הנדסת תאורה: עמוד התווך של כל פרויקט בנייה

כל פרויקט בניה זקוק למערכת חשמל, אך כדי לתכנן אותה נדרש ידע נרחב ונגיעה לתחום המרתק, בו עוסקים מהנדסים ואנשי מקצוע היוצרים את הלב הפועם של כל מתקן בנוי: ממחנה צבאי, דרך בניין מגורים וכלה בדיור מוגן. כך זה קורה בשטח

הילה אפרתי, מירי ורד וניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנדסת תאורה: עמוד התווך של כל פרויקט בנייה
הנדסת תאורה: עמוד התווך של כל פרויקט בנייהצילום: Fre Sonneveld
הילה אפרתי, מירי ורד וניבה שור
תוכן שיווקי

תכנון מערכות חשמל ותאורה נחשב ללבו של כל פרויקט בניה. זאת, אם מדובר במתקני פנים כמבני מגורים, חנויות, בתי ספר, מגדלי משרדים וכדומה, או במתקני חוץ כמו מערכות החשמל והתאורה המשרתות כביש, גשר או איצטדיון גדול. בפועל, הנדסת תאורה כולל שלל חלקים שונים, אתגרים ואילוצים הצצים לאורך תהליך הבנייה ולא מעט אנשי צוות אשר נדרשים לעמוד במגוון תקנות ורגולציות מחמירות. בין החברות בהן ניתן להיעזר לצורך פרוייקטים: טיקטין, אורפוינט, אינג' י.אהרוני, א. יונייט ועמית רוזן.

nullטיקטין - עסק משפחתי עם המון אומץ

בראשה של "טיקטין תכנון חשמל בע"מ" עומדת משפחת טיקטין – ארבעה דורות של עולם מקצועי. החברה, המנוהלת היום בידי אמיר טיקטין, החלה דרכה בשנות ה-70, אז הקים אותה אביו, נתנאל טיקטין: "זה התחיל בדור הקודם, עם סבי וסבתי שהקימו את חנות החשמל הראשונה ברחובות" מספר אמיר טיקטין. "אבי, שעבד בחנות בתיקון מוצרי חשמל, הקים לימים את החברה אליה הצטרפנו אחי יובל ואני בשנת 1998. היום, מאיישים אותה גם בני הדור הצעיר שלנו במספר תפקידים, ועל כך גאוותנו".

מה הוא, למעשה, תכנון של חשמל ותאורה?

"לכל מערכת בנויה יש מערכת חשמל. אנחנו אמונים על תכנון של כלל מערכות החשמל, הוצאתו אל הפועל, תיאום של אספקת החשמל וניהולה, תיאום בין מערכת החשמל לשלל מערכות המבנה וכיוב'. כל פרויקט כזה כולל צוות מתכננים – אדריכל, קונסטרוקטור, מהנדס אינסטלציה, אדריכל/נוף ואותנו ועוד. אנחנו מתכננים את המערכת לפי שורה של דרישות ודואגים לכך שהכל, בסופו של דבר, יעבוד כמו שצריך".

אמיר ויובל טיקטיןצילום: טיקטין

בידול וייחוד בימי מגפה

"הייחוד שלנו בשילוב בין שתי ההתמחויות בענף: תכנון פנים ותכנון חוץ. לנו יש את שתיהן - תכנון בתי מגורים, מרכזים מסחריים, בנייני משרדים, ותכנון פרויקטיי תשתיות של כבישי מנהרות, או פרויקטים של חברות ממשלתיות ועוד. ביכולתנו לנהל פרויקטים מורכבים להם דרושות שתי ההתמחויות. יתרה מזאת, יש לכך חשיבות מכרעת בימים אלה של קורונה. רכישת דירות הואטה ואיתה בניית בתי מגורים. לעומתם, בניית תשתיות כבישים וכו' לא נעצרת כמעט לעולם. הגמישות שלנו ושילוב התחומים, מסייעת לנו להישאר יציבים".

מה הם האתגרים הניצבים בפניכם ביומיום?

"העיקרי שבהם הוא האינטראקציה המורכבת מול חברת החשמל או בזק: המו"מ מולם עבור הפרויקט, לו"ז האספקה, תשלומים, תקנות חדשות. התמרון בצוות יועצים בו כל גורם משקיע במערכת ולמרות הכול, על הפרויקט להצליח. העמידה בתקנות, כללים, רגולציות וחוקים שמשתנים כל הזמן ומחייבים התייחסות, גמישות, או אפילו שינוי קונספט תכנון תוך כדי תנועה; וכמובן, אתגר הסכנה הטמונה בעבודה עם חשמל - תאונות, תקלות וטעויות אנוש מהן הכרחי להימנע".

