תכנון מעליות: פתרונות יצירתיים בהתאם לנתוני השטח

כל פרויקט בנייה דורש הכנה מראש כבר בשלביו הראשונים, כאשר תכנון מעליות מתאימות הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. על מנת להימנע מבעיות וחוסר התאמות, ניתן להיעזר במי שמכיר את התחום ויכול לענות על השאלות החשובות

ניבה שור ולירון גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעליות
תכנון מעליות: פתרונות יצירתיים בהתאם לנתוני השטחצילום: shutterstock
ניבה שור ולירון גולן
תוכן שיווקי

לקוחות פרטיים, יזמים וקבלנים מכירים היטב את הצורך בתכנון חכם של פרויקט בנייה מכל סוג לפני ביצועו בשטח. פרמטר חשוב שיש לקחת בחשבון הוא תכנון מעליות, בין אם מדובר בכאלה המתווספות למבנה קיים ובין אם יש צורך במעליות מיוחדות לפי דרישה ספציפית. ייעוץ טכני בנושא הוא חשוב, שכן הוא יכול לחסוך לא מעט בעיות לאורך הדרך ולסייע בצמצום הוצאות כספיות. בין העוסקים התחום: אייל אפרתי, לדיקו ליפט ושינדלר מעליות: פתרונות דיגיטליים מתקדמים.

nullאייל אפרתי - ייעוץ מעליות

אייל אפרתי מתמחה בענף המעליות ועוסק בתחום מזה 30 שנה, על-ידי מתן שירות וייעוץ למוסדות וללקוחות פרטיים בכל רחבי הארץ, במגוון נושאים: תכנון מעליות לפרויקטים חדשים וקיימים, בקרת שירות למעליות ולמדרגות נעות, תכנון שיפוץ מעליות, מתן חוות דעת משפטיות ועוד.

המקצועיות, החדשנות והניסיון הרב של אייל אפרתי, הם שמובילים את עבודתו המגוונת בתחום המעליות, לצד שימת דגש על מתן שרות ויחס אישי ללקוח. לדבריו, "רק כאשר אתה אוהב באמת את מה שאתה עושה, אתה מעניק ללקוח את השירות הטוב ביותר".

תכנון מעליות לפרויקטים חדשים

כל יזם שבונה בניין חדש בישראל, מחויב לקחת יועץ לתכנון מעליות. הדבר נכון לגבי בנייני מגורים, בנייני משרדים, תעשיה, בתי מלון, בתי אבות ועוד. "חשוב לערב יועץ מעליות עוד בשלב התכנון, על מנת לתת לאדריכל את מידות הפירים הנכונות, הנדרשות למעליות המתאימות לפרויקט", מסביר אפרתי.

אייל אפרתי מתמחה בענף המעליות ועוסק בתחום מזה 30 שנהצילום: Shutterstock

"למשל, במפעל שמצריך מעליות משא למשקל כבד, יש לקחת בחשבון נתונים מסוימים על מנת לתכנן מעליות בצורה מיטבית ולמנוע בהמשך אלתורים מיותרים. למשל, במפעל חדש שנבנה עבור חברת מזרונים גדולה, לא עירבו יועץ מעליות בשלב התכנון האדריכלי ולא לקחו בחשבון את הצורך להעביר במעליות מזרונים גדולים ולכן הפרויקט התעכב. כאשר עירבו אותי, הצעתי פתרונות יצירתיים על מנת להתגבר על הבעיה בהתאם לנתוני השטח, לשביעות רצון הלקוח".

אפיון צרכים מדויק לפרויקטים בתחום המסחר והתעשיה

"החכמה בייעוץ חכם היא במתן פתרונות נכונים עד להגעה לרמת המשתמש הסופי במוצר", מציין אפרתי. "לצורך כך, אני עורך אפיון צרכים מדויק ובהתאם לכך אני נותן לאדריכל את המידות הנכונות ומתכנן את המעליות.

