספות), על פלטפורמת הענן החדשה שהשיקה החברה, עוררה עניין רב בעולם ה-IT הגלובלי. פנינו ליוסי סעד, טכנולוג מוביל לאסטרטגיות הגנה על מידע בקבוצת ה-CTO, מרכז הפיתוח של Dell EMC ישראל, במטרה להבין מהם היתרונות של הפלטפורמה עבור הלקוח בסביבות ענן פרטי וציבורי. "פלטפורמת הענן של דל טכנולוגיות מאפשרת לארגונים להקים ענן היברידי הכולל תשתיות בתוך הארגון ובענן הציבורי, המנוהלות עבור הלקוח על-ידי דל ומסופקות כשירות", משיב סעד. "זהו יישום ייחודי של 'דאטה סנטר כשירות' (Data Center as a Service) המאפשר חוויה תפעולית של שירותי ענן גם בסביבת הלקוח וגם בענן הציבורי, תוך תאימות וקישוריות בין הסביבות המאפשרות ניידות של יישומים והעברת מידע ביניהן.

"הטכנולוגיה בבסיס הפלטפורמה מבוססת על VxRAIL, מוצר התשתית האחודה של Dell EMC, ועל תוכנת הענן של VMware", מוסיף סעד. "בצד הענן הציבורי ניתן להתחבר לאחד מספקי שירות הענן הרבים התומכים בתוכנת VMware, ובפרט אמזון (AWS) או מיקרוסופט (Azure). ההיבט התפעולי מבוצע על-ידי אנשי השירות שלנו, כך שהמשתמש יכול להתמקד בבניית היישומים ועיבוד המידע הנדרשים לו לצרכיו העסקיים, ללא צורך להשקיע בתפעול השוטף של הדאטה סנטר".

ניהול אחוד של סביבת ה-IT

דיברת על כך שהפלטפורמה החדשה מאפשרת להקים ענן היברידי. אולי כדאי לחדד לטובת הקוראים - מהו הרציונל של מודל ענן היברידי מבחינת המשתמשים? מה אתם מציעים ללקוחות בתחום?
"ענן היברידי משלב את היתרונות של ענן פרטי וענן ציבורי. הוא נותן למשתמשים יכולת להריץ יישומים קריטיים ולשמור על מידע רגיש בתוך סביבת ה-IT שלהם בארגון (ענן פרטי), ועם זאת לפתח ולהריץ יישומים מסויימים בסביבת ענן ציבורי המאפשרת גידול גמיש בהקצאת משאבים על-פי הצורך. הענן ההיברידי מאפשר קישור בין עננים אלה באופן פשוט, עד כדי ניהול משותף כסביבה אחודה. לדוגמא, אם משתמש בונה יישום שירוץ מקומית על גבי מכונה וירטואלית בסביבת VMware, תידרש המרה כדי להתאים לפורמט של ענן ציבורי. לעומת זאת, בענן היברידי המשתמש יוכל להעתיק את המכונה הווירטואלית והיישום שעליה באופן שקוף, כך שתוכל לרוץ בחלק הציבורי של הענן ההיברידי. בנוסף, הענן ההיברידי מאפשר ניהול אחוד של כלל מרכיבי סביבת ה-IT, ללא קשר למקום בו הם פועלים. מערכת אחת מאפשרת הפעלה וניטור של סביבות הפועלות בדאטה סנטר של המשתמש ואלה הפועלות בעננים הציבוריים".

יוסי סעד, טכנולוג מוביל במרכז הפיתוח של Dell EMC ישראלצילום: פזית אסולין

מגמה נוספת שמאפיינת כיום את השוק היא תוכנה כשירות (Software as a Service – SaaS). מה היתרונות של גישה זו?
"תוכנה כשירות מאפשרת למשתמשים לצרוך את הפונקציונליות שהם צריכים, בלי לטרוח בהתקנה ותחזוקה של תוכנה שתספק אותם. הדוגמה הקלאסית היא דואר אלקטרוני - ניתן להתקין תוכנה על שרתי דואר פנים-ארגוניים דוגמת Microsoft Exchange כפי שנעשה כבר משנות ה-90' של המאה הקודמת, אולם קל ופשוט יותר להשתמש בשירות SaaS כגון: Office 365 או Gmail ולקבל שירות דומה ללא צורך ברכישת תוכנות, התקנה ותחזוקה שלהן ובכך לחסוך בכוח אדם ומשאבים פנימיים. שירותים נוספים נפוצים כוללים ניהול לקוחות כגון Salesforce.com, ניהול תפעול מחלקות IT דוגמת ServiceNow.com ורבים נוספים. חשוב להזכיר ששימוש ב-SaaS אינו פוטר את הארגון מהגנה על המידע שלו, בין אם על-ידי שימוש בכלים הניתנים על-ידי ספק השירות ו/או כלים חיצוניים, מאחר והאחריות על הגנת המידע נשארה אצל המשתמש".

