"העברה בין דורית במגזר החקלאי מחייבת טיפול של עו"ד שהוא קודם כל בן-אדם"

המגזר החקלאי הוא תחום ייחודי, הכולל חוקים ותקנות העוסקים בסוגיות משפטיות מורכבות. עורך הדין צבי שני, העוסק בליווי משפטי למגזר החקלאי ומתמחה בהסכמי גישור ובייצוג בבתי משפט, מספר על העברה בין דורית של נחלה חקלאית לבן ממשיך, שנחשבת לאחת הסוגיות הסבוכות בתחום ומסביר מדוע דורש התהליך טיפול מקצועי ורגיש

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטח חקלאי
"העברה בין דורית במגזר החקלאי מחייבת טיפול של עו"ד שהוא קודם כל בן-אדם"צילום: באדיבות עו"ד צבי שני
ניבה שור
תוכן שיווקי

משרד עורכי דין ונוטריון צבי שני, הוא משרד וותיק העוסק בתחומי המגזר החקלאי והמגזר הכפרי, לרבות טיפול בפרויקטים מורכבים במושבים ובקיבוצים, ייצוג בבתי משפט וליווי חברות עסקיות. המשרד נותן שירות ללקוחות בכל רחבי הארץ, ולו שני סניפים: בנתיבות שבדרום ובמתחם הבורסה ברמת-גן. את תחום המגזר החקלאי ורשות מקרקעי ישראל, עם התמחות ייחודית בהעברה בין דורית במגזר החקלאי, מוביל עורך הדין צבי שני.

עו"ד צבי שני הוא בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, והתמחה בבית המשפט המחוזי בירושלים אצל כבוד השופט (דאז) יעקב צבן. עו"ד שני משמש כבורר מטעם רשם האגודות השיתופיות, ומכהן כיו"ר וחבר בפורומים ובוועדות שונות של אגודות שיתופיות. כמו כן, עו"ד צבי שני מרצה בפורומים שונים בנושאי האגודות השיתופיות וסוגיות בהעברה בין דורית במגזר החקלאי. בנוסף, הוא מגשר מוסמך מטעם המרכז הישראלי למשא ומתן וגישור, מוסמך לעריכת ייפוי כוח מתמשך מטעם משרד המשפטים.

עו"ד צבי שניצילום: מיכאל ליבמן

לדבריו של עו"ד שני, המתגורר במושב בעוטף עזה, וממקימיו של גרעין התיישבותי שם: "במגזר החקלאי ובמושבים בפרט, הנושא של העברה בין דורית הוא ייחודי ומורכב. המצב המשפטי המיוחד של הנחלאות מצריך מומחיות משפטית שתאפשר מתן פתרונות מחוץ לקופסה שייצרו הסכמות משפחתיות ופתרון סכסוכים בעת הצורך, על-ידי גישור או התנהלות בבית משפט".

בריאיון עמו מספר עורך הדין צבי שני על התחום המעניין של העברה בין דורית במגזר החקלאי מתוך ניסיונו הרב בטיפול בלקוחות בכל הארץ, מבית הלל שבצפון ועד לערבה בדרום.

העברה בין דורית במגזר החקלאי – עולם ומלואו

"מה שעומד בבסיס המורכבות שנוצרת בהעברה בין דורית במגזר החקלאי, היא העובדה שנחלה חקלאית יכולה להירשם רק על בעל זכויות אחד, בניגוד לנכס למגורים בעיר. למרות רצון ההורים לשוויון בהעברה הבין דורית, עובדה זו יוצרת מתיחות רבה בתוך המשפחה עוד בחיי ההורים, וכבר ראיתי מקרים כואבים של משפחות שהפסיקו לדבר אחד עם השני", מסביר עו"ד שני.

