עורכי דין לרכישת דירה: ליווי העסקה החשובה בחיים

אחד התהליכים המשמעותיים ביותר הוא רכישה של נכס, כאשר הבירוקרטיה והחוקים המקיפים אותו מחייבים ידע לצד הכרה של תחום הנדל"ן. סיוע של גורם הבקיא בחוזים ובניהול נכון של משא ומתן יכול למנוע לא מעט כאב ראש

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם חותם על מסמך
עורכי דין לרכישת דירה: ליווי העסקה החשובה בחייםצילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

רכישת דירה היא אירוע מרגש שלרוב מסמל התחלה חדשה. אך הבירוקרטיה והמורכבות המלווים את העניין יכולים לגרום ללא מעט בעיות בהמשך, גם כאלה שדורשות פתרון מיידי. לפני שצוללים לתוך התהליך חשוב להתייעץ עם גורם שיכול לסייע בראייה כוללת של התמונה ולספק מענה במקרה הצורך. בין עורכות הדין העוסקות בתחום: עו"ד מירית עטיה-שטיינברג ועו"ד רונית גוטשל.

nullעורכת דין, נוטריון ומגשרת מירית עטיה-שטיינברג

עורכת דין, נוטריון ומגשרת מירית עטיה-שטיינברג עוסקת כבר 14 שנה בעריכת חוזים במגוון רחב של תחומים: מקרקעין-נדל"ן, הוצאה לפועל, דיני עבודה, הסכם רכישת ומכירת דירה, הסכמי שכירות, הסכם נדל"ן מסחרי, הסכמי קומבינציה עם קבלן, וליטיגציה (ייצוג בבית משפט). "לאחר הבריאות והילדים, העסקה החשובה ביותר בחיים היא רכישת דירה", מסבירה עו"ד מירית. "לב ליבה של כל עסקת נדל"ן הוא החוזה, המחייב קריאה והבנה מעמיקה של העסקה וההסכמות של הצדדים המעורבים בה.

"תהליך עריכת החוזה מאפשר לי לראות את התמונה השלמה לגבי העסקה, במידת הצורך לאתר בה כשלים ולהגיע לפתרונות בניהול נכון של משא ומתן. למשל, באחד המקרים ראיתי שאין הלימה בין מה שסוכם בעל פה בין הצדדים למה שנכתב בחוזה, עקב התערבות של צד שלישי. לאחר התערבותי הגענו להסכמות הוגנות", מספרת עו"ד מירית.

מהו התפקיד של עורכי דין לרכישת דירה?
"ראשית, למנוע מצבים עתידיים בהם הלקוח יצטרך להיעזר בעורך דין על מנת לקבל את זכויותיו. חשוב לשכור ייצוג של עורך דין בעל ניסיון בתחום המקרקעין, שעוסק ביום יום בחוזי נדל"ן לרכישה או מכירת דירה או נדל"ן מסחרי.

"בנוסף, חשוב שעורך הדין יכיר את היבט המיסוי, הכולל מיסים שונים כמו מס רכישה המוטל על הקונה ומס שבח המוטל על המוכר. טרם הכניסה לרכישה אני כעורכת דין בודקת את מצב הזכויות בנכס, האם קיימות זכויות בנייה, האם קיים היטל השבחה הנובע מזכויות הבנייה ומה ההסכמות בין הצדדים, על מי חל היטל השבחה, שהרי לעיתים מדובר במאות אלפי שקלים. בדיקה של נושא המיסוי מבעוד מועד היא הכרחית לשאלה האם כדאי בכלל להיכנס לעסקה.

עורכת דין, נוטריון ומגשרת מירית עטיה-שטיינברגצילום: צילום עצמי

"סיוע של עורך דין לרכישת דירה או מכירת דירה, מאפשר לבצע עסקת נדל"ן בטוחה. עם זאת, גם במקרים בהם לא נערך סיוע שכזה והחוזה הופר או הסתבך, עורך דין הבקיא בתחום הנדל"ן יוכל לייעץ ולסייע. למשל, לקוח שהגיע אלי וטען שהטעו אותו בפרויקט רכישת דירה במחיר למשתכן, על מיקום הדירה ועל מועד המסירה שצבר איחור משמעותי ולא סביר. לאחר שבדקתי את כל מארג החוזים מתחילת ההתקשרות בין הלקוח לקבלן, חוויתי את דעתי על אפשרויות התביעה בגין איחור במסירה, הפרת חוזה וליקויי בניה", מפרטת עו"ד מירית.

