עורכי דין למגזר החקלאי: מסכסוכים משפטיים ועד צוואות וירושות

הסוגיות המשפטיות במגזר החקלאי שונות במהותן ממגזרים אחרים במשק. לכן, בבחירת הגורם שילווה את ההליכים השונים, חשוב לבחור במי שמכיר את התחום והתקנות שהוא כולל מקרוב

ניבה שור, שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עובד במשרד
עורכי דין למגזר החקלאי: מסכסוכים משפטיים ועד צוואות וירושותצילום: shutterstock
ניבה שור, שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

המגזר החקלאי נחשב לתחום הכולל סוגיות משפטיות מורכבות, שכן נכללים בו תקנות, ופקודות ספציפיות לו, זאת לצד מערכת יחסים מורכבת עם הרשויות. כאשר מסתמנת סוגיה משפטית הנוגעת לתחום זה חשוב לבחור בעורכי דין המכירים אותו מקרוב, כמו גם את השינויים שחלים בו לעיתים קרובות ומשפיעים על כל צעד בדרך לפתרון. בין עורכי הדין המתמחים בתחום: חיימסון סודאי ושות', עו"ד יואב שמשוני, משרד עורכי הדין בשארי-שמואלי, עו"ד דן שגב וימר, ועו"ד רון שוורץ.

nullחיימסון סודאי ושות'

אחת הסוגיות המורכבות בהן מטפל משרד עורכי הדין חיימסון סודאי ושות', המתמחה למעלה מ- 40 שנה בייצוג של ההתיישבות העובדת, בדגש על מושבים וקיבוצים, היא מצבו המיוחד בחוק של "בן ממשיך" בנחלה. על-פי מגבלה היסטורית, שנקבעה על-ידי רשות מקרקעי ישראל, הבעלים החוקיים של הקרקע במושבים, רק אדם אחד (עם בן זוגו) יכול להיות הבעלים של משק חקלאי (נחלה).

"בשונה מדיני ירושה וצוואה 'רגילים' לפיהם ההורים יכולים להוריש את נכסיהם בחלוקה שווה בין ילדיהם, כשמדובר בהורשה של נחלה והעברת זכויות בקרקע, ההורים יכולים למנות רק בן אחד כ'בן ממשיך' או להוריש ו/או להעביר את המשק רק לבן אחד (ובן זוגו), מה שמוביל במקרים רבים למחלוקות וסכסוכים בתוך המשפחה. אמנם, במציאות בה היכולת להתפרנס מחקלאות היא מוגבלת, חקלאים רבים נטשו את עבודת הקרקע ובחרו להשכיר את הנחלות לאחרים. בנים רבים בוחרים לא לגור במושב, אך צריך לזכור ששווי נחלה במושב נאמד במיליוני שקלים, מה שמוביל לתחושת תסכול הנובעת מכך שאינם יכולים לזכות בחלק היחסי בירושה וכי הבן הממשיך שמונה או היורש על-פי הצוואה הינו היורש הבלעדי של הנחלה", מסביר עורך הדין אייל סודאי, מנהל שותף במשרד "חיימסון סודאי ושות'". "במקרים בהם ההורים לא מינו 'בן ממשיך' בעודם בחיים ובהיעדר הסכם משפחתי או צוואה, המקרה עלול להתגלגל לפתחו של בית המשפט, ולכן קיימת חשיבות עליונה לבעלי נחלות לקבל ייעוץ משפטי מקצועי לצורך הסדרת זכויות בעלי הנחלה לאחר מותם".

