ייעוץ בהגשת מענקי מו"פ: להפוך חלום למציאות

יזמים המחפשים אחר מקורות מימון עבור פיתוח טכנולוגי חדשני נתקלים לעיתים בהיצע מגוון, אך לא יודעים כיצד לגשת לתהליך. סיוע של גורם המכיר כל שלב מקרוב יכול לקדם את הפרויקט ולתרום להצלחתו בשטח

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים יושבים ומסתכלים יחד על חוזה
ייעוץ בהגשת מענקי מו"פ: להפוך חלום למציאות צילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

יזמים רבים פתרונות מימון לטובת פיתוח טכנולוגי חדשני וזקוקים למקורות מימון אשר יתמכו במוצר ובתהליכי הייצור הנלווים לו. כיום קיימות חברות רבות המעניקות מעטפת כוללת וליווי מתחילת התהליך: איתור מקור מימון, כתיבת הבקשה, בדיקת הגורמים המקצועיים ועוד. אך חשוב לבחור בחרה המתאימה ביותר, זו שתתמוך בכם גם אחרי קבלת המענק ותסייע במימושו. בין החברות הפועלות בתחום: נראוס חדשנות, Ok יועצים לניהול ורזקא פתרונות יצירתיים.

נראוס חדשנות – עזרה בגיוס כסף לחברות; הגשת בקשות למענקים בארץ ובחו"ל

2.5 מיליון שקלים שקיבל פרויקט לאיתור מוקדם של אוטיזם מתוכניות לאומיות ובין לאומיות, 13.6 מיליון שקלים שקיבל פרויקט העוסק בחקלאות מדויקת בתחום ההידרופוניקה מרשות החדשנות בישראל, מהאיחוד האירופי ומשרד הכלכלה, ו-1.7 מיליון שקלים שקיבלה יזמית בתחום תחליפי בשר במסלול יזמות נשים – הם רק חלק קטן ממגוון רחב של פרויקטים, במספר רב של תוכניות תמיכה שמלווה חברת נראוס חדשנות בדרך לקבלת מענקים למחקר ופיתוח טכנולוגי בתוכניות שונות מגופי מימון בארץ ובחו"ל.

את נראוס חדשנות מוביל קובי כהן, ששימש במשך 13 שנים כסמנכ"ל הכספים של מתימו"פ - גוף הביצוע של לשכת המדען הראשי (כיום רשות החדשנות), ובתפקידו האחרון כמנהל אדמיניסטרטיבי של נשיאות יורקה – התוכנית האירופית הגדולה למחקר ופיתוח. לאורך השנים עבד קובי לצד מדענים ראשיים, ביניהם בולט במיוחד עבורו מר יגאל ארליך, האב המייסד של תעשיית החדשנות וההון סיכון בישראל, שהוא גם שותף בחברה ומהווה עבורה נכס חשוב ומשענת להתייעצות וקבלת החלטות. לכל אלו מתווסף חלקו של קובי בהקמת הקרן לקידום בקשות תמיכה לאיחוד האירופי בתעשייה (כיום ידוע כמסלול 36) וחלקו בהקמת מסלול הידוע כיום כמכינה למו"פ. את נראוס הקים במטרה לשכנע את כלל התעשייה הישראלית לצורך בחדשנות טכנולוגית בעזרת תמיכת רשות החדשנות ואפשרויות מימון נוספות.

קובי כהןצילום: צילום עצמי

כמו נראוס – אל המדע והטכנולוגיה במיתולוגיה היוונית, ממציא הסטרגייט המאפשר מעבר בין עולמות – כך פועל גם צוות החברה, הכולל בין היתר: ד"ר MD מעריכת תכניות של האיחוד הארופי, מהנדס ויזם, מנהלת פיתוח עסקי, רואת חשבון, מומחית סטוריטלינג ומומחית באסטרטגיה שיווקית - כולם בעלי ידע וניסיון בגיוס משאבים, המסייעים ללקוחות החברה לעשות את הצעד ולעבור בשער שבין חלום להגשמה במציאות.

