הגנה עצמית: הכלים שיעזרו במצבים מסוכנים

במציאות כמו שלנו, חשוב שנדע להגן על עצמנו בסיטואציות בהן אנחנו עלולים להיפגע. אלו הגורמים שילמדו אתכם מה לעשות במצב בו אתם נדרשים להתמודד פיזית ונפשית מול איום

לידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מכוונת אגרוף קדימה
הגנה עצמית: הכלים שיעזרו במצבים מסוכניםצילום: shutterstock
לידור יעקב
תוכן שיווקי

המציאות הישראלית מאלצת לא מעט אנשים לחפש פתרונות וכלים שיסייעו להם להגן על עצמם במקרה של תקיפה או סיטואציה המעמידה אותם בסכנה. בלימודי הגנה עצמית ניתן ללמוד להכיר ולזהות איומים פוטנציאליים תוך צמצום הנזקים שהם עלולים להותיר. אך חשוב לבחור בגורם מתאים שיספק את הכלים הנכונים וילווה את הלמידה על הצד הטוב ביותר. הכירו את המסגרות שמציעות כלים במסגרת לימודי קרב מגע ואמנויות לחימה: המכון לקרב מגע ישראלי ו-TEAM PAVEL.

המכון לקרב מגע ישראלי

"במציאות הישראלית בה אנו חיים כיום, כל אחד מאתנו עלול להיות עד לסכנה או תקיפה. לכן מוטב שלכל אדם יהיו הכלים הנדרשים להגן על עצמו במקרה הצורך", אומר רון רותם, מורה לקרב מגע ובעלים המכון לקרב מגע ישראלי.

ותק: את המכון לקרב מגע ישראלי הקים רון לפני כחמש שנים בהוד השרון. לרון ניסיון של עשרים וחמש שנים בקרב מגע, מתוכן הוא משמש כבר עשרים שנה כמדריך קרב מגע לילדים, לבני נוער ולמבוגרים. בשירות הקבע שלו שימש כראש מדור קרב מגע בצה"ל- אחראי על תחום הקרב מגע בכלל הצבא, ולאחר שחרורו השתלב כמדריך הראשי להגנה עצמית עבור סוהרי ולוחמי שירות בתי הסוהר.

מי אנחנו : המכון מציע אימוני קרב מגע לילדים החל מגיל חמש ולמבוגרים. לצד הסניף הראשי שבמרכז דור, הוד השרון פועל סניף נוסף בבית יצחק וכן למכון נציגויות באירופה ובברזיל.

"ישראל היא מולדת הקרב המגע, שיטה שפותחה מתוך לקחי שדה הקרב לצורך אימון לוחמים והונגשה לאזרחים לראשונה בשנות השישים. בעיניי השיטה גם מייצגת את התרבות הישראלית ואופן ההתמודדות הישראלי עם תופעת האלימות והטרור, הדוגלת בפתרון פשוט ויעיל של בעיות", אומר רון.

לרון ניסיון של עשרים וחמש שנים בקרב מגע, מתוכן הוא משמש כבר עשרים שנה כמדריך קרב מגע לילדים, לבני נוער ולמבוגריםצילום: יורי בוירובסקי

רון מסביר כי על מנת לאפשר לימוד ואימון בתנאים דומים לאלו הקיימים בחיי היום-יום, המתאמנים הבוגרים אינם משתמשים בחגורות ובחליפות, שמקורם באומנויות הלחימה של המזרח, אלא כשהם לבושים בבגדי יום יום ואף נועלים נעליים. דגש נוסף מושם על אימון גם בתנאי 'שטח', כאשר כל שכבת גיל תבצע תרגול בתנאים שרלוונטיים לאותו הגיל, לדוגמה, התמודדות עם איומים בחצר בית הספר ובדרכים לביתם עבור ילדים.

בבסיס השיטה עומדת ההגנה העצמית, כאשר המתאמנים לומדים להכיר ולזהות את האיומים בהם הם עלולים להיתקל ולמזער את הנזקים של תקיפה שכזו אם תתרחש. בין היתר לומדים המתאמנים שחרורים מחניקות, חביקות ואחיזות הגנה מפני תקיפות שונות הכוללות גם איומים בכלי נשק- סכין, אלה, אקדח וכ"ו, כמו גם שימוש בחפצים יום יומיים למטרות הגנה עצמית. "כשאין לנו ברירה, המטרה היא להשתלט על הסיטואציה בכל האמצעים שלרשותנו, להגן על עצמנו או אפילו על צד שלישי שנמצא לצידנו", מסביר רון.

ההיבט השני בקרב מגע עוסק בקרב פנים אל פנים, הרלוונטי כאשר ההגנה העצמית אינה צולחת. רון מעניק למתאמנים כלים לקרב במגע מלא, תוך התאמה למצבו הגופני של המתאמן, שיאפשרו לכל מתאמן להתמודד פיזית ונפשית מול כוח של יריב, גם כאשר הוא נמצא בעמדת נחיתות ואף מול יותר מיריב אחד.

האימונים מתקיימים בין פעם לשלוש פעמים בשבוע, כאשר המתאמנים נחלקים לפי דרגות וגילאים. המכון מקיים גם סדנאות להגנה עצמית בנות מספר מפגשים עבור קבוצות ואימונים אישיים.

טיפ: עשה כל מה שביכולתך על מנת להגן על עצמך ועל סביבתך ועשה זאת נכון ובהתאם למציאות. "שאף להיות תלמיד של המציאות ולא פרופסור לתיאוריה".

