טיפול במתבגרים: הכלים שיעזרו בהתמודדות היומיומית

גיל ההתבגרות טומן לא מעט אתגרים המקשים על רבים מבני הנוער. גם החששות המלוות את הוריהם משפיעות על המצב ועלולות לפגוע בתקשורת, אך יעוץ של גורם המכיר את התחום מקרוב יכול לסייע לראות את התמונה המלאה

מעוז צור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה ונער משוחחים
טיפול במתבגרים: הכלים שיעזרו בהתמודדות היומיומיתצילום: shutterstock
מעוז צור
תוכן שיווקי

הורים לנערות ונערים אשר נמצאים במהלך גיל ההתבגרות מתקשים להתמודד עם סיטואציות רבות, רובן יומיומיות. מצבי רוח ושינויים הורמונליים יכולים להשפיע רבות על התקשורת, אפילו אם מדובר בשאלה פשוטה או התעניינות כללית מצד ההורה המתוסכל. לפעמים דווקא התערבות של גורם חיצוני מוסמך יכולה להרגיע את הרוחות ולסייע בראייה כוללת של המצב. בין המטפלים בתחום: מיכל דינור וצלר, מיכל לופו ואורה קופרמן.

nullמיכל דינור וצלר

מיכל דינור וצלר היא מטפלת באמנויות - ביבליותרפיה, ומטפלת מוסמכת בשיטת CBT, עוסקת במגוון קשיים אצל מתבגרים, כמו דימוי עצמי ודימוי גוף, מיומנויות חברתיות, חרדה חברתית, מצבי משבר, דיכאון בדידות ועוד.

דינור וצלר דוגלת בחיבור ייחודי לכל מטופל תוך יצירת קשר אישי המבוסס על אמון. במסגרת הטיפול היא מתאימה את הכלים והשפה למטופל ולצרכיו. דינור וצלר מטפלת בקליניקה שלה בכפר סבא ואף עובדת עם בני נוער כמטפלת בחטיבת ביניים.

''הקושי הגדול אצל מתבגרים הוא העובדה שהכל קורה ביחד. הגוף משתנה, ההורמונים משפיעים, הרגשות המוקצנים צפים, לרוב יש מעבר לחטיבה, וגם הציפיות שלהם מעצמם ושל הסביבה משתנות. הטיפול בא לאפשר מרחב בטוח ומוגן שיעניק למתבגר חופש להביא את עצמו, ולחזק את הביטחון העצמי שלו. המטרה היא לבחון את החיים, להכיר את הקשיים, להגמיש את המחשבה ולמצוא את הכוחות לבחור תגובות אחרות, כל זאת - תוך שיתוף מעמיק של ההורים ומערכות החינוך והבריאות".

מתאימה את הכלים והשפה למטופל ולצרכיו. מיכל דינור וצלרצילום: הילה גונן

מה חשוב לדעת לפני שמגיעים אלייך לטיפול?
''לזכור שמדובר בתהליך עם משך זמן שונה בין אחד לשני, בהתבוננות פנימה קיימת חשיפה, אבל בו זמנית היא גם מרתקת, ומאפשרת לך להכיר את עצמך ואת הסובבים אותך. חשוב לזכור שאנו אמנם עוסקים במצוקה, אבל גם במציאת כוחות שבסופו של דבר אמורים להוביל להקלה בקשיים ולשינוי ממשי''.

גיל ההתבגרות מציב בפני המתבגר בין היתר קונפליקטים בתחום הזהות החברתית והאישית: מצד אחד הוא מחפש להיות אחד מכולם, לא להתבלט, בעיקר על מנת שלא יראו את הפגמים שהוא רואה ובטוח שכולם יכולים לראות, ומצד שני, לקבל תשומת לב ולמצוא את הייחודיות שלו. המשמעות שהוא נותן לעצמו היא לרוב נגזרת של מצבו החברתי, כיצד הסביבה רואה אותו. בתוך זה חל גם שינוי בבית, של האופן שבו ההורים רואים את בנם או בתם וכיצד הם מגיבים להם. אחד הפתרונות שמציעה דינור וצלר הוא הדרכת הורים שמתקיימת במסגרת הטיפול.

יש לך טיפ להורים?
"בצד האהבה הגדולה, הרבה הורים נבוכים ואפילו מתאכזבים לעיתים ממה שהתפתח מהילד שלהם, מהמתבגר החדש שגידלו בבית, ולפעמים הילד האהוב הזה הוא קצת שונה ממה שציפינו שיהיה, וזה יוצר אכזבה.

"בסופו של דבר אם הורה מעביר את המסר – 'אני מאוכזב ממך' מהילד, האחרון לא יבוא אליו לקבל תמיכה, לא יספר לו כשקשה לו, לא יישען עליו. הקשר יינזק, לכן חשוב להבין את הקושי שלו, לזכור שלמתבגר קשה הרבה יותר, ולא לצמצם את השיח איתו סביב מה הדברים שהוא עשה או לא עשה, כלומר היכן היה לא בסדר, ובאופן כללי להאיר את החלקים הנפלאים והמיוחדים שלו, ממש להתעקש לראות ולציין אותם בפניו".