"אני מתמחה בפרויקטים של מסחר ותעשיה, שבהם יש הרבה שוני וצרכים מיוחדים של המשתמשים. אני מגיע עד רמת המשתמש על מנת להבין את צרכיו. למשל, במשרדים חשוב לעשות תכנון נכון על-ידי הכרת כל הציודים שיש לחברות המעליות בעולם להציע, על-מנת להתאים ללקוח פתרונות אידיאליים המתחשבים באופי הבניין ובזמני ההמתנה והתנועה. לאחר ניתוח תנועה, יקבעו כמות המעליות, מהירות הנסיעה ופתח אור הדלתות".

תכנון הוספת מעליות לבניינים קיימים ובמסגרת תמ"א 38

הוספת מעליות לבניינים קיימים, לרבות פרויקטים במסגרת של תמ"א 38, הוא אחד מתחומי ההתמחות העיקריים של אייל אפרתי, שמבצע בהצלחה בכל שנה עשרות פרויקטים מסוג זה. "המומחיות שלי היא להוציא את המעלית הכי גדולה במסגרת הפיר הקיים, תוך עמידה בתקנות המחייבות ובמחירים הכי זולים שאפשר. כל זה הודות לניסיון שלי, לציוד המיוחד שבו אני משתמש ולפתרונות הייחודיים שפיתחתי.

"לדוגמה, פרויקט בבניין משרדים גדול בן 30 קומות שהוחלט להוסיף לו 8 קומות, קיבל הצעות להחלפת כל המעליות בעלות של 20 מיליון שקלים. כשפנו אלי הצעתי פתרון יצירתי הכולל החלפה למעליות מהירות יותר באזור העליון בלבד, פיקוד מעליות מתקדם והוספת sky lobby עם נוף מרשים להמתנה למעליות לאזור העליון החדש. הפתרון שיפר משמעותית את התנועה בבניין, בעלות של 7 מיליון שקלים בלבד, ללא פגיעה בכמות המעליות ובבניין הקיים".

ליווי מקצועי לאורך כל שלבי הפרויקט

לאחר אפיון הצרכים, הכנת המפרט הטכני והתוכניות, הן עבור פרויקטים חדשים והן עבור בניינים קיימים, מסייע אפרתי בכל תהליך ההוצאה למכרז והמו"מ לסגירת העסקה מול חברת ההתקנה וחברת השירות, בתנאים הטובים ביותר. "השירות משמעותו תשלום לכל החיים ולכן חשוב להקפיד על איכות ומחיר".

אייל אפרתי עוסק גם בבקרת שירות, מתן חוות דעת ותכנון שיפוץ מעליות קיימות. הודות לניסיונו המקצועי, הוא מוצא פתרונות לשיפוץ בהתאם לתקציב הבניין, כזה שיכול להאריך את חיי המעלית ל-20 שנה הבאות ולשמר כמות תקלות מינימלית למעלית. "הניסיון שלי והבנת הבניין מרמת השירות, מאפשרים לי לערוך תכנון נכון ופרקטי, הן עבור פרויקטים חדשים והן עבור בניינים קיימים", הוא מסכם.

אייל אפרתי: ייעוץ מעליות
טלפון: 077-3275273
למעבר לאתר >>
למעבר לפייסבוק >>

-----------------

nullלדיקו ליפט מעליות ודרגנועים

בכל הנוגע לתקן בטיחות במעליות, ישראל נחשבת לאחת המדינות המחמירות בנושא, כך שעל כל קבלן או יזם מוטלת האחריות לבחור בחברה הבקיאה בתחום, כזו שיכולה לספק מוצרים ברמה גבוהה ביותר. לדיקו ליפט, מקבוצת לדיקו הוותיקה, עוסקת בייבוא בלעדי של מעליות, דרגנועים ומסועים מתוצרת חברת Hyundai Elevator. לצד זאת מעניקה לדיקו ליפט גם התקנה ושירות למעליות. "יונדאי מובילה עולמית בשוק המעליות, היא הוכיחה את עצמה מבחינה טכנולוגית ובטיחותית", מסביר איגור וינוקורוב, מנכ"ל לדיקו ליפט.

