בוררות עסקית: הכרעה צודקת בהתאם למציאות

לא מעט אנשים נקלעים לסכסוכים עסקיים אותם הם מתקשים לפתור ומוצאים את עצמם לבסוף בבית המשפט. אך ניתן לקצר ולייעל את התהליך באמצעות גורם חיצוני, שיכול לסייע במתן פתרונות מהירים וגמישים

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד לוחצת יד
בוררות עסקית: הכרעה צודקת בהתאם למציאותצילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

סכסוכים עסקיים מטרידים לא מעט אנשים הנאלצים להתמודד עם צד שני בעייתי או כזה שאינו משתף פעולה. הזמן חולף, הקרע מעמיק וההגעה לבית משפט הופכת לאופציה ההגיונית ביותר עבור שני הצדדים. אך לפני שנכנסים לתהליך שעלול לקחת שנים ואף להסתיים במפח נפש, ניתן להיעזר בגורם מקצועי שיכול לבצע בוררות עסקית באופן פרטני, אישי ומהיר. בין העוסקים בתפקיד: עו"ד ארז הרכבי, עו"ד יגאל רוזנברג ומשרד עוה"ד רונה פריימן ושות'.

nullעו"ד ארז הרכבי

"מהירות, שמירה על סודיות, הכרעות צודקות ולא רק חוקיות, והליך גמיש שלא כבול לפרוצדורות משפטיות – הם רק חלק מיתרונותיה של בוררות עסקית על-פני הליך בבית המשפט", מספר עו"ד ארז הרכבי אשר הוסמך כעו"ד בשנת 1995 ועוסק מאז במשפט מסחרי, קניין רוחני (פטנטים, סימני מסחר, זכויות יוצרים, עיצובים, הגנה על מוניטין) ודיני אינטרנט. בשמונה השנים האחרונות משמש עו"ד הרכבי בהצלחה רבה כבורר עסקי בתחומי התמחותו, במשרדו שבהרצליה פיתוח.

עו"ד ארז הרכבי, המורשה בעריכת דין גם במדינת ניו יורק, היה בעבר גם דיין בבית הדין המשמעתי של ועד מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין, וכיום הוא חבר בוועדות שונות של לשכת עורכי הדין הפועלות בתחומי-עיסוקו, כמו גם בארגון הבינלאומי להגנה על קניין רוחני (AIPPI).

מהם היתרונות של הבוררות העסקית?
"נתחיל בכך שלעומת ההליך המשפטי, בו הצדדים אינם יודעים מי יהיה השופט ומה תהיה מידת הבנתו בתחום המחלוקת, בהליך הבוררות הצדדים יכולים לבחור בהסכמה את זהות הבורר שיפסוק בעניינם. גם אם צד שלישי נטרלי ממנה את הבורר, הצדדים עדיין מקבלים בורר שמבין בתחום – לא דבר של מה בכך. שנית, הליך הבוררות העסקית הוא הליך גמיש שאינו מחויב לכללי פרוצדורה וראיות קשיחים, המגבילים את הצדדים לגבי אופן הגשת ראיותיהם, היקפן, תוכנן ומהותן. יתרון זה בולט במיוחד לאחר כניסת כללי הפרוצדורה החדשים לתוקף בבתי המשפט בתאריך ה-1 בינואר 2021.

"יתרון נוסף הוא הסודיות המוטלת על ההליך. בעוד רוב הדיונים בבתי המשפט נערכים בדלתיים פתוחות והמוניטין של הצדדים עלול להיפגע, הבוררות היא פרטית ולא חשופה לציבור. אחד היתרונות המרכזיים בהחלט הוא מהירות ההליך: להבדיל משופט, לבורר אין עוד מאות תיקים פתוחים על הראש, אין לו לחץ אדיר של זמן, והליך שעלול לקחת 3-4 שנים בבית המשפט, יכול להסתיים בכמה פגישות בוררות בודדות.

עו"ד ארז הרכביצילום: באדיבות המצולם

"ככלל, מכיוון שמדובר בהליך בהסכמה, הצדדים יכולים להסכים ביניהם איך תתנהל הבוררות. למשל, הצדדים יכולים להחליט שהבוררות לא תתנהל לפי החוקים הקשיחים של המדינה, אלא לפי הצדק, דבר שלא קיים בבית המשפט. פעמים רבות מתרחשים מקרים של 'נבל ברשות החוק', בהם ידיו של בית המשפט כבולות אל מול צד שפעל באופן לא הוגן אבל חוקי. בבוררות ניתן להגיע לתוצאה צודקת יותר. לא לחינם אומרים: 'מי שמחפש צדק, שלא יחפש אותו בבתי המשפט'".

