מרפאות כאב: לבחור את הטיפול היעיל ביותר

לא מעט אנשים סובלים מכאבים באיברים שונים בגוף, חלקם כרוניים ונמשכים שנים רבות. שיטות חדשות ומגוונות מציעות לשים סוף לסבל ולשפר את איכות החיים של המטופל. אבל כיצד בוחרים את הטיפול המתאים?

מאור מואיגר ומירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מול מסך מחשב אוחזת בעורף שלה
מרפאות כאב: לבחור את הטיפול היעיל ביותרצילום: shutterstock
מאור מואיגר ומירי ורד
תוכן שיווקי

כאבים בצוואר, בגב, בראש או בכל מקום אחר בגוף פוגעים באורח חייהם של אנשים רבים. חלקם מנסים לגבש אסטרטגיות שונות להפחתת הכאב ומנסים להתמודד איתו בעצמם באמצעות פעילות גופנית, שימוש בתוספי תזונה או מנוחה – אך לא תמיד מצליחים ואף מחמירים את המצב. כיום קיימות מרפאות כאב המציעות שיטות ייחודיות שמטרתן להקל על הסבל ולאפשר למטופל ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר. בין הרופאים המטפלים: גבעון פלד וד"ר ענבל קדמן.

nullגבעון פלד - הפגת כאב ומניעתו בשיטת Triger Point Therapy

בשנות ה-60, שני רופאים אמריקנים בשם ג'נט טרוול ודיוויד סימונס חוללו מהפכה קטנה בתחום הטיפול בכאב והציעו דרך חדשה, מקורית ולא פולשנית להקלה בכאבים מסוגים שונים. השניים גילו כי הפעלת לחץ מדויק ומדוד על רקמות חיבור ורקמות רכות אחרות, עשויה להוות טיפול יעיל ביותר בכאבים.

"הם בעצם יצרו דור חדש של טיפולים לכאב", מספר גבעון פלד, מומחה להפגת ומניעת כאב. "למעשה, הניסיון מלמד שכ-90 אחוזים מהכאבים שאנחנו סובלים מהם מקורם ברקמות הרכות. זה כולל גם כאבים נפוצים כמו כאבי גב וצוואר, אבל גם שורה ארוכה של בעיות שאנשים לא בהכרח מקשרים לכך כמו צלצולים באוזניים, כאבי ראש, כאבי שיניים, כאבי מפרקים, ורטיגו (סחרחורות) ועוד".

גבעון פלדצילום: אבשלום לוי

השיטה שפיתחו טרוול וסימונס נקראת Triger Point Therapy והיא מבוססת על הפעלת לחיצות על רקמות רכות כדי להתגבר על כאבים. גבעון מטפל בשיטה הזאת כבר למעלה משני עשורים ולאורך הדרך הוא למד והעמיק בתחום הטיפול ברקמות רכות. למרפאה שלו שבקניון רמת אביב מגיעים אנשים מכל הגילים ושכבות האוכלוסייה. חלקם כבר ניסו כל מני טיפולים שלא סייעו להם, מעטים אף הפסיקו להאמין שאי פעם ימצאו מזור לתחושות הקשות האלו.

"אני שומע הרבה אנשים שאומרים 'הייתי אצל כמה מטפלים וכלום לא עזר', מה שגרם להם לאבד תקווה בטיפולים האלו. אבל זה כמו להגיד 'הלכתי למסעדה ולא היה טעים' ולאבד עניין במסעדות. בגלל שיש היום כל כך הרבה מטפלים בכלל ומטפלים בכאב בפרט, חשוב לוודא שאתם הולכים למטפל עם הכשרה מתאימה ולא להתבייש גם לבקש לראות תעודות והמלצות. אני משמש גם כיושב ראש איגוד מקצועות העיסוי בישראל, ארגון שבו אנחנו פועלים להביא את התחום הזה לאסדרה בחוק כדי להקל על אנשים לאתר מטפלים מקצועיים ומוסמכים".

הכאב הוא רק סימפטום, לא שורש הבעיה

כדי להקל על הכאבים של מטופליו, גבעון מפעיל לחיצות ממוקדות ועדינות יחסית על נקודות ספציפיות בגוף, שהן למעשה ה'טריגר פוינטס'. "המטרה היא להפעיל לחץ לא חזק או כואב מדי, כזה שמפחית את זרימת הדם לנקודה. התגובה הגופנית ללחץ הזה היא הזרמת דם לאזור, דבר שבין היתר שוטף את הרקמה הדלקתית בטריגר וגורם להפחתת הכאב".