כיצד מתרחש התהליך החוזי של רכישת או מכירת דירה?
"תחילתו בניהול משא ומתן בין הצדדים, תוך שמירה על האינטרסים של הלקוח. משם מבוצעת בדיקת היתכנות כלכלית הכוללת הסכמה עקרונית למשכנתה ובדיקת רצינות. כשאני מייצגת מוכר, אבקש מכתב הצהרת כוונות מהבנק לגבי אופן סילוק המשכנתה. כשאני מייצגת קונה, אבקש לראות הסכם עקרוני למשכנתה מהבנק. לכל צד הגנות חוזיות שונות.

"לאחר מכן, נערכות טיוטות חוזה שבהן עולות כל ההסכמות בין הצדדים, התנאים הפיננסים, חלוקת התשלומים, מועד מסירת החזקה על הנכס ומה כלול או לא כלול בנכס. לאחר חתימת העסקה, אני מדווחת עליה לרשויות המס ומוסרת ללקוח את חובת המיסוי הנגזרת מהעסקה. לאחר התשלום, אני מלווה את תהליך רישום הנכס בטאבו על שם הקונה, הכולל תהליך של רישום משכנתה".

איך את מסייעת ללקוחות כאשר עולים אתגרים בתהליך?
"לאורך התהליך עלולים לעלות אתגרים שונים, כמו למשל קניה של דירה שאינה שייכת למוכר או סוגיות שונות הקשורות למשכנתה. לאחרונה ייצגתי קונה שרכשה דירה מאדם שלימים הפך למנהל הבנק שלה בבנק הממשכן. עובדת בבנק הממשכן, התרשלה ולא השיבה לבקשתנו להעברת כספי המשכנתה במועד. בשל התערבותי, דאג מנהל הבנק (שהוא למעשה גם המוכר) להוציא מכתב לפיו עיכוב בתשלום האחרון לא ייחשב כהפרת חוזה, ובכך הגנתי על הלקוחה שלי.

"לצורך הטיפול בתיק זה ובמקרים דומים, נדרשת רגישות גדולה, סבלנות והכלה, לפיהן אני נוהגת בטיפול בלקוחותיי. אני מקפידה על שירות ברמה גבוהה, הכולל מקצועיות יתרה והפיכה של כל אבן, על מנת שלא ליצור פערים בעסקה. אני מנהלת משא ומתן קפדני וקשוח ומגנה על הלקוחות שלי בכל מחיר. מאחר ואני גם נוטריון, ניתן לקבל אצלי את כל השירותים המשפטיים הנדרשים מתחילת העסקה ועד סופה", מסכמת עו"ד מירית עטיה-שטיינברג.

עורכת דין, נוטריון ומגשרת מירית עטיה-שטיינברג
ת.ד. 6020 ראשון לציון 7516001
משרד: 077-5118115 נייד: 050-7611611
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לחשבון האינסטגרם >>

לפרופיל הלינקדאין >>

-------------------------------------------

nullעו"ד רונית גוטשל - ידע רחב בעסקאות מקרקעין

משרד עורכי דין גוטשל הוא משרד בוטיק המתמחה בתחום הנדל"ן על כל היבטיו, לרבות עסקאות מכירה ורכישה של מקרקעין. במהלך 24 שנות עבודתה, רכשה עו"ד רונית גוטשל ניסיון וידע רב, ייצגה במאות חוזים ובעסקאות רבות. בין היתר, היא מייצגת בניינים ורחובות שלמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, קבוצות רכישה, קומבינציה ועוד. "ייצגתי עד היום אלפי לקוחות, ביניהם בכירים בתחום, עשיתי המון הסכמי רכישה ומכירה של מקרקעין, לרבות תיקון והוצאה לפועל של עסקאות שכשלו או שלא ידעו לבצען", היא מספרת.

הודות לידע והניסיון הרב שצברה לאורך השנים וחוות הדעת החיוביות שקיבלה לדבריה מלקוחותיה, זוכה עו"ד גוטשל ללוות ולייצג בעסקאות מקרקעין בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום, לרבות מינוייה על-ידי בתי המשפט ככונסת נכסים וכמנהלת עזבון.

עו"ד רונית גוטשלצילום: באדיבות המצולמת

כיצד בוחרים עו"ד לרכישת דירה?

