המוסד להחזרי מס: "שכירים רבים אינם מודעים כלל לזכאותם להחזרים"

כפל ביטוחי, החלפת מקומות עבודה, תרומות או מגורים ביישובים הזכאים להטבה: בחברת המוסד להחזרי מס מסבירים מהם הקריטריונים שעשויים לזכות בהחזר כספי ממס ההכנסה

גיא ורדימון, בשיתוף המוסד להחזרי מס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה שמחה כשמסתכלת על דף
המוסד להחזרי מס: "ממליצים לכל שכיר לבדוק אם מגיע לו החזר ממס הכנסה"צילום: shutterstock
גיא ורדימון, בשיתוף המוסד להחזרי מס
תוכן שיווקי

רבים חוששים מהתעסקות עם מס הכנסה, מוסד ממשלתי גדול ורב כוח. ההרתעה נובעת בעיקר בעקבות מקרים שבהם אי סדירות בהתנהלות עצמאים ובעלי עסקים הובלה לחובות עתק. מנגד, כאשר מדובר בשכירים ההתעסקות עם מס ההכנסה לרוב מתחילה ונגמרת בסכום הכסף שנגזר ממשכורתם החודשית. מרביתם אינם מודעים כלל לעובדה שהם זכאים להחזרי מס בהתאם לקריטריונים הקבועים, או שמראש הם מוותרים על ההתעסקות הביורוקרטית שדורשת לא מעט זמן וסבלנות. עבור אותם שכירים פתחו בשנת 2017 אביב ואורי את "המוסד להחזרי מס" – חברה שמתמחה בבדיקת הזכאות של שכירים להחזרי מס.

הרעיון להקמת החברה עלה במוחו של אורי שבאותה העת עבד כשכיר בחברה דומה. לאחר שאביב הגיש בקשה להחזר מס דרך משרד רואי החשבון שבו עבד אורי, השניים הבינו את גודל הפוטנציאל ונחשפו לכמות הגדולה של השכירים הזכאים להחזרים ממס הכנסה אך אינם דורשים אותם. יחד הם הקימו את "המוסד להחזרי מס", שלדבריהם "נועד לעזור לאנשים שאינם מודעים לכך שמגיע להם לקבל את הכסף שלהם בחזרה, או שהם מודעים אבל מפחדים. אנחנו ממליצים לכל עובד שכיר לבדוק אם מגיע לו החזר ממס הכנסה. כמו שכל עצמאי מגיש פעם בשנה דוחות, כך כל שכיר צריך לבדוק האם יש לו יתרה".

למי מיועד השירות של החזר מס?
אביב: "ישנם כ-20 קריטריונים לקבלת החזרי מס לשכירים, הנפוץ ביותר הוא החלפת מקום העבודה. כיום, בניגוד לעבר, אנשים מחליפים לעתים קרובות יותר את מקום העבודה כאשר גם השכר משתנה בין המקומות. קריטריון נוסף הוא תרומות למוסדות מוכרים, שעליהם מגיע החזר מס בשיעור של 35 אחוז. גם כפל בביטוחי החיים מקנה החזר מס וגם במקרים של חיילים משוחררים, עולים חדשים או תושבים חוזרים".

המוסד להחזרי מס: "אנשים לא יודעים שבאילת יש הטבות מס שיכולות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים"צילום: shutterstock

אביב מדגיש כי כדי למצות את הזכויות בהתאם לקריטריונים, יש צורך בליווי של אנשי מקצוע מיומנים בתחום. "כאשר אדם צריך ללכת לבית משפט, הוא מלווה בעורך דין. הוא הרי יכול לייצג את עצמו, אבל עורך דין יודע להתנהל טוב יותר ונכון יותר מול רשויות המשפט. כך גם אצלנו. יש לנו סוללה של רואי חשבון ויועצי מס, שיודעים להתמודד עם הגוף שנקרא מס הכנסה הרבה יותר טוב מהאדם הפשוט", הוא אומר.

מה כולל תהליך בדיקת הזכאות?
"בשלב הראשון אנחנו אוספים את כל תלושי המשכורת וטפסי ה-106 של הלקוח ממס הכנסה או ביטוח לאומי, ועל בסיס זה מכינים דוחות. במצבים שבהם אנחנו מגלים שיש חוב לא נגיש דוח. במס הכנסה לא יודעים שנערכת בדיקה עד שאנחנו לא מגישים דוחות. כחלק מהשירות שלנו, אנחנו בודקים זכאות להחזר על שש השנים האחרונות ושלוש שנים קדימה. יכול להיות שבאותן שש שנים הוחלפו מספר מקומות עבודה בשכר משתנה, דבר שמקנה החזר מס. יכול להיות גם מצב הפוך. לאחר שאנו בודקים את שש השנים האחרונות אנחנו מגלים שאין החזר, אבל צופים שבשנה הבאה יהיה החזר".

