המקצועות המשתלמים, ואלו שנעלמים מהמפה: מסלולי לימוד מבוקשים בישראל

החיפוש המתמיד אחר יציבות תעסוקתית לצד כושר השתכרות גבוה מוביל יותר ויותר צעירים וצעירות לאחר השירות הצבאי, לחשב את צעדיהם מחדש ולבחור חלופות המאפשרות רווחה כלכלית לצד מימוש עצמי. לאילו מקצועות השוק צמא, והאם הפכו לימודי תעודה מקצועיים לדבר החם הבא?

שרה שוורץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים על הדשא
הסטודנטים מצביעים ברגליים- יותר מקצועות שלצידם רווחה כלכלית ותעודה מעשית.צילום: 123RF.COM
שרה שוורץ
תוכן שיווקי

בחינת תמונת המצב האקדמית בישראל מעלה תמונת מצב ברורה, מצד אחד - ירידה מתמדת במספר הסטודנטים הנרשמים ללימודי מדעי הרוח – משיא של 16,718 סטודנטים בתחילת העשור ועד ל-10,431 בלבד בשנה הנוכחית. ומן הצד השני - עלייה במספר הסטודנטים הנרשמים ללימודי תעודה. במילים אחרות, הסטודנטים מצביעים ברגליים - פחות פילוסופיה, ספרות וקולנוע ויותר מקצועות שלצידם רווחה כלכלית ותעודה מעשית.

תואר ראשון – OUT לימודי תעודה - IN

אם בעבר חשבנו שהדרך לקריירה בטוחה עוברת דרך ספסלי האוניברסיטה, הרי שהיום הדברים נראים אחרת. מסתמן שאחד מאפיקי הלימודים האטרקטיביים שמהווים חלופה ראויה ללימודי תואר ראשון ושני, הוא לימודי תעודה מעשית. היתרונות של קבלת מקצוע תוך לימוד ממוקד והתנסות מעשית מציבים את לימודי התעודה כפתרון מתבקש עבור דור ה-Y, שמחפש מענה איכותי – פחות לימודים תאורטיים ויותר הכנה פרקטית לעולם התעסוקה הנוכחי.

מהם מסלולי התעודה המבוקשים ביותר? באיזה מסלול תוכלו לשלב הגשמה עצמית וגם להרוויח 240-400 שקלים לשעה? וכמה זמן לוקח להפוך למטפל בעל קריירה מצליחה?

תעשיית ההייטק מחכה לך

על פי נתוני הרשות לחדשנות – תעשיית ההייטק הישראלית סובלת ממחסור של כ- 18.5 אלף עובדים. מה שמוביל לפריחתם של מכללות בתחום, המאפשרות הסבה מקצועית וכניסה לתעשייה הנחשקת והמתפתחת בעולם, במסגרת קורסים לתעודה מעשית שאורכם מספר חודשים עד שנה.

למי זה מתאים? חלק מהמסלולים מיועדים לאקדמאים המעוניינים להתברג בתפקידי מפתח בתעשייה, ובהם הדרישה היא לתואר ראשון מעולמות הנדסה והמדעים בלבד, בדגש על קבלת מצטיינים בלבד. מסלולים אחרים פתוחים גם לחסרי ידע קודם ומתבססים על בדיקת התאמה בלבד.

שכר צפוי: משתנה בהתאם לתפקיד. מפתח אלגוריתמים כ-15,000-25,000, מומחה אבטחת מידע -12,000-21,000 ומנהל רשתות 9,000-15,000.

מיליארד סינים לא טועים: לימודי רפואה משלימה

אם ניסיתם לקבוע תור לאחרונה לדיקור סיני, ייתכן שנאלצתם לשמוע "אני מצטערת, יש לי תור פנוי רק בעוד שלושה שבועות", ואתם לא לבד. מאות אלפי ישראלים גילו את עולם הרפואה המשלימה, והביקוש עולה. קופות החולים מצדן מדווחות על מיליוני טיפולים ברפואה משלימה המבוצעים כל שנה במדינת ישראל.

מידע נוסף על לימודי רפואה משלימה במכללת רידמן >>

""המודעות ליכולותיה של הרפואה המשלימה, כחלק אינטגרטיבי מהרפואה, גדלה מאוד בשנים האחרונות. צילום: 123RF.COM

"המודעות ליכולותיה של הרפואה המשלימה, כחלק אינטגרטיבי מהרפואה, גדלה מאוד בשנים האחרונות. לצד הצורך ברפואה קונבנציונלית, ישנו ביקוש גובר לטיפולים משלימים למגוון בעיות ומצבים רפואיים. דיקור סיני, שיאצו, טווינא, רפלקסולוגיה ותזונה טבעית מבוקשים מאד בקרב מבוטחי הקופה. העלייה בביקוש מובילה לפתיחה והרחבה של מרפאות מכבי טבעי ברחבי הארץ, אשר מאפשרות מענה לטיפול בכאבים כרוניים, אלרגיות, מצבים רגשיים כחרדה וקשיי שינה ועוד. במקביל לכך הולך וגדל הצורך במטפלים איכותיים ומקצועיים", כך מספרת לנו ד"ר גלי שטופמן, מנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי.

וד"ר שטופמן לא לבד, מרכזי הטיפול של כל קופות החולים מדווחות לדבריה על מחסור משווע בידיים עובדות ובמטפלים מוכשרים, כניסה לאתרי הגיוס שלהם מראה את התמונה בזו בבהירות רבה.

