אוטומציה ומודרניזציה: מכונות ההנשמה העסקיות של 2020

ארגונים בכל הסקטורים בישראל מנצלים כלי אוטומציה ודיגיטל כדי להעניק שירותים חדשניים, להמשיך לספק שירותים חיוניים ולסייע במשברי תעסוקה, מכירות ושירות

אורן יוסף, מנהל אגף פתרונות אינטגרציה ודיגיטל פיננסי, מטריקס, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסך מגע
הקורונה עצרה הכל (כמעט...), חוץ מאשר מחשבים ותוכנותצילום: Shutterstock
אורן יוסף, מנהל אגף פתרונות אינטגרציה ודיגיטל פיננסי, מטריקס, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

החודשים האחרונים חשפו בפנינו תמונות עסקיות עגומות מאי פעם: משרדים סגורים, מפעלים נטושים, עובדים בחופשות. אפילו עובדי המפתח - גלגלי השיניים המיוחדים שמאפשרים למערכות שלמות להמשיך לנוע - לא יכלו להגיע למקומות העבודה.

הקורונה עצרה הכל (כמעט...), חוץ מאשר מחשבים ותוכנות. אלה המשיכו לעבוד ואף זכו לחיזוקים ניכרים, בדמות כלי מודרניזציה ואוטומציה, אשר סיפקו פתרונות למצבים בהם יש פחות עובדים והעסקים נדרשים להמשיך לתפקד.

אם יש מסר שעובר כעת במפעלים לשעת חירום, בבתי חולים ובגופים רפואיים נוספים, בארגונים ממשלתיים ובחברות טכנולוגיה ופיננסים - הרי הוא שבוטים, אוטומציות ומודרניזציה הם לא סתם buzzwords. הם יכולים להיות המפתח להמשכיות עסקית בימי משבר. לעתים, הם יכולים להיות חבל ההצלה של הארגון ולאפשר לו גמישות עסקית ללא תקדים; מענה כמעט מיידי לאתגרים ותוכניות עסקיות חדשות ובעיקר יעילות, יעילות, יעילות.

מחליף עבודה ידנית רפטטיבית

תהליכי המודרניזציה והאוטומציה שמאומצים בימים אלה בקצב מסחרר מאפשרים להניע מחדש את כל מה שנעצר, באמצעות שימוש בטכנולוגיות המאפשרות הקלטה, קבלת החלטות עסקיות וחיקוי עבודות משרדיות. הכלים החדשים בעצם מעתיקים פעולות רפטטיביות שנעשות על-ידי עובדים אנושיים.

ה-RPA (Robotics Process Automation) הוא סט כלים שמדמה עבודה ידנית רפטטיבית. תהליכים שכאלה כוללים מנעד רחב של פעולות, למשל איתור מס' ת"ז בקובץ, הרחבה של הנתונים הקיימים במערכות עבור הלקוח הספציפי והזנת הנתונים למערכות הארגון. ה-RPA מאפשר ללמד את הבוטים לבצע פעולות שכאלה, להוסיף להן לוגיקות נוספות ולחסוך את כל העבודה הידנית, מבלי להשפיע או לשנות ממשקים של מערכת אחת עם המערכות הסובבות.

זמן פיתוח והטמעה של תהליך כזה הוא מינימלי. לעתים מדובר ביום עבודה בודד. התוצאה היא המשכיות עסקית - גם כאשר נמנעת היכולת לעבוד במשרדים - חיסכון בזמן עבודה ויכולת לייצר כמות גדולה יותר של תהליכים בכל נקודת זמן, תוך הפחתה של כמות הטעויות לאפס ואפשרות לניוד ידיים עובדות לשימושים חכמים ונדרשים יותר.

אורן יוסףצילום: יח"צ

כלים אחרים שמשפרים את התהליך האוטומטי, הם כלי ה-OCR, המאפשרים Capturing של מידע ויזואלי, למשל, סריקת פרטים מחשבוניות וטפסים. בצירוף עם תהליכי ה-RPA שמניידים את המידע לשדות הרלוונטיים באפליקציות הארגוניות הרלוונטיות (בתהליך שכולל אפס פיתוח ממשקים חדשים בין אפליקציות). החיסכון בזמן ובידיים עובדות והזמן עבודה מגיע בקלות ל-80%-90%.

גם במקרה הזה, פיתוח הבוט אורך ימים בודדים. בשבועות האחרונים, גופים רבים בתעשיית הפיננסים, הבריאות והביטוח מאמצים יותר ויותר כלים כאלה כדי להתמודד עם המחסור בידיים עובדות ולשמר תפוקה. אחרי הקורונה, הם כבר לא יביטו לאחור.

