מהו הערך המפתיע המתקבל מניהול מערכות קירור תעשיתיות?

מודל הליסינג התפעולי נחשב מוכר ומוערך בסקטורים רבים, אבל רק ב-2013 הוא הגיע לשוק מערכות הקירור התעשייתיות. אחת החברות הראשונות שהציעו מודל זה היתה GVK, אז עוד חברת תחזוקת מערכות קירור קטנה מאשדוד. ראשי החברה וכמה מלקוחותיה המרכזיים מסבירים איך זה קורה

בשיתוף GVK
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכות קירור תעשייתיות
הערך המפתיע של ניהול מערכות קירור תעשייתיות בצורה נכונהצילום: shutterstock
בשיתוף GVK
תוכן שיווקי

מאז ש- GVK הוקמה בתחילת שנת 2000, מטרתה הייתה להביא רוחות של שינוי לשוק מערכות הקירור התעשייתיות המסורתי. הגישה הבלתי מתפשרת של צוות החברה סייעה לה כעבור מספר שנים להחדיר את מודל הליסינג התפעולי ולאתגר את הפרדיגמה העסקית המקובלת בכל הקשור להקמה ולניהול של מערכות הקירור התעשייתיות במפעלים ורשתות קמעונאיות. בתחילה נראה שרבים הרימו גבה - בכל זאת מדובר בענף מסורתי, שהתנהל שנים ארוכות על-פי אותם מודלים עסקיים נוקשים. כשמונה שנים אחרי, לאחר עשרות מיליוני שקלים שהושקעו מצד GVK בהקמה ובהשבחה של מערכות קירור, ובהפיכתה מספק לשותף עסקי המנהל את מערכות הקירור עבור לקוחותיה – גם הספקנים מודים שמדובר בהצלחה ששינתה את הסדר הישן בשוק מערכות הקירור והביאה איתה שורה של יתרונות עסקיים, תפעוליים וסביבתיים עבור לקוחות החברה.

איך זה עובד בפועל? GVK מציעה ללקוח חוזה ארוך טווח בו היא לוקחת על עצמה את האחריות והניהול הכולל של מתקני הקירור, כולל שליטה ובקרה מרחוק. מדי חודש מקבל הלקוח "חשבון חשמל שלילי" ובו פירוט ה"נגה וואט" – החיסכון שנוצר ביחס למצב של לפני תחילת הפעילות. חלק מחיסכון זה מגולם כרווח עבור הספק במודל המוכר בשם "אסקו", בו שני הצדדים יכולים ליהנות מחיסכון והתייעלות.

"השקט שלנו הוא השקט של הלקוחות"

בין היתרונות הבולטים של המודל אותו מובילה GVK אפשר למצוא לדבריהם "שקט תעשייתי, התייעלות אנרגטית, והעלאת התפוקה". כדי להבין איך זה נראה בשטח, ניתן להגיע למרלו"ג של חברת זוגלובק בפתח תקווה. באתר עוברים כ- 20 אלף טון של סחורה בשנה ויוצאים ללקוחות החברה בכל הארץ. ירון רוזנפלד, מנהל האחזקה של המרלו"ג, בעל ותק של 30 שנה בעסקי מערכות הקירור, מתאר את השינוי שהביאה איתה GVK למקום: "לפני ש-GVK הגיעו היו לנו המון תקלות. זה תקע לנו את העבודה ועצר לנו את הרצף של הוצאת הסחורה. GVK נותנים לך אחריות על הקירור ברמת הבורג ונותנים חיסכון בכסף. הגענו למצב של 50% חיסכון באנרגיה".

סיפור ההצלחה של זוגלובק & GVKקרדיט: GVK ג ו קירור תעשייתי התייעלות אנרגטית בתעשייה

לדבריו, "מאז ש-GVK נכנסו לאתר אנחנו עומדים על 0 תקלות. הם שדרגו את המערכות, הוסיפו בקרים, יש לנו שליטה מרחוק על תפקוד המערכות כולל מעקב אחר הטמפרטורות בבתי הקירור, והכל און ליין. GVK מספקים שקט לארגון כולו". קובי רטני מנהל לוגיסטיקה והפצה בזוגלובק מסכם: "חיפשנו שותף עסקי שיעזור לנו לפתור את התקלות ו-GVK למעשה עשו מהפכה בענף, שינו את כל הגישה עם הרעיון שלהם, לבוא לעשות ליסינג בעולם הקירור. אני עשרות שנים במקצוע ולא האמנתי למה שהציגו בפני, לכן נכנסתי לתהליך בחששות. היום אני יכול להגיד שהחוויה שלי היא חוויה נפלאה. אני לא מבין איך לא עשינו את זה קודם".