עו"ד אייל סודאיצילום: דרך הצילום - ענבל שני

לדברי עו"ד איל סודאי, בעבר מינוי "בן ממשיך" היה פשוט יותר, כאשר בהחלטה משותפת של ההורים, ובאישור הסוכנות היהודית והמושב, הפור היה נופל על הבן שבחר לקבוע את מגוריו במושב ולעבד את משק. היום הנטייה היא למנות את הבן או הבת שמסוגל לפצות את יתר האחים שלו, גם אם אינו מי שיעבד את הנחלה. "בלא מעט משפחות בעלי הנחלה או הילדים (לאחר מות ההורים) שוקלים למכור את הנחלה לצורך חלוקת תמורת המכירה ביניהם, אך הואיל והמיסוי על עסקת המכירה הוא כה גבוה, הרי שבסופו של דבר זה לא משתלם. אחד הפתרונות למצב מורכב זה הוא מינוי כ"בן ממשיך", כמי שיוכל לפצות את אחיו בסכום המהווה את חלקם היחסי בירושה, ולעגן זאת בהסכם משפחתי או בצוואה כתנאי מחייב להעברת המשק לאחד מהילדים".

ההמלצה הגורפת של עורך הדין אייל סודאי להורים בעלי הנחלה, היא להיערך מבעוד מועד ליום בו הם ילכו לעולמם. ללא הסכם מפורש, צוואה או מינוי פורמלי של בן ממשיך, החוק קובע שהזכות בנחלה תועבר לבן המסוגל לקיים את המשק החקלאי, כאשר הפסיקה לאחרונה נוטה לראות בבן המסוגל לקיים את המשק החקלאי כמי שיכול לפצות את אחיו ואחיותיו, גם אם אינו מתגורר בנחלה או מעבד את הקרקע. "לעתים הסוגייה הופכת מורכבת אף יותר, למשל במקרה שבשטח הנחלה יש מספר מבני מגורים בהם גרים הבנים עם משפחותיהם. במקרה כזה יש להסדיר גם את חלוקת האחריות בכל הנוגע לתשלומים, קנסות, חריגות בנייה, שימוש בקרקע וכדומה", ממשיך עו"ד סודאי. "החוק מאפשר בנייה של יותר מבית מגורים אחד בנחלה, אך מטבע הדברים, עלולות לצוץ מחלוקות בעתיד בין הבנים ויש לנסות לצפות מראש כל תרחיש. במהלך השנים ייצגנו מקרים רבים הנוגעים ל'בן ממשיך'. המומחיות שלנו היא לייצר את הפתרונות הטובים ביותר ללקוחות שלנו באמצעות הסכמים משפחתיים, הסכמי ממון, צוואות, וכשצריך גם לייצג אותם בבתי משפט".

עו"ד חי חיימסוןצילום: דרך הצילום - ענבל שני

משרד עורכי חיימסון סודאי ושות' מונה כ- 30 עובדים, בהם 11 עורכי דין. ליבת העיסוק של המשרד היא במגזר החקלאי והמסחרי, לרבות ייעוץ וייצוג מושבים, קיבוצים, תאגידים חקלאיים, ועדים מקומיים, רשויות מקומיות וחברות כלכליות של רשויות מקומיות. תחום נוסף בו עוסק המשרד הוא פרויקטים של "חקלאות מתחדשת", כלומר שינוי ייעוד קרקע לטובת מיזמים המערבים צד ג' כמו: הקמת חממות קנאביס, שדות סולאריים, טורבינות רוח, פרויקטים של אגירת אנרגיה, כמו גם עסקאות מסחריות ומיזמים מסחריים, והמשרד מעניק ייעוץ שוטף למושבים, לקיבוצים וליזמים בתחום האנרגיה המתחדשת והמסחר.

חיימסון סודאי ושות' משרד עורכי דין ונוטריון
כתובת: רח' הארבעה 28, תל אביב
טלפון: 03-5621507
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הלינקדאין >>

--------------------------

nullעורך דין ונוטריון יואב שמשוני

"אחת הבעיות הסבוכות והכואבות ביותר המגיעות לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, היא סוגיית חלוקת המשק החקלאי בין האחים לבין עצמם לאחר מות הוריהם", אומר עורך הדין יואב שמשוני.