איך מתנהל הליך הבוררות?
"הליך הבוררות מתנהל בחדר הישיבות שלי בצורה מכובדת ושקטה. אני נותן לצדדים לטעון את כל אשר על ליבם. לא יהיה מצב כמו בבית המשפט, בו עורך דין יצא מתוסכל כי לא הספיק לטעון את כל טיעוניו, או לשאול את כל שאלותיו. הצדדים יכולים לטעון בכתב, בעל פה, עם עורכי דין, בלי עורכי דין, להביא עדים – כרצונם. ההליך מכבד ורגוע, והוא הרבה יותר קל לצדדים ולעורכי הדין מאשר הליך משפטי, שהכול בו מאוד פורמליסטי ונוקשה.

"קורה גם שהסכסוכים הם נקודתיים והבוררות מסתיימת בפגישה אחת או שתיים. במידה והצדדים היו פונים לבית המשפט, בו התיק מתאים לסדר דין מהיר, התיק עדיין יכול היה להימשך שנה, במקרה הטוב. חשוב לציין, כי אפשר לקבוע מראש שתהיה ערכאת ערעור על פסק הבורר, בפני בורר אחר, או בקשת רשות ערעור לבית המשפט (במקרה בו הבורר מחויב בדין המהותי)".

מדוע כדאי להגיע דווקא אליך?
"יש לי ניסיון רב במשפט מסחרי ובדיני הקניין הרוחני, תחום שפחות מ- 5% מעורכי הדין בארץ מתמחים בו, ויש לי מזג שיפוטי נוח. אני דובר אנגלית ברמת שפת אם, וזה משמעותי כאשר מסמכים רבים כתובים באנגלית או כאשר מי מהצדדים או מהעדים דובר אנגלית. מעבר לכך, חשוב לי שהתוצאה תהיה צודקת ונכונה. העובדה שעד היום שלא ערערו על פסקי הבוררות שלי ולא ניסו לבטל אותם, מדברת בעד עצמה".

עו"ד ארז הרכבי
שנקר 14, ת.ד. 2104, הרצליה פיתוח 4612002
טלפון: 09-9552221. פקס: 09-9552223
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

--------------------------------------

nullעו"ד יגאל רוזנברג - הליך בוררות אונליין

"הליך בוררות-אונליין מאפשר לצדדים לפתור את הסכסוך בצורה מהירה, יעילה ומשתלמת יותר מהליך בוררות רגיל", מספר עו"ד יגאל רוזנברג, מקים הפלטפורמה הייחודית לבוררות אונליין. ב-15 השנים האחרונות עסק עו"ד רוזנברג בליטיגציה מסחרית ובמחלוקות כספיות בין עסקים ואנשים פרטיים. כשמאחוריו תיקים רבים, ונסיון עבודה במספר משרדים ביניהם משרד עורכי הדין DTKG&G בו הוא היה שותף, הקים עו"ד רוזנברג פלטפורמה פורצת דרך המאפשרת לצדדים שבמחלוקת לעבור הליך בוררות מקוון, משתלם יותר ומהיר יותר מהליך בוררות מסורתי.

פלטפורמת בוררות אונליין בולטת על פני הליך הבוררות המסורתי בזכות מספר יתרונות כמו נוחות, חיסכון בזמן ועלויות מתונות הידועות מראש. יתרון בולט נוסף שאותו מציע הליך בוררות-אונליין הוא האפשרות לוותר על ייצוג עורכי דין, תוך התאמת כללי ההליך לצדדים שאינם מיוצגים.

עו"ד יגאל רוזנברגצילום: באדיבות המצולם

מהם היתרונות של פלטפורמת בוררות אונליין?
"מכיוון שההליכים מתנהלים בפלטפורמה דיגיטלית, נחסכות עלויות רבות. הפגישות נערכות דרך המחשב, המסמכים נשלחים בדואר אלקטרוני, אין ניירת, אין חדרי ישיבות, אין צורך להגיע פיזית למשרד, אפשר לערוך את הפגישה מתוך המשרד הפרטי שלך או מהבית ונחסך זמן יקר.

