"ביצירה של דבר מאפס יש סיפוק שאין דומה לו"

גם אחרי 45 שנה, החזון של משרד "פוטש אדריכלים" נותר להיות מזוהים עם יצירתיות ואיכות, להמשיך לגלות סקרנות בכל פרויקט וכמובן להישאר חדשניים ורלוונטיים. "הצוות כולו מחויב למצוינות מקצועית, תכנון מוכוון לקוח, שמירה על רמת שירות גבוהה וכמובן סבלנות", מדגישה מנהלת המשרד, אדריכלית קרין קוזלובסקי-פוטש

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמוליק פוטש וקרין קוזלובסקי-פוטש
שמוליק פוטש וקרין קוזלובסקי-פוטשצילום: ענבל מרמרי
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

תחילתו של משרד "פוטש אדריכלים" לפני כ- 45 שנה. את המשרד ייסד שמוליק פוטש במסגרת שותפות ארוכת שנים, שהסתיימה לפני כ- 15 שנה. בשנת 2006 הצטרפה למשרד בתו, קרין קוזלובסקי - פוטש, ובשנים האחרונות היא מנהלת את המשרד יחד עם אביה. "שני הוריי אדריכלים, הם הכירו בתקופת הלימודים שלהם בטכניון ונראה שלפחות בכל הנוגע לעיצוב, אסתטיקה ואומנות זה עבר גם אלינו הילדים: אח אחד הוא מעצב תעשייתי בוגר "בצלאל", שני עוסק בהפקות וידאו וצילום ואני אדריכלית", מספרת קרין.

"לפני שהצטרפתי למשרד, על מנת לצבור ניסיון וידע, עבדתי שנתיים בסינגפור שהיא גן עדן לארכיטקטורה. שאבתי שם המון השראה וטעמתי מעט מההתקדמות המואצת של הבנייה שם והרבה מסטנדרט העבודה והניהול המוקפד. כשחזרתי ארצה היה לי ברור יותר מתמיד שזה התחום בו אני רוצה לעסוק. המשרד שלנו מונה כיום עשרה אדריכלים ואנו עוסקים בכל תחומי התכנון האדריכלי. הייחודיות שלנו כמשרד היא בהיותנו one stop shop. אנחנו מביאים ידע וניסיון טכנולוגי רחב מאוד מצד אחד, ומצד שני יכולות עיצוב גבוהות". קרין מדגישה שכל אחד מהאדריכלים בצוות הוא בעל מיומנויות והתמחויות נוספות כמו: בינוי ערים, שימור, צילום, הדמיות תלת מימד, ועיצוב מוצר. "העבודה שלנו נעשית תמיד כולה בתוך הבית, מה שמאפשר לנו שליטה על כל תהליך העבודה וגם יכולת לתת שרות מלא מקצה לקצה ובלוח זמנים קצר. רוב הצוות מלווה אותנו לאורך שנים וככזה הוא בעל ניסיון רב בתחומי העיסוק שלנו ומיומן בעבודה ובהתנהלות".

בין לקוחות המשרד: חברות היי-טק, תעשיות עתירות ידע, גופים ציבוריים גדולים, משרדי ממשלה, מוסדות מחקר ואקדמיה, רכבת ישראל, תעשיה אווירית, רשות שדות התעופה, חברות אחסנה ומפעלים. לדברי קרין, כולם, ללא יוצא מן הכלל הם לקוחות חוזרים ומרוצים.

קרין קוזלובסקי-פוטשצילום: ענבל מרמרי

תכנון מהמסד עד הטפחות

תחומי העיסוק של המשרד לאורך השנים היו שונים ומגוונים, ביניהם: משרדי היי-טק, מעבדות מתקדמות, מבני אקדמיה ומחקר, מבני ומתקני תעשיה וצבא, תכנון עירוני ומגורים. לצד הפרויקטים בתחומים השונים, צבר המשרד ניסיון וידע רב וייחודי בתכנון מבני מחקר ומו"פ וכיום אחת ההתמחויות של המשרד היא פרוייקטים שקרין מגדירה "מבנים מורכבים".