גבעון פלד מתארח אצל פרופסור קרסו ומסביר על הטיפול המשולב של טריגר פוינט וקינזיו טייפ לפריצת דיסקקרדיט: givon peled

אולם אם אתם סובלים מכאבים כרוניים, חשוב שתדעו שהטיפול עצמו הוא רק חצי הדרך לפיתרון – והוא לבדו לא בהכרח ימנע מהכאב לחזור בהמשך. "אחד הדברים הכי חשובים בטיפול הוא האבחון", מסביר גבעון. "כשאנשים מגיעים למרפאת הכאב, הם קודם כל ממלאים שאלון רפואי ועוברים תשאול מקיף ושורה של בדיקות כדי שאוכל להבין ממה הכאב שלהם נובע ואיך למנוע ממנו לחזור".

הכאב, הוא מדגיש, הוא לרוב תוצר של יציבה, שמאותת על בעיה מורכבת יותר שמסתתרת מתחת לפני השטח. "אני שואל אפילו על דברים כמו תדירות הביקורים בשירותים, כדי להבין איך חילוף החומרים של המטופל פועל, על מידת הלחץ בחיים, פעילות גופנית, תזונה, סגנון עבודה ועוד. בסוף הטיפול אני מגבש גם המלצות בהתאמה אישית שעוזרות למטופל לשפר את איכות החיים, להפחית את הכאב ולמנוע את חזרתו".

גבעון מוסיף: "מבחינתי, המטרה האמיתית של הטיפול היא לא רק להוריד את הכאב באופן נקודתי ומיידי, אלא למנוע ממנו לתקוף שוב ולעזור למטופל ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר גם בחודשים ובשנים שאחרי הטיפול. לכן אני ממליץ על דברים ספציפיים כמו מתיחות, לחיצות, שיפור היציבה, פעילות גופנית ושיטות להפחתת הסטרס. ההמלצות האלו משתנות מאוד מאדם לאדם אך חשוב מאוד ליישם אותן כדי לשמר את ההצלחה הטיפולית".

גבעון פלד: מרפאת כאב
איינשטיין 40, מגדל קניון רמת אביב קומה 4, תל אביב
מעבר לאתר >>
טלפון המרפאה: 074-7030211

-------------------------------

nullד"ר ענבל קדמן: "מענה אמין, איכותי ומתקדם לטיפול בכאב כרוני"

"מרפאת כאב טובה מתאימה למטופל תכנית אישית שתעזור לו להתמודד עם הכאב בצורה מיטבית", מסבירה ד"ר ענבל קדמן, מומחית ברפואת משפחה, רופאת כאב והוספיס. במרפאתה היא מייעצת, מלווה ומטפלת במטופלים הסובלים מכאבים כרוניים, כאבי שריר ושלד וכאבים נוירופתיים. "אנו עושים זאת באמצעות תשאול ולמידה מעמיקה של מצב המטופל ויחד עמו נעשה כיוונון מחדש (Fine Tuning) שמצריך ידע, הקשבה, רצון, זמן וראייה של המטופל וצרכיו, ולא רק של המחלה – דברים שלעתים קשה להשיג ברפואה הקופתית בעיקר בגלל חוסר זמן ועומס".

ד"ר קדמן, בעברה פנימאית ורופאת רפואה דחופה, נחשפה בעבודתה במחלקות השונות ובמיוחד במחלקות האונקולוגיות, לרפואת סוף החיים ולרפואת הכאב. "החלטנו לפתוח את מרפאת הכאב כי חרה לנו שאוכלוסיות רבות אינן מקבלות מענה מהיר מספיק ואיכותי לטיפול בכאב הכרוני שלהם.