"אנו בוחנים היטב יחד עם הלקוח את הפניה לפני החלטה לסייע"

קובי מדגיש שאחוזי ההצלחה של נראוס בתחום הגשת הבקשות למענקים בישראל ובאיחוד האירופי הם גבוהים משמעותית מהממוצע - "25% באירופה (לעומת 3-12%) ו-כ 70% בישראל". רק מתוכנית המענקים היוקרתית EIC השיגו עבור לקוחותיהם בשנים האחרונות מעל לתשעה מיליון יורו, ושש תוכניות של החברה קיבלו לאחרונה אישור התקדמות מהאיחוד הארופי. בערב ראש השנה האחרון התבשרה אחת החברות שהם מלווים, כי התקבל מבריסל אישור להגשת בקשה לתוכנית מלאה. מענק זה, כשיתקבל, יתווסף למענק של שלושה מיליון שקלים שכבר קיבלו מהרשות הישראלית לחדשנות.

לדברי קובי, "על-מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה פיתחנו תהליך ולידציה מתודולוגי מדויק, ברמה המקומית והבינלאומית, במסגרתה אנו מוודאים היתכנות וחדשנות טכנולוגית מבוססת ולא רק חדשנות פונקציונלית, תוכנית עבודה מסודרת ומתוקצבת, הון משלים וצוות מקצועי. במידת הצורך, אנו מסייעים ללקוחות בכל אחד מהמדדים הללו. אנו גם מחפשים דבר מה נוסף: ה-X פקטור של הלקוח, שבא לידי ביטוי ברעיון פורץ דרך או במאפיין ייחודי של הלקוח. השרות שלנו כולל גם סימולציה והכנה לבדיקה המקצועית וסיוע לניהול הפרויקט מבחינה פיננסית".

מקדמים תעשייה ישראלית

את תהליך ההגשה מלווה בין היתר יעל אילון, המתמחה בשיווק בינלאומי ואסטרטגיה שיווקית כבר מעל ל-23 שנים. "הסטוריטלינג שאנו בונים מספר את סיפורה של החברה בשפה בעלת כללים ומסרים משלה", מסבירה יעל. "אנו יודעים ליצור את הנוכחות הדרושה ברשת ולהפיק עבור החברה סרטונים הכרחיים, מצגות ואת כל החומר הנדרש לצורך הבקשה והצגתה מא' ועד ת', לרבות מחקרי שוק דיגיטליים גלובליים, תוך הבנת השפה והשוק המקומי". יעל מדגישה כי השירות של נראוס הוא הרבה מעבר למענק, וכולל סיוע בבניית החברה ויציאתה לשוק, גם לאחר קבלת הכסף.

יעל אילוןצילום: צילום עצמי

"הקשרים של החברה עם גופים בחו"ל, כמו מכון מחקר מוביל בגרמניה המשמש כקורדינטור עבור הגשות מרובות, מסייעים לנו להגיש בקשות בחו"ל ולהגיע להישגים מרשימים, בנוסף להישגינו בישראל", מסכם קובי. "למרות התהליך המורכב - הידע, הניסיון והקשרים שלנו בארץ ובחו"ל מובילים אותנו לאהוב את העבודה שלנו ותורמים לאחוזי הצלחה גבוהים המאפשרים לנו לסייע לקידום התעשיה הישראלית".

נראוס חדשנות היצירה 12 רמת גן טלפון: 0503101569מעבר לאתר >> לעמוד הפייסבוק >> לפרופיל הלינקאין >>

----------------------

Ok יועצים לניהול– ליווי מקצה לקצה של תהליך הגשת בקשה למענק מהרשות לחדשנות

"פנייה לרשות החדשנות לקבלת מענק עבור מחקר ופיתוח, היא תמיד חלק מתהליך רחב יותר של צמיחה או פריצה", אומרת אורנה קמין – מנכ"לית ובעלים של חברת הייעוץ OK יועצים לניהול בע"מ. "אנו פוגשים חברות הנמצאות בשלבים שונים של התפתחות ומלווים אותן על-ידי מגוון שירותים וכלים לשיפור תהליכי ניהול, פיתוח, איכות ומצוינות, אבטחת מידע ואבטחת הפרטיות, ועוד".