המכון לקרב מגע ישראלי
טלפון: 054-61519517
לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף המכון לקרב מגע ישראלי

-----------------

TEAM PAVEL: הגנה עצמית, אגרוף ואגרוף תאילנדי

TEAM PAVEL לוקח את עולם ההגנה העצמית צעד אחד קדימה ומציע למתאמנים מקום חדש עם הדרכות ברמה גבוהה במיוחד. "הרעיון היה לבנות מקום באווירה אחרת", מספר פבל שרייר, בעלים של המקום. לאחר שמחצית מחייו הוא עוסק בהגנה עצמית ולחימה, החליט שרייר לפתוח מקום חדש משלו בכפר סבא ולאחרונה פתח סניף חדש נוסף בתל אביב.

מדובר במועדון גדול ומרווח ללימוד הגנה עצמית, אגרוף ואגרוף תאילנדי. האימונים מתקיימים בקבוצות ממוקדות של ילדים, נוער, בוגרים ונשים, עם ליווי אישי של אנשי הצוות. "יש אצלנו קהילת מתאמנים שהיא כמו משפחה. הם מגיעים לפה ומגלים כיצד ההתגברות על הקושי במזרן האימונים מהדהדת לכל תחומי החיים. בשיעורים שלנו רוכשים כלים מקצועיים להגנה וליסודות אומנויות הלחימה, לצד פיזיות מאתגרת וכוח מתפרץ, פיזי ומנטלי", אומר פבל.

"הקדשתי את החיים שלי לשיפור, הבנה והעמקה בתחום"

בכל סוגי האימונים המוצעים במקום באות לידי ביטוי 18 שנות הניסיון של פבל. "עוד מתקופת הצבא, בה הדרכתי קרב מגע ביחידה מובחרת ועד היום, אני מדריך בארץ ובעולם אנשי ביטחון בשירות האזרחי והציבורי. לאורך השנים פגשתי אינסוף גברים ונשים בכל הגילים שהפכו יותר טובים. אם זה בלסמוך על עצמם או בהתמודדות עם אתגרים", הוא מסביר.

"יש אצלנו קהילת מתאמנים שהיא כמו משפחה"צילום: נורית ניצני

פבל מוסיף כי הגנה עצמית היא דרך חיים ותחום שממשיכים להתפתח בו כל החיים. השיעורים מתאימים לגברים, נשים וילדים בכל הגילים ובכל רמות הכושר. במהלך ההדרכות לומדים קרב מגע צעד אחר צעד, כאשר לאחר חודש רצוף של אימונים כבר ניתן, לדבריו, לראות שיפור ניכר בהתאם לאופי, ליכולות הקואורדינציה ורמת הכושר של כל מתאמן.

מה לומדים במסגרת השיעורים?
"קרב מגע זו שיטה להגנה עצמית שמבוססת על תגובות טבעיות של הגוף. ברוב המקרים, כמו אלימות ברחוב למשל, אנחנו נתפסים במצב שאנחנו לא מוכנים ונדרשים לעבור ממצב של פאניקה למצב שאנחנו מנהלים את האירוע או התקרית. בניהול התקרית, אנחנו מנסים למנוע מצבים של קונפליקט שעלולים להיגרר לתקריות פיזיות, ואם אין ברירה לעבור ללחימה ולדעת איך להגיב. זה יכול להיות ריב על חניה או תור בסופר עד מקרים קיצוניים יותר. בשיעורים אנחנו עובדים על המעבר משגרה ללחימה. מלהיות מנוהל על ידי התגובות והפחדים ועד להיות בעל הבית שמנהל את האירוע".

"קרב מגיע משפיע על מה אני משדר לסביבה ועל הביטחון העצמי שלי"צילום: נורית ניצני

במהלך השיעור נלמדות טכניקות שונות של קרב מגע ולחימה המשלבות הגנה מפני סוגים שונים של איומים. "בשיעורים אנחנו מדברים על העקרונות, מתרגלים אותם ולקראת סוף השיעור מחברים טכניקה לפרקטיקה. כל אחד בקבוצה מתקדם בקצב שלו בהתאם ליכולות שלו", ממשיך פבל.

חיבור בין טכניקה לפרקטיקה

היכולת ליישם תחת לחץ את העקרונות הנלמדים בשיעורים היא כל התורה על רגל אחת. בשיעורים של TEAM PAVEL לומדים לתפקד תחת מצבי לחץ שונים כדי לעשות את החיבור בין הטכניקה לפרקטיקה. "אם למדתי תרגיל ואני יכול לעשות אותו בצורה מושלמת, זה לא אומר כלום. אם אני מסוגל לתפקד תחת לחץ, כשכואב לי, כשאני עייף או מפחד, זה האקס פקטור. זה בדיוק מה שאנחנו נותנים באימונים, כשאנחנו זהירים ומתאימים את האימון לכל תלמיד", מסביר פבל.

לסיכום, הוא אומר כי העקרונות הנלמדים בשיעורים ממשיכים להדהד בחייהם של המתאמנים גם בתחומים נוספים: "קרב מגע משפיע על איך שאני מדבר עם אנשים, מה אני משדר לסביבה שלי ועל הביטחון העצמי שלי. כשתוקף מגיע לחפש מישהו לתקוף, הוא יחפש פרופיל מסוים של אדם שנראה לא מרוכז או משדר חוסר ביטחון. שפת הגוף שלי היא כלי עבודה במצבים של הגנה עצמית. כשאדם יודע שמבחינה פיזית הוא מסוגל להגן על עצמו, הוא הרבה יותר רגוע ובטוח בעצמו ויודע לא להיגרר לוויכוחים שמובילים לאלימות. ההשפעה היא תמיד חיובית".

TEAM PAVEL
למעבר לאתר>>
למעבר לפייסבוק>>
למעבר לאינסטגרם>>
למעבר לערוץ היוטיוב>>

בשיתוף Team Pavel

!-- Facebook Pixel Code -->