תמלול ראיונות במחקר איכותני: תמלול Online

צפויים לערוך מחקר איכותני? מסתמן כי תמלול ראיונות בעולם המחקר עומד לעבור מהפכה באמצעות מחשבונים מתקדמים שיקלו על התהליך, כל זאת בשיתוף פעולה מקצועי עם המרכז הישראלי לתמלול והקלטה

בשיתוף המרכז הישראלי לתמלול
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמלול ראיונות
תמלול ראיונות במחקר איכותני: תמלול Onlineצילום: Shutterstock
בשיתוף המרכז הישראלי לתמלול
תוכן שיווקי

חלק בלתי נפרד מעריכת מחקר איכותני הוא ביצוע של תמלול של ראיונות. הראיונות שנערכים במסגרת המחקר מתומללים, וכל שנאמר עולה על הכתב על-ידי אנשי מקצוע כדי להבהיר ולחדד את המסקנות שעולות מהריאיון אותו מבצעים עורכי המחקר.

עד לאחרונה, פנייה לחברות תמלול לצורך ביצוע תמלול ראיונות הסתמנה כמעורפלת עבור רבים ורצופת סימני שאלה מצד הדוקטורנטים, כאשר חלקם נאלצו למעשה להזמין את הפקת התמלולים מבלי שום אינדיקציה למחיר הסופי וזמן האספקה. אחרים נאלצו להרחיק לכת עד למשרדי חברת התמלול כדי לקבל לידיהם את התימוכין שהם זקוקים לו, מצב שהשתנה בעקבות כניסתו של שחקן חדש ומתקדם לעולם התמלול – מחשבון שמשנה את הדרך המוכרת לתמלול ריאיון ומחקרים.

סוגי תמלול ראיונות במחקר איכותני

קיימים שלושה סוגים של מחקר איכותני, ולדברי ליאת בן שי, מנכ"לית המרכז הישראלי לתמלול והקלטה, תמלול online מתמחה בכל אחד מהם:

תמלול ראיונות באמצעות תמלול תבונתי– תמלול תכליתי והשכיח ביותר

השיטה הרווחת ביותר עבור עורכי מחקר איכותני, בה נחתכות מן התוצר הסופי כל אותן ההגהות שאינן תורמות לתוכן עצמו, אלא רק שופכות אור על האופן בו בחר מושא המחקר להתבטא ולגלם את כוונתו הראשונית.

למעשה, במסגרת תמלול שכזה, צפוי המתמלל לחתוך ולהתעלם מטעויות לשון שעשו הנבדקים, להחליף מילות סלנג באלטרנטיבות הדומות להן בשפה תקינה, להוסיף מילות קישור רלוונטיות כדי ליצור קשר סמנטי לוגי בתוכנן שלהן, או במילים אחרות – להעביר את המסר בצורה קריאה ותקינה מבלי לשנותו.

תמלול online, שירותי תמלול בקליק.קרדיט: תמלול Online

תמלול מילולי – הכול כולל הכול בפנים

בתמלול מילולי לא קיימת מסננת כלל, כך שכל מילה, הגייה, הטיה, או אנחה שמושא המחקר פולט במהלך הריאיון מועלית על הכתב ומקבלת התייחסות מטעם המתמלל בקצה.

כלומר, במסגרת תמלול מילולי כל אשר נאמר בריאיון, בין אם מדובר בסלנג או שפת רחוב כמו ''כאילו'', ''שמע'', ''תכלס'', ובין אם נכללים בו צלילים שאינם מילים כשלעצמן כדוגמת צלילי גיחוך, צקצוקים, בכי, או השתאות, הם יועלו על הכתב ויקבלו התייחסות מטעם המתמלל.

אותה שיטה רלוונטית בעיקר עבור מחקרים בהם המטרה היא לא רק להעלות על הכתב את התוכן והמהות שלו, אלא גם להבין כיצד ותחת אילו נסיבות בחרו הנבדקים להתייחס באופן שבו התייחסו, כנדבך נוסף שממנו ניתן לגזור מסקנות או תובנות.

תמלול ערוך – תמציתי וכללי

שיטה נוספת אשר ניתן לראות בה שימוש תדיר היא תמלול ערוך, כאשר מתוך הריאיון עצמו נמשכים החוצה עיקרי הדברים. כלל המעטפת, כדוגמת התבטאויות שלא תורמות לנושא המחקר, לא משנות או משפיעות על מהות או תוכן הריאיון – נותרות מחוץ למסמך הסופי.

איך תמלול online עוזרת לאנשי האקדמיה?

השינוי העיקרי בתחום, כמו גם זה שיכול לחסוך לדוקטורנטים לא מעט כסף, הוא הופעתו של גורם חדש בעולם התמלול - כזה שהופך את כל מה שהכרנו אודות אותו עולם וצפוי לשנות את יחסי הכוחות עם שאר השחקנים בתעשיית התמלול. כיום ניתן להזמין תמלילים באופן ווירטואלי, שקוף, מסביב לשעון, ובתעריפים נוחים לעומת הקיימים.