שוק עורכי הדין בישראל מוצף באנשי מקצוע והבחירה בעו"ד שילווה תהליך רכישת דירה הופכת להיות מורכבת ומאתגרת במיוחד. "צריך לקחת עו"ד שיש לו ידע נרחב וניסיון, שביצע בהצלחה עסקאות רבות בעבר, שלקוחותיו מרוצים. עסקת מכר של מקרקעין היא לרוב העסקה הגדולה והמשמעותית אותה מבצעים אנשים במשך חייהם. הלקוח צריך להתחבר לעוה"ד ולסמוך עליו. כאשר הולכים יד ביד, בהבנה, בתקשורת ובמקצועיות, הופכת החוויה לנעימה, מוצלחת ופחות מאיימת", מתארת גוטשל ומוסיפה: "אני מאמינה כי צריך לומר ללקוח את האמת ולפרוס בפניו את כל נפתולי העסקה. אני לא בעד לחתום על הסכם בכל מחיר, לעיתים צריך להזהיר ולהדליק נורות כדי שהלקוח יוכל לקבל החלטה מושכלת".

בוחנים את העסקה מהיסוד

לפני שמחליטים לרכוש דירה, עו"ד גוטשל ממליצה לבחון את כל ההיבטים בקפדנות, לרבות המיסוי החל על העסקה, אופן רישום הזכויות של הנכס, שיעבודים, חריגות בניה וכיוצ"ב. עו"ד גוטשל מבצעת עסקאות של העברה ללא תמורה של נכסים, מתנה, העברה בירושה של נכס, ויתור ו/או הסתלקות מזכויות בנכסים, פירוק שיתוף ועוד.

"יש צורך להסביר ללקוח את ההבדלים בכל אחת מהעסקאות, את היתרונות והחסרונות בעבורו. אני לא מתמקדת רק בעסקה, אני מבקשת להעיר ולהסביר ללקוח מה תהיינה ההשלכות שלה ברגע שהיא יוצאת לפועל. למשל, בהעברה של דירה במתנה מהורה לילד: מה קורה אם הילד קטין? מה קורה אם לילד תהא בהמשך זוגיות? ועוד. אני עוטפת את הלקוח ומספקת לו הסברים וליווי בכל היבטי העסקה ולא מתרכזת רק בחלק הטכני של ביצועה. טובתו של הלקוח עומדת לנגד עיניי לכל אורך הדרך. עסקה זה לא רק למכור ולקנות, יש הרבה מעבר לזה. זו עסקה גדולה שאנשים יכולים ליפול בה כלכלית ומשפטית. גם בעסקה שנראית לכאורה קלה ופשוטה".

סבלנות, מקצועיות ויחס אישי

תהליך רכישת דירה הוא ארוך, מורכב ומלא בהפתעות, לעיתים כאלו שאינן צפויות. כדי לוודא שצולחים אותו בהצלחה, חשוב לדעת לבחור את אנשי המקצוע הנכונים שיעמדו לצידכם. במסגרת ההכנות הנדרשות לקראת התהליך, נדרשים הרוכשים למידע רב שיסייע להם בקבלת ההחלטה המשתלמת והמתאימה עבורם. "אני מלווה באופן אישי כל לקוח, בודקת את העסקה, עושה ו/או מתקנת את המסמכים וההסכמים. משרדי משתף פעולה ועובד עם אנשי מקצוע רבים שחוברים יחדיו כדי לתת מעטפת ומענה לכל, למשל: שמאים, מומחי מיסוי ואחרים".

ייחוד נוסף של עוה"ד רונית גוטשל הוא ידיעתה והבנתה גם בתחום הכלכלי. בהכשרתה המקצועית למדה גם כלכלה וסיימה את מסלול הניהול של הבנק הבינלאומי. מכאן הבנתה גם בעסקאות פתלתלות, משכנתאות ו/או ליווי בנקאי, כינוס נכסים ואחר. עו"ד גוטשל ממליצה תמיד לחפש את היחס האישי ומסכמת: "למשרדנו יתרון עצום, של ליווי אישי, נגישות, זמינות, חוויה והרגשה של בטחון ומשפחה שנשענים על ניסיון וידע רב".

עו"ד רונית גוטשל
האחים ליטוינסקי 10 רמת גן
טלפון: 03-5711797
מעבר לאתר >>