עד כה, ליוותה החברה מעל ל-450 חברות בכל התחומים והגדלים, באמצעות צוות עם ניסיון מצטבר של כ-290 שנה. "שימת הדגש על תהליכי העבודה, תוך התאמתם לצרכים הייחודיים של כל ארגון תורמת לאיכות התוצר והשירות שמעניקות החברות הללו ללקוחותיהן", מוסיפה אורנה.

אורנה קמין – מנכ"לית ובעלים של חברת הייעוץ OK יועצים צילום: גלי לשם

מורן ברוקס היא מנהלת תחום החדשנות בחברה. מורן מהנדסת חשמל ואלקטרוניקה בהכשרתה, עוסקת מזה עשור בייעוץ וליווי חברות בתהליכי הגשת בקשות לקבלת מענקי מו"פ מרשות החדשנות, במהלכו השיגה במצטבר קרוב ל-200 מיליון שקלים ללקוחותיה. "מאחורי ההצלחה שלי עומד קילומטרז' ארוך והרבה ניסיון", מדגישה מורן. "ליוויתי הרבה מאוד חברות בתהליך מול רשות החדשנות, ישבתי באינספור בדיקות מקצועיות ושמעתי את השאלות שמפנים אליהן. לרוב אני מצליחה לזהות את הפרויקטים שרשות החדשנות תהיה מעוניינת לקדם, מתאימה אותם למסלול הנכון ובונה עבורם אסטרטגיה מנצחת".

חלק מרכזי בהכנת הבקשה עוסק בבניית הסיפור של החברה והדגשת האופן בו הפרויקט יתרום למשק הישראלי, יביא להזדמנויות חדשות, לצמיחה וליצירת מקומות עבודה. "העבודה על הבקשה נעשית בשיתוף פעולה מלא עם הלקוח, כאשר אני לוקחת על עצמי את כל עבודת הכתיבה והכנת המסמכים והמצגות על מנת לייעל את התהליך, להוריד עבודה מהלקוח ולדייק מקצועית את הבקשה", היא מסבירה.

מובילים את הארגון בכל התהליך

ארגונים נרתעים מהגשת בקשות עקב הליך ההכנה המורכב. רבים נזכרים ברגע האחרון ומוותרים על מענק גדול שמגיע להם בגלל חשש מתהליך ההגשה. ניסיונה הרב של מורן מאפשר לה ללוות את הארגון בתהליך בצורה יעילה שיכולה לחסוך שימוש במשאבים.

מורן ברוקס, מנהלת תחום החדשנות בחברהצילום: אלבום פרטי

התהליך מתחיל בפגישת היתכנות לגבי הסיכוי לקבל מענק. במידה והחברה נמצאה מתאימה, מתחיל שלב הכנת הבקשה הכולל ראיונות של מורן עם צוות החברה והכנת המסמכים. לאחר הגשת הבקשה, מתקיימת הבדיקה המקצועית, בה בודק טכנולוגי נפגש עם החברה על מנת להתרשם ממנה ולהעריך את הפרויקט. מורן מכינה את הלקוח למבדק, מכינה עבורו את המצגת ומתלווה למפגש עם הבודק.

"הבדיקה המקצועית היא למעשה ההזדמנות של החברה להרשים את הבודק, להדגיש את הפוטנציאל בפרויקט ולשכנע מדוע המענק הכספי מגיע דווקא לה", מסבירה מורן. במהלך הבדיקה הבודק מבקש מהחברה להעביר לו חומרי השלמה לדרישתו: הצעות מחיר, סקרי שוק וכו'. "מאחר ואני נוכחת בפגישה, אני יכולה להעריך מהצד את תגובותיו של הבודק ולהתרשם מהלך הרוח - האם עושה רושם שקיבל מענה לשאלותיו או שניכר כי יצא מהמפגש עם ספקות. בסיום הפגישה אני מנחה את הלקוח אילו חומרים והוכחות עלינו להכין על מנת לחזק את עמדתנו (כגון: מאמר מדעי, חוות דעת ממומחה, הדגמה של המערכת וכו'), ולשלוח במסגרת העברת ההשלמות".

