עורכי דין לתאונות תלמידים: מה כולל המאבק להשגת פיצויים?

התלמידים אומנם מבוטחים בביטוח תאונות אישי, אלא שהורים רבים מגלים ברגע האמת עד כמה קשה לקבל פיצוי כספי לנזק שנגרם. עורכי דין לתאונות תלמידים מסבירים מתי ניתן לתבוע

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי דין לתאונות תלמידים
עורכי דין לתאונות תלמידים: מה חשוב לעשות לאחר התאונה?צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

החל מגיל הגן ועד סיום התיכון, לכל ילד וילדה יש ביטוח תאונות אישי, שאותו ממנים ההורים במסגרת תשלומי החובה. אלא שלא פעם, כפי שמתברר גם בתחומים אחרים המאבק לקבלת הפיצויים הדרושים כל כך לצורך השיקום, הוא ארוך, מורכב ומסורבל. לשם כך, גם כשמדובר בפציעות במסגרת הגן או בית הספר, כדאי להיוועץ ולקבל ליווי מקצועי מעורכי דין לתאונות תלמידים.

מתי ניתן להגיש תביעה בעקבות פציעת תלמיד, מהו סדר הפעולות שיש לבצע לאחר התאונה וכיצד מתנהל המאבק להשגת הפיצויים? על שאלות אלו משיבים עורכי הדין שמתמחים בנושא עו"ד יוסף קוסטיקה ועו"ד ענת אשכנזי.

עו"ד יוסף קוסטיקה

ילדים מעוררים לא מעט דאגה בקרב הוריהם, המקפידים לשמור עליהם בכל דרך, אלא שלעתים לא די בכך ונגרמות תאונות ופציעות.

יוסף (ספי) קוסטיקה הוא עורך דין המתמחה בדיני נזיקין כבר שנים רבות. משרדו המונה כשישה עורכי דין, מייצג תובעים בלבד בתחום הנזיקין בדגש על נזקי גוף. לאורך דרכו המקצועית הוא נחשף, למרבה הצער, ללא מעט תאונות של ילדים. כעת הוא מספר איך טעות נפוצה של הורים גורמת לרבים מהם לוותר על הפיצוי שמגיע להם על פי חוק: "מה שהורים לא תמיד מבינים זה שלכל ילד בישראל יש פוליסת ביטוח תאונות אישיות שמכסה אותו בכל מקום ובכל זמן. זה אומר שהביטוח תקף גם כשהילד לא בבית הספר ואפילו בזמנים של חופשות, חגים וימים שבהם הילד נעדר מהלימודים".

תביעות נזקי גוף, תאונות תלמידים וייצוג ילדים נכים מול המוסד לביטוח לאומי. עו"ד יוסף קוסטיקהצילום: נתי חדד

הוא אף מחדד ומדגיש כי הביטוח מכסה את הילד גם אם נפצע בפעילויות שאין להן קשר לפעילות חינוכית, כמו לדוגמה בבילוי בגן השעשועים, בחוף הים, בטבע או אפילו בבית. לדבריו, הורים שאינם מודעים לכך עלולים להימנע מהגשת תביעה ולא לקבל את כספי הפיצויים שהם זכאים להם.

ביטוח תלמידים: לא רק לתלמידים

ילדים ובני נוער מבוטחים מכורח החוק בישראל, בכפוף לסעיף 6 (ד1) לחוק לימוד חובה. החוק קובע כי כל תלמיד בישראל חייב להיות מבוטח בביטוח תאונות אישיות אשר מחייב תשלום פיצויים מחברת הביטוח במקרה של תאונות או נזקי גוף.

"הסיבה שהורים לפעמים מפספסים את הזכאות הזאת טמונה בשם המטעה של הביטוח – פוליסת תאונות תלמידים. בניגוד לפירוש ההגיוני של החוק, בפועל כפי שהבנו, החוק מתייחס לילדים כתלמידים 24 שעות ביממה ולאורך כל השנה, ללא קשר למקום ולמסגרת שבהם התרחשה הפגיעה", מסביר עו"ד קוסטיקה.

הוא מוסיף כי "את התביעות על פציעות תלמידים ניתן להגיש לא רק עד שהילד יוצא מהמסגרת בגיל 18, אלא עד גיל 21. בדרך כלל, תקופת ההתיישנות לתביעות נזיקין היא שלוש שנים מיום התאונה, אך כשמדובר בקטינים, ההתיישנות מתחילה להיספר רק מגיל 18, כלומר ניתן להגיש תביעות עד גיל 21, גם אם הילד נפצע כשהיה בן חמש".