"לכאורה, לפי חוקי הירושה, נכס מקרקעין שהשאירו הורים לאחר מותם מתחלק בין כל הילדים בחלקים שווים. הדין במשק חקלאי במושב שונה לחלוטין. על-פי הסכם תלת צדדי וחוקי הירושה, משק חקלאי (נחלה) יכול להיות בבעלות של אדם אחד בלבד. מגבלה זו נובעת מהחלטה היסטורית של רשות מקרקעי ישראל, הבעלים החוקיים של הקרקע. אלא שגם אם היה לכך צידוק בעבר, כיום, כשהורים רוצים להוריש את המשק לילדיהם הם ניצבים מול שוקת שבורה, שכן הרצון לחלק את הרכוש באופן שווה בין הילדים הופך למשימה בלתי אפשרית כמעט. מדובר בסוגיה מורכבת שלא אחת מובילה, למרבה הצער, לסכסוך ומחלוקות בתוך המשפחה, בעיקר אם לא ננקטו צעדים מקדימים כמו הכנת צוואה או הסכם משפחתי בטרם הלכו ההורים לעולמם".

משרדו של עוה"ד ונוטריון יואב שמשוני עוסק בדיני מקרקעין ומשפחה במגזר העירוני והחקלאי. השילוב הייחודי בין תחומי התמחות אלה מהווה יתרון בעת טיפול וייצוג בסוגיות מורכבות הקשורות למושבים, בכל הנוגע להסכמים משפחתיים, שימוש בנחלה, הורשה והעברת זכויות בקרקע, סוגיית הבן הממשיך וכיוצא באלה.

עורך דין ונוטריון יואב שמשוניצילום: איתי שמשוני

"לא פעם, בשטח של נחלה אחת נבנים מספר בתים למגורים המשמשים את בני המשפחה. במקרה מעין זה, מתעורר צורך בהכנת הסכם משפחתי המגדיר את השימוש בנחלה וכן קובע הסכמות בין האחים, אשר מתייחסות לתרחישים עתידיים, כגון: שאלת האחריות במקרים של חריגות בנייה, תשלומי חשבונות וקנסות, התייחסות להפרת הסכם, וניצול זכויות הבניה בנחלה. במקרים רבים אני ממליץ לשרטט על הגרמושקה את החלק של כל אחד מהאחים בנחלה, המבנים והחצר".

עוד הוא מדגיש כי מבחינת הרשויות יש למשק בעל זכויות אחד בלבד. אם כן, זכויותיהם של יתר האחים במשק נובעות מכוח ההסכם המשפחתי שנערך בין האחים. "בפסק דין אמיץ ומהפכני שניתן על-ידי השופטת אורית בן דור ליבל, מבית המשפט לענייני משפחה בירושלים, נתן בית המשפט תוקף להסכם פנים משפחתי לזכויות בנחלה במושב. זאת למרות שלא קיבל את אישור המוסדות המיישבים - הסוכנות, האגודה ורשות מקרקעי ישראל, ולא עבר בצינורות הפורמליים של ההסכם המשולש", ממשיך עורך הדין שמשוני. "הסכם משפחתי, המנוסח באופן מקצועי על ידי עורך דין המומחה ובקי בתחום המושבים והמשפחה גם יחד, יקנה לחותמים עליו רגיעה וודאות ביחס לזכויותיהם בנחלה".

"הסכם משפחתי יקנה לחותמים עליו רגיעה וודאות ביחס לזכויותיהם בנחלה"צילום: איתי שמשוני

"לצערי הרב", אומר עו"ד שמשוני, "ייצגתי בבית המשפט משפחות רבות אשר הסתכסכו לאחר מות ההורים, והסתבכו בהליך משפטי שנמשך שנים ארוכות. משפחות שלמות שחיו בהרמוניה ואחדות עד פטירת ההורים, התפוררו ונהרסו עקב ההליך המשפטי שדרש מהן הוצאות נפשיות וכספיות כבדות לעין ערוך. מניסיוני רב השנים בתחום, המועד הנכון לעריכת ההסכם המשפחתי הוא דווקא בשנים בהן ההורים עדיין בחיים, והם שותפים פעילים בתכנון עתידו של המשק".

