אוטומציה למעבדות: 3 דרכים לשיפור הדגימה וייעול תהליכי עבודה

דני שחר, מנכ"ל חברת ביואנליטיקס, המספקת מכשור ופתרונות יצירתיים למעבדות, מסביר כיצד הכלים והמכשירים יכולים לסייע בהפיכת המעבדה לאוטומטית – בקלות ובפשטות

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביואנליטיקס
כיצד הכלים והמכשירים יכולים לסייע בהפיכת המעבדה לאוטומטית – בקלות ובפשטותצילום: ביואנליטיקס
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

אם המהפכה התעשייתית שינתה לחלוטין את עולם העבודה והמהפכה הדיגיטלית הקלה עוד יותר על ההתנהלות של כל אחד מאיתנו, כיום נראה שאנחנו מצויים בשיאה של מהפכה נוספת, שרק מתחילה לתת את אותותיה כמעט בכל תחומי העשייה.

מדובר על מהפכת האוטומציה שכבר עכשיו משנה ומשפרת שורה ארוכה של תהליכים ארגוניים בכל הענפים. באופן לא מפתיע, המהפכה הזאת עושה את דרכה בשנים האחרונות גם למעבדות. "כבר היום אנחנו רואים שלא רק מעבדות גדולות של גופים מסחריים מטמיעות מערכות אוטומטיות בתוכן", מסביר דני שחר, מנכ"ל ביואנליטיקס המספקת מכשור ופתרונות יצירתיים למעבדות. "הדבר המפתיע והמשמח באמת הוא כניסה של האוטומציה גם למעבדות מחקר כמו לדוגמה בגופים שחוקרים את מי הים והשתייה".

דני מסביר כי היתרון של האוטומציה הוא כזה שהופך את ההשקעה למשתלמת בעבור רוב מי שמטמיעים את המערכות האלו במסגרתם. "זה מתאים לכל מי שנדרשים לבצע הרבה מדידות תוך זמן קצר. אם בעבר, המדידות היו אורכות יומיים או יותר ומצריכות לא מעט מאמץ מצד הלבורנטים, היום התהליך יכול להצטמצם לשעות בודדות וגם להיעשות ברובו ללא התערבות אנושית כלל".

היום התהליך יכול להצטמצם לשעות בודדות וגם להיעשות ברובו ללא התערבות אנושית כללצילום: ביואנליטיקס

אילו כלים ומכשירים יכולים לסייע בהפיכת המעבדה לאוטומטית? להלן שלוש מערכות מסקרנות שיכולות להפוך את העבודה לפשוטה ויעילה:

1. מערכות למדידת פחמן אורגני וכללי (TOC - Total Organic Carbon) וחנקן כללי (TN-Total Nitrogen)

כחלק מבדיקת איכות המים במעבדות מים ושפכים, יש צורך לבדוק את שיעור הפחמן הכללי מתוך המים שנדגמים. מדידות אלו נדרשות בין היתר במכוני שפכים תעשייתיים או בחברות טכנולוגיות העוסקות בתחום טיהור המים.

בישראל יש חשיבות רבה לשיפור מתמיד של תהליכי מחזור והשבה של מים. רבים רואים בכך צורך לאומי אשר תורם לשמירה על מקורות המים שלנו ולכן חשוב כי כל המעורבים בנושא יחשבו כל הזמן כיצד להפוך את התהליך ליעיל, מהיר ואמין יותר.

אחת הדרכים לייעל את התהליך היא לשלב בו כלים מתקדמים למדידת TOC וכן מכשירים משלימים למדידה של חנקן כללי (Total Nitrogen). בחברת ביואנליטיקס מייצגים בתחום הזה חברה הולנדית בשם Skalar שמעוררת כיום סקרנות ברחבי העולם הודות למכשירים שמבצעים מדידה אוטומטית באופן כמעט מלא.

Skalar BOD analyzer integrated pH sample pipettingקרדיט: BioAnalytics

"המכשירים האלו לוקחים דגימה נוזלית על-ידי דוגם אוטומטי (Auto Sampler), ומכניסים אותה לריאקטור ששורף אותה כדי לבחון את מרכיביה. גלאים מיוחדים מנטרים את רמות הפחמן והחנקן והמכשיר יכול לבצע עשרות דוגמאות בכל יום ותוך זמן קצר", מסביר דני.

הייחודיות של מוצרי Skalar טמונה בכך שהם יכולים לדגום לא רק נוזלים, אלא גם מוצקים. זה יכול לסייע לדוגמה למדוד תכולה של חלבון בדוגמאות מזון, לרבות מוצרי חלב, גבינות, דגים ועוד בצורה מאוד מהירה ואוטומטית. "המכשיר יודע לקחת דוגמה בצורה של אבקה, גרגירים או כל צורה מוצקה אחרת, לשרוף אותה בטמפרטורה גבוהה ולמדוד את רמות החנקן והפחמן שבה. בדרך זו ניתן גם לבצע דגימה לקרקע, לגרעינים למיניהם ועוד".

מכשיר ה-TOC למוצקים שמשווקת ביואנליטיקס נחשב לייחודי לא רק בארץ אלא גם בעולם. "כיום יש קושי לדגום חומרים מוצקים באמצעות דוגם אוטומטי, אבל המכשיר הזה בנוי בצורה ייחודית שמאפשרת לעשות זאת בצורה מאוד אמינה ובלי לפגוע בתוצאה הסופית", הוא מוסיף.

נציין כי המכשיר עובד בין השאר על פי תקן בינלאומי חדש בשם Ramping method (DIN19539), אשר מגדיר כיצד לבדוק את שיעור הפחמן בדגימות באמצעות שינוי הדרגתי של הטמפרטורה. לאט ובהדרגה, יותר ויותר חברות ברחבי העולם עוברות לבצע מדידות על פי התקן הזה הודות לחיסכון בזמן ובמשאבים שהוא מאפשר.

