עו"ד פלילי גיא פלנטר: נלחם על החירות, העתיד והשם הטוב של לקוחותיו

כמי ששירת בשב"כ ובפרקליטות וצבר ניסיון של למעלה מ- 26 שנים בתחומי עיסוקיו, משתמש עו"ד גיא פלנטר בידע ובניסיון הרב שצבר להעניק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ולנאשמים בהליכים פליליים, צבאיים ומשמעתיים. "אנחנו יודעים איך הצד השני חושב ופועל", הוא מסביר

מירי ורד, בשיתוף משרד עו"ד גיא פלנטר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד פלילי גיא פלנטר: "אנו עוסקים בכל השלבים של ההליך"
עו"ד פלילי גיא פלנטר: "אנו עוסקים בכל השלבים של ההליך"
מירי ורד, בשיתוף משרד עו"ד גיא פלנטר
תוכן שיווקי

"כיוצאי רשויות החקירה והתביעה בצד השני, אנחנו בעמדה טובה בד"כ לדעת איך הצד השני חושב ופועל", אומר עו"ד גיא פלנטר. לתפקידו כמייצג חשודים ונאשמים במשפט הפלילי והצבאי הוא נכנס בקלות יחסית; שירותו כקצין מודיעין בצבא ובשב"כ, יחד עם תקופת התמחותו תחת פיקוחם של מיטב עורכי הדין הפליליים באותה תקופה ועבודתו בפרקליטות כתובע פלילי, עד לפרישתו בשנת 1999 והקמת משרדו – כל אלה הכינו אותו להעניק ייעוץ וייצוג משפטי מיטבי בתחומי עיסוקו.

"כל עורכי הדין המועסקים במשרד הם יוצאי 'הצד השני' כלומר שירתו בפרקליטות, במצ"ח או בשב"כ, וכמי ששירתו 'בצד השני', אנחנו מחזיקים ביתרון משמעותי; אנחנו יודעים איך חוקרים ותובעים בוחנים ומנהלים תיקים פליליים, איזה הנחיות ושיקולים מנחים אותם, עם אילו אילוצים הם מתמודדים, מה בדיוק מרחב שיקול הדעת שלהם ומה עשוי לשכנע אותם ללכת בכיוון שיטיב עם הלקוח", הוא מסביר.

מייצגים בכל שלבי ההליך הפלילי ובכל קשת העבירות

תחום העיסוק המרכזי של המשרד הוא המשפט הפלילי, כאשר כעיקרון, לא מייצג המשרד "עבריינים סדרתיים" או ארגוני פשיעה אלא מתמקד ב"אנשים מן היישוב", שזוהי בדרך כלל היתקלותם הראשונה עם רשויות החוק. בנוסף, מעניק המשרד ייעוץ וייצוג משפטי גם לתאגידים ולנושאי משרה בתאגידים, המתמודדים עם סוגיות פליליות כמו מעילות והונאות, הטרדות מיניות, פגיעה בפרטיות, האזנות סתר, עבירות מחשב, תאונות עבודה פליליות, עבירות פליליות בתחום דיני העבודה, ועוד.

"אנו עוסקים בכל השלבים של ההליך הפלילי משלב ההכנה לחקירה הפלילית וליווי החשוד בייצוג משפטי, דרך הענקת ייצוג משפטי בהליכי מעצר ושחרור בערובה, טיפול בסגירת תיקים פליליים, הענקת ייצוג משפטי מול יחידות הסדר מותנה וייצוג משפטי בהליכי שימוע טרם הגשת כתב אישום. משהוגש כתב אישום, מעניק המשרד ייצוג משפטי בהליכים פליליים בכל הערכאות ובכל רחבי הארץ", מסביר עו"ד פלנטר. "במקרים המתאימים אנו פועלים לביטול כתב האישום או חותרים לסיים את ההליך הפלילי באי הרשעה או בביטול ההרשעה.

בפועל, תפקידו של עורך דין פלילי לא מסתיים עם מתן פסק דין בערכאה הראשונה; במקרים המתאימים אנו מגישים ערעורים על עצם ההרשעה או על העונש, מגישים בקשות חנינה לנשיא המדינה להמתקת העונש או למחיקת הרישום הפלילי ופועלים למחיקת רישום משטרתי של תיקי חקירה סגורים, בין אם בהגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה לחוסר אשמה (תיק שנסגר בחוסר אשמה יימחק מרישומיה הפנימיים של המשטרה), או הגשת בקשה לגורם המוסמך במשטרת ישראל לביטול הרישום המשטרתי, בהתאם לאמות המידה שנקבעו בעניין זה. "למעשה, יש לנו נגיעה בכל עניין משפטי בעל היבט פלילי או שקשור למשפט הפלילי, למשל - ייצוג משפטי בבקשות להחזרת תפוסים, הגשת בקשות למתן צו איסור פרסום, וכן - הגשת בקשות לעיכוב הליכים פליליים ליועץ המשפטי לממשלה", מסביר עו"ד פלנטר.