"מבנים מורכבים הם למעשה מבנים עתירי מערכות, עתירי אילוצים ודיסציפלינות הנדסיות. לדוגמה: מבני מעבדות מחקר ופיתוח, מטבחים מוסדיים גדולים, מבני תעשייה ולוגיסטיקה, מתקנים שונים לתעשיית הפרמצבטיקה והביו-טק. בהליך התכנוני כיום קיימת בנוסף מעורבות רבה בתחומים שונים שבעבר היו פחות דומיננטיים, כמו: נגישות, אקלים, בניה בת קיימא, שימוש באנרגיות חליפיות, ייעוץ סלולרי ועוד", מסבירה קרין. "בעבודה על פרויקטים כאלה קיימים אתגרים תכנוניים רבים. חשוב מאוד שהבסיס לתכנון, האפיון, יהיה יסודי ומעמיק, נדרשת לכך היכרות עם כל הדיסציפלינות ההנדסיות הנוספות ולא פחות חשוב, צריך לדעת כיצד לשלב את ההיבטים הפונקציונליים עם אלו האסתטיים, כדי לתת ללקוח את המענה המושלם והייצוג המיטבי שיהווה מיתוג ראוי".

מבנה מסוף מכולות בנמל אשדודצילום: ליאור אביטן

קרין מוסיפה שבמשך שנים רבות עסק המשרד גם באפיון פונקציונלי של מבנים שונים. "לכן כשמגיע לידינו פרויקט, אנחנו יודעים לבחון את איכות הפרוגרמה ולטייב אותה במידת הצורך, ולשאול את השאלות הנכונות, שהלקוח לא תמיד יודע לשאול את עצמו. בחלק גדול מהפרויקטים אנחנו משמשים כמתכנן כוללני מוביל ומנהלים את כל צוות היועצים, שמגיע לעיתים ללמעלה מ- 20 משרדי תכנון. מתוך כך גם צברנו ניסיון רב בעבודה מול היועצים והמתכננים בתחומים השונים ואנו מכירים לעומק את כל התחומים המעורבים בתכנון".

כדי לייעל את העבודה במשרד וגם כדי לתת מוצר איכותי יותר ללקוח, עושה הצוות שימוש בכלים דיגיטליים וסטנדרטיזציה משרדית אותם הם מדייקים ומשפרים כל הזמן. "משרדנו הוא מחלוצי העבודה ב-BIM כיום אנו מבצעים הלכה למעשה כל פרויקט בשיטת עבודה זו, על-מנת לספק שירות מקצועי ומוצר תכנוני איכותי. BIM הוא STATE OF MIND והרבה מעבר לשיטת עבודה. בכך מקבל הלקוח יתרונות רבים הכוללים: שיתוף רצוף בתהליך, הבנת הפרויקט במרחב- במודל תלת מימדי מתעדכן, דיוק בפרטים, בתיאום בין המקצועות ההנדסיים וקיצור לוח הזמנים והעלויות בצורה משמעותית".

אדריכלות, זה כל הקסם

בשיחה עם קרין ניכר שהתשוקה שלה למקצוע חיה ובועטת. היא מודה שמי שמצליח לעסוק בתחום ולהתפתח הוא רק מי שבאמת, אבל באמת אוהב את מה שהוא עושה, שכן השחיקה במקצוע שחיים אותו 24/7 היא גדולה. "אדריכל 'חי' את העיסוק באופן יומיומי ומקדיש לכך את כל כולו, וזה לא תמיד פשוט, יש הרבה מהמורות בדרך, וצריך לקום כל פעם מחדש, קצת כמו להיות עוף החול", קרין ממשיכה: "כמובן שביצירה של דבר מאפס יש סיפוק שאין דומה לו. אני, באופן אישי מאוד אוהבת גם את התהליך שהוא תמיד-תמיד תובעני ומאתגר. אין פרויקטים קלים ועד לתוצאה הסופית, זו תמיד 'ויה דולורוזה' והלמידה היא אינסופית. בראייתנו, כל פרויקט מציב אתגר מקצועי ללא קשר לגודלו וייעודו ולכל פרויקט אנחנו יודעים להתייחס ולתת את המענה המתאים".