תמלול Online, באמצעות מחשבונים חדישים ופורצי דרך, מאפשרת להיכנס לאתר החברה, למלא את הפרטים הרלוונטיים אודות הריאיון שביצעו ולקבל הצעת מחיר סופית עוד בטרם נעשה תשלום עבורה, גם כאשר זמן האספקה נמסר מראש.

אותם מחשבונים מאפשרים למזמיני עבודות תמלול להתנתק משבלונות תיאורטיות שעלולות לגרום להם לשאת בעלויות נרחבות. גורמים בחברה מספרים על יעילות תהליך ההזמנה באמצעות וויתור על נציג אנושי, פעולה שבעקבותיה מתאפשר ללקוחות להזמין כיום עבודות תמלול במחירים נוחים שלא נפוצים בשוק.

מהו מחקר איכותני וכיצד הוזלת התמלול משפיעה עליו?

כדי להבין עד כמה הבשורה מרעישה, יש לבחון את האופן בו נעשים אותם מחקרים איכותניים כיום, ככלי המערב תשאול וריאיון של קבוצות מחקר מגוונות ובעלי מאפיינים שונים.

במסגרת מחקר איכותני מתבצעת פנייה מצד איש אקדמיה אל קבוצת ניסוי שנשאלת שאלות או מתבקשת למסור אינפורמציה אודות תופעה כלשהי אשר אותו גורם אקדמאי עורך, מעבד, וגוזר ממנה מסקנות בהמשך.

כמו כן, על מנת להפריד בין הדעות הסובייקטיביות האישיות של עורכי המחקר מהמסקנות הסופיות של המחקר עצמו ולאפשר לתוצר להיות אובייקטיבי עד כמה שניתן, נעשית פנייה אל מכוני תמלול על מנת שאלו יערכו וימסרו תמליל של אותו ריאיון. הסיבה לכך היא שעבודה על בסיס אותו תמליל, היות ונעשה על-ידי איש מקצוע (מתמלל) שזר לסוגיה, נחשבת לדרך איכותית להעביר מסר נקי וללא דעות קדומות או כאלו המסתדרות לעורך המחקר עם מסקנותיו הראשוניות.

מנגד, אותה עבודה נחשבה עד כה ליקרה יחסית בעיקר בשל העובדה שעריכת מחקר עם מספר רב של מרואיינים עלולה לייצר נפח הקלטות גדול במיוחד וכזה שתמחור חסר הבחנה שלו עלול להצטבר לכדי הון מהותי – עול שנוחת על כתפיי עורכי המחקר לרוב.

מחשבון תמלול – כלי מדויק עבור דוקטורנטים

בהמשך לכך, הסיבה שהמחשבונים של תמלול Online כל כך חשובים לעורכי מחקר איכותני, היא בעקבות היכולת שלהם לקבוע יחס ישיר בין מאפייני ההקלטה עצמה לבין העלות הסופית שלה, בעיקר בגלל האופן שבו מחשבוני התמלול פועלים.

כלומר, אותם מחשבונים מבקשים לקבל אינפורמציה כמו – אורך ההקלטה, כמות ההקלטות, מספר הדוברים, איכות השמע והמועד בו מבקש הלקוח לקבל את המסמך מתומלל, כאשר בשידור חי אל מול עיני הלקוח העלות משתנה ונעה בהתאם, כמו ואליו בטרם זה התחייב לתשלום כלשהו.

הזמנה באמצעות מחשבון תמלול ראיונות שאורכן מעל שעה יקנה לכם 5% הנחה, ו-5% נוספים יינתנו אם זמן האספקה הנדרש הוא גמיש ועולה על חמישה ימי עסקים. כמובן שניתן גם לבצע דרישת אספקה תוך יום עסקים אחד בלבד – ישירות לכתובת המייל האישית שלכם ומבלי לקום מהכיסא.

לסיכום - תמלול online מעמידים מוצר חדש בשוק תמלול הראיונות

מחשבון התמלול של תמלול Online מהווה כיום גורם ייחודי מסוגו בשוק תמלול הראיונות שמאפשר לעורכי מחקר או לכל גורם הזקוק לתמלול כדרך קבע לייצר משוואה חדשה והוגנת יותר עבורם - כאשר נמתח קו ישיר בין היקף ההזמנה ומאפייניה לבין העלות הסופית שלה.

בחברה מדגישים שנדיר לראות מקרה כה טהור של Win Win בין צרכן לספק. כעת, יכולים עורכי המחקר לתפור לעצמם חליפה אישית עבור שירות הכרחי כחלק מעבודות המחקר שלהם, כמו גם ליהנות ממחירים נוחים לכל כיס. הם אינם מחוייבים לחברות תמלול אחרות שלעיתים גובות סכומים שאינם משתלמים. בתמלול Online צופים נהירה משמעותית בקרב אותה אוכלוסייה לעבר שירותי המחשבונים, והם בהחלט לא מאשימים אותם.