מנגישים לקהל הרחב את הטיפול החדשני והמהפכני במחלת הסרטן

הבשורה הגדולה ביותר בשנים האחרונות בטיפול בחולי סרטן היא ייצור תאים מהונדסים גנטית מהחולה עצמו שיוחזרו לגופו ויילחמו בסרטן. תהליך הייצור הוא ידני, אישי ויקר מאוד כך שהתרופה אינה נגישה לרוב החולים. חברת ADVA ביוטכנולוגיה פיתחה פלטפורמה אוטומטית שתוזיל משמעותית את הליך הייצור, תפשט אותו לרמה שניתנת לייצור בבית החולים ותגרום למהפכה בתחום

גליה היפש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדפסת התאים של אדווה
מדפסת התאים של אדווהצילום: צילום: Adva
גליה היפש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מה הייתם אומרים אם היינו אומרים לכם שקיים תהליך או תרופה שמאפשרים השמדת סרטן תוך ימים בודדים ב-90% מהמקרים? נשמע דמיוני? ואם הם קיימים - למה הם לא זמינים לכלל החולים? אחת מפריצות הדרך העולמיות המשמעותיות בטיפול בחולי סרטן כבר נעשתה: היה זה כאשר פרופ' זליג אשחר, ומי שהיה אז הסטודנט שלו פרופ' גידי גרוס, שניהם ממכון ויצמן, הראו שניתן לאסוף מחולה סרטן תאי מערכת חיסון שהגידול הסרטני משתיק אותם. התאים שהוצאו עוברים הנדסה גנטית במעבדה כך שיזהו את תאי הסרטן ומרבים את מספרם משמעותית. לאחר מכן הם מוחזרים לחולה כשהם מסוגלים להילחם בגידול הסרטני כמעין צבא מונחה מטרה - כשהמטרה היא תאי הגידול הסרטני הספציפיים. התהליך נקרא ייצור תאים אוטולוגיים (עצמיים) בטכנולוגיית CAR-T והוא ניתן בעיקר לחולים בסרטני הדם השונים. החולה נדרש לאשפוז של מספר ימים בבית החולים בעוד שהתאים המהונדסים נלחמים בסרטן ומחסלים אותו.

קרדיט: Adva Biotechnology

לפני כשנתיים שתיים מחברות התרופות הגדולות בעולם - Novartis ו-Kite Pharma - קיבלו אישור של ה-FDA לשיווק הטיפול באמצע הניסוי הקליני, לאור התוצאות המדהימות: בניסויים שנערכו בקרב חולי סרטן הדם בשלב סופני, שכבר התבקשו להיפרד מבני משפחותיהם, היתה תגובה חיוביות של כ-90% לטיפול, בעיקר בקרב ילדים. חמש שנים לאחר הטיפול כ-50% מהמטופלים בריאים לחלוטין. כיום נערכים ברחבי העולם יותר מ-600 ניסויים קליניים בטכנולוגיה זו כנגד מגוון סוגי סרטן ומחלות אחרות ברחבי העולם.

יותר מחצי מיליון דולר לתרופה

כאמור, מדובר בתהליך יקר ומורכב מאוד. טכנולוגיה המיוצרת עבור החולה עצמו מהתאים שלו. עלות ייצור התרופה לחולה אחד עומדת כיום על כחצי מיליון דולר, לפני עלויות האשפוז. אי אפשר לייצר אותה בכמויות גדולות, מכיוון שמדובר בתהליך ידני, הדורש כוח אדם מומחה בהנדסה גנטית ונעשה בחדרים נקיים ואורך מספר שבועות. Novartis, למשל, הקימה שני מפעלים, גייסה מאות עובדים, השקיעה עשרות מיליוני דולרים, והצליחה לייצר בשנה אחת רק 1,200 מנות טיפול.

