עמותה שהיא סטארטאפ

ClearGiving היא הפלטפורמה הטכנולוגית הראשונה שבאמצעותה 100% מכספי התרומה מגיעים ישירות למשפחות נזקקות שאותן בוחרים התורמים באופן ישיר, שקוף ויעיל. פתאום קם יזם בבוקר ומרגיש כי הוא עם

ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דוברונסקי
אורן דוברונסקיצילום: יח"צ
ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מה עושה יזם הייטק סדרתי שמחפש כיצד לתרום באופן ישיר למשפחות נזקקות? פשוט מאוד: מקים את ClearGiving - עמותה המתנהלת כסטארטאפ ללא מטרות רווח, עם רצון לייצר השפעה חברתית (social impact) על החברה הישראלית.

אורן דוברונסקי הוא האיש, היוזם והממציא של ClearGiving, אשר גייס סביבו חבורה של יזמי הייטק מאסכולות שונות, ויחד החליטו להמציא מחדש את הדרך שבה אנשים תורמים לצדקה, באמצעות פלטפורמה טכנולוגית ישירה, שהופכת את התרומה ליעילה יותר ושקופה כך ש-100% מכספי התרומות מגיע ישירות למשפחות במצוקה.

דוברונסקי, המוכר לרובנו מהתוכנית "הכרישים", וחברו יריב דוידוביץ, שניהם אנשי הייטק אשר עובדים יחד כבר קרוב ל-20 שנה, הקימו את העמותה יחד עם שלומית קאפח, שמלווה משפחות רווחה יותר מ-15 שנה. לצורך הקמת המיזם גייסו בהתנדבות מלאה את חברת Atreo, שאחראית על האסטרטגיה השיווקית והמיתוג, ואת חברת ProgForce, שתרמה את צוות הפיתוח ואחראית על פיתוח הטכנולוגיה שמאחורי המיזם.

מתוך האתר cleargiving.com

"יחד הקמנו את המיזם החשוב הזה, מתוך ראייה חדשנית של זיהוי הבעיה והצורך בפיתרון. עולם העמותות כיום הוא עולם שאיננו נגיש לכל אדם המבקש לתרום ולהשפיע באמת בצורה ישירה. מרבית העמותות מודות כי רק עשרות אחוזים מכספי התרומה אכן מגיעים בסוף השרשרת למשפחות הנזקקות באמת. הדבר נובע לרוב בשל חוסר יעילות של המערכות שהפכו גדולות ומסואבות מדי ולא יודעות כיצד לעבוד כמו סטארטאפ קטן ללא משרד כשכולם עובדים מרחוק בצורה יעילה ואפקטיבית. זה החידוש והחזון של ClearGiving, לתת לטכנולוגיה לשפר, לפשט ולקצר את התהליכים, וע"י כך לצמצם עלויות ובזבוז משאבים", מסביר דוברונסקי.

איך זה בעצם עובד?

באמצעות האתר ClearGiving.com, הגולשים בוחרים משפחה לה הם מבקשים לתרום בשל מצוקתה הכלכלית. התורמים יכולים לבחור כל סכום אותו ירצו להעביר דרך כרטיס אשראי כתרומה חודשית, שמועברת באופן ישיר למשפחות, 100% משווי הכסף שנתרם מועבר בצורת תלושי מזון, כדי שהמשפחה תוכל למלא את צרכיה הבסיסיים.

מדובר במיזם שקוף לחלוטין, גם בבחירת המשפחות על ידי התורמים וגם בקבלתן של המשפחות הנזקקות. כל משפחה שמצטרפת למיזם היא בעצם משפחה אשר מטופלת ומוכרת ע"י שירותי הרווחה בעיר. היא מופנית למיזם ע"י העובדת הסוציאלית המכירה את סיפור המשפחה ואת זכויותיה, ויודעת כי המשפחה מיצתה את מירב הסיוע לו היא זכאית ונמצאת עדיין במחסור כלכלי קשה. נציגי העמותה בודקים כל משפחה, עורכים ביקור בית ושומעים את הצרכים האמיתיים של המשפחות. כדי להתקבל למיזם המשפחות צריכות לעמוד בקריטריונים כגון: אין בבעלותן דירה, אין בבעלותן רכב מעל שנת 2012, נתונות למחסור תזונתי ממשי, ומצבן הכלכלי עומד על הכנסה של פחות מ-1,500 ש"ח לנפש.

כל משפחה מקבלת תרומה של עד 200$ בחודש בצורת תלושי מזון, על מנת שתוכל להשביע את צרכיה הבסיסיים ביותר ולשים לילדיה אוכל על השולחן. וכל עוד לא נמצא למשפחה תורמים קבועים, המשפחה מופיעה באתר באנונימיות אך עם הסיפור המלא והאותנטי שלה.

"התרומות שמגיעות למיזם שלנו הן משני סוגים: תרומות ישירות למשפחות שהן לרוב תרומות ע"י אנשים פרטיים שתורמים סכומים חודשיים למשפחות מסוימות אותן הם בוחרים בעצמם דרך האתר שלנו, או תרומות גדולות מאוד הנתרמות לרוב ע"י ארגונים או פילנתרופים גדולים שמודעים לכך שהם תורמים לאופרציה והניהול", מדגיש דוברונסקי.

כיום המיזם פועל בשתי ערים: חולון ובית שמש, ועתיד להתרחב לכל הארץ.

"אנו שמים לנו למטרה עליונה לעזור לחברה הישראלית בה אנו חיים והיא החברה הקרובה ביותר לליבנו גם כאשר חלקנו חיים מעבר לים. מי יודע, אולי בהמשך נפתח את המודל כך שיתאים לכל מדינה בעולם", מסכם דוברונסקי.