מיכל דינור וצלר
מעבר לאתר >>

---------------------------------

nullמיכל לופו

"מתבגרים הם מבוגרים קטנים אבל גם עדיין ילדים, יש להם צורך שיתייחסו אליהם כמו מבוגרים, אבל הם לא תמיד יודעים איך אמורים להתנהג בסיטואציות מסוימות. כלפי חוץ הם נראים מבוגרים, אבל בפנים הם עדיין ילדים שזקוקים להמון תשומת לב, אבל מרבים לדחות אותה. זה בדיוק האתגר הגדול בהתמודדות מול מתבגרים". כך מספרת מיכל לופו - פסיכותרפיסטית ומטפלת בביבליותרפיה (טיפול בהבעה ויצירה באמצעות סיפור וכתיבה).

מיכל לופוצילום: נטע אלונים

מיכל עוסקת בתחום קרוב ל-20 שנה. היא עוסקת בטיפול במתבגרים, לרבות הדרכת הורים בקליניקה הפרטית בהרצליה. מיכל בוגרת לימודי פסיכותרפיה בהתמחות בטיפול בילדים ונוער, ובעלת תואר שני (MA) בטיפול בביבליותרפיה. "אני מאמינה בשילוב של יצירתיות והפעלת דמיון בתהליך הטיפולי לצורך הבנה עמוקה של המטופל. המפגש הטיפולי מעניק מרחב אמיתי למתבגר להביע את העולם הפנימי שלו עצמו, באמצעים יצירתיים שונים.

"הרבה פעמים המתבגרים מביאים לטיפול את עולם התוכן שלהם כמו משחקי מחשב, סרטונים או שירים שמדברים אליהם ולפעמים אפילו דברים שהם עצמם יצרו או כתבו. דרכם ובעזרתם נעשה התהליך הטיפולי", מספרת מיכל ומדגישה שבסופו של דבר המטרה היא להבין את הדילמות והקשיים שעמם המתבגר מתמודד, דרך ראיית העולם הייחודית לו ולעזור לו לפתור אותם.

"טיפלת שנים רבות בבני נוער במסגרות שונות, בפנימיות, בתי ספר ומרכזים טיפוליים. כיום אני מנהלת ומטפלת במרכז 'נקודת מבט', מרכז טיפולי הכולל מטפלים נוספים, ואנו מציעים מגוון טיפולים לילדים ולנוער, במתחם אחד בלב הרצליה. הטיפול בבני נוער מאתגר ומעניין במיוחד, דווקא בגלל הקונפליקט הפנימי שהם נמצאים בו כל הזמן, קרועים בין הרצון שלהם להוכיח לעולם, לבין צורך מתמיד בתשומת לב והתייחסות אישית".

לדברי מיכל, מתבגרים מתמודדים עם שינויים מרחיקי לכת במגוון תחומים (רגשיים, חברתיים ופיזיים) בפרק זמן קצר מאוד, ולא תמיד מצליחים למצוא את המקום הבטוח שלהם. "זו תקופה מאוד מבלבלת, ולפעמים עם כל הרצון של ההורים להיות שם בשבילם, המתבגרים זקוקים דווקא למישהו חיצוני, אובייקטיבי. הרי לא פעם, המרד שלהם מופנה ישירות נגד ההורים, ואלה לא יכולים - עם כל הרצון הטוב - לעזור במקרים כאלה. חוסר האונים הזה מוביל לעיתים לקצר בתקשורת, כעסים ומשברים בין הורה למתבגר וזה הזמן לפנות לעזרה מקצועית".

טיפ להורים למתבגרים: "לפעמים הדרך הטובה ביותר להתמודד עם קונפליקט שמתעורר מול המתבגר היא לתת לו 'לנצח' ולא להיכנס לעימות על כל דבר וענין. למתבגרים (ולא רק להם) חשוב להרגיש שהם יכולים להחליט על עצמם לבד, לכן כשאפשר כדאי לוותר ולתת להם לקבל את ההחלטה ובמקביל לנסות לכוון אותם להחלטה הטובה ביותר".

מיכל לופו
מעבר לאתר >>

----------------------

nullאורה קופרמן

כמטפלת בילדים ונוער, אורה מבססת את עבודתה על אמנות ומשחק בחול שפותח על-ידי קרל יונג, אנליטיקאי שוויצרי ומתלמידיו של פרויד, ופותח לאחר מכן על-ידי מרגרט לוונפלד ודורה קאלף. אורה מסבירה כיצד מצוקות נפשיות באות לידי ביטוי אצל ילדים ושופכת אור על דיסציפלינות הטיפול הייחודיות בהן היא מתמחה.