במרפאתה, מייעצת, מלווה ומטפלת ד"ר קדמן במטופלים הסובלים מכאבים כרונייםצילום: ד"ר ענבל קדמן

"המצב ברפואה הציבורית כעת הוא כזה שמטופל המופנה למרפאת כאב, ייאלץ להמתין בדרך כלל כמה חודשים עד שיגיע התור המיוחל, ובזמן הזה ברוב המקרים יתמודד עם כאבים שאינם מטופלים. סביר להניח שהטיפול שהוא יקבל בינתיים יהיה טיפול חלקי או קצר טווח רק בשל חוסר רצף טיפולי והמתנה לייעוץ הבא. לעיתים טיפולים אלו אינם יעילים לטווח ארוך ואף מזיקים או ממכרים. אנחנו מנסים להקדיש לכל מטופל מספיק זמן בכדי לשמוע את התלונה מתחילתה ועד סופה, להתאים את הטיפול, ולרקום תכנית באופן הדרגתי ולפי תגובות המטופל".

כיצד את מתאימה את הטיפול בכאב למטופל?
"רמות הכאב וסף הכאב שונים מאדם לאדם. המטרה היא לבנות תכנית טיפול אישית לכל מטופל לפי התלונות והרקע שלו. עוד לפני הפגישה, אני מבקשת לקבל את כל החומר הרפואי הרלבנטי, כדי לראות אם נדרשת בדיקה נוספת לפני. אם יש צורך בגורם מקצועי נוסף בפגישה, אני דואגת לכך. אני שומעת את הסיפור מפי המטופל ומתייחסת לתלונות הכאב לעומק. לאחר שאני בודקת את המטופל, אנחנו בונים תכנית טיפול כדי להקל על הכאב, אם בעזרת פיזיותרפיה, דיקור רפואי (IMS), תרופות, קנאביס וכו'. תכנית הטיפול אינה סופית, אנו עורכים מעקב איכותי לאורך זמן אחר המטופל, ומשכללים את התכנית עד שמגיעים לפרוטוקול שהכי מדויק למטופל. אלה דברים שאי-אפשר לעשות במספר הדקות הזעום שיש למטופל בקהילה".

כיצד הדיקור הרפואי עוזר לטיפול בכאבי שריר ושלד?
"דיקור רפואי (IMS), נקרא גם דיקור מערבי או דיקור יבש, הוא כלי נוסף מארגז הכלים לטיפול בכאבים מוסקולוסקלטליים (כאבים של מערכת השריר והשלד). זו שיטה ותיקה מאוד אשר מוכחת מדעית ומחקרית ומומלצת בקרב אגודת מומחי הכאב של שריר ושלד מכיוון שהיא אינה מזיקה, ואם יודעים לעשות אותה נכון, מקבלים תוצאות מצוינות, לפעמים ממש כמו קסם ולאורך זמן.

"אנחנו מנסים להקדיש לכל מטופל מספיק זמן בכדי לשמוע את התלונה מתחילתה ועד סופה"צילום: ד"ר ענבל קדמן

"לא מדובר בדיקור סיני מרידיאני, אלא דיקור אנטומי של נקודות הדק אשר השרירים סביבן כואבים עקב דלקת. כשדוקרים את השריר בנקודות הללו, הוא מתכווץ מהר ואז עושה הרפיה, וההרפיה הזו גורמת לשריר החולה להתחיל להחלים. לרוב רואים שיפור בכאב כבר אחרי כמה ימים, לפעמים אפילו לאחר הטיפול. טווחי התנועה משתפרים משמעותית והכאב הכרוני בדרך כלל מוקל מאוד ואף נעלם. כל זה מבלי לקחת תרופות ולסבול מתופעות-לוואי או התמכרות. נוכחתי לראות כיצד הדיקור הרפואי מקל על כאבים שאנשים מסתובבים איתם שנים. כאבי גב, צוואר וגפיים יכולים להיעלם, ועם זאת זה הליך שכמעט אינו מבוצע ברפואה הציבורית".

ספרי על מקרה בו הצלחת להעלים למטופל כאב
"הגיע אליי טניסאי מבוגר שפצע את הכתף, וסבל מכאבים אשר בגללם לא שיחק טניס מספר חודשים. הוא קיבל הזרקה של סטרואידים למפרק, שלא הועילה לו וגרמה לו לתופעות לוואי. התייעצתי עם פזיותרפיסט ועשיתי לו דיקור ומתיחות. האזור כאב עוד יומיים-שלושה, אבל מאז הכאבים עברו, הוא משחק כל יומיים טניס והוא מאושר".

ד"ר ענבל קדמן, מרפאת כאב
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לחשבון האינסטגרם >>