מורן מדגישה כי דואגת ללוות את לקוחותיה ולהישאר בתמונה גם בשלב ביצוע התכנית – לאחר שהלקוח מקבל את המענק. "זו ההזדמנות שלי לשמור על קשר עם הלקוח, להתעדכן לגבי התקדמות הפרויקט, ולבחון בסיומו האם יש צורך בהגשת בקשת המשך למענק נוסף".

"בקשה למענק היא תמיד חלק מסינרגיה של מספר תהליכים, כמו רגולציה, מידע או ייצור – שעבור כולם אנו נותנים מענה באמצעות צוות היועצים של החברה", מסכמות אורנה ומורן. "אנו מתרגשות לראות את ההצלחות של החברות אותן אנו מלוות, כמו זו של חברת סטארט-אפ שליווינו מתחילת דרכה, שהחלה מחמישה אנשים וכיום ממלאת בניין בן שלוש קומות. כל פרויקט הוא חלק מתהליך של הצלחה וצמיחה".

OK יועצים לניהול לויטן 6 תל-אביב טלפון: 0537739018לאתר החברה >> מעבר לתחום חדשנות וקבלת מענקים בחברה >> להצטרפות לקבוצת WhatsApp שקטה בנושא איכות ומצוינות בארגונים >> לעמוד הלינקדאין של אורנה קמין >>

---------------------

nullרזקא: "עושים איתך את הדרך" - חדשנות בסיוע מענקי מו"פ

בחברת "רזקא" מתמחים בפיתוח ובשיפור של מוצרים לענפי תעשייה ומגוונים. עשרות שנות ניסיון וידע, הביאו את מהנדסי החברה להכיר ולהתנסות גם בהגשת בקשות למענקי מו"פ מרשות החדשנות ובמסלולים של רשות ההשקעות. "כך לדוגמה בעידן הקורונה, סייענו ללקוח שלנו לזכות במענק של כ-3 מיליון שקלים לפרויקט פיתוח וייצור של ערכות לבדיקה מהירה", מסביר אברהם רז, מנכ"ל החברה.

"תעשייה 4.0 מקיפה אותנו במהירות ולקוחותינו זוכים באישורים רבים לפיתוח פרויקטים בתחום זה. למשל: פרויקט לפיתוח מערכת רובוטית תעשייתית כחול-לבן לקווי ייצור בהיקף של כ- 5 מיליון שקלים לאורך השנים.

חדשנות מוצרית היא הדרך להתפתח ולשגשג, וכך, פרויקט אותו התנענו לפיתוח של סידרת חטיפי בריאות לתינוקות זכה באישור לפיתוח בסך כ-1 מיליון שקלים. בתעשייה היצרנית או הקלאסית כפי שמכנים אותה, זכינו ללוות בפרויקט תכנון ובניית מערך ריתוך וניקוב אוטומטיים של קונסטרוקציות לגשרים אשר קיבל אישור פיתוח של כ-1 מיליון שקלים ובנוסף כ-2 מיליון שקלים לפרויקט פיתוח ובניית אבטיפוס מערכת מודולרית לגילוי וזיהוי סכנות בבית. כל אלו ועוד פרויקטים רבים, מאפשרים לנו ללמוד, להתפתח ולסייע ללקוחותינו לצמוח בהתאם לחזון "רזקא": "לייצר השבחה עסקית של חברות באמצעות פיתוח וייצור מוצרים מתקדמים ורווחיים".