עורך דין ונוטריון יואב שמשוני
האורן 75, משמר איילון
טלפון: 08-9797101
לפנייה ב
מייל >>

-----------------------------

nullמשרד עו"ד בשארי-שמואלי ושות': משרד בוטיק בתחום המושבים ונחלות, נדל"ן וליטיגציה

הנחלות והקרקעות החקלאיות במושבים שונים במהותם ובמעמדם החוקי מכל שטח אחר בישראל. כאשר קונים בית בעיר לדוגמה, נוסח הטאבו מגדיר בדיוק למי שייך השטח, אבל באזורים חקלאיים בדרך כלל אין רישום זכויות בטאבו. במרבית המקרים, לבעלי הנחלות אין אפילו הסכם ישיר עם רשות מקרקעי ישראל והזכויות שלהם בקרקע הן מכוח הסכם שבין האגודה השיתופית של המושב לבין רשות מקרקעי ישראל.

מעמדם הייחודי של הנחלות יוצר לא מעט אתגרים לבעלי זכויות בנחלות ומערים קשיים ייחודיים על מי שרוצה למכור או לרכוש נחלה, לערוך צוואה או לנסח הסכם גירושים ביחס לנחלה. לכן, נדרשת היכרות מעמיקה עם רזי התחום כדי לנהל את התהליכים האלו כמו שצריך.

עורכי הדין מנחם (חמי) שמואלי ויהונתן (יוני) בשארי הם מושבניקים שמאז ומתמיד היו מחוברים לסגנון חיים זה. לכן, הם בחרו שגם משרד הבוטיק בניהולם, בשארי-שמואלי ושות', יסייע לאנשים לצלוח את האתגרים בתחום הסבוך הזה. בנוסף לעיסוק במושבים ונחלות, עוסק המשרד גם בדיני מקרקעין ונדל"ן וכן מייצג בבתי המשפט (ליטיגציה) בתחומים אזרחיים ומסחריים מגוונים.

עורך הדין מנחם (חמי) שמואליצילום: באדיבות המצולם

עו"ד יהונתן בשארי מסביר למה בחרו להתמקד דווקא בתחומים האלו: "מהרגע שהתחלנו ללמוד עריכת דין, שנינו ידענו שאנחנו רוצים לעשות דבר משמעותי יותר מלחתום על מסמכים ולנסח הסכמים. שנינו מושבניקים ותיקים ונמשכנו לתחום המושבים והנחלות באופן טבעי, אבל גם במידה רחבה יותר לעולם הנדל"ן, כי כשאתה רואה פרויקט קם מאפס אחרי כל כך הרבה עבודה, יש משהו מאוד מספק בידיעה שהיה לך חלק פעיל בזה".

עו"ד חמי שמואלי ממשיך: "אני חושב שהחוזקה המרכזית שלנו היא שאנחנו לא עושים רק עסקאות מכר. אנו עוסקים בתחום המקרקעין, בדגש על נחלות, בפריזמה רחבה יותר הכוללת גם ייצוג בבית משפט בתיקים של תביעות מורכבות בתחום המקרקעין והנחלות. התמחות בעסקאות מקרקעין מצד אחד והייצוג בבתי המשפט מצד שני, מקנה לנו ידע וניסיון רב ושלם יותר שבסוף בא לידי ביטוי גם בתכנון נכון יותר של העסקאות וגם בייצוג יותר מקצועי בבית המשפט".

