העברה בין דורית: ליווי וייעוץ בכל הסוגיות המורכבות

משפחות רבות הצוברות הון ומעוניינות להוריש אותו לילדיהם מתמודדות עם לא מעט שאלות: כיצד לעשות זאת נכון, ממה רצוי להימנע ואיך מצליחים להימנע מסכסוכים לאורך התהליך?

אורי להב, מירי ורד וניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים במשרד
העברה בין דורית: ליווי וייעוץ בכל הסוגיות המורכבותצילום: shutterstock
אורי להב, מירי ורד וניבה שור
תוכן שיווקי

תחום ההעברה הבין דורית כולל בתוכו מספר סוגיות, בהן ירושת נחלות, העברה של עסק משפחתי ועוד. עורכי דין המתמחים בנושא יכולים לסייע בהתאם, ללוות את התהליך ולענות על כל השאלות החשובות. תכנון פיננסי מוקדם ומבוקר יכול למנוע בעיות בעתיד, בהן סכסוכים משפחתיים או קריסת העסק המיועד להעברה. בין עורכי הדין העוסקים בתחום: עו"ד רון בן מיור, עו"ד אלון גולדברג, עו"ד נתי אוסטר, עו"ד צבי שני ועו"ד גלית פרידמן ועו"ד ברק אליהו.

nullעו"ד רון בן מיור: איך לעבור בשלום הורשה או העברת זכויות בנחלה לילדים

אחת הסוגיות המאתגרות כיום בתחום ההעברה הבין דורית נוגעת לירושת נחלות. הנחלות במושבים הפכו לפניני נדל"ן וערכן בעשורים האחרונים קפץ באלפי אחוזים. ערכן של הנחלות במרכז הארץ האמיר ליותר מ-10 מיליון שקלים וגם בפריפריה ערכן גבוה ביותר.

סוגיה זו שונה מהותית ממצב שגרתי של הורים הרוצים להוריש לילדיהם נכסים שאינם נחלות, שכן כללי רמ"י שהתקבעו עוד בשנות ה-60, אינם מאפשרים להורים להעביר זכויות בנחלה ליותר מיורש אחד. הבעיה מחריפה כשהיורשים האחרים מצפים שהאח שיקבל בעלות בנחלה ישלם להם פיצוי הוגן על חלקם.

דבר זה גורם לא פעם לדילמות רגשיות של הורים שלא יודעים כיצד לערוך צוואה שלא תפגע במי מילדיהם, לסכסוכים משפחתיים סוערים, לדיונים משפטיים אינסופיים, וכמובן להוצאות משפטיות גבוהות ביותר.

לדברי עוה"ד הבורר והמגשר רון בן מיור, שמאחוריו יותר מ-30 שנות ניסיון, התמחות עמוקה והתדיינות בבתי משפט בדיני נחלות וירושת משק חקלאי, "קיימות בישראל כ-40,000 נחלות, שרובן הוקצו למתיישבים בשנות ה-50-60. רוב בעלי הנחלות מצויים כיום בגיל מתקדם, ומעורבים בעניין למעלה מ-100,000 יורשים פוטנציאלים". עו"ד בן מיור, המשמש גם כבורר ומגשר במקרים רבים של הורשת נחלות גורס כי "בשל כך, השנים הקרובות הינן קריטיות בהסדרת ההעברה בנחלות בתהליך מקצועי וממוקד".

מהי המורכבות בהורשת נחלה?
"ישנן שתי סוגיות מורכבות. ראשית, החוק מאפשר להורים להוריש נחלה רק לילד אחד, דבר שיוצר עניין רגשי סבוך. בנוסף, והיה והוכרע מי מהאחים יקבל בעלות בנחלה – עולה שאלת הפיצוי לאחים הנותרים, וכאן הסיפור מסתבך אף יותר. המשפחות נמצאות במצב ייחודי שצוואה רגילה לא יכולה לפתור. מניסיוני ארוך השנים, אני עד לעשרות מקרים בהם יורשים נקלעים לנתק משפחתי מדמם, ולכן חשוב להיערך ליום שאחרי ובעיקר להיעזר בליווי משפטי של עו"ד המכיר לעומק את מורכבות החוק. למורכבות מצטרפות כמובן גם סוגיות מס שבח והתנהלות מורכבת מול רשות מקרקעי ישראל ושאר המוסדות המיישבים".

"השנים הקרובות הינן קריטיות בהסדרת ההעברה בנחלות בתהליך מקצועי וממוקד"צילום: באדיבות החברה

לדברי עו"ד בן מיור, לא פעם מגיעים אליו עורכי דין המייצגים משפחות שבבעלותן נחלה, ומבקשים את תבונתו המשפטית. "זו התמחות משפטית ייחודית שלא כל עורכי הדין בקיאים בה. הליווי המקצועי שלי יכול לחסוך ללקוחות שלהם הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש, כשהמטרה שלי היא להותיר את הנחלה ברשות המשפחה כרוח החוק, וחשוב מכך - לשמור על אחדות המשפחה גם אחר כך. הסכם הפיצוי הסופי חייב כמובן לתת מענה מקיף להיבטים המשפטיים, המשפחתיים והמיסויים".

ואיך נקבע הפיצוי עבור האחים האחרים?
"אתן לך דוגמה מייצגת. ב-2019, הובלתי תביעה של יורש ואחת מאחיותיו כנגד אחות נוספת. ההורים אומנם הותירו צוואות שקבעו שכל רכושם, לרבות הנחלה, יחולק שווה בין יורשיהם, אך בשל מגבלות החוק את הנחלה יכול לקבל רק אחד מהאחים. הצלחתי לגרום לכך שהאחים הסכימו מי יקבל את הנחלה, אך עדיין נותרה מחלוקת בדבר גובה הפיצוי לאחרים.

עו"ד בן מיור "הליווי המקצועי שלי יכול לחסוך ללקוחות שלהם הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש"צילום: באדיבות החברה

"מחלוקת זו הובילה לתביעה של היורש כנגד אחותו. האחות טענה שהפיצוי צריך להיות לפי שווי הנחלה 'ברוטו' – היינו כולל מרכיב דמי הרכישה לרשות מקרקעי ישראל, ששוויו כשליש משווי הנחלה. בית המשפט, בראשות כבוד השופט אסף זגורי, קיבל את טענותיי וקבע ששווי הפיצוי יהיה "נטו". זוהי פסיקה מהפכנית שעתידה להקל על היורשים ורק הבנה מעמיקה וטיעון מושכל אפשרו תוצאה מבורכת זו".

מה המשמעות של הפיצוי נטו ליורשים?
"השאלה העיקרית הייתה מה שווי הנחלה ומה גובה הפיצוי ליורשים האחרים. פסק הדין קבע שנכון יהיה לתת ליורשים את אותו השווי שהיו מקבלים לו הנחלה הייתה נמכרת לצד ג'. בית משפט קבע בעצם שהפיצוי יהיה לפי ערך הנטו של הנחלה. זאת, בין היתר, מכיוון שבפיצוי לפי שווי "ברוטו" נדרש יורש הנחלה לתשלום כפול. הן פיצוי מלא ליורשים האחרים, והן דמי רכישה שיידרש לשלם במכירת הנחלה בעתיד או כשיחפוץ להוון אותה".

עו"ד רון בן מיור
שושנת הכרמל 30א' חיפה, ת.ד 7308

טלפון:04-8673967
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

---------------------------------------

nullעו"ד אלון גולדברג

"סוגיית ההעברה הבין דורית בנחלות היא מורכבת ביותר. בניגוד לנכסים בעיר, בעלי נחלות מנועים מלרשום משק למספר יורשים, ונאלצים לערוך משפט שלמה אשר עלול להוביל לסכסוכים משפחתיים. כדי לצלוח את המהלך ללא סכסוכים, יש להיעזר בליווי עו"ד המתמחה בתחום", מספר עו"ד אלון גולדברג.

עו"ד גולדברג מלווה משפחות בתכנון וביצוע הסדרי הורשה והעברה בין דורית בנחלות. מגיעות אליו גם משפחות שלא השכילו להתייעץ מבעוד מועד, וביצעו את התהליך בצורה בעייתית. עו"ד גולדברג מוביל אותם לפתרון, כאשר האני מאמין שלו הוא מיצוי כל אפשרות שתחסוך את ההתגוששות בבית המשפט. "אני חותר למציאת מענה יצירתי ותפירת פתרונות למשפחה הספציפית ולמצב הנתון. להבדיל מהכרעה משפטית בענייני המשפחה, כאשר המשפחה מגיעה להסכמות בעצמה, יש לכך משמעות פסיכולוגית עצומה, והסיכוי שימשיכו לתפקד כמשפחה, רב. מבית המשפט אף צד לא יצא מרוצה. אף צד לא יקבל את כל שרצה".

"כאשר מסדירים מראש את הצוואה, אין הפתעות"

עו"ד גולדברג מתגורר במושב גבעת ישעיהו ובעברו היה מזכיר אגודות שיתופיות ומושבים. כאשר הוסמך כעו"ד, ברור היה לו כי יתמחה בעולם ההתיישבות והחקלאות. הוא חבר בוועדת ההתיישבות של לשכת עורכי הדין, יו"ר האגודה החקלאית במושבו, ויועמ"ש למספר אגודות שיתופיות.

"משק הוא יחידה משפחתית שאינה ניתנת לחלוקה", מדגיש גולדברג. "ההורים צריכים להחליט מי יירש את המשק, ואיזה פיצוי יקבלו האחים האחרים, כאשר על פי הפסיקה, הפיצוי משולם מערכי הנטו של המשק". עו"ד גולדברג ממליץ להסדיר את סוגיית ההורשה בשלב מוקדם. "בן שבנה את ביתו בנחלה ופרע חובות של המשק, ידע שמקומו מובטח ולא יופתע כאשר תיפתח הצוואה. כאשר מסדירים מראש את הצוואה, אין הפתעות. האחים יכולים לתכנן את חייהם, ולמנוע מצב בו אדם בגיל מבוגר יאלץ לעזוב את המשק".

עו"ד אלון גולדברגצילום: רונית וולפר

על חשיבות הסדרת הצוואה בידי עו"ד העוסק בנחלות, ניתן ללמוד ממקרה שהגיע לפתחו של עו"ד גולדברג. "מדובר בצוואה שנערכה על-ידי עו"ד עירוני שאינו בקיא בתחום. בצוואה נרשם כי האב מוריש את המשק לחמישה מתוך תשעת ילדיו. הבעיה היא שניתן להוריש משק לילד אחד בלבד. הפתרון יכול היה להיות הסתלקות של היורשים מחלקם במשק לטובת אחד מהם, תוך שימוש בכספי העיזבון לצורך איזון – דבר אשר אינו מהווה עסקת מקרקעין, אך לצערם התברר כי עורך הדין הוסיף לצוואה סעיף אשר מדגיש כי הכספים שבעיזבון יוקדשו להנצחת המנוח ורעייתו – וכך נמנע מהיורשים לערוך איזון. האפשרות למכירת הנחלה, תוך תשלום מיסים גבוהים, וחלוקת התמורה בין האחים, ירדה מהפרק, מאחר ובצוואה נכתב שהמשק יישאר במשפחה ולא יימכר, אלא יושכר. עורך הדין שערך את הצוואה לא ידע שלפי ההסכם המשולש נאסר על השכרות במשק".

הסדרים שיש להתייחס אליהם בכובד ראש

"פעמים רבות אני נקרא לתקן צוואות של בעלי נחלות הכוללות הוראות הורשה שלא ניתן ליישם. כשהצוואה אינה ברורה לביצוע, יעביר אותה רשם הירושות לבית המשפט לענייני משפחה. צוואה לבעלי משקים, צריכה להיערך על-ידי עו"ד הבקיא בתחום ויש לגבות אותה בהסכמים בין היורשים.

העברת משק חקלאי בירושהקרדיט: פסקדין

"אדם יכול לערוך כל יום צוואה חדשה. נתקלתי במקרים רבים בהם הורים ערכו צוואה המורישה את המשק לאחד הילדים, וכאשר אחד מבני הזוג הלך לעולמו, ההורה הנותר מצא עצמו נתון ללחץ מצד אחד מילדיו, מבלי שיהיו לו כוחות להתנגד. הילד לקח אותו לעו"ד שערך צוואה אשר מעבירה לו את הזכויות במקום לאח היורש. כך הבן שבנה את ביתו, השקיע וטיפל בהוריו, גילה להפתעתו שבצוואה יורש אחיו את הנחלה. לעיתים רצוי להעדיף את רישום הבן המיועד כבן ממשיך. מדובר בהתחייבות חוזית בלתי חוזרת אשר גוברת על צוואה. ניתן לבחון גם אפשרות לעריכת צוואה הדדית להורים. מדובר בהסדרים שיש להתייחס אליהם בכובד ראש ולעגן את ההתחייבויות שבין הבן להוריו, ואת הפיצוי לאחים בהסכם מסודר".

עו"ד אלון גולדברג
גבעת ישעיהו 44
טלפון: 02-6434989
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

------------------------------------

nullנתי אוסטר עו"ד: ליווי משפטי, העברה בין דורית במגזר החקלאי

עורך הדין נתי אוסטר, בן מושב גן השומרון, הוא עו"ד העוסק בהעברה בין דורית, צוואות וירושות, מקרקעין, נחלות, עסקים וחברות וכל התחום העסקי של המגזר החקלאי. כדור שלישי לחקלאים וחקלאי ותיק בעצמו, בחר נתי להתמקד במגזר החקלאי, ובהעברה בין דורית באופן ספציפי, על מנת לסייע למשפחות לצלוח את התהליך המורכב.

"כאשר ההורים מזדקנים והגיעה העת לחלק את הירושה בין הבנים, יש צורך בפתרונות מורכבים ויצירתיים שיאפשרו חלוקה הוגנת, העומדת בחוקים ובתקנות של מדינת ישראל", מסביר נתי. "כבן המגזר, אני מכיר את החספוס האופייני של חבריי ואת הנטייה לא לדבר על הדברים, גם אם חושבים אותם. כמגשר מוסמך, העוסק בגישור גם כמתנדב במרכז הגישור של המועצה האזורית מנשה, אני מכיר מקרוב את המורכבות והחשיבות של השיח הפתוח ואת הדרכים האפשריות לסייע למשפחות במצב הרגיש".

מהי המורכבות העיקרית בהורשה וחלוקת נחלה חקלאית בין היורשים?
"המורכבות העיקרית היא להוביל לחלוקה כזו שתותיר יורשים מרוצים ומשפחה מאוחדת, אך הדרך לשם אינה קלה" מדגיש נתי. "למרות שההורים רוצים חלוקה שוויונית, חוקי המדינה מתירים רק לבן אחד לרשת את הנחלה, שהיא לעיתים הנכס היחידי שיש להם להוריש. בנוסף, ערך השטח החקלאי של הנחלה איננו גבוה ונתון לשינוי ייעוד מצד המדינה ולהפקעתו בכל עת".

הורשה של נחלותקרדיט: nati oster

כיצד אתה מוביל לפתרונות יצירתיים בכל הקשור להעברה בין דורית במגזר החקלאי?
"כדי להתחיל לפתור את הבעיה, חשוב להבין שכמו שיש לנו חמש אצבעות ביד שאת כולן אנו צריכים ואוהבים, בכל זאת לא כולן באותו הגודל. באותה מידה, ההסכם שנצליח להשיג לא יהיה שוויוני, אך יהיה מוסכם והוגן במידת האפשר. כדי להגיע לכך, חשוב להיכנס לעניין בתפיסה גישורית, הרואה את כל הצדדים וחותרת לפתרון מוסכם. התהליך יתחיל תמיד בהקשבה שתאפשר להבין את היחסים, הצרכים והמקורות של המשפחה. מתוך הבנה עמוקה זו אפשר יהיה להתחיל למצוא פתרונות יצירתיים".

אילו סוגי פתרונות קיימים לחלוקה הוגנת בין היורשים?
"כדי לחתור לפתרון כמה שיותר הוגן ושוויוני, יש לבחון כל מקרה לגופו. פתרון אחד הוא חלוקת הנחלה במנהל מקרקעי ישראל, עד ל-3.5 יחידות לבנייה ובהתאם לתקנות. פתרון זה יכול להתאים למשפחות מסוימות, אך הוא דורש מימון משמעותי. פתרון אחר, קיצוני ועצוב מאוד, הוא מכירת הנחלה. לעיתים, מדובר באפשרות היחידה לפתור את הבעיה ולהימנע מסכסוך משפחתי, למרות שלאחר קיזוז חבות המס ערך המכירה יהיה נמוך מאוד.

"פתרון ביניים אפשרי, למי שמעוניין ומסוגל בכך, הוא הסכם הכולל חלוקה של נכסים או כספים נוספים הקיימים ברשות המשפחה. ראייה לטווח רחוק יכולה לאפשר התארגנות למצב כזה, לקראת חלוקה הוגנת בעתיד. בכל הסכם שנערך בתוך המשפחה, חשוב לקחת בחשבון מצבים אפשריים עתידיים, כמו חלילה גירושים של אחד היורשים. חוזה כזה יכול להגן של הירושה מתביעות של אנשים נוספים", מדגיש נתי.

"במקרה בו אני מטפל בימים אלו, הורישה האם לשני בניה את הנחלה באופן שווה, אך החוק מאפשר רק לאחד מהם לרשת אותה. פתרון של מכירת החלק של אחד לאחר תגרור תשלום מיסים גבוה הן למוכר והן לקונה ומיתרת את הפתרון. לכן, כעת אני עומל על פתרון יצירתי ומורכב שנרקם מול רשות מקרקעי ישראל, שעשוי להוביל את המשפחה לתוצאה טובה, בהסכמת השניים ולשביעות רצונם.

מכירת נחלה חקלאיתקרדיט: nati oster

"חשוב לדעת שבכל הנוגע להעברה בין דורית במגזר החקלאי הפתרון איננו מושלם, אך הוא בהחלט אפשרי. בעזרת כלים גישוריים נכונים, המהולים ברגישות גדולה ובשיח בגובה העיניים עם המשפחה, לצד ידע משפטי וניסיון רב שנים בתחום – ניתן להגיע לפתרונות טובים ויצירתיים לשביעות רצון כל הצדדים".

עו"ד נתי אוסטר
הפקאן 16, גן השומרון
טלפון: 04-6230389, נייד: 054-4690750
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

--------------------------------------------

nullעו"ד צבי שני

משרד עורכי דין ונוטריון צבי שני, הממוקם בנתיבות שבדרום ובמתחם הבורסה ברמת-גן, עוסק בתחומי המגזר החקלאי והכפרי ומטפל בפרויקטים מורכבים במושבים ובקיבוצים, ייצוג בבתי משפט וליווי חברות עסקיות. את המשרד מוביל עו"ד צבי שני, המתמחה בהעברה בין דורית, גישור וייצוג מול רשות מקרקעי ישראל.

עו"ד צבי שני, המתגורר במושב חקלאי בעוטף עזה, הוא בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, ומשמש כבורר מטעם רשם האגודות השיתופיות. עו"ד שני מכהן כיו"ר ועדת אגודות שיתופיות של לשכת עורכי הדין במחוז דרום, חבר בפורומים שונים של אגודות שיתופיות וחקלאיות ומרצה מבוקש העוסק בסוגיות של העברה בין-דורית. עו"ד שני הוא גם מגשר מוסמך מטעם המרכז הישראלי למו"מ וגישור ומוסמך לעריכת ייפוי כוח מתמשך מטעם משרד המשפטים.

אילו בעיות עלולות להיווצר כאשר עוסקים בהעברה בין דורית במגזר החקלאי?
"למרות רצון ההורים בשוויון, העברה בין דורית של נחלה כוללת בן ממשיך אחד בלבד, שאינו מחויב לפצות את יתר היורשים בגין זכות זו. לכן, עלולה להיווצר מתיחות רבה שיכולה להביא אפילו לפירוק של משפחות. על-מנת לפתור את הסוגיה דרוש טיפול מקיף ורגיש, לצד מקצועיות יתרה והיכרות מעמיקה עם המגזר החקלאי והרשויות השונות", מסביר עו"ד שני.

"כל משפחה היא עולם ומלואו, בעלת דינמיקה משפחתית ייחודיות, אך עם כולן חשוב לנהוג במידה רבה של אנושיות, רגישות וסבלנות למתחים שעולים לאורך התהליך. חשוב לדבר בפתיחות, לתת הסברים מקצועיים ופירוט מדויק של כל האפשרויות העומדות בפניהם".

מהו סל הפתרונות האפשריים לסוגיית העברה בין דורית של נחלה?
"הפתרונות האפשריים נוצרים לאחר הכרות מעמיקה עם כל הרבדים של המשפחה, גם אלו שאינם קשורים ישירות בנחלה. לכל פתרון ישנן השלכות כלכליות על בני המשפחה, כמו גם סוגיות של חבות מס, ולכן יש לשקול כל פתרון לגופו. למשל, פתרון הכרוך בפיצול של הנחלה הינו פתרון יקר, אך עשוי להיות כדאי במקרים רבים.

עו"ד צבי שניצילום: מיכאל ליבמן

"כל פתרון נתפר למידותיה של המשפחה, וכולל מספר מרכיבים, ביניהם: צוואה שעורכים בעלי הנחלה, ייפוי כוח מתמשך המסדיר את האחריות על הטיפול בהורים עד 120 והסכמים משפחתיים כאלה ואחרים שמטרתם להחזיק ולעמוד בטלטלות החיים, בהתאם לחוקי הירושה, מינהל מקרקעי ישראל ולפי התאמה לרצון כל הצדדים. כדי לערוך את ההסכמים הללו ולטפל בכל הקשור ביישומם, חשוב להכיר את הגורמים השונים מולם יש לפעול: רשויות המס, רמ"י, הסוכנות היהודית, הנהלת המושב ועוד", מציין עו"ד שני.

כיצד אתה מטפל בבעיות הנוצרות בעקבות הורשה לבן ממשיך?
"כשאדם מגיע אלי ומבקש להתמנות או למנות בן ממשיך אני תמיד ממליץ שהתהליך ילווה בהסכמים עם יתר היורשים, המעגנים את זכויותיהם. במידה ולא ניתן לערוך הסכמים מראש או שמתגלים סכסוכים עמוקים, ניתן להיעזר בהליך גישור. כמגשר מוסמך, אני עד לכך שכלי זה עשוי להוביל לפתרונות הוגנים ומוסכמים.

"הליכים של סכסוכי ירושה שמגיעים לפתחו של בית המשפט, הם ארוכים, יקרים ולא תמיד צפויים. כאשר אני מייצג את הלקוח בבית המשפט אני מקפיד על כל פרט ופרט, מאחר ולעיתים קרובות הכרעתו מתקבלת על בסיס דברים שבתחילה נראו שוליים. למשל, באחד המקרים בהם יתר היורשים תבעו לקבל צו ביטול למינוי בן ממשיך של אחיהם, החליט בית המשפט שלא לבטל את הזכות עבור הבן, שהמשיך להפעיל את המשק ולטפל באם החולה. עם זאת, בעקבות שינויים שחלו במצבה של האם, ערערו האחים לבית המשפט המחוזי, שקבע שעקב אי סיוע של הבן הממשיך בטיפול באם ובמשק תישלל זכותו כבן הממשיך.

"התחום המורכב של העברה בין דורית במגזר החקלאי איננו רק עסקי, אלא בעיקר אישי ומשפחתי. על מנת להגיע להסכמות נדרש טיפול יסודי, רגיש ומקצועי, על-ידי עורך דין שהוא קודם כל בן-אדם. אין סיפוק גדול מכך שאנשים הולכים לישון בשקט בידיעה כי משפחתם שלמה ויציבה", מסכם עו"ד שני.

-------------------------------------------

nullעו"ד ברק אליהו, עו"ד גלית פרידמן: מלווים נחלה לדורות

העברה בין דורית של נחלות חקלאיות היא סוגיה משפטית סבוכה, אך בעיקר אישית ומשפחתית. על מנת להתמודד עמה כראוי, מציעים עורכי הדין ברק אליהו וגלית פרידמן שילוב ייחודי של ידע משפטי, ניסיון מעשי נרחב והכרות עם הנושא מבית.

עו"ד ברק אליהו הוא מושבניק ואגרונום, בעל תארים בחקלאות ובמשפטים והתמחות בהיבטים משפטיים הקשורים בנחלות. לדבריו, "אני מכיר את הנושא באופן אישי ומקצועי, את ההתלבטויות סביב ההחלטה מה לעשות עם הנחלה בבוא העת, למי להוריש ואיך לפצות את האחרים, כאשר נקודת המוצא היא שניתן להוריש את הנחלה רק לבן/ת אחד/ת״.

עו"ד, נוטריון ומגשרת גלית פרידמן היא בעלת תואר ראשון ושני במשפטים מהארץ ומחו"ל ומתמחה במיסוי ובייעוץ משפטי להעברת הון ורכוש בין-דורי. "הורשת נחלה היא נושא מאתגר המחייב ידע משפטי מקצועי במגוון תחומים נרחב, ומתן מענה יצירתי המותאם לייחודיות של כל משפחה", אומרת גלית. "כמגשרת, האפשרות שלי לראות את הדברים בהיבט רחב יכול להביא לפתרון שיחסוך משאבים רבים ועוגמת נפש".

המסר שמדגישים שניהם, הוא שדברים לא מסתדרים מעצמם, ולכן חשוב להערך ולתכנן את ההעברה הבין דורית בצורה טובה ומסודרת, ככל האפשר בשקיפות מול הילדים, באופן שימנע מחלוקות עתידיות.

גלית פרידמןצילום: סמדר כפרי

מהו סל הפתרונות האפשריים במקרה של העברה בין-דורית?
"מאחר וכל משפחה שונה מרעותה, הפתרון שיימצא יהיה תמיד ייחודי, בהתאמה לכל משפחה. הפתרונות כוללים מערכת של מסמכים משפטיים מסונכרנים ביניהם שמומלץ לערוך מראש, ואשר לוקחים בחשבון את מירב האפשרויות ושואפים לפתרון הוגן כלפי כל היורשים", הם מסבירים.

"אחד המסמכים המשמעותיים ביותר שחובה לערוך, הוא צוואה, שתשקף את רצונות ההורים, ביחד עם הוראות הדדיות בין בני הזוג התואמות את הדין הקיים. בנוסף, מומלץ מאוד לערוך גם ייפוי כוח מתמשך, המסדיר את ההתנהלות בנחלה בעוד ההורים בחיים ואשר ייכנס לתוקף במקרים של אבדן כשרות משפטית. כמו כן, ניתן ורצוי לקבוע מנגנוני נאמנות שיוכלו להגשים את הוראות הצוואה, והסכמי ממון המכינים את המשפחה למצבים עתידיים, למשל גירושין של אחד היורשים".

כיצד אפשר להגיע לשיוויון בין יורשים?
לדברי גלית, "כדי להגיע לאיזון מיטבי בין היורשים, כאשר רק אחד מהם יכול לקבל את הנחלה כאמור, ישנן אפשרויות שונות לחלוקת רכוש, נכסים וכספים שברשות המשפחה. האיזון יתבצע מתוך מקורות ההכנסה בנחלה, למשל: גגות סולאריים בנחלה המניבים רווחים, מכסות גידול שונות וכד׳, כמו גם ממקורות הכנסה ונכסים מחוצה לה. את האיזון מבצעים בעזרת מערכת המסמכים המשפטיים שציינו. פיצול מגרש מנחלה הוא חלק אינטגראלי בתכנון, אך יש לדעת כי הוא כולל חשיפות למיסוי ומצריך ידע מקצועי, בו אנו מתמחים בנוסף״.

ברק אליהוצילום: באדיבות המצולם

מהו היתרון בידע והניסיון המשפטי המגוון במקרה של תכנון העברה בין-דורית של נחלה?
"אחד המקרים בהם טיפלנו הוא של משפחה עם עסק חקלאי פעיל ומשגשג בנחלה, וארבעה יורשים עתידיים שלאף אחד מהם אין זיקה מובהקת לחקלאות. כאשר אחד הבנים הביע נכונות להמשיך את העסק שבנו ההורים בעשר אצבעותיהם, ערכנו עבורם צוואות, ייפויי כוח מתמשכים, הוראות בנוגע לנאמנויות עתידיות ושינויים במסמכי החברה שבאמצעותה מופעל העסק, זאת כדי להעביר לבן את המשק והעסק בצורה מסודרת. אופן העברת הזכויות לבן, והפיצוי ליתר הילדים (מתוך נכסים אחרים ובאמצעות פיצול מגרש מהנחלה), נקבעו תוך התחשבות גם בסיכון שלוקח על עצמו הבן בעצם כניסתו לתחום", מספר ברק.

"הידע והניסיון המקצועי שלנו כוללים מגוון של תחומים מעבר לאלו הכרוכים ישירות בנחלות, כמו: דיני ירושה, החלטות ונהלים של מועצת ורשות מקרקעי ישראל, היבטים מסחריים, דיני מסים, לצד הבנה מעמיקה בעולם החקלאי. כל אלו מאפשרים לנו לטפל בתחום המורכב של העברה בין-דורית של נחלה בצורה רחבה ומעמיקה, תוך יצירה של הסכמות ומסמכים משפטיים שמביאים לשקט נפשי ושמירה על לכידות משפחתית גם בדור הבא", הם מסכמים.

עו"ד ברק אליהו, עו"ד גלית פרידמן
השייטת 4, נס ציונה
טלפון: 08-6116900
גלית פרידמן: 054-9404190, ברק אליהו – 054-4349882
מיילים: galit@ef-law.net ו-barak@ef-law.net
מעבר לאתר >>