כשמאחוריו שנות ניסיון רבות בתחום, מדגיש איגור את החשיבות שבהתקנת מעליות אמינות ואיכותיות, שכן הן מהוות עורק ראשי בבנייני מגורים, משרדים, מסחר ומלונאות, הכוללים היבטים בטיחותיים לחיי אדם. "התקנה מקצועית ושירות אמין ומהיר הם המפתח להצלחה בתחום המעליות".

טכנולוגיה מתקדמת לצד זמינות גבוהה

דרישות הקבלנים והיזמים כוללים היבטים בטיחותיים ולצידם גם היבטים צרכניים עבור ציבור הנוסעים, כך שהבחירה במעליות יונדאי אינה מקרית. בדפנות המעליות מתוצרת יונדאי מותקנים חיישנים חכמים המאפשרים זיהוי וצפי של תקלה עתידית ובכך מונעים מבעוד מועד השבתה של תעבורה.

בזכות הדגש שהציבה יונדאי לזמינות גבוהה של המעליות בכל רגע נכון עבור כל דייר ודייר, הותקנו בהן מערכות בינה מלאכותית הלומדת את שעות העומס - ובהתאם לכך מנווטת את המעליות. המטרה המרכזית היא שהנוסעים לא יצטרכו להמתין זמן ממושך. "הדיירים נהנים מזמינות ומהירות של המעלית לכל צרכיהם בשל שעה ביום בזכות מערכות חכמות ומתקדמות הייחודיות ליונדאי, וזה מה שמבדיל אותה מחברות אחרות בשוק", מרחיב איגור.

אילו פרויקטים מבצעת החברה?
"אנו מתקינים מעליות עבור כל בנייני המגורים מהגבוהים ביותר הכוללים 50 קומות, בינוניים, נמוכים ועבור פרויקטי תמ"א 38. לכולם מכנה משותף מובהק – המענה המדויק שאנו מציעים ללקוחות והטכנולוגיה הייחודית המותאמת לצרכיו ולציבור הנוסעים. בנוסף, העלויות הנמוכות ביחס לשוק וההרכבה המאופיינת בכבלים ולא רצועות, כפי שנהוג במקרים רבים, מוזילה משמעותית את התחזוקה של המעלית לאחר ההקמה – וזו בשורה עבור הדיירים".

איגור וינוקורוב, מנכ"ל לדיקו ליפטצילום: לדיקו ליפט

בימים אלו סיימה לדיקו ליפט התקנת מעליות מהירות של 4 מטרים לשניה בפרויקט מרשים באזור המרכז - מגדל דירות 'לייטהאוס' בשכונת פארק הים בבת ים המונה 50 קומות. בנוסף, לדיקו ליפט עתידה להתקין מספר רב של מעליות בשכונת פארק הים בעיר לאור שביעות רצון של יועצי המעליות והקבלנים. "בשנים האחרונות לדיקו ליפט פורצת בצורה אגרסיבית לשוק ומתקינה מעליות בכל חלקי הארץ במגוון פרויקטים מורכבים, יוקרתיים ומרשימים".

קיימים הבדלים באופן תכנון המעלית עבור כל פרויקט?
"המעליות שלנו בנויות כך שהן תואמות את הדרישות לבנייה לגובה. רוב הבנייה לגובה בישראל מתרכזת באזור המרכז, גוש דן, ששטח הבנייה בו קטן לעומת הביקוש הגבוה. מעליות לבנייני מגורים גבוהים, למשל, מורכבות יותר מאלו המתאימות לבנייה נמוכה יותר, כך שיש צורך במעליות מתוחכמות הכוללות עיצוב במפרט גבוה, כזה שיתכתב עם אופי הבניין.