כוח אדם חסר וטיפ לדור הצעיר

"הטכנולוגיה המתפתחת הביאה איתה גם התקדמות חשובה בתחום שלנו. נכנסו תוכנות חדשות המאפשרות להגיב בזמן אמת לכל שינוי שנעשה במהלך תכנון פרויקט. מצד שני, העולם הטכנולוגי המושך אליו צעירים הבוחרים נתיב מקצועי, תרם לנטישת מחלקות לימודי הנדסת החשמל בפקולטות השונות ונוצר מחסור אדיר בכוח אדם מקצועי. חשוב לומר שהנדסת חשמל הוא אחד התחומים היציבים ביותר ולימודו כדאי ומתגמל, בגלל העניין ובגלל דרישת השוק. בנימה אישית ובמבט קדימה, מאד הייתי שמח לראות את המצב משתנה ולכן, אני קורא לדור הצעיר לבחור בלימודי הנדסת חשמל כי בהם העתיד והבטחה לעבודה יציבה", הוא מסכם.

טיקטין – תכנון חשמל בע"מ
א ד ברגמן 2, פארק המדע רחובות

מעבר לאתר >>
טלפון: 089310500

---------------------------------------

nullאורפוינט תאורה בע"מ – תכנון נכון של אור

חברת אורפוינט תאורה בע"מ, בראשותו של יונתן נתיב, מספקת פתרונות תאורה מתקדמים על-ידי תכנון, ייבוא ושיווק של גופי תאורה חדשניים, בהתאמה מלאה לדרישות התקינה הישראלית, לצרכי הלקוח ולסטנדרטים מקצועיים של התייעלות אנרגטית. החברה מקיימת מערכת ניהול איכות המאושרת על- ידי מכון התקנים הישראלי ועוסקת בתאורה תעשייתית, תאורת רחוב, תאורת כבישים ותאורת ספורט. בין לקוחות החברה נמנים משרד הבטחון, עיריות ומועצות מקומיות בכל רחבי הארץ.

"תחום הנדסת התאורה עוסק בהתאמת תאורה לשימושים שונים, בהתאם לצרכים פונקציונאליים ולתקנים בינלאומיים", מסביר יונתן נתיב. "לרוב, אנחנו לא שמים לב לתאורה עד שמתגלה בה הפרעה כלשהי כגון ריצוד, סינוור או עוצמה נמוכה. תפקידנו לתכנן ולייצר את התאורה הנכונה לצרכי המקום, כך שהתאורה המתקבלת תאפשר שמירה על איכות חיים, בטיחות וחסכון באנרגיה".

מה ההבדל בין תאורת רחוב, תאורת כבישים ותאורת ספורט?
"בכל תחום ותחום ישנם דגשים אחרים שמתוכם נגזרים תקנים ודרישות ייחודיות. בתחום תאורת הרחוב ישנו דגש משמעותי על חסכון באנרגיה, מאחר והוצאות התצרוכת של הרשויות על חשמל הוא גבוה מאוד ומגיע עד לכ-60-80% מעלויות החשמל של הרשות. בתחום זה אנו פועלים להחלפת ציוד מיושן עם עלויות אחזקה גבוהות, בציוד חדיש, מתקדם וחסכוני ובשילוב מערכות בקרה. בנוסף, אנו דואגים לתכנון נכון של פיזור האור, על-מנת שהוא לא יתבזבז לכיוונים אחרים", מסביר נתיב.

"בתחום תאורת הרחוב ישנו דגש משמעותי על חסכון באנרגיה"צילום: צילום עצמי

"התקינה של תאורת הכבישים עוסקת בבטיחות משתמשי הדרך ושמה דגש על תכנון נכון של אור למניעת סינוור או ריצוד ולטובת חלוקת אור אחידה ובטיחותית. בתחום הספורט ישנם ענפים שונים בעלי דרישות מיוחדות. למשל, כדי לראות שחקן כדורגל באצטדיון ענק, יש צורך בתאורה מתאימה שתאפשר למצלמה לצלם אותו. במגרש טניס יש להאיר נכון את הכדור הקטן. גם למגרשי חובבים יש תקן משלהם. אנו יודעים לתכנן ולהתאים את התאורה המתאימה לכל מגוון ענפי הספורט, בהתאם לתקני פיפ"א, תקני הטוטו וכדומה".