מערכות מבוזרות

אילו עוד מגמות טכנולוגיות אתה מזהה בעולם ה-IT ומהי השפעתן על מערכות התשתית ומערכות הגנת המידע?
"יש כמה אך אציין שתי מגמות טכנולוגיות חשובות המשפיעות על עולם ה-IT. הראשונה היא השימוש ההולך וגדל ביכולות בינה מלאכותית (AI) לאוטומציה של תהליכים שונים, מה שמוביל לשינוי מהותי בחוויית המשתמש. אימוץ טכנולוגיה זו החל דווקא בשוק הצרכני, שם אנו מדברים עם 'עוזרים אלקטרוניים' ('סירי' של אפל ו'אלקסה' של אמזון), ומקבלים תשובות קוליות בשפה טבעית. באותה מידה אנו מצפים ממכוניות אוטונומיות, או אפילו חצי אוטונומיות, לנסוע, לבלום ולחנות באופן עצמאי, ולא מתפלאים כשאתר הקניות שלנו, או שירות הסטרימינג, יודע להמליץ לנו על המוצר/הסרט הבא שאותו נאהב. אינטראקציה דומה אנו צפויים לראות גם במערכות ה-IT, כאשר 'התשתית' תהיה אוטונומית ותדע לספק את המשאבים הנדרשים ברמת השירות המצופה באופן אוטומטי, כך שהמשתמשים יוכלו להתרכז ולהשקיע את רוב זמנם בפיתוח יישומים בתחום התמחות הארגון ולא בתחזוקת ותפעול התשתית. תשתיות ענן הן הבסיס עליו תבנה סביבת IT אוטונומית שכזו, אולם ה'אינטליגנציה' שלה תתבסס על בינה מלאכותית וטכנולוגיות משלימות.

"בנוסף אנו צפויים לראות מגמה של ביזור מערכות ה-IT, שתתפרסנה מחוץ לגבולות הדאטה-סנטר והענן, גם אל מערכות הקצה (Edge). מערכות אלה, שהינן חלק מהתפתחות האינטרנט של הדברים (IoT), מאפשרות איסוף מידע, ניתוח וביצוע פעולות במערכות מבוזרות, כגון מכוניות אוטונומיות, מפעלי ייצור מקוונים, בתים חכמים ועוד. הטמעת מערכות מחשוב ואחסון באתרי קצה יגרמו למערכות ה-IT להיות מבוזרות ומורכבות יותר, קשות יותר לניהול ידני, ובהכרח להישען על האוטומציה".

לסיכום, מהו החזון של דל טכנולוגיות בתחום הענן?
"כפי שמייקל דל הגדיר זאת בצורה ברורה: 'הענן אינו מקום, אלא מודל תפעולי'. תמיד יתקיימו זה לצד זה עננים פרטיים בדאטה סנטר של הארגון, ועננים ציבוריים אצל ספקי שירות שונים, כאשר משתמשים יצרכו שירותים ממספר עננים בו-זמנית. הדרך לצרוך את שירותי ה-IT תהיה במודל צריכה על-פי דרישה, גמישות בהקצאת שירותים וניהול אחוד של מגוון השירותים והמשאבים. דל טכנולוגיות תמשיך לספק פתרונות להקמה וניהול של מערכות המשלבות עננים פרטיים וציבוריים, באופן מרוכז ונוח להפעלה. פתרונות אלה מסופקים עם מעטפת שירותי אבטחה להגנה על התשתיות והמידע, מערכות לניהול המידע ובנוסף שירותי ייעוץ תכנון, התקנה ותחזוקה".

בחזרה למגזין ענן >>>