המשרד מעניק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ולנאשמים בכל קשת העבירות הפליליות לרבות עבירות צווארון לבן, מרמה, זיוף והונאה, עבירות מין, עבירות אלימות ורכוש, עבירות סייבר, רשלנות פלילית, עבירות סמים, אלימות במשפחה, עבירות רישוי עסקים, עבירות תכנון ובנייה, עבירות כנגד שוטרים ועוד.

ייצוג משפטי הולם גם לנפגעי עבירה

בנוסף לנאשמים ולחשודים, מייצג משרד עורכי דין גיא פלנטר גם נפגעי עבירה ומתלוננים הן מול רשויות החקירה והתביעה והן בבתי המשפט - למשל, בהליכי קובלנה פלילית או בבקשות למתן צווי הגנה או צווים למניעת הטרדה מאיימת.

"הניסיון מלמד שפעמים רבות, ללא ייצוג משפטי, חקירות פליליות (גם ביחס לעבירות חמורות), לא מתקדמות ותיקי חקירה שהיו אמורים למצוא את דרכם לבתי המשפט ולהתברר בהליכים פליליים - נסגרים בעילה כזו או אחרת", אומר עו"ד פלנטר. "אנחנו נכנסים לתמונה, מלווים את הנפגעים מול רשויות החקירה והתביעה ואם יש צורך, גם מול התקשורת. אנחנו מכינים את נפגעי העבירה למפגש שלהם עם רשויות אכיפת החוק ולוחמים את מלחמתם. אם קציני המשטרה או הרשות התובעת סוגרים את התיק, אנחנו שם להגיש מצד נפגעי העבירה ערר על ההחלטה לגנוז את תיק החקירה".

הוא מוסיף כי מעט מאוד אזרחים יודעים כי ביחס לעבירות פליליות מסוימות, הוענקה להם סמכות לנהל הליך פלילי לכל דבר נגד הפוגעים, וזאת במקום התביעה המשטרתית או הפרקליטות, בדרך של הגשת קובלנה פלילית. "כמי ששרתו בעבר בפרקליטות וכמי שהגישו כתבי אישום וניהלו הליכים פליליים מטעם המדינה, אנו בעמדה טובה לנהל את הליכי הקובלנה הפלילית בבית המשפט מטעם נפגעי העבירה", הוא אומר.

ייעוץ וייצוג משפטי במשפט צבאי

בכל הנוגע למשפט הצבאי - תחום עיסוק מרכזי במשרד, עו"ד פלנטר מייעץ לחיילים ואנשי קבע בחקירות מצ"ח ומעניק להם ייצוג משפטי בהליכי שימוע בטרם הגשת כתב אישום מול הפרקליטות הצבאית, וככל שמוגש כתב אישום – מייצג אותם בבית הדין הצבאי ובערכאות ערעור.

המשרד מעניק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ולנאשמים בכל קשת העבירות הפליליות

גם בהקשר למשפט הצבאי מייצג המשרד נפגעי עבירה. לשם המחשה, אחת מנפגעות העבירה שיוצגה על ידי עורך דין גיא פלנטר היא קצינה שתא"ל בוכריס הואשם בבית הדין הצבאי בביצוע עבירות מין נגדה. "ליווינו אותה משלב חקירת מצ"ח דרך כל המגעים שלה עם הפרקליטות הצבאית, ולא אחת גם נדרשנו לתת תגובה בתקשורת. זה היה תיק בחשיפה תקשורתית גבוהה ומשפורסם בתקשורת מידע לא מדויק, היינו שם על מנת להעמיד את הדברים על דיוקם. הענקנו לקצינה ייעוץ משפטי בכל הנוגע להסדר הטעון שהתגבש עם הנאשם וייצגנו אותה מול הפרקליטות הצבאית בכל הנוגע לזכויותיה לפי חוק נפגעי עבירה", הוא מספר.

ייצוג וליווי משפטי גם בהליכים משמעתיים

אוכלוסיות רבות בחברה הישראלית נתונים למרותו של דין משמעתי; החל מסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה, דרך בעלי מקצועות הטעונים רישוי, בהם עורכי דין, רו"ח, רופאים, מהנדסים ואדריכלים, דרך עובדי מדינה, עובדי רשויות מקומיות, שוטרים, אנשי שב"ס ועד עובדים המועסקים בארגונים גדולים כגון התעשייה האווירית ועוד.