כיצד מתבצע תהליך התכנון והייצור של גופי התאורה?
"מאחר ואנו לא מייבאים מוצרי מדף, אלא מאפיינים כל מוצר באופן מותאם לצרכי השוק, תהליך הפקת המוצר כולל שלושה שלבים עיקריים: שלב אפיון המוצר שלב הייצור ושלב היישום בשטח.

"לאחר זיהוי והכרת הצרכים של התחום, אנו בוחרים חברה יצרנית מתאימה, מתווך רשימה של חברות שעומדות בסטנדרטים מחמירים של הבטחת איכות ומקצועיות, איתן אנו עובדים. אנו מאתרים את המוצרים המתאימים ומאפיינים בהם 5-7 רכיבים קריטיים בקריטריונים שונים, כגון יעילות אורית, פיזור אור, איכות האור, בטיחות ועמידות. לאחר בניית דגם ראשוני שתכננו, אנו ניגשים לבדיקה במעבדות עם הסמכה בין לאומית, על פי דרישות ספציפיות של הענף ועל פי התקינה הישראליות המחמירה.

"אני מלווה באופן אישי את תהליך הבדיקה במעבדות התקינה ולאחר האישור מלווה גם את תהליך הייצור, בעוד מעבדות אלו ממשיכות לעסוק בהבטחת איכות הייצור בהתאם לתקן הבטחת איכות אירופאי. כשהמוצר מוכן אנו ניגשים לשלב השני של תכנון ההתקנה, בהתאם לצרכי הלקוח. בשלב זה נערך תכנון של מיקום גופי התאורה בפרויקט עצמו", הוא מוסיף.

מהם הדגשים שאתם שמים בתהליך הנדסת התאורה?
"אנו נותנים ללקוח שירות מלא עד כמה שאפשר ומרחיבים את תחומי האחריות שלנו, הכוללים תכנון ובדיקת צרכים מדוייקת, על מנת שהלקוח יקבל את המוצר הטוב והמתאים לו ביותר. מוצר טוב ואיכותי נמדד באחידות תפוצת האור שהוא מפיק, במניעת זיהום אור וסנוור ובשמירה על בטיחות וחסכון באנרגיה. לאורך כל תהליך התכנון והייצור, אנו מקפידים על שמירה של סטנדרטים מקצועיים גבוהים והבטחת איכות מחמירה", הוא מסכם.

אורפוינט תאורה בע"מ
כפר סבא, ת.ד. 7040 4464102
טל: 09-8858259, 051-2326024
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

----------------------------------------

nullאינג' י. אהרוני – הנדסת חשמל בע"מ

מערכות הליבה של כל פרויקט בנוי כוללות בבסיסן מערכות קריטיות של חשמל, תאורה ותקשורת. על התחומים הללו אמונים מהנדסים ואנשי מקצוע המנהלים עבודה משמעותית ומורכבת. חברת אינג' י.אהרוני - הנדסת חשמל בע"מ, הפועלת בישראל מזה 40 שנה, אחראית לרבים מהפרויקטים החשובים והמעניינים שנוצרו בישראל.

קצת על החברה ותחילת דרכה

יניב אהרוני מספר על החברה המשפחתית אותה הקים אביו, יוסי אהרוני: "אבי, יוסי אהרוני, סיים את לימודי הנדסת חשמל באוניברסיטת בן גוריון, לאחר מכן שירת בחיל האוויר כראש מדור חשמל. בשנת 1981 הקים את החברה, כשאני הצטרפתי אליו ואל ניהולה בשנת 2003, לאחר לימודי הנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת בן גוריון גם כן. היום החברה כוללת מספר צוותים של מהנדסות ומהנדסים, היא מונה כמה עשרות עובדים ורובם ככולם מאזוריו השונים של הנגב".