נראה ששקט תעשייתי הן מילות מפתח שעולות וחוזרת בשיחות עם מנהלים בסניפי רשת הדיסקאונט "אושר עד", הנחשבת לאחת מרשתות המזון הגדולות בישראל ומונה 19 סניפים בכל הארץ. בסניפים אלו אלפי מוצרים הדורשים קירור תחת קריטריונים מחמירים של משרד הבריאות. "מרגע ש-GVK הגיעו הם נותנים לנו את המענה הכי מקצועי שיש", מספר משה לודמיר, מנהל סניף אושר עד בבני ברק. "הם מגיעים פעמיים-שלוש בשבוע, עוברים על המקררים ובודקים אחד אחד לראות את הטמפרטורה שלהם ולוודא שהם בסדר. השקט שיש לי איתם מכך שאני יודע שהם פותרים לי את הבעיות לפני שהן צצות - זאת המעלה הכי גדולה מבחינתי כמנהל". מאיר עזיזי מנהל התחום הטכני ברשת מוסיף: "ברגע שהסניפים שקטים, אז גם אנחנו. זה משפיע ישירות על השקט של הלקוחות, ו-GVK עזרו לנו להגיע לזה".

הסיפור של אושר עד & GVKקרדיט: GVK ג ו קירור תעשייתי התייעלות אנרגטית בתעשייה

מכפילים את כושר הייצור - וחוסכים בחשמל

כאמור, אחת המטרות הגדולות והחשובות של מודל הליסינג התפעולי שפיתחה חברת GVK הוא העלאת התפוקות. בחברת המאפים פילסברי ראו את המילים האלה הופכות למציאות בשטח. "כידוע, פילסברי היא מהחברות הגדולות בישראל למוצרי מאפה, המשווקת מעל ל-200 מוצרים שונים בפריסה ארצית ומוציאה מדי יום כ-8,000 קרטונים המכילים תוצרים קפואים ממפעל הייצור שלה", מספרים ב- GVK. "לפני כשלוש שנים, לאחר שמנהלי המפעל הגיעו למסקנה כי זמני הקפאה ארוכים מידי, איכות קירור ירודה ותקלות חוזרות ונשנות, מובילים לבזבוז באנרגיה, לתפוקה נמוכה, לירידה באיכות והוצאות כספיות מיותרות - הוחלט על שינוי משמעותי במערכות הקירור".

בתחילת שנת 2018 הוזעקה GVK למשימה. בין הצדדים נחתם הסכם התקשרות ארוך טווח במודל של ליסינג תפעולי ועבודת שדרוג יסודית.

הסיפור של מפעל פילסברי (ג'נרל מילס) & GVKקרדיט: GVK ג ו קירור תעשייתי התייעלות אנרגטית בתעשייה

במפעל מספרים כי בשלב הראשון, אנשי המקצוע של GVK אפיינו את פעילות המפעל ואת שיטות העבודה הנהוגות בו, מיפו את הצרכים ואיתרו את נקודות הכשל וצווארי הבקבוק. בשלב השני תוכננו מרכזי אנרגיה מתקדמים הכוללים מרכז שליטה ובקרה. המערכות החדישות שהותקנו על-ידי אנשי GVK, ומנוטרות 24/7, אפשרו זיהוי תקלות פוטנציאליות בשלבים מוקדמים, ומתן מענה יעיל ומהיר המבטיח פעילות תקינה של מערכות הקירור. "כיום המפעל נהנה ממערכות קירור בטמפרטורה קבועה המוגדרת לכל צרכן, ומאפשרות ייצור וטיפול בתוצרים באופן מיטבי".

ההישגים ובהם העלייה בתפוקות לא איחרו לבוא. "היום, הודות לעבודה שלנו, הכפיל המפעל את כושר הייצור. למרות העלייה המרשימה בתפוקות - הוביל המודל החדש לחיסכון אנרגטי משמעותי. מדובר על חיסכון של כ-0.4 מיליון שקל בשנה. לפי התוכנית שבנו אנשי המקצוע של GVK, הצפי הוא כי ב-10 השנים הקרובות יחסוך מפעל פילסברי כ-4 מיליון ש"ח ובנוסף ייחסכו כ- 10,000 טון גז מזהם (ברובו מסוג R22)", מספרים בחברת GVK

לצד לקוחות אלה, שורה של לקוחות מובילים אחרים בענף כמו ג'ומון, קשת טעמים, קנקון ואורן משי נכנסו למודל פעילות של ליסינג תפעולי עם GVK ומאז ראו שינויים דרמטיים בביצועי מערכות הקירור שברשותם. בחברה מציינים שכיום לקוחות גדולים ובינוניים נוספים מתחילים את פעילותם במודל דומה – "מגמה ההופכת את GVK לשחקן מוביל בשוק מערכות הקירור התעשייתי".

סלביק גרויסמן, מנכ"ל GVK והאיש שהגה את המעבר לעולם החדש של הליסינג התפעולי בעולמות הקירור התעשייתי, מסכם: "בעולם הכלכלי והתעשייתי המתפתח, בעידן בו המודעות לסביבה ולניהול אחראי גבוה מאי פעם, הערך המשולש שמציעה GVK - תועלת לכלכלה, לסביבה ולחברה – הופך להיות תנאי הכרחי לכל חברה המעוניינת לצמוח, לשמור על איכות המוצר שלה ולתת ערך מוסף לקהל לקוחותיה. לקוחות מובילים כמו זוגלובק, אושר-עד ופילסברי – אשר השכילו להבין את השוק המשתנה ולגייס אותנו למשימה, נהנות מצמיחה, מחיסכון באנרגיה, משקט תעשייתי ומהעלאת התפוקות ובכך, הופכות את העתיד המשותף שלהם ושל כולנו לטוב מתמיד".

מעבר לאתר החברה >>