אילו סוגיות עולות כאשר מדברים על העברה בין דורית של נחלה חקלאית?
"לצד הרצון בהשגת שוויון בין היורשים, עולות סוגיות של עלויות כלכליות וחבות מס. כך למשל, פיצול של נחלה כרוך בתשלומים גבוהים לרשות מקרקעי ישראל ועלול, במקרים מסוימים, להיתקל בבעיה, אם בוצעו בשטח חריגות בנייה. לעיתים, המשפחה תרצה למכור את הנחלה, אך מכירה זו כוללת מיסוי גבוה מאוד ועשויה להיות לא כדאית. עם זאת, זה יכול להיות פתרון סביר במקרים בהם לבן הממשיך או להורים אין אפשרות ליצור מנגנוני פיצוי ליתר היורשים.

"במסגרת הטיפול בהעברה בין דורית של נחלה מעורבים גורמים שונים, ביניהם רשות מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית והנהלת המושב. על מנת לטפל כראוי בכל מקרה, נדרשת הכרות עם כל הגורמים הללו ועם דרכי העבודה מולם, כמו גם הכרות עם נבכי החוק והאפשרויות הנוצרות בעקבותיו. למשל, חשוב לדעת כי בן ממשיך לא חייב לפצות את יתר היורשים, או מהו דינו של מגרש בהרחבה של מושב לעומת נחלה חקלאית".

"נדרשת הכרות עם כל הגורמים הללו ועם דרכי העבודה מולם, כמו גם הכרות עם נבכי החוק והאפשרויות הנוצרות בעקבותיו"צילום: באדיבות עו"ד צבי שני

מהם העקרונות המנחים את עבודתך מול המשפחות?
"קודם כל חשוב להבין שכל משפחה היא עולם ומלואו, עם דינמיקה משפחתית ייחודית. כדי לגשת ולטפל בסוגיית ההעברה הבין דורית במשפחה חשוב לנהוג בהמון רגישות ולפעול במידה רבה של אנושיות, הדורשת סבלנות והכלה לרגשות שעולים ולמתח שנוצר לאורך התהליך המורכב", מציין עו"ד שני.

"כדי לטפל ברגישות ובכבוד בכל משפחה שמגיעה אלי ולהגיע לסל הפתרונות הטוב ביותר עבורם, חשוב להתחיל את התהליך בחיזוק על כך שבחרו להגיע לדרך של הידברות ולחפש דרכים לפתרון – דבר שאיננו מובן מאליו כלל ועיקר. לאחר מכן, אני בודק ומבין את התמונה הכוללת של כל משפחה, לרבות עניינים שאינם משפטיים, אך חשובים לא פחות לתמונה השלמה. חשוב שהכל יהיה מונח על השולחן בצורה ברורה, על מנת שניתן יהיה לשאול את השאלות הכי רגישות ומסובכות. הבנה של הבעיה ואיתור מוקדי ההתנגדות והקושי, תסלול את הדרך להתמודדות ומציאת פתרונות.

"חשוב להתחיל את התהליך בחיזוק על כך שבחרו להגיע לדרך של הידברות" צילום: באדיבות עו"ד צבי שני

עקרון נוסף המנחה את עבודתו של עו"ד שני הוא מתן מידע מסודר בשפה מונגשת ופשוטה, שיאפשר למשפחה להבין את התמונה המהותית והפרקטית לגבי אפשרויות הפתרון, לרבות כל החסרונות והיתרונות, העלות והתועלת. "חשוב מאוד שלא תהיה דיסאינפורמציה ושהחלטות יתקבלו מתוך מידע מקצועי ומדויק וכן מתוך ההבנה שהמורכבות מאפשרת פתרונות טובים יחסית, אך בדרך כלל לא מושלמים", הוא מדגיש.

"דוגמה לתהליך של העברה בין דורית היא משפחה המורכבת מזוג בשנות ה-70 לחייהם שיש להם ארבעה ילדים, נחלה במושב בדרום וזכות לנחלה נוספת בהרחבה, אך מבחינת חסכונות כספיים אין להם הרבה. לאחר למידת כל הפרטים ובתאום עם כל אחד מהיורשים העתידיים, הגענו להסדר במסגרתו הנחלה בהרחבה תפוצל לשני מגרשים עבור שני בנים וכך גם הנחלה הקיימת. ההסדר לוקח בחשבון הוצאות פיתוח של ההורים בנחלה החדשה וכולל הסכם פנימי שערכנו לגבי כל הזכויות והחובות, היחסים והגבולות ביניהם, בצרוף תשריט מדידה מסודר. הסדר זה יוצר מנגנון איזון הוגן בין כל היורשים, שמצד אחד הוא מורכב, אך מצד שני קל ליישום – וזאת החוכמה הגדולה בתחום זה".