"במקרה של תמ"א 38, בה מתבצע שיפוץ נרחב על מנת לחזק את הבניין ולמנוע קריסה, מוסיפים לרוב 2 עד 3 קומות - מה שמצריך מעלית מיוחדת. לפיכך, נדרש תכנון שונה, של מעלית בפירים קטנים. חשוב לזכור שהבנייה נעשית לעיתים בתוך בניין תוך כדי שהדיירים עדיין מתגוררים בו, מה שדורש גורמים מומחים. בלדיקו ליפט פועל צוות המתמחה בבנייה מסוג זה, מדובר באנשים שעברו הכשרה על מנת לתת את השירות הטוב והמהיר ביותר בשילוב ציוד ייחודי. כך שמעבר לתכנון עצמו, חשוב לשים דגש גם על מי שמוציא את הפרויקט לפועל".

ייתכן שמותג המעלית עדיין לא יכול לסייע ליזם למכור דירות, אך קצב התפתחות הטכנולוגיה בתחום בהחלט יכול לשנות את התמונה. קיימת אפשרות שבעתיד הלא רחוק הצרכנים ידרשו מותגים מסוימים, כאלה הבולטים בשטח ומציעים מוצר איכותי, כאשר גם לטיב השירות שמוענק בתהליך יהיה משקל רב. "התוצר הסופי נמדד גם במידת ההשקעה של הצוות שמרכיב אותו, בקצב ובאיכות שלו. אנו מאמינים כי המעליות האיכותיות שלנו והשירות שאנו מעניקים ללקוחותינו יקדמו אותנו להיות החברה המובילה את שוק המעליות בישראל", מסכם איגור.

לדיקו ליפט מעליות ודרגנועים
לזרוב 31, ראשון לציון
טלפון: 03-9630079
למעבר לאתר >>

------------------------

nullשינדלר מעליות: פתרונות דיגיטליים מתקדמים

השילוב של אורבניזציה מהירה, בנייה לגובה ואוכלוסייה בצמיחה מתמדת מניע את הביקוש לערים חכמות אשר מציבות את האנשים במקום ראשון. בתגובה לשינויים החלים בשוק והצורך שעלה לייצר זמינות טכנולוגית, חברת שינדלר ישראל יצרה קו מעליות חדשני, טכנולוגי ויעיל המבוססות על גישה מודולרית חדשה עם מערכות ורכיבים הרמוניים המעניקים פתרונות חכמים למבנים פרטיים, ציבוריים ופרויקטים מורכבים בערים מובילות בארץ ובעולם.

קבוצת שינדלר היא ספקית עולמית של מעליות, מדרגות נעות, מסועים ושירותים נלווים. פתרונות הניידות של החברה משנעים למעלה מ-1.5 מיליארד אנשים מדי יום בכל רחבי העולם. מאחורי הצלחת החברה עומדים מעל 65,000 עובדים בלמעלה ממאה מדינות מסביב לשעון. את חברת שינדלר ישראל מובילה ענת כהן, אשר מכהנת כמנכ"לית החברה בשנתיים האחרונות.

ענת כהן, מנכ"לית החברהצילום: באדיבות שינדלר

"כחברה בינלאומית מובילה בארץ ובעולם אנחנו כל הזמן שואפים לתת פתרונות טכנולוגיים חדשניים עם תשומת לב לתחום של קיימות וטכנולוגיה ירוקה", מציינת ענת כהן, מנכ"לית שינדלר ישראל. "כל החידושים הטכנולוגיים של החברה נועדו בו בזמן לתת שירות מרחוק, שקיפות לנוסעים ופתרונות חכמים המשתלבים יד ביד עם ההתקדמות האורבנית המואצת בעולם".

את יכולה לספר על קו המוצרים החדש של החברה?
"אחד מהחידושים הטכנולוגיים מגיע מתחום הרובוטיקה, מדובר ברובוט RISE המסייע בהרכבת מעליות במשך 24 שעות 7 ימים בשבוע ומבצע את כל עבודת הקידוחים בפיר המעלית. הטכנולוגיה מתאימה בעיקר עבור פרוייקטים מורכבים עם מעליות גבוהות ומטרתו, בין השאר, לייעל את העבודה, לשמור על בטיחות, לחסוך זמן והכל תוך עבודה מדוייקת ושיטתית. מדובר בפיתוח חדשני שכרגע עובד בחו"ל וצפוי להגיע לישראל בחודשים הקרובים ולשמש אבן יסוד בכל פרויקט בנייה מורכב וגדול".

