ארכיטקטוב: דרך לימוד חדשנית שצופה אל העתיד

"אנחנו מספקים ייעוץ והכוונה ממוקדים לכל לקוח. זה העניין שמייחד אותנו כעסק, לאפשר לכל אחד שמעוניין לקבל את כל המידע והכלים הפרקטיים המותאמים לתחום עיסוקו ולעזור לו לבחור את הקורס הנכון ביותר עבורו", מסביר אדר' יובל קהאן, הבעלים של מרכז ההדרכה ארכיטקטוב. בריאיון הוא מספר על הפוטנציאל הגדול שטמון בהדרכה נכונה

בשיתוף ארכיטקטוב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עובד מול שני מסכי מחשב
ארכיטקטוב: דרך לימוד חדשנית שצופה אל העתידצילום: shutterstock
בשיתוף ארכיטקטוב
תוכן שיווקי

אדר' יובל קהאן, הבעלים של מרכז ההדרכה ארכיטקטוב, נציגות רשמית של אוטודסק בישראל, עבר כמה תחנות מעניינות בדרכו המקצועית. כולן יחד הובילו אותו להקים את העסק העצמאי שבראשו הוא עומד מזה כעשור, המספק הדרכות בתוכנות שרטוט מידול והדמיה למשרדי תכנון, ולאנשי מקצוע מכל תחומי התכנון והבניה, החל מהחברות מהמובילות במשק, עסקים עצמאים וסטודנטים בעולם. קהאן, שמכוון גבוה ככל האפשר, מתעסק בהדרכת תוכנות של מוצרי חברת אוטודסק (AUTODESK), העולמית והציב לעצמו יעד להיות מרכז הדרכה המוביל בישראל המייצג את מוצריה.

"ראיתי את הפוטנציאל שבהדרכות"

יובל קהאן, בן 42 נשוי ואב לשניים, למד במגמת אדריכלות כבר בתיכון. "אני אדם טכני מאוד, ומשרטט ידנית ברמה גבוהה ביותר. כך שזה היה שם מנעוריי, והתפתח", יובל משחזר. "כבר אז נחשפתי לתוכנת אוטוקאד של אוטודסק, שאותה אני מלמד עד היום". הוא המשיך ללימודי הנדסאים במגמת אדריכלות לאחר התיכון בבית ספר אורט טכניקום בגבעתיים.

חיידק ההדרכות דבק בו עוד בהיותו תלמיד להנדסאות, אז נכנס לתחום ההדרכה בתוכנות שרטוט שנחשבו פופולאריות מאוד. קהאן שימש כמדריך רשמי של נציגות arcplus. בתום הלימודים המשיך ליחידת מודיעין מקצועית בצבא בתחום ה-GIS ולאחר מכן השלים לימודים לתואר ראשון במגמת אדריכלות באוניברסיטת אריאל. "בתקופת הלימודים הזדמן לי לעבוד ולבצע מגוון פרויקטים בתחום התכנון ועיצוב הפנים שעזר לי מאוד לצבור ניסיון מעשי בתחום", מספר קהאן. לקראת סוף תקופת התואר התקבל לעבוד במשרד אדריכלים בכיר.

התשוקה להדרכה לא נעלמה מחייו המקצועיים של יובל. לאחר 6 שנים של עבודה אינטנסיבית במשרד אדריכלים תוך צבירה של ניסיון רב בתחום, הוא החליט שהדרך הטובה ביותר לתרום מהידע שצבר לאחרים היא על-ידי הדרכות ממוקדות לתחום עיסוקם. קהאן החל בשיווק לקהל פרטי וחברות קטנות על מנת לספק ללקוחותיו מענה מקיף בתחילת הדרך להקמת העסק.

מרכז ההדרכות התפתח וצבר תאוצה בעיקר בתחום ההדרכה של תוכנות השרטוט, מה שהוביל אותו בסופו של דבר לעסוק רק בהם. "לאחר סקר שוק מקיף נוכחתי לדעת שלא קיימים הרבה מקומות בארץ שמלמדים תוכנות שרטוט ברמה גבוהה ואין התמקדות לצרכים של עסקים והביקוש גדול", מסביר קהאן. "סללתי את הדרך. התחלתי לפתח את עצמי ולשווק לקהלים רחבים יותר ובניתי הדרכות לקבוצות וארגונים. זה היה בדיוק הזמן להתפתח עסקית, לשכור מקום ולהקים מרכז הדרכה עם כיתת מחשבים. עשיתי שיתופי פעולה עם חברות תוכנה רבות ולימדתי תוכנות שרטוט שונות – עד שהיה לי ברור שאני צריך להתמקד רק במוצרי אוטודסק, זאת לאחר שנים בהן צברתי לא מעט ניסיון. היה לי חשוב לקבל גושפנקא בינלאומית על הרמה והתוכן של הקורסים שבניתי במהלך השנים שנלמדים במרכז ההדרכה ארכיטקטוב. כיום לאחר שנים של פעילות עסקית רחבה אנחנו נציגות רשמית של אוטודסק - משנת 2016 ועד היום ארכיטקטוב הינו מרכז הדרכה רשמי של אוטודסק ומהמובילים בתחום ההדרכות בארץ".