כאן בדיוק נכנסת לתמונה חברת ADVA ביוטכנולוגיה, חברה ישראלית שנוסדה לפני כארבע שנים על ידי ד"ר אוהד קרניאלי וקבוצה של מומחים בתחום. לקרניאלי עצמו יש דוקטורט מאוניברסיטת תל אביב בביוטכנולוגיה ובתאי גזע, והוא עבד בתעשיית הביוטכנולוגיה הישראלית במגוון תפקידי פיתוח וניהול הקשורים לתחום.

"החזון שלנו הוא לאפשר טיפולי תאים מצילי חיים ולהנגיש אותם לחולים ברחבי העולם", מסביר ד"ר קרניאלי. "לכן התמקדנו בפיתוח טכנולוגיות המאפשרות ייצור תרפיה בתאים בצורה אוטומטית, מבוקרת, יעילה ומהירה בסביבת החולה, כך שלמעשה הייצור והמחיר היקר לא ימנע מהחולים לקבל תרופה מצילת חיים".

ד"ר אוהד קרניאליצילום: צילום: Adva

לאחר ארבע שנות פיתוח אינטנסיבי ורישום פטנטים הציגה לראשונה החברה לפני כחודש בתערוכה בינלאומית את הפיתוח הייחודי שלה, המבוסס אלגוריתמיקה מורכבת, בינה מלאכותית, סנסורים וביולוגיה: זוהי פלטפורמה אוטומטית, מבוקרת ופשוטה לשימוש לייצור תאים אוטולוגיים מהונדסים גנטית. "פיתחנו מכונה שבה מכניסים את התאים של החולה בצד אחד, ומוציאים אותם מהצד השני כשהם מהונדסים גנטית ומוכנים להחזרה לגוף החולה", מסביר ד"ר קרניאלי. "אנחנו חוסכים כך שבועות של ייצור בחדר נקי ועבודה ידנית יקרה מאוד. המכונה עושה הכל בצורה אוטומטית ומבוקרת. מדובר בקיצור זמנים משמעותי, הוזלה ובעיקר פתיחת האפשרות לאלפי חולים לקבל את הטיפול. כיום מטיסים לחו"ל את התאים של החולה, והעבודה נעשית במפעל מרכזי בחדר נקי, כל פעם עבור חולה אחר. אי אפשר לטפל בתאים של יותר מחולה אחד בחדר כזה במקביל. בעיקרון, המכונה יכולה להיות מוצבת בבית החולים עצמו. אפשר לתאר זאת כחדר מדפסות, כשכל מדפסת מייצרת תאים מהונדסים גנטית עבור חולה אחר. אנחנו חוסכים כך עשרות אלפי דולרים מתהליך ייצור התרופה. הטיפול בסרטן הוא לא המצאה שלנו, אבל אנחנו אלה שבאמצעות הטכנולוגיה שפיתחנו יכולים להנגיש את הטיפול הזה לקהל הרחב ובכך להציל חיים".

את השנה הקרובה תקדיש החברה לפיילוטים יחד עם חברות תרופות מהמובילות בעולם. "זוהי שנתם של ה-Early Adopters", אומר ד"ר קרניאלי. "אנחנו מקווים להיכנס באופן הדרגתי לשוק בשנתיים הקרובות ובינתיים עובדים עם מספר בתי חולים, אוניברסיטאות וחברות המעוניינות לייצר במערכת את התרופה שלהן".

כרגע החברה יוצאת במסע גיוס כספים וגיוס עובדים חדשים כדי להרחיב את קווי הייצור ואת כמות הניסויים הקליניים. "אנחנו ממוקמים בפארק הטכנולוגיה בר לב שליד כרמיאל ורוצים להקים כאן בצפון את מערך הייצור שלנו. המטרה היא לגדול לחברה ישראלית משמעותית שמשפיעה ומשנה את עולם הרפואה. מדובר בפלטפורמה שהיא מהפכה, זה ממש Game Changer שיכול לעזור ולהציל חולים בכל העולם. מאז שהשקנו את המערכת לאוויר העולם עומס הפניות אלינו הוא אדיר".

ליצירת קשר

לעמוד הלינקדאין של Adva

בחזרה למדור ביוטכנולוגיה >>