ירושלים של ביו

JLM-BioCity הוא ארגון ללא כוונת רווח המבקש להפוך את ירושלים לבירת הביוטק של ישראל. "אנו רואים את חברות הביוטק התעשייתיות כליבה ופועלים לאפשר חשיפה ולקדם סינרגיה", אומרת ד"ר חמוטל שחר, העומדת בראשו

אורנה יצחקי בירבך, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה עם מסיכה וכיסוי שיער
בירושלים ובסביבותיה פועלות כ-250 חברות ביוטק שהן כ-15% מכלל חברות הביוטק בישראלצילום: צילום: Shutterstock
אורנה יצחקי בירבך, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ארגון JLM-BioCity הוקם לפני כשבע שנים על ידי גב' אביגיל פריג', מר ג'ו ואן זווארן וד"ר ירון סוויסה, שזיהו את מגוון המשאבים הייחודיים הקיים בירושלים ואת הצורך בחיבור ביניהם. אל השלושה חברה קבוצת אוהבי ירושלים, מדענים ובעלי מקצועות שונים שפועלים עם חבר המייסדים ללא לאות בהתנדבות מלאה לקידום האקוסיסטם של תעשיית הביוטק בירושלים.

"בירושלים ובסביבותיה פועלות כ-250 חברות ביוטק שהן כ-15% מכלל חברות הביוטק בישראל. כמו כן נמצאים בירושלים משאבים חשובים ויקרי ערך: אוניברסיטה בעלת מוניטין ומכללות מצליחות, בתי חולים מהשורה הראשונה וכמובן בעלי מקצוע מצוינים מהמעטפת של התעשייה. מטרתנו היא קידום הביו-אקוסיסטם על ידי קיום מיזמים שונים המסייעים לסינרגיה", מסבירה ד"ר חמוטל שחר, העומדת בראש JLM-BioCity.

מהם יעדי העמותה ודרכי הפעולה?

"קיום מיזמים ויצירת הזדמנויות אסטרטגיות ועסקיות, לקידום סינרגיה בשדות המחקר, החדשנות והתעשייה בתחומי הביוטק והרפואה באזור ירושלים".

JLM-BioCityמקיים רשת קשרים ענפה והזדמנויות נטוורקינג קבועות בין חברות ויזמים, מדענים, משקיעים וגופים פיננסיים וכן סטודנטים - דור העתיד של התעשייה. הפעילות מתבצעת במגוון דרכים וכוללת כ-16 כנסים בשנה, חלקם אירועים פתוחים לקהל בנושאים מדעיים שונים, המסייעים לחשיפת גורמים שונים ומומחיותם בעולם התוכן המדעי-עסקי ויצירת שיתופי פעולה. כמו כן מתקיימים אירועי בוטיק דוגמת ביקורים של משלחות משקיעים, נציגי גופים ובעלי עניין מהעולם המבקשים ללמוד ולהטמיעטכנולוגיות ישראליות, לרכוש אותן ולהשקיע בהן. הארגון גם מקיים בשיתוף עם גורמים שונים מיזמים ייחודיים, המסייעים לסינרגיה. כך לדוגמה מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם מכללת עזריאלי להנדסה המפגיש סטודנטים עם עולם התעשייה, שיתוף פעולה עם עיריית ירושלים שהגדיל את אחוזי מוצאי העבודה בירושלים וכן פורום ייחודי ירושלמי של ספקי השירות לתעשיית הביוטק שהושק לאחרונה כזרוע של JLM-BioCity".

כיצד מיישמים את החזון להפוך את ירושלים לבירת הביוטק?