עוד עובדה שחשוב להכיר בהקשר של ביטוח תלמידים, היא שגם בני המשפחה זכאים, במקרים מסוימים, לפיצויים במסגרת הכיסוי שניתן. "למעשה, הכיסוי לא חל רק על הילד, כלומר התלמיד, אלא גם על המלווים שלו בפעילויות חינוכיות", אומר עו"ד קוסטיקה, "אם, לדוגמה, סבתו של הילד התלוותה אליו לטקס או לפעילות בגן, נפלה ונפצעה, היא זכאית לפיצוי במסגרת אותה הפוליסה. זה נכון גם להורים מלווים בטיולים, לאחים שמגיעים לאירועים במוסדות החינוך וכל בן משפחה אחר שעובר תאונה".

כמו כן, במקרה שהילד עצמו נפצע בין כותלי בית הספר, בגן או במסגרת פעילות חינוכית, ניתן לתבוע גם את המוסד החינוכי בגין רשלנות. במקרה כזה, הפיצויים עשויים להיות גבוהים בהרבה. "חשוב להבין שבתחום הביטוח, הפיצוי יכול להגיע מכמה גורמים שונים – והגשת תביעה נגד גוף אחד לא מגיעה על חשבון הפיצוי מגוף שעשוי להתקבל מגוף אחר", מציין עו"ד קוסטיקה, "בעוד שביטוח תלמידים מעניק כאמור כיסוי 24/7, גם בבית ומחוץ למסגרת, חשוב לציין כי הוא לא מכסה את הילדים במקרה של תאונות דרכים שאינן בהסעות של מסגרות החינוך. במקרה כזה, ניתן לתבוע רק את חברת הביטוח של הרכב".

בכל מקרה, כאשר יש ספק באשר לפיצוי בעקבות תאונה או פגיעה, חשוב שלא להישאר עם סימני השאלה ולפנות לגורם מקצועי ומיומן, אשר מכיר את התחום מבפנים ויכול ללוות אתכם להשגת הפיצוי המירבי שמגיע לכם מכורח החוק. "שכר הטרחה של עורך הדין, נדגיש, מבוסס רק על אחוזים מהפיצוי במקרה של הצלחה ולכן ההורים לא נדרשים לתשלום לכל אורך התהליך עד לקבלת הפיצוי", מסכם עו"ד קוסטיקה

עו"ד יוסף (ספי) קוסטיקה: נזיקין וביטוח
טלפונים: 077-5578665, 050-7873868
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>

----------------------

עו"ד ענת אשכנזי

"אני רואה בעבודה שלי סוג של שליחות, אני מצליחה להשיג ללקוחות פיצוי ולעזור להם גם בימים הכי קשים שלהם, והסיפוק הוא אדיר", כך אומרת עו"ד ענת אשכנזי.

בעשר השנים האחרונות עוסקת עו"ד אשכנזי בתחום הנזיקין והביטוח ומשרדה שבראשון לציון, נותן ייעוץ וליווי במקרים של תאונות תלמידים, דרכים, עבודה, רשלנות רפואית ושאר מקרים של נזקי גוף או רכוש.

עו"ד אשכנזי שמתמחה בתחום תאונות תלמידים במוסדות החינוך, מציינת כי כל הילדים שנמצאים במסגרת של משרד החינוך מגן עירייה ועד סוף כיתה י"ב, מבוטחים בפוליסת תאונות אישיות, עליה משלמים ההורים במסגרת תשלומי החובה בתחילת השנה. הפוליסה מכסה פציעות שנגרמות בכל שעות היממה, גם אם התרחשו מחוץ למסגרת הלימודית, למעט פציעות שהתרחשו בחו"ל או כתוצאה מתאונות דרכים ועבודה.

"אני רואה בעבודה שלי סוג של שליחות". עו"ד ענת אשכנזיצילום: תומר יעקובסון

"שברים, לדוגמה, כמעט תמיד מותירים אחוזי נכות. לאחר השבר המצב לא חוזר לקדמותו. פעמים רבות ההורים משוכנעים שהיד או הרגל התאחו בצורה תקינה, כשלמעשה השבר התאחה בצורה חלקית בלבד או עקומה", מסבירה עו"ד אשכנזי, "גם פריצת דיסק, קרע ברצועה אצל כדורגלנים ועוד, כל אלו מותירים אחוזי נכות, וניתן לקבל פיצוי עבור חמישה אחוזי נכות ומעלה".