ואם לא די בכך, על ליבם של המטפלים מתחרים גם רשתות בתי המלון הטובות בארץ, וקליניקות הספא היוקרתיות ביותר. כולן מעוניינות לספק לקהל לקוחותיהם עיסוי מפנק בידי מטפלים מקצועיים ומומלצים המתמחים בטיפולים הוליסטים, עיסוי עמוק, שיאצו ועיסוי באבנים חמות.

למי זה מתאים? לכל מי שמעוניין להשתלב בשוק התעסוקה בטווח קצר מסיום הלימודים ומחפש מקצוע המשלב עשייה משמעותית לצד יציבות תעסוקתית ותגמול הולם. כך למשל, תכנית הלימודים במכללת רידמן, בית הספר לרפואה משלימה ואינטגרטיבית, מאפשרת התמחות בזמן בלימודים ובכך מצמצמת את פרק הזמן שבין תחילת הלימודים להתנעת הקריירה. בוגרי המסלולים השונים יכולים להשתלב בעבודה בבתי חולים, במרכזי הטיפול של קופות החולים ובמוסדות בריאות שונים וכן בקליניקות עצמאיות ומכוני ספא בבתי המלון ובשוק הפרטי.

שכר צפוי: שכר שעתי למטפל הינו 240- 400 שקלים, כאשר לפי נתוני alljobs שכר ממוצע למעסה הינו 14,728 שקלים ובכל רגע נתון מתחרים עשרות מעסיקים מצד קופות החולים, רשתות בתי המלון וקליניקות ספא על כל מועמד.

מי שהפכה לאחד ממוקדי עלייה לרגל עבור אותם מעסיקים היא מכללת רידמן, שכבר שלושה עשורים מצליחה בזכות שילוב מדויק של טובי המרצים, קליניקות מתמחים ופריסה ארצית רחבה להוות קרקע לצמיחתם של מטפלי המחר ברפואה סינית, רפואה טבעית ותרפיות מגע.

סוד הצלחתם של בוגריה בקרב בתי חולים ומוסדות ציבוריים בכל רחבי הארץ אינו טמון במרכיב בודד אלא במצוינות כמודל. כך למשל, הסטודנטים במסלולים השונים זוכים בהתנסות מעשית, בליווי צמוד והנחיה אישית של בכירי המרצים כבר במהלך הלימודים, מה שמעניק להם הלכה למעשה את הניסיון הקליני ואת הביטחון העצמי הדרוש להמשך דרכם כמטפלים עצמאיים ומקצועיים.

"הבוגרים שלנו זוכים גם בליווי לקריירה עם 'רידמן קריירה', היות ואנחנו מחזיקים בהסכמים עם גדולי המעסיקים בתחום הרפואה המשלימה בישראל, המעניקים עדיפות לבוגרי רידמן, ובכך אנחנו מסייעים לסטודנטים שלנו בתהליך כניסתם לשוק העבודה, מה שעשוי להבטיח להם קריירה מצליחה ומתגמלת לאורך זמן". אומר ניר פרימו, מנכ"ל המכללה ומוסיף "לכן, זה לא מפתיע שיותר ממחצית מהמטפלים בישראל הם בוגרי מכללת רידמן".

מי אמר משכנתא? ייעוץ פיננסי להמונים

תחום נוסף שצפוי להצעיד קדימה את שוק העבודה הוא ייעוץ פיננסי בדגש על יעוץ משכנתאות. שנת 2020 נחשבת לשנת השיא בהיקף המשכנתאות בישראל – 78 מיליארד שקלים, שיא כל הזמנים, כך על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון ובנק ישראל. מה שהוביל לפריצה מטאורית של יועצי משכנתאות ועלייה בהיקף המכללות המאפשרות לימודי תעודה בתחום.

למי זה מתאים? אנשי מקצוע מתחום הפיננסים והנדל"ן – יזמים, מתווכים, בנקאים לשעבר, פנסיונרים בקריירה שנייה ובעיקר למי שמתעניין בעולמות גיוס ההון והמערכות הבנקאיות וידע למנף את הידע הזה לכדי חסכון בסכומי ההחזרים ללקוחותיו. מסלולי הלימוד נעים בין מספר חודשים – לשנה ללא צורך בתואר אקדמי.

שכר צפוי: יועצי משכנתאות שכירים פועלים לרוב במסגרת בנקים או חברות לייעוץ משכנתאות בשכר של 7,000-10,000, יועצי משכנתאות פרטיים מתבססים על שכר טרחה של כ-4,000-7,500 לייעוץ מלא.

אכן, המסע לבחירת מקצוע, עובר דרך דרישות השוק, ורבים בוחרים בדרך בה לאחר סיום הלימודים תחכה להם משרה בטוחה. אך ניר פרימו, מנכ"ל מכללת רידמן, מביא גם בשורה מרעננת: "הבחירה של יותר ויותר צעירים לבחור במקצוע שהוא גם מתגמל כלכלית וגם בעל משמעות והגשמה עצמית מאפיין את הדור הנוכחי, שאכן קשוב לשוק ולדרישותיו אך גם משלב בתבונה תגמול גם בפן החומרי וגם בפן האישי".

מידע נוסף על לימודי רפואה משלימה במכללת רידמן >>