"יתרה מכך, הקמתי מסלול ייעודי המאפשר לצדדים להשתתף בבוררות ללא ייצוג של עורכי דין וכך נחסכת להם הוצאה משמעותית נוספת. הדבר מתאפשר קודם כל על-ידי הנגשת הליך הבוררות לאנשים שאין להם השכלה משפטית, מתן הסברים ברורים ופשוטים לצדדים לגבי הכללים שלפיהם מתנהל ההליך, אילו מסמכים מצופה מהם להציג, אילו עדים מצופה מהם להביא וכד'. בנוסף במסגרת ניהול ההליך אני פועל כדי לברר בעצמי את המידע הנדרש, שואל את השאלות המתאימות ואם צריך ממנה את המומחים הנדרשים. בעוד בבית המשפט הצדדים מחויבים לפרוצדורות ודיני ראיות מאוד מורכבים ונוקשים שמחייבים ייצוג של עורך דין, המטרה שלי היא לפשט ולייעל את הכללים איפה שאפשר ולהנחות את הצדדים לאורך הדרך, כדי לאפשר גם לבעלי דין שאינם מיוצגים לנהל הליך הוגן שיביא לתוצאה המשפטית הנכונה".

לאילו מקרים מיועדת פלטפורמת בוררות אונליין?
"הפלטפורמה מיועדת לכל מקרה של סכסוך מסחרי או אזרחי, אולם המקרים שעמדו באופן מיוחד לנגד עיניי כשיצרתי את הפלטפורמה היו מחלוקות בסדרי גודל בינוניים, החל מכמה עשרות אלפי שקלים. אלה מקרים שעל פי ניסיוני נופלים לרוב בין הכיסאות, ומערכת בתי המשפט מתקשה לתת להם מענה ראוי. מצד אחד הן לא מספיק 'קטנות' בשביל בית משפט לתביעות קטנות, מצד שני הן לא מספיק 'גדולות' כדי להצדיק את הזמן והעלויות הגבוהות של ניהול הליך בבית המשפט מתחילתו ועד סופו. במקרים אלה עלויות ניהול ההליך מגיעות ללמעלה מ-50 אחוזים מגובה הסכום שבמחלוקת. לאחר שמשלמים אגרת בית-משפט, שכר-טרחה לעורכי-הדין של שני הצדדים, תשלום על חוות דעת מומחים מטעם שני הצדדים ומטעם בית-המשפט – העלויות מגיעות לסכומים שפשוט אינם מצדיקים את סכום המחלוקת. זו אחת הסיבות שרוב התיקים מהסוג הזה מסתיימים בפשרה שלא מספקת את שני הצדדים. התובע מקבל מעט מדי והנתבע משלם יותר מדי, כי חלק גדול מהכסף הולך על הוצאות. במצבים האלה ההליך של בוררות אונליין נותן מענה הרבה יותר טוב על פני כל פתרון אחר שקיים היום".

מהן נקודות החוזק שלך כבורר?
"אני חושב שהיתרון המשמעותי שלי הוא הניסיון המגוון שיש לי כעורך דין שייצג לקוחות מכל סוג ומכל צד בסכסוכים מסחריים ואזרחיים. אחרי 15 שנים של ליטיגציה ומאות תיקים של מחלוקות משפטיות, אני יודע לנתח היטב את המחלוקת, להבין את האינטרסים של שני הצדדים ולהכריע בצורה הנכונה ביותר מבחינה משפטית תוך מתן יחס של כבוד לשני הצדדים. מערכת בתי המשפט קיימת פחות או יותר באותה המתכונת מזה מאות שנים, לעומת זאת העולם מתקדם היום בקצב אחר לגמרי. מה שאני מציע הוא לייעל את ההליך ולהתאים אותו למציאות החיים המודרנית, מבלי לפגוע במקצועיות ובהוגנות של ההליך".

עו"ד יגאל רוזנברג, בוררות אונליין
טלפון: 055-9499926
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

-----------------

משרד עוה"ד רונה פריימן ושות'

הייתם חלק משותפות עסקית ארוכת שנים שנעשתה לא נעימה והגיעה לערכאות משפטיות? הייתם מעורבים בסכסוך משפחתי? הלקוח ניסה לעקוץ אתכם? במקרים כאלה, מתלבטים רבים בין פנייה להליך ארוך ומורכב בבית המשפט לבין פנייה להליך גישור ובוררות. התשובה, כששואלים את עורכי הדין רונה פריימן וטל אבן ממשרד עוה"ד רונה פריימן ושות', ברורה.

מסביר עו"ד אבן: "הגישה שלנו היא לנתב סכסוכים לגישור, במידת האפשר, וככל שהצדדים לא יכולים להגיע להסכמה – עוברים לבוררות. ההבדל הוא שגישור רצוני לחלוטין, וברגע שחותמים על הליך בוררות, נותנים לבורר את הסמכות לפסוק".