פרויקטים מרכזיים בניהול של י.אהרוני

עיקר פעילות החברה טמון בפרויקטים בבתי חולים גדולים, תשתיות, תאורת כבישים, בינוי ערים ומתקני ספורט. "צוותים שונים שלנו אחראים על התחומים השונים ויודעים לתכנן בהם את מערכות החשמל, התאורה, הבקרה והתקשורת על שלל מורכבויותיהן. בין היתר, ניהלנו את פרויקט בית חולים סורוקה, בית החולים אסותא החדש באשדוד, בית החולים ברזילי באשקלון, בית חולים שערי צדק בירושלים ועוד. פרויקטים נוספים שלנו הם באוניברסיטת בן גוריון, קרית הממשלה בבאר שבע, משרד השיכון, אצטדיון טוטו טרנר, עיר הבה"דים, פארק נחל באר שבע, מתקני חינוך ותרבות, מבני תעשיה, תחנות רכבת, תכנון מערכות תאורה בשכונות חדשות, מערכות חשמל בבניינים ובמוסדות וכיוב'".

תכנון בתי חולים הוא התחום המרכזי בו פועלת החברה, והוא כולל מערכות קריטיות האחראיות לחיי אדם. "על הפרויקטים שלנו לתמוך בהן. ממערכות התאורה המיוחדות בחדרי הניתוח, דרך מערכות השנאה וגנרציה וכלה בתאורה המותאמת לפי שעות היום ושינוי אור השמש במחלקות השיקום, לדוגמה. מחקרים הוכיחו כי לתאורה נעימה ומותאמת לסביבה, השפעה אדירה על הבריאות ועל התמודדות עם מחלה או פגיעה".

בנוסף, מדגיש אהרוני כי פעילות החברה בתחום התאורה מתבצעת גם בתחום הספורט, דרך פרויקטים מגוונים. "מדובר בפרויקטים מרתקים הכוללים שימת לב לפרטים אליהם האדם שאינו בתחום, לא בהכרח נותן את הדעת. למשל, מתקני ספורט המכילים אירועים מצולמים, מחייבים את מערכות התאורה והחשמל לענות על תנאים מאד מסוימים. עלינו לעמוד בתקנים בינלאומיים ובשלל חוקים כדי שכל העסק יעבוד כמו שצריך".

עולם הכביש והתחבורה

הנושא של תשתיות חשמל ותאורת כבישים נמצא גם הוא בליבת העשייה של החברה: "זהו עולם מעניין וחשוב של חישובי תאורה ותכניות המבוססות על המון ידע בתחום. כל פרויקט של תכנון תאורת כביש מחייב לקחת בחשבון את כל הפרמטרים של מבנה הכביש והתאורה בו עבור הנהג בכל מצב ובכל שעה של היום. הצוותים האחראים על כל פרויקט תאורת כביש מייצרים סימולציות נהיגה בסוגים שונים של תאורה ויודעים מראש מה תהיה חווית הנהג בהקשר הזה. מדובר בתכנון מערכות קריטיות שיש להן משמעות לבטיחות ולחיי אדם.

איך התקופה המאתגרת משפיעה עליכם?
"אנחנו מחוייבים לגמישות יתר ולאורך רוח. הצוותים שלנו עובדים הרבה מהבית ואנחנו מתאימים את עצמנו לשגרה החדשה שנכפתה עלינו. בגלל שאנחנו חיים בתוך פרויקטים ארוכי טווח, שתוכננו זמן רב מראש, השלכות התקופה אינן ברורות. האתגר העיקרי שלנו הוא לצלוח את שנת 2021 ואת השפעתה על פרויקטים גדולים של בניה ותשתיות. בינתיים, אנחנו פשוט עושים את מה שאנחנו יודעים הכי טוב - לתת את המקסימום ללקוחות נאמנים שמכירים את המקצועיות, האמינות והשירות שלנו".

אינג' י. אהרוני – הנדסת חשמל בע"מ
מעבר לאתר >>
טלפון: 08-6238774

------------------------------------

nullהנדסת תאורה – א. יונייט יעוץ ויזמות בע"מ

"הנדסת תאורה היא למעשה אחד מן המרכיבים החשובים ביותר בכל עולם התעשייה, זהו תחום בעל חשיבות רבה מאוד". מדגיש אריק ניסימוב, מנהל ובעלים בחברת א. יונייט, העוסקת בתכנון מערכות חשמל, התייעלות אנרגטית, ניהול\פיקוח פרויקטים ותכנון תאורה.