בן ממשיך – בהסכם, בגישור או באמצעות בית המשפט

"בעשר השנים האחרונות מצטברים בבתי המשפט יותר ויותר תיקים העוסקים בביטול תוקפה של זכות בן ממשיך. למרות שכל תיק לגופו, רוב התיקים הללו הם תוצאה של הסכמים שלא נעשו בצורה נכונה בטרם עת או שלא יושמו כראוי", מסביר עו"ד שני.

מהי זכות של בן ממשיך?
"בן ממשיך זוהי התחייבות בלתי חוזרת של ההורים, שהם בעלי הזכויות בנחלה, להעביר לאחר 120 את הזכויות לאחד היורשים, שגם איננו מחויב לפצות את היורשים האחרים בגין הזכות שקיבל. רישום בן ממשיך מתבצע בסוכנות היהודית, למעט מושבים שבהם הסוכנות היהודית אינה מעורבת ובהם אין אפשרות למנות בן ממשיך. ביטול הזכות של הבן הממשיך יכולה להתבצע בהסכמתו במסגרת הסדרי יורשים, או שלא בהסכמתו בצו בית משפט".

כיצד ניתן להימנע מלהגיע לבית המשפט?
"כשאדם מגיע ומבקש למנות או להתמנות לבן ממשיך, אני תמיד ממליץ שהתהליך ילווה בהסכם עם שאר היורשים, שמסדיר ומגדיר את הזכויות של כולם מול הירושה, על מנת שלא ייווצר מצב שיוביל לתביעות משפחתיות בבית המשפט, שהינן ארוכות ויקרות. אם אני מתרשם שהדבר נעשה שלא בתום לב או שלא מתוך רצון אמיתי, אני בוחר שלא לקחת את הטיפול בתיק.

"אחד הכלים המשמעותיים ביותר בכל הנוגע להסדרים ולפתרון סכסוכים משפחתיים הוא הגישור. כמגשר מוסמך, אני משתמש בכלי זה על מנת ליצור הסכמים הוגנים בין כל בני המשפחה".

כאשר לא ניתן להגיע להסכמים, מה המשמעות של ייצוג בבית משפט?
"על מנת לייצג בבית המשפט בעניין של בן ממשיך, חשוב להכיר את כל הפרטים. לעיתים, הפרטים שנראים שוליים הם אלו שבסופו של דבר יובילו להכרעה. למעשה, בית המשפט לוקח בחשבון הרבה מאוד גורמים המשפיעים על החלטתו, כמו היכולת של הבן הממשיך לקיים את המשק, הטיפול של הבן הממשיך בהוריו, זיקתו של הבן הממשיך למשק ועוד. מאחר והחלטת בית המשפט אינה צפויה ובהתחשב בכך שההליך הינו יקר, ממושך ובעיקר כואב, אני ממליץ למשפחות לנסות ולהגיע להסכמים מחוץ לכותלי בית המשפט".

עו"ד צבי שני מסכם: "העברה בין דורית במגזר החקלאי הוא תחום מורכב, המחייב טיפול של עורך דין שהוא קודם כל בן-אדם, העוסק כל כולו בנושא זה. למעשה, הטיפול וגם הפתרון, איננו עסקי נטו, אלא בעיקר משפחתי. כאשר מדובר על משפחה, הדרך לפתרון של אי הסכמות טבול בהמון רגשות ומצריך טיפול יסודי, רגיש ומקצועי. עבורי, לדעת שאנשים הולכים לישון בשקט, בידיעה שהמשפחה שלהם יציבה ובטוחה, זהו הסיפוק הכי גדול".

צבי שני, משרד עורכי דין ונוטריון:
תובל 40 רמת גן; סמלו 12 נתיבות;
טלפון: 08-9943353; 03-6055995
למעבר לאתר >>