התאמה של ידע וכלים לכל תלמיד

הלימודים בארכיטקטוב מתקיימים בשני מישורים: הדרכה פרונטלית בכיתה, והדרכה בשיעורים און ליין – תוצר של תקופת הקורונה. רוב הלימודים מתבססים על שתי תוכנות עיקריות: אוטוקאד ורוויט, אשר לכל אחת מהתוכנות יתרונות משלה. תוכנת אוטוקאד נחשבת לתוכנת שרטוט פופולארית ביותר בעולם כולו והשימוש העיקרי שלה בישראל הוא לשרטוט בדו מימד, כאשר משרדי תכנון רבים בישראל נעזרים בה בצורה שוטפת. רוויט מושתתת על מתודולוגית ה-BIM ומביאה יתרונות חדשים ופורצי דרך לתחום התכנון בכך שהיא מאפשרת מידול תלת ממדי מורכב של כל מערכות המבנה עד רמת הגמר.

"מורכבות הלימוד של התוכנות לצד מגוון רחב מאוד של לקוחות בתחומים שונים הוביל אותי לייצר קטגוריות לימוד לכל תוכנה, זאת בכדי לאפשר למקד את כיתות הלימוד לבעלי מקצוע מאותו התחום עד כמה שניתן", מרחיב קהאן. הוא פיתח קורסים שמיועדים לקהלים מקצועיים מסויימים, כמו אדריכלים, מהנדסים ויועצים בתחום הקונסטרוקציה, מיזוג אויר, חשמל ואינסטלציה, מנהלי פרויקטים ועוד. הדגש הוא לספק למשתתפים כלים מתאימים שיתורגמו ליכולות תכנון הנדסי וניהול פרויקטים ברמה גבוהה ביותר – זאת בזכות צוות מקצועי מוסמך אוטודסק שמלווה את המקום שנים במתן הדרכות ברמה גבוהה. כולם מגיעים מעולם התכנון ועובדים בו ביומיום. יש ביניהם אדריכלים ומהנדסים, בעלי משרדים וחברות מהמובילות בישראל. בארכיטקטוב נהוג לבצע שיתופי פעולה באופן קבוע על מנת להעשיר ולשדרג את ההדרכות. "זה העניין שמייחד אותי ביחס למתחרים: התאמה של ידע וכלים לכל תלמיד, כך שיהיו רלוונטיים לתחום שלו", מדגיש קהאן.

"בנוסף להדרכות, אנו מספקים לכלל המשתתפים בכל הקורסים שלנו גישה לפורטל תוכן מקצועי שנבנה למטרת הלימוד, המשלב עשרות סרטוני הדרכה וחומרים כתובים ללימוד ותרגול". יובל מסביר שעוד לפני ההוראה וההדרכה הוא משמש יועץ לאנשים המגיעים אליו. "אני לא רושם אוטומטית אנשים לקורסים. לפני שאני מקבל אדם לקורס, אני מוודא שהקורס שהוא רוצה להירשם אליו הוא הקורס שהאדם הזה צריך. אני ממש חוקר אותו, כדי לדעת הכל, ואז מכוון אותו בהתאם".

משרטט את העתיד

האדריכל יובל קהאן גאה להוביל את תחום ההדרכה בישראל כנציגות רשמית של אוטודסק. "מידי שנה אנו לומדים את כל החידושים והשיפורים שנוספו ומשלבים אותם בתכנית הלימודים, זאת בכדי להיות תמיד מעודכנים", הוא מסביר.

מדובר בתחום שמשתנה ומתפתח תדיר, וכך גם התוכנות בהן נעשה שימוש, לכן חשוב להיות ערניים ולהדביק את הקצב המהיר על מנת לא להישאר מאחור. ומה צופן העתיד? יובל מסביר שהלימודים המקוונים, שהחלו בתקופת הקורונה, יצרו הזדמנות מדהימה להנגיש את הידע לקהל גדול בכל הארץ וגם מעבר לים. "זה לא פשוט ללמד תוכנות שרטוט והדמיה אונליין, אך ניסיון הדרכה רב שנים ומדריכים מנוסים כמו שיש בארכיטקטוב מאפשר להגיע לרמת הדרכה גבוהה גם באונליין, כזו שלא פוחתת מהדרכה פרונטאלית".

שימוש בטכנולוגיה מתקדמת שלא ניתנת לעצירה מאפשר להפוך חלום למציאות. המטרה היא שכל מה שמתוכנן במחשב יהיה קרוב עד כמה שניתן לתוצאה הסופית בשטח. ואם כבר מדברים על חלומות, קהאן שואף להקים מרכזי הדרכה של ארכיטקטוב גם מעבר לים. הניסיון שצבר במהלך השנים מצביע על כך שמדובר בשאיפה ריאלית בהחלט.

ארכיטקטוב בע"מ
רחוב יגאל אלון 120 תל אביב (בית קליפורניה)

טלפון: 03-9499299
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>