דני מסביר מדוע בחר לעבוד דווקא עם המכשירים האלו: "אלו מכשירים שנמצאים בשוק העולמי כבר שנים והם נמנים עם המוצרים המובילים והאמינים בתחומם. במקביל, אנחנו יודעים שמוצרי החברה לא עומדים במקום אלא מתחדשים ומתפתחים כל העת בהתאם לדרישות שעולות מהשטח".

2. מערכות לאנליזה של מים, שפכים ודשנים (Segmented Flow Analyzers)

כל מי שעובדים במעבדות שמתעסקות עם מי ים, שפכים או דשנים יודעים כמה מורכבת ומאתגרת העבודה הזאת יכולה להיות. העיסוק עם כמויות גדולות של נתונים, מכשירי מדידה ומשימות חזרתיות יכול לפעמים להציף ולגזול לא מעט זמן ומשאבים.

כיום מתברר כי רבים מהתהליכים האלו יכולים להתנהל בצורה פשוטה הרבה יותר, באמצעות מערכות מתקדמות ומורכבות. גם בניתוח Segmented Flow, ביואנליטיקס משווקת שורה של מוצרים מבית Skalar, שמבצעים מגוון רחב של פעולות עם התערבות אנושית מינימלית.

"מוצרי החברה לא עומדים במקום אלא מתחדשים ומתפתחים כל העת בהתאם לדרישות שעולות מהשטח"צילום: ביואנליטיקס

"מכשירים כאלו יכולים לאפשר אוטומציה מלאה בבדיקות מים, שפכים ודשנים", אומר דני. "זה בעצם כמו מעבדה שלמה בתוך מכשיר אחד קטן. המכשיר מבצע את כל ההכנה של הדגימה בעצמו – כולל סינון, דילול, חימום זיקוק ועוד. כל מי שמכיר את העולם הזה מבפנים יודע כמה זמן ואנרגיות התהליכים האלו דורשים אם מבצעים אותם באופן ידני".

המכשירים האלו מסוגלים לבצע בעצמם עשרות דגימות בכל שעה. לשם ההשוואה, אם מבצעים זאת בצורה ידנית, ניתן לבצע לדברי דני עשרות דגימות ביום במקרה הטוב. בנוסף, גם במכשירים האלו וגם במכשירי ה-TOC, הנתונים שנאספים מתממשקים באופן אוטומטי עם מערכות המידע הארגוניות, מה שמאפשר מעקב נוח ויעיל הרבה יותר אחר כל מה שחשוב לדעת כדי לנהל את תהליך הבדיקה כמו שצריך.

3. רובוט למדידת צריכת חמצן ביולוגית – Biochemical Oxygen Demand (BOD)

המדידה החשובה הזאת שבוחנת עומס ביולוגי בדוגמאות שפכים נחשבת לאחד האתגרים הגדולים בותר של מעבדות בתחומי המים והשפכים. בדיקת Biochemical Oxygen Demand (BOD) היא חיונית ביותר ומראה כמה חיידקים או שאריות ביולוגיות מצויים בדוגמה של מים. כל מי שביצע אותה יודע שמדובר בתהליך ארוך, מורכב וסיזיפי ביותר.

"כיום אפשר לשחרר את אנשי המעבדה מהעול הזה באמצעות הטמעת רובוט מתקדם שמאפשר, כמו המערכות הקודמות שהצגנו, להפוך את התהליך לאוטומטי ולדגום כמויות גדולות של מים בזמן קצר. הרובוט הזה נמצא כיום במספר מעבדות מתקדמות בעולם בתחומים האלו. בארץ הוא עדיין לא מוכר אבל אני מאמין שבשנים הקרובות יותר ויותר מעבדות יבחרו להכניס אותו לשורותיהן הודות ליעילות הגדולה שהוא מספק".

San++ Continuous Flow Analyzerקרדיט: BioAnalytics

בנוסף, רובוטים מהסוג הזה יכולים לבצע מגוון סוגים של בדיקות, בהתאם לצורך של המעבדה, לרבות: pH, EC, Titrations, Turbidity, Color ועוד.

דני מספר שהוא שם לב כי בזמן האחרון חלה עלייה בביקוש למערכות האלו מסיבה אחת פשוטה: "כולם מחפשים להתקדם. אף אחד לא רוצה לעשות עבודה ידנית ורפטטיבית אם אפשר למצוא דרכים פשוטות יותר לבצע אותה. המכשירים האוטומטיים משנים כבר היום את פני המעבדות בתחומי החקלאות, המים והשפכים. גם הרגולציה בתחומים האלו הופכת קפדנית יותר בכל שנה ולכן המכשירים האלו עוזרים לעמוד בדרישות, לדגום יותר ולצמצם את טווח הטעות".

"אנחנו בחברה לא רואים את עצמנו כמי שמשווקים מכשיר כזה או אחר, אלא כמי שמספקים פיתרון מקיף לשיפור תהליכי העבודה במעבדה. הלקוחות שלנו מגדירים את הצרכים שלהם ואנחנו מתאימים להם באופן אישי וייחודי את הפלטפורמה שתענה על כל הדרישות בצורה הטובה ביותר. אני מקבל המון תגובות מלקוחות שמספרים איך השינויים האלו משפיעים בצורה דרמטית על העבודה, שהופכת קלה, נעימה וידידותית הרבה יותר".

ביואנליטיקס
מעבר לאתר >>
טלפון: 072-2429555
מערכות אנליזה למים ודשנים >>
מערכות רובוטיות >>
מערכות TOC TN >>