כיצד טיפול בילדים שונה מטיפול במבוגרים?
"באופן בסיסי הטיפול לא שונה מבחינת התהליך האנליטי, היות ועל-פי הגישה היונגיאנית פוטנציאל הריפוי קיים בנפש האדם והטיפול רק גורם לאקטיבציה שלו. גם מבחינת הסטינג של זמן ומקום יש דמיון גדול. עם זאת, קיימים מספר הבדלים מהותיים שחלקם נובעים מחוסר הבשלות של הילד, תלותו בהוריו והעובדה שהוא נמצא בעיצומו של תהליך התפתחות.

"לדוגמה, ניתן להתייחס למוטיבציה להגעה לטיפול. מבוגר בוחר להגיע לטיפול בעוד שילד או מתבגר נשלחים לטיפול על-ידי ההורים או גורמים אחרים. למעשה, הסכמת ההורים היא תנאי בסיסי לטיפול. שוני נוסף הוא בכך שהתקשורת הלא-ורבלית עם ילדים הרבה יותר דומיננטית, מכיוון שילדים נותנים לגופם לבטא את רגשותיהם. הם נמצאים מרבית הזמן ב- Acting וב- Doing בניגוד למבוגרים, ולעתים יש אפילו מגע פיזי".

התקשורת הלא-ורבלית עם ילדים הרבה יותר דומיננטית, מכיוון שילדים נותנים לגופם לבטא את רגשותיהםצילום: אורה קופרמן

אילו קשיים רגשיים אופייניים לגיל הילדות?
"מומלץ לפנות לטיפול כאשר יש ביטוי לאחת משלוש מצוקות עיקריות, או יותר. מצוקה רגשית, שמתבטאת בשינויים במצבי רוח, פחדים, חרדות, התפרצויות בכי תכופות ועוד. קשיים התנהגותיים כמו אלימות, קושי בקבלת סמכות וגבולות, דימוי עצמי ירוד וחוסר בטחון, קשיי שינה, הפרעות אכילה, הרטבת לילה וכד', וכן קשיים חברתיים כגון הימנעות מסיטואציות חברתיות, הסתגרות, קושי ביצירת קשרים חברתיים, ילדים שעברו חרם, שיימינג ועוד".

לדברי אורה, הגורמים למצוקות עלולים לנבוע מטראומה נקודתית או ממושכת, וממשברים כמו אובדן כתוצאה ממוות של בן משפחה, גירושי הורים, אבחנה של מחלה כרונית אצל הילד ועוד.

מה הן הגישות הטיפוליות הרווחות בטיפולים אצלך?
"הטיפול בקליניקה הוא טיפול דינאמי, ובזיקה ישירה ליונג. האמנות והמשחק בחול הן מדיות מרכזיות בטיפול שלי. בקליניקה יש מגוון חומרי אמנות וכן ניצבים בה שני ארגזי חול (רטוב ויבש). שתי הטכניקות הן לא ורבליות ולא רציונאליות. המטופלים יוצרים תמונות חול תלת-ממדיות תוך שימוש בחול, במים ובעזרת אינספור אובייקטים מיניאטוריים שנמצאים בחדר. הטיפול באמנות ובמשחק בחול אינו דורש ידיעה של טכניקה מסוימת, כשרון או יכולת ורבלית, ולכן הוא חופשי ממגבלות גיל. יש מקום בשתי המדיות להעמקה בשפת הסימבולים, ובהרחבת משמעותם באגדות ובמיתוסים בנוסף לידע התיאורטי בפסיכולוגיה.

היכן צברת את הידע הרחב הזה?
"אני פסיכותרפיסטית אנליטית יונגיאנית ובעלת הכשרה בטיפול באומנות ובמשחק בחול. עבדתי שנים רבות במשרד החינוך במסגרות שונות (ASD, חרדות, הפרעות התנהגות קשות – טרום ופוסט-אשפוזים, הפרעות נפשיות, נפגעי טראומה, אילמות סלקטיבית, ומחלות שונות כגון: CP), וכן עם מוסדות רווחה שונים (פנימיות ובעבר - בריאות הנפש).

"כיום אני מקבלת מטופלים בקליניקה פרטית בגדרה ומדריכה סטודנטים ומטפלים מנוסים באמנות. בעבודתי אני פוגשת אוכלוסייה מגוונת (ילדים, נוער ומבוגרים) ומלווה אותם במסעם בשלבי התפתחות שונים, מתוך שאיפה לתהליך של צמיחה, התפתחות ומימוש עצמי ושיפור איכות חיים".

אורה מסכמת כי "המסע שלנו מתקדם יחד מתוך יראת כבוד לתהליך ולנמצאים בו, ובעזרת הסימבולים שעולים דרך הכתיבה, האמנות, החלומות והמשחק. אני משתמשת בקליניקה בכלים נוספים כמו דמיון מודרך, מיינדפולנס, וטיפול בטראומות בשיטת SEE FAR CBT, ובעיקר – מנסה לראות את המטופל ולהבין יחד אתו מה מתאים לו בין אם זה ילד ובין אם זה מבוגר".

אורה קופרמן
הנקין מרדכי 4, גדרה
פרטים אישיים באתר "בטיפולנט" >>

פרסומים: ספר שירים בשם "קו-קו-ריקו", (2019). הוצאת אוריון, ת"א.