פסולת אלקטרונית: אפשר להרוויח כסף מהגנה על הסביבה

משרדים, עסקים ומפעלים רבים לא פעם משליכים כבלים, מחשבים ומוצרי חשמל. אילן כהן, הבעלים של חברת תילתן - שירותי מיחזור, מסביר איך אפשר להרוויח כסף מהציוד הישן ולשמור על הסביבה והטבע

שחר אמאנו, בשיתוף תילתן שירותי מחזור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסולת אלקטרונית
פינוי הפסולת נעשה על יפי הוראות המשרד להגנת הסביבה
שחר אמאנו, בשיתוף תילתן שירותי מחזור
תוכן שיווקי

מד הפסולת האלקטרונית הממוחזרת באתר האינטרנט של תילתן - שירותי מיחזור לישראל, אינו מפסיק להתעדכן כלפי מעלה. הבעלים, אילן כהן, מעיד כי קצב מיחזור הפסולת האלקטרונית עולה בהתמדה, הן בשל המודעות הגוברת לנושא והן בעקבות חוק הפסולת האלקטרונית משנת 2014, המטיל את רוב האחריות על החברות היצרניות. "אנחנו מגיעים לכל מקום שבו יש ציוד אלקטרוני למיחזור. יש כאלה שיאמרו שזו פסולת, אבל היא שווה כסף, בנוסף לעובדה שהתהליך משפר את איכות הסביבה של כולנו", אומר כהן, שפעיל בתחום כבר שני עשורים.

160-130 אלף טונות פסולת בשנה

הטכנולוגיה המתקדמת הובילה לייצור מוגבר ולירידת מחירים בתחום מוצרי החשמל והאלקטרוניקה ועקב כך לקצב צריכה ותחלופה מהיר. אם בעבר מכשיר מקולקל היה נשלח לתיקון, כיום רבים מעדיפים לרכוש חדש במקומו. התוצאה: עלייה משמעותית בכמות הפסולת האלקטרונית. דוח האו"ם משנת 2020 מצביע על גידול עולמי של 20 אחוז בפסולת. בישראל מיוצרים מדי שנה 160-130 אלף טונות פסולת אלקטרונית. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בשנת 2020 נאספו כ-217 אלף מוצרים המהווים פסולת אלקטרונית.

כהן מסביר כי הפסולת האלקטרונית כוללת בתוכה סוגים שונים של מכשירים: ציוד תקשורת, הכולל מחשבים, מדפסות וטלפונים; מוצרי חשמל גדולים, כמו טלוויזיות, וגם בינוניים וקטנים, בהם טוסטרים, שעונים, מכונות גילוח, מצלמות, נגני מוזיקה, מאווררים, צעצועים ועוד. בנוסף, יש מוצרי החשמל, המכונים "לבנים": מקררים, מכונות כביסה, מקפיאים ומזגנים. "בתוך המכשירים האלה נמצאים חומרים כמו ברזל, פלדה, פלסטיק, מתכות כבדות שמכילות כספית, ניקל ועופרת. הם אינם מתכלים ומזהמים את האוויר בפליטת גזים וגם מחלחלים למי התהום", אומר כהן, "אנחנו פועלים מול רשויות מקומיות, חברת החשמל, מפעלים, משרדי ביטחון וחברות היי-טק. על פי החוק, כל יצרן חייב למחזר 50 אחוז ממשקל הסחורה החדשה שמכר. בחלק מהמקומות אנחנו מציבים מכלים, ויש כאלה שמזמינים אותנו לפנות את הפסולת שהצטברה. אנחנו בהחלט רואים שיפור מאז שהחוק נכנס לתוקפו ב-2014. אנשים פחות זורקים לפח את הפסולת האלקטרונית, משאירים אותה על המדרכה ואנחנו באים לאסוף", אומר כהן.