תוכנית מודולרית המציבה את המשתמש במרכזצילום: באדיבות שינדלר

חידוש טכנולוגי נוסף אותו מציינת ענת הוא– שינדלר Ahead, מערכת הממוקמת בתוך המעלית ובאמצעות סנסוריים רגישים ומדוייקים מבצעת בין השאר בדיקה מרחוק של טמפרטורת החלל, צריכת חשמל ומתריעה על מקרי חירום הצפויים להתרחש עוד טרם התקלה. "כיום, קיימות מאות מעליות ברחבי הארץ בהן מותקנת המערכת המבצעת ניטור ממרכז הבקרה שלנו ושומרת על קשר רציף ושקיפות מול הלקוח ומאפשרת לתקן כל תקלה מבעוד מועד".

כמו כן, החברה משיקה קו חדש של מוצרים מתקדמים 3F, המצוידים בטכנולוגיה חדשנית, הכוללת טכנולוגיה ללא מגע, קישוריות מתקדמות ושירותים דיגיטליים נוספים המאפשרים חווית נוסעים חדשה לגמרי. "קו המוצרים החדש מעניק לצד טכנולוגיה דיגיטלית מתקדמת את האפשרות לעצב את המעלית בהתאמה אישית ולהתאים את הקונספט והעיצוב של הקבלן והאדריכל לפורמט אותו הם רוצים לשמר, ויחד עם זאת לא לוותר על הטכנולוגיה המתקדמת וניצול אופטימלי של הפתרונות הדיגטליים".
ענת מוסיפה כי לצד מתן חוויית משתמש חלקה ואינטראקטיבית, המגוון החדש ישפר את המראה והתחושה של המעליות כולל אפשרות מעקב ביצועים בזמן אמת עבור בעלי הבניינים.

Schindler Technology – Schindler R.I.S.E at Varso Towerקרדיט: Schindler

מה הביא את החברה ליישם פתרונות וחידושים טכנולוגיים מובילים?
"הדרישה המשתנה ללא הרף לניידות עירונית חכמה, תוך התייחסות למגמות מקרו כמו אורבניזציה, הביאה אותנו בשינדלר ישראל לייצר את תוכנית המודולריות שלנו המציבה את המשתמש במרכז. בנוסף, היא מאפשרת בניית מעלית המתאימה לצרכים המדויקים של המשתמש - הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה עיצובית. תוך שמירה על ערכי בטיחות חדשנות ועמידה בסטנדרטים השוויצרים המחמירים ביותר".

עוד מוסיפה ענת כי המודולרית החדשה "מאפשרת לנו לפרוץ את מגבלות המוצר, להקשיב לצרכי הלקוח ולבנות מעלית שמתאימה במיוחד לו, תוך יצירת אפשרויות עיצוביות מגוונות, בנייה והתקנה קלות ותהליכים דיגיטליים חדשניים.

"כיום, מעליות עירוניות מהוות עורק תנועה מרכזי וצריכות לספק פתרונות מתקדמים שיכילו את ההתקדמות האורבנית ויהוו חלק אינרקטיבי עם זרימת האנשים לבנייני רבי קומות בערים מרכזיות", מדגישה ענת ומסכמת כי "מטרתנו בשינלדר היא לספק לצד חוויות נוסעים מהירה, יעילה וזמינה את כל החידושים הדיגיטליים שישמרו על הרמוניה עם העולם הטכנולוגי של היום לצד שמירה על אנרגיה ירוקה, חסכון ובטיחות הנוסעים".

שינדלר מעליות
מעבר לאתר >>