אברהם רז, מנכ"ל חברת רזקאצילום: בוריס צ'רניאקוב, fleastudio

אברהם רז מוביל את החברה מאז הקמתה ויחד אתו מהנדסים מקצועי בעל עשרות שנות ניסיון מעשי בתעשיות הייצור. "רזקא" היא בנוסף חברת יעוץ טכנולוגי המאושרת על-ידי רשות החדשנות למכינת מו"פ כמומחה טכנולוגי בנושאי התמחותה, כולל ובעיקר אוטומציה והטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם.

מה עושים כשמאוד רוצים, אבל לא מוצאים?

לעיתים, קיים רצון עז להתחדשות, אבל לחברה אין רעיון או שאיננו בשל. כאן נכנסת לתמונה חברת רזקא במטרה להתניע ולהוביל חדשנות רעיונית וחדשנות טכנולוגית. בפרויקטים שמלווה הצוות, הם מובילים תהליכי חשיבה יצירתית-שיטתית לזיהוי וניתוח רעיונות של פיתוח חדשני בחברות. "פעמים רבות, אנו מביאים לחברות עמן אנו עובדים רעיונות מקוריים ושונים מאלו שהעלו חברי צוות הניהול והפיתוח. במקרים נוספים, אנחנו הכתובת לחברות שאין להן עדיין רעיון לפיתוח של מוצר חדש בעולם הפעילות והעיסוק שלהן", מסביר רז.

"החברה שלנו מהווה One Stop Shop לפרויקט פיתוח הדורש גם מענקי רשות החדשנות וגם מענקי רשות ההשקעות"צילום: רזקא

"אחד הפרויקטים אותם ליווינו היה בחברה גדולה שייצרה מוצר אחד מצליח. לאחר סיעור מוחות שערכנו עם אנשי התוכן של החברה, הגענו לרעיון ולכיוון שונה, שהתניע מהלך לפיתוח מוצר חדש. בתום תהליך הפיתוח בו זכינו למענק, המשכנו בליווי החברה עם מענקי רשות החדשנות לבניית אבי-טיפוס של מתקני ייצור אוטומטיים למוצרים החדשים. לאור ההצלחה הטכנולוגית והעסקית, זכתה החברה בפרס החדשנות הטכנולוגית של קונצרן אמריקאי בינלאומי".

אז איך מתחילים?

תהליך הגשת בקשה למענק רשות החדשנות מתחיל בבחינת פרויקט המוצר נושא הפיתוח מבחינת חדשנות טכנולוגית, פונקציונלית ותאגידית. "אנחנו בוחנים את הנושא מבחינת התאמה לדרישות רשות החדשנות והתאמת המסלול הנכון עבורו. בבחינת ההתכנות וההתאמה, הבדיקה התאגידית כוללת קיומו של צוות פיתוח מתאים, יכולות הנדסיות, שיווקית והכי חשוב, מנהל ומוביל לפרויקט. מנהל פרויקט מתאים הוא הבסיס להצלחה". במידת הצורך, "רזקא" מציעה ליווי מקצועי/טכנולוגי לכל אחד מהשלבים הנדרשים.

"הפוקוס שלנו הוא לא רק כתיבת הבקשה למענק, אלא הערך המוסף שאנו מביאים מעבר לכסף, היכולת להעניק ללקוח קשת יתרונות ויכולות לפיתוח", מציין אברהם. "למעשה, החברה שלנו מהווה One Stop Shop לפרויקט פיתוח הדורש גם מענקי רשות החדשנות וגם מענקי רשות ההשקעות. מעבר לפיתוח, להגשת הבקשה למענק ולליווי הפרויקט, אנו עוסקים גם בליווי האבטיפוס מפיתוח לייצור סדרתי. אנו בודקים את הבקשה מכל הכיוונים ולאחר קבלת האישור, מספקים יעוץ וליווי לאורך כל שנת הפיתוח בכל נושא וסוגיה של הפרויקט מול רשות החדשנות ורשות ההשקעות".

רזקא ת.ד. 1470, כפר ורדים טלפון: 0505304189למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הלינקאין >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>