ברזל, נחושת ומה שביניהן

המפעל של תילתן נמצא בפתח תקוה, והוא משמש כקבלן של תאגיד המיחזור מ.א.י, שיחד עם אקומיונטי אחראים על פינוי הפסולת האלקטרונית בישראל. המשאיות ורכבי הפינוי נעים אל מוקדי האיסוף, ופורקים את הפסולת האלקטרונית שעוברת הפרדה ומיון, או שהיא מועברת למכונות גריסה מתקדמות. כל אחד מאנשי הצוות של תילתן עובר הכשרה לקראת ביצוע פעולות הפירוק והמיון, שנעשות בנוכחות מנהל פרויקט. עבודות המפעל מתמקדות בציוד אלקטרוני, מדיה מגנטית והשמדה אלקטרונית, מכונה שמפרידה בין הפלסטיק לנחושת בכבלים ועוד. "יש לנו טכנולוגיה ששוקלת את הכבלים באמצעות כלי מדידה חדשים ומדויקים, ובמפעל אנחנו מפרידים בין הרכיבים השונים ודואגים לניצול מקסימלי של החומר הממוחזר", אומר כהן ומוסיף כי השירותים שמעניקה תילתן מספקים קשת של אפשרויות מיחזור. החברה, שזמינה לכל לקוח, מטפלת בפסולת האלקטרונית, מספקת פתרון לשינוע הפסולת, דואגת ללוגיסטיקה, מיון, חידוש, השמדה ומיחזור של הפסולת האלקטרונית והמתכות.

"אנחנו מגיעים לכל מקום שבו יש ציוד אלקטרוני למיחזור"

"משרדים, ארגונים ועסקים רבים אינם יודעים שאפשר להרוויח כסף מהציוד האלקטרוני שהם זורקים. בחברות היי-טק, למשל, יש תחלופה גבוהה של ציוד ומוצרי אלקטרוניקה בעקבות הצרכים המשתנים", אומר כהן, "באמצעות המיחזור, אנחנו מצמצמים משמעותית את הפגיעה בסביבה שנגרמת לאחר שחומרים מתכתיים - נדרשים להם אלפי שנים כדי להתכלות - מושלכים לפח. לאדם מהיישוב אין צורך ממשי בחומרי מתכת רבים, אבל כשאנחנו אוספים את הפסולת האלקטרונית ממקומות שונים ומאגדים אותה, נוצרת כמות משמעותית המועילה לסביבה וגם לתעשייה".

גם המדיה האלקטרונית ממוחזרת

החברות שכן מודעות למיחזור הפסולת האלקטרונית משתמשות בשירותי תילתן לפינוי דיסקים קשיחים, קלטות מכל הסוגים - מגנטיות, וידאו ושמע, תקליטונים, מחסניות ומיקרופילם. משום שבציוד נאגר מידע הנוגע לעסק, בתילתן מתחייבים לשמור על סודיות ועל החומר הרלוונטי ללקוח, לצד גריסה מבוקרת ומפוקחת לחומרים שאינם ניתנים למיחזור. "נדבך מרכזי במיחזור הפסולת האלקטרונית הוא ציוד נזרק או משום שאין בו צורך או בשל הרצון להתחדש. אבל גם במצבים כאלה חשוב אופן הטיפול בפסולת. מיחזור חומרים כמו אלומיניום, ברזל ונחושת ממכשירים חסרי שימוש מוזילה עלויות ומאפשרת זמינות של המתכות. אנחנו משלמים על החומר על פי משקל, ואז מתחיל תהליך המיון, שנעשה על ידי צוות מיומן באמצעים מכניים או ידניים. משם החומר עובר לחברות שמתיכות אותו ומייצרות חומרי גלם מחודשים או מוצרים על בסיס מתכת", אומר כהן, "יש כאן שילוב חברתי-סביבתי-כלכלי. פינוי המתכות מפנה גם שטחים נרחבים שעליהם הן נמצאות. בכך זיהום האוויר פוחת, ואנחנו מונעים מצב שבו יש רעלים שנמצאים על פני האדמה וגם מחלחלים פנימה".

תהליך דומה אתם מבצעים גם במפעלים שנסגרים ויש לפנותם.

"כן, הפינוי נעשה על פי הוראות המשרד להגנת הסביבה, וכמו שיש נוהל לפתיחת מפעל כך גם יש נוהל לסגירתו. גם כשהמפעל נסגר אפשר להרוויח ממנו. הציוד שנשאר בתוכו - הכולל מתכות, מדיות, ציוד אלקטרוני, נחושת ועוד - שווה הרבה כסף. אנחנו מעניקים את שני השירותים יחד, גם יכולת לפנות את המפעל מכל הפריטים שיש בו וגם להעביר את הכל למיחזור ובכך למצות את כל ההיבטים הכלכליים של המפעל".

תילתן - שירותי מיחזור לישראל
למעבר לאתר >>

בשיתוף תילתן - שירותי מיחזור לישראל