"בנחלות לא תמיד הכול פסטורלי"

החיים הפסטורליים במושב כאמור מייצרים לעיתים סכסוכים משפטיים סבוכים. כדי להמחיש זאת, משתפים עורכי הדין בתיק מורכב שליוו: "הכלל הוא שהנחלה היא יחידה אחת ויכול להחזיק בה רק אדם אחד (או בני זוג) וזה יוצר לא פעם סיבוכים וסכסוכים. לדוגמה: לקוחה שלנו התגוררה במשך שנים יחד עם בעלה בבית שבנו יחד על גבי הנחלה של הורי הבעל. בני הזוג התגרשו והאישה המשיכה להתגורר באותו בית שכאמור נבנה על הנחלה של הורי הבעל. לימים, גם הגרוש וגם ההורים שלו נפטרו ומי שירשה מההורים את הנחלה הייתה הבת של בעלי הנחלה, אחות הבעל הגרוש. אותה אחות באה וטענה שאין ללקוחה שלנו שום זכות בנחלה ודרשה לפנות אותה. המשרד שלנו הגיש תביעה נגד האחות היורשת בדרישה להכיר בזכויות של הלקוחה שלנו. לבסוף בית המשפט קיבל את התביעה ואף הורה לרשות מקרקעי ישראל לרשום את הבית יחד עם דונם אדמה מתוך הנחלה על שמה. זהו הישג מעולה", אומר עו"ד שמואלי.

עורך הדין יהונתן בשארי צילום: STUDIO G

כשמטפלים בסוגיות משפטיות הקשורות לנחלות, חשוב להבין לעומק מהן ההשלכות של כל החלטה שמקבלים וכמובן להתייעץ עם גורם מקצועי שמכיר את העולם הזה. "אנחנו יודעים לספק פתרונות יצירתיים טובים גם ללקוחות שפונים אלינו לאחר שהם כבר נקלעו לתוך הסיטואציה הבעייתית, אבל הפתרון הכי יעיל וטוב הוא תכנון נכון מראש שימנע כניסה למצבים סבוכים משפטית", מסביר עו"ד בשארי. "לכן חייבים לנהל את התהליכים האלו עם תכנון נכון מראש, מתוך ראייה כוללת ומעמיקה".

משרד עורכי הדין בשארי-שמואלי: מקרקעין, נדל"ן וליטיגציה
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>
טלפון: 03-7733715

---------------------------------------

דן שגב וימר – משרד עורכי דין

דן שגב וימר – משרד עורכי דין, הוא משרד ותיק המעניק ייעוץ משפטי במגוון רחב של תחומים מעולם המשפט האזרחי והמסחרי ומתמחה בתחום המגזר החקלאי. עורך הדין דן שגב וימר הוא בורר, מפשר ומגשר, ובעל ניסיון רב בפתרון סכסוכים משפטיים ומציאת פתרונות לסוגיות משפטיות מורכבות. כחבר ותיק במושב, הוא מכיר מקרוב את המשמעות של חיים במגזר החקלאי.

מה מאפיין את עבודתם של עורכי דין למגזר החקלאי?
"הסוגיות המשפטיות במגזר החקלאי שונות במהותן המשפטית ממגזרים אחרים במשק", מדגיש עו"ד וימר ומפרט: "המגזר החקלאי מאגד בתוכו מושבים וקיבוצים שפועלים במסגרת אגודות שיתופיות, והחברים כפופים לתקנון אשר קובע, בין היתר, גם את אופן הגישה לערכאות משפטיות. בעקבות סכסוכים בין החברים לבין עצמם ובין החברים למושב ו/או לקיבוץ, נעשה בהתאם לתקנון המחייב הליך של בוררות בפני רשם האגודות השיתופיות.

"הזכויות במקרקעין לרוב הנן זכויות חוזיות בר רשות ואינן קנייניות והבעלות במקרקעין היא ברשות מקרקעי ישראל. עובדה זו משפיעה על הורשת המשקים החקלאיים (נחלות) ועל כל ההתנהלות המשפטית, בין היתר גם בעסקאות המכר של המשקים החקלאיים.

עו"ד דן שגב וימרצילום: באדיבות המצולם

"על מנת להתמודד עם הבעיות העולות במגזר החקלאי חשוב להכיר היטב את תקנון האגודה, תקנות, ופקודות רשם האגודות השיתופיות, תקנות רשות מקרקעי ישראל ואת המשמעות של מערכת היחסים המורכבת בין המגזר החקלאי לרשויות".