2020 עם הפנים אל העתיד

הבוטים הם סט מוצרים חכמים וייעודיים. אפשר גם לחבר אותם זה לזה ולייעל תהליכים עסקיים לרמה של פס ייצור אוטומטי לחלוטין, שמייעל ומפחית לא רק ידיים עובדות, אלא גם זמן מסירה של תהליכים באופן כמעט מיידי. אך מה קורה עם מערכות ותיקות באמת? אלה שיושבות בלב הארגון שנים ארוכות ושצריכות לתת מענה לתהליכים חדשים דוגמת התארגנויות של צוותי עבודה במשמרות, מדידה ודיווח של נתונים פיזיים כמו חום ודופק ועוד אין-ספור תהליכים חדשים אחרים בין אם קשורים לקורונה ובין אם לא? שדרוג והחלפה של המערכות האלה הוא תהליך יקר וארוך, שכולל עבודות איפיון, איתור ופיתוח. אלה אורכות לא פעם חודשים ושנים. בעידן הזה, שבו המשכיות עסקית וגמישות עושות את כל ההבדל בין הישרדות ואפילו צמיחה לבין הידרדרות למשבר עסקי, יש מקרים רבים שבהם פשוט אי-אפשר לחכות.

היום, במקום שבו יש תבונת כפיים טכנולוגית, ניסיון ארוך שנים, חדשנות ללא פשרות וכר רחב של מאות לקוחות עסקיים עם צרכים מגוונים, כבר יודעים כיצד לעשות מתיחת פנים טכנולוגית-עסקית באמצעות תהליכי מודרניזציה של מערכות ליבה - כדי שיידעו לצאת מהלוקאלי אל הענן, מחדר השרתים אל הדיגיטל.

ומאחורי המילים המורכבות האלה יש תמיד מענה לצורך דחוף שפשוט לא היה אפשרי עד לפני שבועות וחודשים: פגישות טלפוניות עם רופאים בקופות החולים, הגשות מרחוק של חשבוניות לקבלת החזרים, החלפת בעלים בנכסים. הכל מרחוק. הכל בכל זמן ובכל מקום. והכל מבלי להחליף מערכות קיימות.

אביב 2020 הוא לא רק תקופת מבחן לאין-ספור עסקים וארגונים. הוא גם הקטליזטור האולטימטיבי של ההוצאה לפועל של פרויקטים הטומנים בחובם הזדמנויות חדשות -עסקיות, חברתיות, טכנולוגיות - בזמן קצר, בעבודה מרחוק של ידיים מעטות מתמיד, במקצועיות ללא פשרות, בחדשנות ובדינאמיות. הטכנולוגיה הזו זמינה לשימוש של כולם, לא רק לארגונים גדולים, הידע קיים וכדאי לנצל אותו.

מטריקס ו-IBM מאפשרות ללקוחות להעביר הילוך בשדה האוטומציה

בהתחשב בתנאים החדשים שנוצרו בצל משבר הקורונה, ובשל הצרכים המידיים של ארגונים ולקוחות כאחד, מטריקס הגיבה במהירות. החברה לא הפסיקה לפעול ולחדש והיא מייצרת בחודשים האחרונים פתרונות מידיים ללקוחות - הכל כדי לתת מענה לפרויקטים הכרחיים של כאן ועכשיו בסקטורים כמו בריאות, שירותי חירום, פיננסים, ביטוח ועוד. מטריקס מתמחה בייצור פתרונות הללו באופן שוטף או אד-הוק, כשהמרחק מזיהוי הצורך למענה הדיגיטלי מתקצר לימים בודדים. את הטרנספורמציה הזו מבצעים בין אם הארגון עדיין מתבסס על טכנולוגיות ותיקות ובין אם הוא נמצא בתהליכי חידוש ומודרניזציה.

המרכז לאוטומציה ומודרניזציה במטריקס מונה מאות ארכיטקטים ויועצים שיודעים לתכנן, לייעץ, לפתח ולסייע בהקמת מרכזי התמחות ייעודיים לתחומי האוטומציה השונים. אנשי המרכז מסייעים לארגונים לשמר את עסקי הליבה שלהם וליהנות מהמשכיות עסקית גם לנוכח אתגרים חסרי תקדים. למטריקס סט רחב של פתרונות ומוצרים (כולל מוצרים ייעודים בפיתוח עצמי), המסייעים בכניסה ויישום יעיל ומהיר של אוטומציה בארגון, בין אם מדובר בתהליכים חדשים ובין אם מדובר בתהליכים קיימים שעוברים שינוי. כלי מרכזי בפעילות של מרכז האוטומציה הוא חבילת Hyper Automation של IBM, שכוללת סט יכולות רחב ביותר של אוטומציה ומודרניזציה, ובהם כלי RPA, Capture, ניהול תהליכים עסקיים (BPM), טכנולוגיות AI, כלי No code-Law code ועוד.

לתיאום פגישת ייעוץ: efratda@matrix.co.il