עו"ד פריימן מוסיפה: "אנחנו מנסים לשמור על מזג שיפוטי נוח ונעים ולהגיע לכמה שיותר הסכמות, ורק אם אין ברירה ללכת לכיוון של הכרעה לטובת אחד הצדדים".

עוה"ד רונה פריימן וטל אבןצילום: Ari Gottesmann מ - Nomadigo

פריימן מגיעה מעולם הליטיגציה. מאחוריה שנות עבודה רבות בסקטור הציבורי כעוזרת משפטית לשופטים בתחום האזרחי-מסחרי. בהמשך, עברה לסקטור הפרטי שבו עבדה במחלקות ליטיגציה במשרדי עורכי דין מובילים. עו"ד אבן מגיע מהעולם המסחרי. הוא עבד במחלקות המסחריות במשרדים גדולים, ליווה חברות היי טק וייעץ להן באופן שוטף במגוון רחב של עסקאות בתחומי קניין רוחני, מיזוגים ורכישות, וכן בהשקעות הון סיכון.

אבן עלה ארצה מארצות הברית, חזר לניו יורק לטובת לימודי תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת NYU ומילא תפקידים ניהוליים של פיתוח עסקי ושיווק בחברות היי טק בניו יורק, וכן קידם מיזמי נדל"ן ברחבי ארה"ב. כיום הוא משלב בין עולם המשפט כעורך דין ועולם הנדל"ן בחו"ל (ארה"ב ואירופה) כיזם.

עולמות התוכן המגוונים שמהם מגיעים עורכי הדין אבן ופריימן מסייעים להם לשלב בהצלחה בין עולם המשפט היבש לפרקטיקה בשטח ולייצר פתרונות יצירתיים לבעיות עסקיות מורכבות.

משרד עוה"ד פריימן ושות' עובד גם עם השופט בדימוס גדעון גינת, סגן נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר בחיפה ובתל אביב, שמשמש כיועץ חיצוני. למעלה מ-30 שנות הניסיון שלו בכס השיפוט, בשילוב המומחיות במשפט אזרחי מסחרי בדגש על קניין רוחני וסכסוכים כספיים בין השאר – והניסיון שמביאים עמם עורכי הדין פריימן ואבן – יוצרים משרד בוטיק שמציע שירות ייחודי.

אבן: "יש שמגיעים אלינו לבוררות ורוצים שאדם בעל רקע נרחב בנושאים כמו זכויות יוצרים, למשל, יפסוק בנושא. עצם ההתמחות של השופט בדימוס גינת בנושאים רבים נותנת לו ולנו יתרון על-פני האחרים".

מי בוחר את הבורר?

עו"ד אבן: "הצדדים חייבים להסכים על הבורר. ככל שלא מסכימים על בורר פונים לגורם שלישי כדי שהוא יחליט. כיוון שהבוררות דורשת את הסכמת שני הצדדים, לפעמים ההליך זול יותר ולפעמים לא. אבל הוא בוודאות מהיר ויעיל יותר מהליך משפטי אחר".

ומה היתרון של בוררות על-פני הליך בבית המשפט?

"לא ניתמם, אחד הצדדים יהיה מאוכזב במקרים רבים", מודה עו"ד אבן. "ההבדל הגדול הוא בהליך עצמו שיהיה, כנראה, הרבה יותר מהיר ומעשי וכך לפחות אם צד אחד הפסיד – הוא מבין שהעניין נפתר בזמן קצר יותר. לפעמים אפשר להתנהל בתיקים בבית משפט גם שנים ולהפסיד בסופו של דבר. בבוררות זה עניין של שעות, שבועות או חודשים".

עו"ד פריימן: "היתרונות רבים: בניגוד להליכים בבית המשפט, שהם הרבה יותר איטיים בהתחשב בעומס המערכתי, הליך הבוררות מתנהל ביעילות ובמהירות. כמו כן, ההליכים מתנהלים באופן חשאי וסודי, כך שבניגוד להליכים הפומביים בבית המשפט – אין סכנה לפגיעה בשם של מי מהצדדים. ההסתכלות בבוררות היא רחבה יותר, מחוץ לקופסה, וההליך לא בהכרח כפוף לדיני הראיות, כך שיש סיכוי גבוה לקבל הכרעה נכונה וצודקת יותר. הצלחה מבחינתנו היא לא רק התוצאה בסוף ההליך אלא גם הדרך עצמה – שיתוף פעולה מלא בין הצדדים המאפשר לקיים הליך יעיל, הוגן וענייני"

משרד עו"ד רונה פריימן ושות'

טלפון: 03-5084270
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>
למעבר לפייסבוק >>

בשיתוף עו"ד רונה פריימן ושות'