"בכל מקום שבו מתנהלים הליכים משמעתיים - אנחנו שם להעניק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ולנאשמים בעבירות משמעת". לא אחת, התבקש המשרד לבצע בירורים משמעתיים ואף לייצג מוסדות שונים בהליכים משמעתיים, כמו למשל – ייצוג מוסד אקדמאי ידוע בהליך משמעתי כנגד מרצה במוסד, שהואשם בהטרדות מיניות", מסביר עו"ד פלנטר ומוסיף כי "לפעמים, הנזקים שעלולים להיגרם ללקוח במסגרת הליך משמעתי חמורים לאין שיעור מהנזקים שייגרמו לו במשפט הפלילי. כך למשל, לקוח יכול לסיים את ההליך הפלילי בעונשים צופי פני עתיד כגון מאסר על תנאי או התחייבות להימנע מלבצע עבירה פלילית, אולם במישור המשמעתי, בדיוק על אותו עניין, נמצא הלקוח בחשיפה להשעיה מעבודתו, לפיטורין או לאובדן רישיון העיסוק בתחום".

לדברי עו"ד גיא פלנטר, הדין המשמעתי מתפרס על קשת רחבה של התנהגויות, החל מאירועים מינוריים לכאורה, כמו התבטאות סרת טעם ואומללה כלפי ממונה ועד לחשד למעשים שיש בהם היבטים פליליים מובהקים, למשל: הטרדות מיניות, שליפות שלא כדין ממאגרי מידע ופגיעה בפרטיות, ודיווחים כוזבים על שעות נוכחות בעבודה וקבלת שכר במרמה. לשם המחשה, באחד המקרים ייצג המשרד עובד במשרד מבקר המדינה שהואשם בגרימת נזק בזדון לרכבו של חברו לעבודה. "נערך משפט לכל דבר בבית הדין למשמעת של עובדי מדינה, שכלל הגשת ראיות, השמעת עדים, חקירות נגדיות וסיכומים. בסופו של יום, קיבל בית הדין למשמעת של עובדי המדינה את עמדתנו וזיכה את הנאשם לחלוטין מכל אשמה", מספר עו"ד פלנטר.

"להילחם על החירות והעתיד של הלקוח - זוהי זכות גדולה"

תחומי עיסוק נוספים של המשרד הם תחומים משלימים, בהם: הענקת ייעוץ וייצוג משפטי בכל הנוגע לרישוי נשק ולהוראות חוק הפיקוח על ייצוא בטחוני, ייעוץ משפטי בהליכי התאמה ביטחונית וסיווג ביטחוני. "ברגע שנפתח תיק פלילי נגד אדם, כמעט באופן אוטומטי מבטלים לו את רישיון הנשק ואנו נדרשים לטפל באופן משולב הן בסגירת או מחיקת התיק הפלילי, הן בחידוש רישיון הנשק מול המשרד לביטחון פנים, והן בהשבת הכלי הנשק עצמו מהמשטרה לבעליו", אומר עו"ד פלנטר.

לדבריו, מקפיד המשרד על זמינות ודיסקרטיות וכן דוגל בשקיפות מלאה: "אנחנו לא נוהגים לומר ללקוח את מה שהוא רוצה לשמוע כדי שישכור את שירותינו. אנחנו רואים את עצמנו מצווים לתת ללקוח תמונה מציאותית ושלמה על מצבו, תוך ניתוח הסיכונים והסיכויים כפי שאנחנו רואים אותם. אנחנו ערים למצב המשברי שלקוחותינו נמצאים בו ומשתדלים תמיד לגלות רגישות וסבלנות לצורכיהם. מובן שניתן לצפות מאיתנו שנפעל באופן המקצועי ביותר ונביא לידי ביטוי את הניסיון שצברנו במשך יותר מ-26 שנה בתחום. אנו מכירים היטב את כל המערכות שעובדות מולנו ויש לנו היכרות רבת שנים עם בעלי התפקידים ומקבלי ההחלטות, הן ברשויות החקירה והתביעה והן על כס השיפוט; בסופו של דבר אנחנו עוסקים באומנות השכנוע. לכל אחד ממקבלי ההחלטות שנמצאים מולנו יש תפיסה מסוימת איך עניין מסוים צריך להסתיים והתפקיד שלנו זה לשכנע אותם שמה שאנחנו מבקשים, זה הדבר הנכון לעשות".

עורך דין גיא פלנטר לא שוכח לרגע את גודל האחריות שעל כתפיו, ואומר לסיכום: "אחרי הכול לקוח מפקיד בידינו את הנכסים החשובים ביותר שלו כאדם; את חירותו, את שמו הטוב ואת עתידו. זוהי זכות גדולה לקבל הזדמנות לגעת בחיים של אנשים ולעשות הבדל משמעותי בחייהם".

גיא פלנטר משרד עורכי דין
כתובת: מגדל משה אביב קומה 27,
ז'בוטינסקי 7, רמת גן.
טלפון: 03-7447448
טלפון נייד למקרי חירום: 050-6664499
למעבר לאתר המשרד >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למעבר לעמוד לינקדאין >>
למעבר לעמוד טוויטר >>
תיקים בהם ייצג עורך דין גיא פלנטר שפורסמו בתולעת המשפט >>
פרסומים אודות המשרד בגוגל >>
פרסומים של המשרד ב- Scribd >>
למעבר לעמוד פינטרסט >>

בשיתוף משרד עו"ד גיא פלנטר