"בפציעה עקב רשלנות, ניתן לקבל כפל פיצוי"

עו"ד אשכנזי מוסיפה כי כאשר מדובר בפגיעה שנגרמת כתוצאה מרשלנות, כמו למשל ממעידה על שורשים בולטים או בשל בור, ניתן להגיש תביעה מקבילה לבית הספר או העירייה, מעבר לפוליסת התאונות האישיות. זאת, משום שהתלמיד היה קטין במועד הפגיעה, ובאפשרותו לתבוע עד שיגיע לגיל 25, בתנאי ששמר על המסמכים והעדויות.

לכן, כך מציינת עו"ד אשכנזי, יש לנקוט במספר פעולות לאחר הפציעה, כדי לחזק את התביעה ולגבות אותה. "ראשית, יש לתעד את המקום שבו אירעה הפגיעה ולרשום את שמות העדים לתאונה", היא מסבירה, "יש לשמור גם שיחות מוקלטות והתכתבויות בטלפון הנייד יכולות לשמש ראיות טובות. אם התאונה התרחשה בבית ספר, יש לבקש דוח פציעה שאותו יש חובה למלא".

היא מציינת כי חשוב לקבל טיפול רפואי בהקדם, ולהקפיד לתאר לצוות הרפואי איך קרתה התאונה. לדוגמה, אם ילד נחבל מבור חשוב לציין זאת, וגם לוודא שהצוות הרפואי מתעד את הדברים במדויק. לבסוף, ממליצה עו"ד אשכנזי, לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתחום תאונות התלמידים כדי שינחה כיצד יש לפעול בהמשך.

"עו"ד בעל ניסיון מכיר את הניואנסים"

עו"ד אשכנזי מדגישה שלא מומלץ לפנות באופן עצמאי לחברות הביטוח, וחשוב שעו"ד המכיר את כל החוקים והניואנסים הקטנים יטפל בתביעה, כדי להגיע לתוצאה מיטבית. "חשוב לדעת איך להגיש את התביעה ולאלו מומחים רפואיים לפנות לכתיבת חוות דעת", היא אומרת, "הורים רבים שמודעים לפוליסה ופונים לחברת הביטוח בצורה עצמאית, חסרים את הידע הדרוש ומפסידים את הפיצוי המגיע להם. הפיצוי מורכב משלושה רכיבים: רכיב של ימי אשפוז, רכיב של ימי היעדרות מלימודים, ורכיב של נכות שניתן לתבוע עבורה בחלוף הזמן לאחר שהנכות התגבשה".

"בנוסף, הורים אינם יודעים שגם אם תביעתם בגין ימי אשפוז או היעדרות מלימודים נדחתה, עדיין ניתן לחזור כעבור כשנה ולתבוע עבור הנכות", ממשיכה עו"ד אשכנזי, "למעשה, ניתן להפעיל את הפוליסה עד גיל 21, וגם לאחר מכן ניתן לתבוע על פציעה שהתרחשה אפילו בגיל 10. יש קשת רחבה של מקרים שרק עורכי דין עם ניסיון יודעים איך לגשת אליהם. למשל, צלקות זה דבר שמוחרג בפוליסה, אבל יש דרכים שניתן בעזרתן להשיג פיצוי עבור צלקות".

בעוד עו"ד אשכנזי נעזרת בצוות המשרד ובמומחים רפואיים, היא מלווה אישית את הלקוחות מתחילת התהליך ועד הסוף. "היתרון של משרד בוטיק הוא הקשר הבלתי אמצעי שנוצר עם הלקוחות", היא מציינת, "הלקוחות שלי מתכתבים איתי בוואטסאפ, ואני זמינה להם לכל שאלה. כמי שעוסקת בלעדית התחום הנזיקין והביטוח בעשור האחרון, צברתי את כל הכלים והידע שמאפשרים לי לתת שירות תומך ומקצועי ללקוחותיי".

עו"ד ענת אשכנזי
כתובת: רחוב נח מוזס 2 (מגדל צרפתי ספייס), ראשון לציון
טלפון: 08-6673334
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
לפנייה בדוא"ל >>