כיצד אתה פועל מול אתגרים במסגרת עבודתך כעורך דין למגזר החקלאי?
"האתגרים בטיפול במגזר החקלאי הם מגוונים. יש צורך תמידי להתעדכן בשינוי נהלים, תקנות ופסיקות הקשורות בתחום, כמו בנושא הזכויות במקרקעין, ירושות וצוואות, השונות במהותן כשמדובר בזכויות קנויות שלא במגזר החקלאי. גם התחום של צוואות וירושות מסובך הרבה יותר, כך גם סוגיית הורשת המשק החקלאי שלא ניתן להוריש למספר יורשים, קביעת מי מהיורשים יירש את המשק החקלאי, פיצוי היורשים האחרים ועוד", מסביר עו"ד וימר.

יש לך דוגמה לתיק בו טיפלת בנושא?
"אחד התיקים המורכבים בהם טיפלתי הוא הורשת משק חקלאי של סבתא לנכד באמצעות צוואה, כשילדיה הגישו תביעה כנגד הנכד ורשות מקרקעי ישראל בטענה כי לא ניתן להוריש משק חקלאי באמצעות צוואה, מאחר ומשק חקלאי אינו זכות קניינית אלא זכות חוזית של בר רשות בחוזה משולש: האגודה השיתופית, הסוכנות היהודית ורשות מקרקעי ישראל. משכך, הם טענו כי הצוואה אינה תקפה. לאחר מאבק משפטי עיקש וממושך במשך 9.5 שנים בכל הערכאות המשפטיות, לרבות בית המשפט העליון, הצלחתי להשיג הכרה משפטית כי ניתן להוריש משק חקלאי שהזכויות בו הן בר רשות בחוזה משולש: אגודה, סוכנות ורשות מקרקעי ישראל, וללא שעל היורש יהיה לשלם פיצוי ליורשים האחרים.

"כעורך דין למגזר החקלאי, בורר ומגשר, אני מגייס את כל הידע והניסיון הרב שצברתי לאורך שנים של עבודה משפטית מול המגזר החקלאי. כבן מושב בעצמי, שכיהן גם כיו"ר ועד ההנהלה במושב, אני מודע למורכבות המשפטית והאנושית המלווה כל תיק ועושה כל שביכולתי על-מנת להגיע לפתרונות המקצועיים והטובים ביותר", מסכם עו"ד דן שגב וימר.

דן שגב וימר – משרד עורכי דין
רח' יוחנן בן זכאי 10, טבריה
טלפון: 04-6716733, 04-6716734
למעבר לאתר >>

---------------------

nullמשרד עו"ד רון שוורץ

משרד עו"ד רון שוורץ מספק ללקוחותיו שירותים משפטיים בתחומי המקרקעין, מושבים והמגזר החקלאי ומתמחה בטיפול רחב ומקיף: מליווי פרויקטים קבלניים, דרך עריכת צוואות ועד לפתרון סכסוכים משפחתיים ועריכת הסכמים.

עורך הדין רון שוורץ, העומד בראש המשרד, הוא בוגר תואר ראשון במשפטים וחקלאי בעברו. למעלה מארבעים שנה הוא מלווה את כלל הגורמים החקלאיים בהתיישבות העובדת: חקלאים פרטיים, אגודות שיתופיות ותנועות ההתיישבות בפני רשם האגודות השיתופיות ועוד. עו"ד שוורץ שימש כמרכז המשק במושב נאות הכיכר, סגן ראש המועצה, מנכ"ל רשות הניקוז, מנהל הנכסים ומנהל הסקטור החקלאי של המועצה האזורית תמר, וכחוקר מטעם רשם האגודות השיתופיות. את ניסיונו הרב בעבודה מול הרשויות, הוא מגייס לטובת טיפול בסוגיות משפטיות הקשורות למגזר החקלאי, עבור חקלאים פרטיים ואגודות שיתופיות בכל הארץ.