עוד אומרת קרין כי אדריכל טוב, לתפיסתה, הוא זה שרוצה ומוכן ללמוד דברים שאינם בתחום ההתמחות שלו, וזה גם היתרון של המשרד שלהם – ניסיון גדול בכל הדיסציפלינות ההנדסיות, שממנו הם לומדים מה "לעשות" והרבה גם "מה לא לעשות". "הפיצוי על הקשיים שבדרך הוא פעמים רבות האנשים שפוגשים, לימוד של נושאים וטכנולוגיות חדשות, היכרות עם מקומות חדשים, מה שעוזר לשמור על המצברים מלאים עד קו הסיום. כל פרויקט הוא תהליך ונדרש לגייס לצד המקצועיות הרבה הקשבה, סבלנות ואורך רוח, דחיית סיפוקים ושלווה, על-אף האתגרים והלחצים", ממשיכה קרין.

מעונות קלור צילום: ליאור אביטן

"תכנון טוב וקפדני הוא החשוב ביותר גם בהיבט הכלכלי של כל פרויקט ההשקעה בתכנון, מעלות הפרויקט, היא הנמוכה ביותר ונותנת את התמורה הגבוהה ביותר ביחס למוצר הסופי. יותר מזה, תכנון טוב מבטיח חיסכון כספי לאורך חיי הפרויקט וניצול נכון של המשאב היקר ביותר שהוא המקרקעין. למעשה, תכנון נכון מאפשר עבודה בסביבה נעימה ומתקדמת תוך ייעול הפעילות בסביבה הפיזית וחיסכון כספי ארוך טווח. המשמעות של תכנון טוב היא עצומה וכך גם ההשפעה שלו והיכולת שלו לשפר את איכות החיים.. במיקרו ובמקרו. לספק סביבה נוחה יותר, יעילה יותר וגם יפה יותר. כשלא מקצים לתכנון את המשאבים הראויים, במקום שהתכנון יהיה פחות לחוץ והביצוע יתקצר ויתייעל -קורה ההפך- התכנון מתקצר וגורר כשלים בביצוע".

לשאת את דגל היצירתיות והחדשנות

"שני פרויקטים שאנחנו גאים בהם במיוחד, ומאוד שונים אחד מהשני- הראשון הוא פרויקט קטן מימדים, שתכננו עבור נמל אשדוד – משרדי מנהלת מסוף המכולות שכולו מורכב ממכולות ממוחזרות. היה באזז סביב הפרויקט שקיבל תהודה בינלאומית, בזכות חשיבה יצירתית יוצאת דופן ורמת הביצוע הגבוהה".

הפרויקט השני הוא "בניין קלור", מבנה מעונות דוקטורנטים לשימור מחמיר, מבנה שתוכנן כמעט מחדש עבור מכון ויצמן למדע, פרויקט מורכב ומאתגר מאוד. "נעשתה שם התאמה כמעט בלתי אפשרית של מבנה בן 70 לימינו אנו, כשלמעשה מעטפת הבניין שומרה ושופצה וכל תכולת הבניין נבנתה מחדש, כ-100 חדרי מעונות וחללים ציבוריים נוספים".

גם אחרי 45 שנה החזון של משרד "פוטש אדריכלים" נותר להיות מזוהים עם יצירתיות ואיכות, להמשיך להשתוקק ולגלות סקרנות במה שהם עושים וכמובן להישאר חדשניים ורלוונטיים. "כדי לממש את החזון מדי יום ועבור כל פרויקט הצוות כולו מחויב למצוינות מקצועית, תכנון מוכוון לקוח, שמירה על רמת שירות גבוהה, זמינות ומענה מהיר לכל אורך חיי הפרויקט, וכמובן סבלנות", מסכמת קרין.

פוטש אדריכלים
פרופ' שור 7, תל אביב
טלפון: 03-5463527
מעבר לאתר >>