אביב מסביר כי קריטריון נוסף לזכאות להחזר מס הוא משיכת קרן פנסיה, פעולה הטעונה בתשלום מס של 35 אחוז. לדבריו, ניתן לעשות שימוש בנקודות הזכות לצורך קבלת החזרים. "לדוגמה, לקוחה שעובדת בחצי משרה בשכר של 4,000 שקל בחודש ומשכה 100 אלף שקל מקרן הפנסיה. אחרי תשלום מס נותרו לה 65 אלף שקל, אבל בגלל שהיא לא מנצלת את נקודות הזיכוי השנתיים, אנחנו יכולים לנצל אותן כדי להחזיר חלק מהמס ששילמה עבור קרן הפנסיה. אבל ההחזר יהיה נכון רק לשנה זו".

המוסד להחזרי מס: "כשהשכר משתנה למס הכנסה אין יכולת לצפות מראש כמה השכיר ירוויח באותה שנה"צילום: shutterstock

בנוסף, אומר אביב כי לרבים יש ביטוחי חיים שנעשים דרך מקום העבודה, במקביל לביטוחים שהם עושים באופן עצמאי, לא פעם כחלק מהדרישה במסגרת הליך קבלת המשכנתא. במקרה כזה ניתן לקבל החזר של 25 אחוז מהפוליסה. מקרים נוספים הם תושבי יישובי ספר או חיילים משוחררים שעוברים לאילת לצורך עבודה, ומתגוררים בעיר למשך מספר שנים. "אנשים לא יודעים שבאילת יש הטבות מס שיכולות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים והם משלמים כל חודש למס הכנסה סכום אותו הם לא אמורים בכלל לשלם. בחודש שעבר היה לנו לקוח שקיבל בחזרה 180 אלף שקל", אומר אביב ומוסיף: "יש לנו דוגמאות נוספות, כמו לקוח שעבד בחו"ל ושילם מס כפול, או לקוחה שמילאה לבד את הטפסים וקיבלה 2,000 שקל החזר ממס הכנסה. אחרי כמה חודשים התקשרו ודרשו ממנה לשלם 20,000 שקל. לאחר שעשינו לה בדיקה חוזרת, לא רק שהיא לא שילמה, אלא קיבלה החזר של 8,000 שקל".

מדוע הליך הבדיקה לשכירים, שמהווים חלק גדול מהמשק, מורכב ולא לגמרי נגיש?
"אחוז המס שאותו אנו אמורים לשלם בפועל הוא אחוז מס שנתי. כלומר, מתייחסים לכמה כסף הכנסנו בשנה נתונה וכמה אנחנו אמורים לשלם בהתאם לאותה הכנסה. עצמאים נדרשים לשלם מקדמות מס בתחילת השנה, ומבצעים התאמות במהלך השנה או בסופה. אולם במקרה של עובדים שכירים, מס הכנסה יוצא מתוך הנחה שהמשכורות שנכנסה להם בינואר, זה יהיה הסכום שאותו ירוויחו לאורך כל השנה. כשהשכר משתנה למס הכנסה אין יכולת לצפות מראש כמה השכיר ירוויח באותה שנה, ובגלל שהוא לא מגיש דוחות שנתיים יש חוסר בהירות בנוגע לחוב או ליתרה".

לסיכום, מסביר אביב כי ברוב החברות להחזרי מס מי שעומד במרכזן הוא רואה חשבון או יועץ מס שפיתח מערך סביבו ולמעשה עובד באופן עצמאי. "בחברה שלנו אנחנו מעסיקים חמישה יועצי מס ושני רואי חשבון, שמתעסקים רק בהחזרי מס ולא בשום דבר אחר. זה מה שהם עושים מבוקר ועד ערב", הוא אומר, "אנחנו מטפלים ביותר מ-1,500 תיקים בחודש, כך שרואי החשבון ויועצי המס שלנו הרבה יותר מתמקצעים בהחזרי מס מכל איש מקצוע אחר. כשאנחנו מטפלים בתיק, אנחנו מעבירים אותו בין שלושה-ארבעה רואי חשבון, וכך כל אחד נותן את הניתוח שלו וכך אנחנו ממקסמים את ההחזר של הלקוח עד תום וזה בעצם הערך המוסף שלנו".

המוסד להחזרי מס
טלפון: 3327*
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"