באילו סוגיות משפטיות עוסק עורך דין למגזר החקלאי?
"לעורך דין למגזר החקלאי יש עבודה אינסופית בכל הקשור לסוגיות העוסקות באגודות חקלאיות, מושבים וקיבוצים, בין האגודה לחבר ובין חברים בתוך האגודה. עיסוקיו כוללים עבודה מול רשויות המדינה והרשויות המקומיות, לרבות רשות מקרקעי ישראל. עבודה זו דורשת מיומנות מיוחדת, ידע וניסיון מקצועי בתחומי הירושה, המקרקעין ועוד.

עו"ד רון שוורץצילום: באדיבות המצולם

"למשל, בכל הקשור לנחלות עצמן, ישנה מורכבות המשפיעה על התחום של הורשה והעברה בין דורית. למעשה, ישנם סוגים שונים של קרקעות חקלאיות וסוגים שונים של חוזי חכירה מול רמ"י וכן סוגיות נוספות כמו משק עזר ומשק מקצועי – שכל אחד מהם הוא עולם שלם בכל הקשור לנוהלי רשות מקרקעי ישראל. בהתאם, יש לדעת כיצד לנהוג וכיצד ניתן להסדיר בעלות על הקרקע עבור סוגיות של העברה בין דורית, בן ממשיך וכדומה", מסביר עו"ד שוורץ.

מהם האתגרים המרכזיים בעבודתך?
"האתגר המרכזי הוא מיקסום הזכויות של החקלאי על הקרקע, מול רמ"י, האגודה החקלאית ומשרד החקלאות. למשל, בכל הקשור לבעיות ניקוז, חוק הניקוז ונזקי שיטפונות נועד כדי להגן על שטחי הנחלות החקלאיות מפני נזקי טבע הנגרמים ממים בחורף. החוק דורש ייצוג של מושבים וחקלאים לצורך הסדרות שונות מול רשויות הניקוז. אתגר נוסף עוסק בתחום של שימושים חורגים על הקרקע, כמו למשל הקמת עסק מסחרי על קרקע חקלאית. לצורך כך, יש להסדיר משפטית את הפעילות שאינה חקלאית, לפי נהלי רמ"י, והסדרת הנחלה עצמה לפני כל פניה לרשות מקרקעי ישראל.

"גם התחום של טיפול בצוואות וירושות מהווה את אחד מהאתגרים המרכזיים בתחום המגזר החקלאי. כל הנושא של בן ממשיך, העברה ללא תמורה, צוואות וירושות, הכולל בתוכו גם טיפול בבניה לא חוקית ובחריגות בניה בתוך נחלות, הוא נושא רגיש ובעל משמעות גדולה למשפחות שלמות ומצריך טיפול מקצועי וייחודי".

כיצד אתה מטפל בתחומים הללו?
"כדי לתת מענה בתחומים הללו אני בוחן את הסל החוקי שמאפשרת רשות מקרקעי ישראל, כמו למשל הפרדת מגרש מנחלה. לכל פתרון כזה ישנו מחיר כספי ומשפחתי והמטרה היא להציע לחקלאי את מגוון הפתרונות והכלים שהוא לא מכיר, שיסייעו לו ולמשפחתו, מפני שבסופו של דבר הוא שצריך לקבל את ההחלטה עם מירב הידע העדכני שיעמוד בפניו.

"אני מחויב לספק לכל לקוח שירות איכותי ומקצועי, הכולל הבנה מעמיקה בנבכי החוק, קשרי עבודה ענפים עם מוסדות וארגונים בכל הארץ, זמינות גבוהה ויחס אישי אדיב ורגיש, שיובילו לתוצאות המשפטיות הטובות ביותר", מסכם עו"ד רון שוורץ.

עו"ד רון שוורץ
טלפון: 03-9502977
פקס: 03-9508997
לפנייה במייל >>