ד"ר חמוטל שחר, העומדת בראש JLM-BioCityצילום: צילום: עינת שמש

"אנו רואים את חברות הביוטק התעשייתיות כליבה ופועלים לאפשר חשיפה ולקדם סינרגיה. מעבר לכך זיהינו את הצורך בקידום המעטפת המלווה את תעשיית הביוטק על מנת להזין את אותו לב פועם. בהתאם לכך, מעבר למיזמים המסייעים לשיתופי פעולה בין מוסדות הביוטק השונים, אנו פועלים לקדם תשתית מתאימה לתעשייה ייחודית זו. כדוגמה אספר כי חיפוש הזדמנויות מיוחדות ובעלות ערך לתעשייה הוביל למציאת משאב ייחודי בדמות בניין 'טבע' לשעבר ששוכן בהר חוצבים. הבניין מוחזק על ידי חברות ויתניה ו-SGS שהינן חברות יזמות וביצוע מצליחות ומניבות בתחום הנדל"ן ולהן פרויקטים ידועים. בזכות רשת הקשרים והיכרותנו המעמיקה עם הצרכים הייחודיים המאפיינים את התעשייה הביוטכנולוגית, נבחרנו על ידם לשיתוף פעולה שיסייע לאכלס את המשאב המצוי באזור אטרקטיבי ומתפתח בעיר. במבנה נמצאות יחידות מגוונות, ציוד וחללים שעשויים להתאים לחברות שונות. זו הזדמנות יקרת ערך לחברות תעשייתיות שעשויה לשמש מנוף לצמיחה של אזור הר חוצבים כולו".

מי השותפים בעמותה?

"ל-JLM-BioCity יש Advisory Board המורכב מאנשים בכירים בתעשייה ובאקדמיה ועצותיהם מסייעות להכוונת הפעילות. כמו כן הארגון מקיים שיתופי פעולה אסטרטגיים עם גורמים רבים ומגוונים, בהם עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים ו-Bio-Jerusalem, משרד החוץ, מרכזים רפואיים: הרצוג, שערי צדק, הדסה ובתוכה הדסית. כמו כן מוסדות אקדמיים כמכללת עזריאלי ובתוכה האקסלרטור A2B, האוניברסיטה העברית ובתוכה תכנית BioMed MBA וכן ה-TTO 'יישום'. כמו כן הארגון זוכה לחסויות ומקיים שיתופי פעולה חשובים עם חברות וארגונים פיננסיים בארץ ובעולם. כזה למשל הוא שיתוף הפעולה עם רפא, Boston Scientific, ICB) (Israel China Biotechnology, מרחביה אחזקות, הבורסה בלונדון (LSEG) וחברות הזנק (סטארט-אפ) רבות. כל הגופים רואים ערך בפעילות הארגון, שמהווה פלטפורמה ליצירת קשרים ומינופם".

השלם גדול מסך חלקיו, כיצד?

"לאמירה זו אפשר למצוא דוגמאות רבות המתגלות תדיר בפעילות הארגון, כגון היכרות בין מכון אקדמי למרכז רפואי לשם פיתוח הנדסי של עזרים בעקבות צרכים המתגלים בזמן טיפול, שתי חברות הממוקמות באותו בניין, אך דווקא מפגש בכנס של JLM-BioCity הוביל לשיתוף פעולה ביניהן, או מנכ"ל המספר כי בעקבות כתבה שפורסמה בקבוצת ה-JLM-Bio Innovation Linkedin group, שבה מתפרסמות חדשות בתחומים מדעיים-עסקיים, נוצרה תהודה עולמית לחברה ושיתופי פעולה שונים. חשוב לציין כי בהתאם לגישה הכללית שלנו, הפעילויות מתבצעות בראיית הערך הצבור בחיבור הגורמים, כאשר כל מיזם תורם לנדבך של האקוסיסטם וכל אירוע מתוכנן להקיף נושא מכל היבטיו".

איזו פעילות אתם מייצרים ליום האישה הבינלאומי?

"במרץ הקרוב נקיים כנס בנושא בריאות האישה, שבו יוצגו זוויות שונות וייחשפו חברות העוסקות בבריאות האישה".

לאן תרצי להוביל את העמותה בעשור הבא?

"אפעל להעצמת הפעילות לאופקים חדשים וליצירת קהילת ביוטק חזקה ופורה שבה יפעלו חברות פיתוח וייצור שיסייעו ליצירת תעסוקה - כדי להפוך את ירושלים לאור לעולם, מוקד מוביל בתחום הביוטק והחדשנות הרפואית".

לפרטים: Hamutal@jlm-biocity.org

בחזרה למדור ביוטכנולוגיה >>

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן