"התפתחות טכנולוגית מאפשרת לתקן ולהחליף את מסתמי הלב בצנתור"

טיפולים זעיר פולשניים בחדר הצנתורים מחליפים ניתוח לב פתוח בחולים עם מחלות של מסתמי הלב ומומים מולדים

ד"ר ניר פלינט, פרופ' אמיר הלקין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר צנתורים | צילום: ליאור צור
חדר צנתורים צילום: ליאור צור
ד"ר ניר פלינט, פרופ' אמיר הלקין
תוכן שיווקי

תחום הטיפול במסתמי הלב עבר מהפך בעשור האחרון, המתבטא בכך שמגוון מצבים פתולוגיים ניתנים היום לטיפול באמצעות צנתור במקום בניתוח לב פתוח. עשרות חברות מכשור רפואי בארץ ובעולם, עוסקות בפיתוח התקנים שונים, המאפשרים תיקון והחלפה של מסתמי לב בצנתור. טיפולים אלו מיועדים כעת בעיקר לחולים הנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכי ניתוח לב פתוח. אולם עם ההתפתחויות הטכנולוגיות הצפויות והצטברות הניסיון הרפואי, לא מן הנמנע כי בעתיד הקרוב, אופציית הצנתור תימצא מתאימה לקבוצות חולים רבות נוספות.
מומים מולדים או נרכשים במסתמי הלב מטופלים על ידי תיקון המום או על ידי החלפת המסתם הפגוע במסתם תותב. המחלה המסתמית הראשונה בה צנתור הוכח כאמצעי יעיל לתיקון הבעיה, הייתה היצרות המסתם הדו-צניפי (מיטרלי), שבמקרים רבים ניתן להרחיבו על ידי בלון המוחדר דרך וריד במפשעה, ללא צורך בהשתלת מסתם תותב, ופעולה זו מתבצעת כבר עשרות שנים. מאידך, החלפת מסתם טבעי פגום במסתם תותב באמצעות צנתור, נעשית באופן שגרתי מזה כעשור, ורוב הניסיון הקליני הצטבר בהחלפת המסתם הותיני (האאורטלי), המנתב זרימת דם מחדרו השמאלי של הלב אל אבי העורקים. במקביל, בשנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית אדירה, המאפשרת לתקן ואף להחליף את מסתמי הלב האחרים, ובפרט את המסתם המיטרלי הממוקם בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי בלב, והמסתם התלת-צניפי (הטריקוספידלי) הממוקם בין העלייה הימנית לחדר הימני. בעוד שהמבנה האנטומי של המסתם האאורטלי הוא פשוט וסימטרי יחסית, המבנה האנטומי של המסתם המיטרלי ושל המסתם הטריקוספידלי מורכב הרבה יותר, ולכן פיתוח של שיטות תיקון של מסתמים אלו או יצור של מסתמים תותבים להחלפה של המסתם הפגום, הוא מסובך יותר. תיקון או החלפה של מסתם פגום אמור לחדש תפקוד תקין של המסתם, דהיינו, להבטיח זרימת דם חד כיוונית מהעליות לחדרי הלב.

פרופ' אמיר הלקיןצילום: ליאור צור
ד"ר ניר פלינטצילום: מירי גטניו

תיקון המסתם המיטרלי (דו-צניפי) בצנתור

אי-ספיקה (דליפה) של המסתם המיטרלי קרויה בלועזית Mitral Regurgitation. אי ספיקה של המסתם המיטרלי, גורמת לכך שחלק מנפח הדם הממלא את החדר השמאלי ואמור להיות מוזרם קדימה אל אבי העורקים ואל הגוף, יזרום אחורה, דרך המסתם הדולף, אל תוך העלייה השמאלית, ומשם לריאות. אי ספיקה מיטרלית עלולה לקרות גם כאשר המבנה האנטומי של המסתם פגום, אך גם במקרים בהם המסתם תקין מבחינה אנטומית, וזאת כתוצאה מבעיה בתפקוד הלב השמאלי והרחבה של החדר השמאלי ושל העלייה השמאלית. דוגמאות לסיטואציה זו היא אוטם בשריר הלב הגורם להרחבה של החדר השמאלי, או הפרעת קצב מסוג פרפור פרוזדורים, המובילה עם הזמן להתרחבות עליות הלב.

קיום אי ספיקה של המסתם המיטרלי, נחשד בדרך כלל מאופי תלונות המטופלים והממצאים בבדיקה הגופנית. האבחנה הסופית נעשית בבדיקה אקוקרדיוגרפית ("אקו לב"), בעזרתה ניתן לקבוע את גורם הדליפה ולכמת את חומרתה. כאשר חומרת הדליפה קשה, עלולים להתפתח סימפטומים של קוצר נשימה בזמן ביצוע מאמץ גופני, עייפות, בצקות ברגליים ולעיתים גם התפתחות של פרפור פרוזדורים ואי ספיקת לב. התסמינים קשורים לדליפת נפח דם משמעותי מהחדר השמאלי לתוך העלייה השמאלית, דבר המוביל לעלייה בלחץ בתוך הפרוזדור השמאלי, ובריאות. תהליכים אלו מובילים לאי ספיקת לב שביטוייה קוצר נשימה במאמץ גופני, עד כדי פגיעה כרונית ובלתי הפיכה ביכולת ההתכווצות של החדר השמאלי.

א', בן 82, איש עצמאי ופעיל, פנה לפני מספר חודשים למרפאה לטיפול במחלות מסתמים במערך הקרדיולוגי באיכילוב. א' דיווח כי בחודשים האחרונים החל לסבול מקוצר נשימה בעת מאמץ. תחילה ייחס את תחושותיו לעטיית מסיכה עקב הקורונה, אולם בהאזנה ללב על ידי רופא, ובבדיקת אקו-לב שביצע בקופת החולים, עלה חשד כי קיימת דליפה משמעותית של המסתם המיטרלי. הוא הופנה לבדיקת אקו-לב דרך הושט. זו איששה דליפה קשה של המסתם המיטרלי על רקע פגיעה בתפקודו של אחד מעלי המסתם. עד לפני שנים ספורות, האפשרות הטיפולית היחידה עבור א' הייתה ניתוח לב פתוח לתיקון או החלפת המסתם הדולף. היום קיימות טכנולוגיות לפתרון הבעיה בצנתור, ואלה מבוצעת בשגרה במעבדת הצנתורים באיכילוב, כמו גם במרכזים רפואיים אחרים בישראל. שתי טכנולוגיות הצנתור המובילות לתיקון דליפת המסתם המיטרלי קרויות MitraClip ו- PASCAL ומתבססות על עיקרון דומה: התקן מיוחד, דמוי אטב, מושתל בין עלי המסתם, באופן בו הוא לוכד את קצוות עלי המסתם, ומקרב אותם זה לזה על מנת לצמצם את דרגת הדליפה דרך המסתם. מדובר בטכנולוגיות שהוכיחו יעילות ובטיחות במחקרים קליניים ונכללות בסל הבריאות. תיקון המסתם המיטרלי בצנתור מבוצע בהרדמה כללית. תיקון הדליפה נעשה דרך נקב זעיר בוריד במפשעה, ללא צורך בפתיחה כירורגית של בית החזה וללא שימוש במכונת לב-ריאה. הפעולה מתבצעת בחדר צנתורים על ידי צוות הכולל מצנתרים, מרדים, קרדיולוג מומחה באקו-לב וטכנאים. בעזרת צנתרים מתוחכמים היכולים לנווט בתוך הלב, תחת הנחיה של אקו דרך הושט ושימוש בטכנולוגיות תלת ממד מתקדמות, ניתן להביא את ההתקן לאזור המדויק ממנו נובעת הדליפה. במידת הצורך, ניתן להשתיל מספר התקנים באותה פעולה עד להשגת תוצאה משביעת רצון. בגמר הפעולה, יש צורך בהתאוששות והשגחה של מספר שעות. למחרת, ניתן כבר לרדת מהמיטה, ומבוצעת בדיקת אקו לב להערכה חוזרת של התוצאה. רב המטופלים משתחררים לביתם תוך 24-48 שעות מהפעולה. בדרך כלל אין צורך בטיפול תרופתי מיוחד (למעט נוגדי טסיות דוגמת אספירין או פלביקס) ואין צורך בשיקום שכן אין פצע ניתוחי או כאבים.

תיקון המסתם הטריקוספידלי (תלת-צניפי) בצנתור

פריצת הדרך הטכנולוגית שהובילה לאפשרות לתיקון המסתם המיטרלי בצנתור, יושמה גם בעבור המסתם הטריקוספידלי ומאפשרת כעת גם טיפול באי ספיקה (דליפה) של המסתם הממוקם בין העלייה הימנית לחדר הימני. למרות מחקרים רבים שהראו שאי ספיקה טריקוספידלית כרוכה בעליה בתחלואה ובתמותה, מרבית המטופלים שסבלו מאי ספיקה קשה של המסתם הטריקוספידלי טופלו באופן שמרני, ועולם הטכנולוגיה הרפואית לא נתן את תשומת לב הראויה למסתם זה. כעת, באותה טכנולוגיה המשמשת לתיקון המסתם המיטרלי, ניתן גם לתקן את המסתם הטריקוספידלי בצנתור, והדבר כבר נעשה בהצלחה באיכילוב. אנו צופים כי בשנים הקרובות תהיינה אפשרויות רבות ומתקדמות יותר לתיקון ולהחלפה של המסתם הטריקוספידלי בצנתור, בפעולות שתהיינה גם בטוחות וגם יעילות.

ד"ר ניר פלינט הוא רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה לא פולשנית במערך הקרדיולוגי של המרכז הרפואי איכילוב - ת"א

פרופ' אמיר הלקין הוא מצנתר בכיר ומנהל השירות לטיפול במחלות לב מבניות במערך הקרדיולוגי של המרכז הרפואי איכילוב - ת"א