בכל מקום עבודה, נדרש לתכנן שהתאורה תהיה מדויקת – לא חלשה מידי ולא חזקה מידי, לא מסנוורת בהתאם לתנאי מקום ההתקנה. "צריך גם לקחת בחשבון גוון אור המשתנה בהתאם לאופי וסוג העבודה, או סוג הפעילות בחלל. לדוגמה, גוון ועוצמת התאורה למפעל היא שונה מסוג התאורה המתבקש למעבדה, ששונה מזו שמתאימה לעבודה משרדית. תכנון נכון של תאורה תמיד לוקח בחשבון את רמת האור הטבעי בחלל ביחס לעונות השנה ושעות היממה, וגופי התאורה ימוקמו בצורה שתמנע הצללות או הפרעות לעין. מחקרים רבים בפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות הראו שיש קשר ישיר בין תפוקת העובדים בעסק לבין התאמת התאורה הנכונה עבורם. הסוד הוא שהעובד לא צריך להרגיש בהבדל שבין תאורה טבעית ותאורת חלל", אומר ניסימוב.

חברת א. יונייט עובדת עם מערכות תאורה הנחשבות למתקדמות בעולם ומתעדכנת תדיר בחידושים הקיימים בתחום. "המערכות שלנו יודעת לווסת את עוצמת האור וסוג האור בהתאם לתאורה הטבעית, לפי כמות העובדים בחלל באותו הרגע ובהתחשב במרכיבים כמו עונות השנה ושעות היממה. למשל, בבוקר יפיצו גופי התאורה אור בגוון טבעי 'קר-4000 קלווין' ולקראת סוף יום העבודה האור ישתנה לגוון 'חם 3600 קלווין', ללא שינוי בעוצמה הארה וייצור אווירה יותר מרגיעה ומשחררת". ניסימוב מדגיש שמערכת תאורה טובה היא כזו שאינה משנה את התהליכים הטבעיים המתרחשים בגופו ונפשו של העובד.

תאורה חכמה להתייעלות אנרגטית

"צריך לקחת בחשבון גוון אור המשתנה בהתאם לאופי וסוג העבודה, או סוג הפעילות בחלל"צילום: shutterstock

התקדמות הטכנולוגיה הגדירה מחדש תפעול של מקומות עבודה, בתים פרטיים ותעשייה. המונח "בית חכם" הפך לטרנד פופולרי והגיע גם לישראל, כאשר הוא כולל שימוש בטכנולוגיה חדשנית שמטרתה להעניק למשתמשים בה שליטה מלאה במערכות חשמליות על-ידי לחיצת כפתור. גם תחום התאורה נכנס תחת הקטגוריה "חכם" והוליד פתרונות יצירתיים המסייעים לחיסכון רב בחשמל. תאורה חכמה ניתנת לשליטה באמצעות שלטים או אפליקציות ייעודיות – כך ניתן להדליק, לעמעם ולכבות אותן. בנוסף, מערכת חכמה כזו מסוגלת לבצע סנכרון בין נורות בחלל ו"להתנהג" בהתאם לצורך.

ניסימוב מסביר: "בין כל גופי התאורה מתקיימת תקשורת אוטומטית, כל אחד מהם מצויד בחיישן שחש ביתר גופי התאורה שמסביבו. אם למשל הנורה שליד החלון תתעמעם, הנורה הסמוכה אליה תחוש זאת ותעשה את ההתאמות הנכונות מבחינת גוון ועוצמה. או אם חלל עבודה מסוים אינו בשימוש בזמן נתון, האורות בו ייכבו או יאירו בצורה מינימלית באופן אוטומטי. בנוסף, כל עובד יכול להתחבר אל מערכת התאורה החכמה באמצעות Bluetooth ובכך להתאים ולווסת בעצמו את אופי התאורה באזור העבודה שלו".

חשוב לדעת שתכנון והתקנת מערכת תאורה חכמה היא גם כלכלית מאוד. "לאחרונה ערכנו סקר מול חברות שונות שאיתם עבדנו לצורך חישוב החזר ההשקעה של התקנת מערכת מסוג זה לפי חיסכון אנרגטי וגילינו שהחזר ההשקעה הממוצע הוא פחות משלוש שנים, תוצאות שהפתיעו אפילו אותנו".

תחזוקה שוטפת – במינימום מאמץ

"יתרון נוסף במערכת שלנו הוא שהתחזוקה שלה היא כמעט אפסית. כל גופי התאורה מבוססים על נורות בטכנולוגיית לד, שמחזיקות בממוצע מעל 60,000 שעות לכל נורה וכוללות עד 10 שנות אחריות לכל מרכיבי גוף התאורה. תכנות המערכת להגדרות הספציפיות שאנחנו בונים לפתרונות התאורה השונים בעסק נשמרות ב'מוח' של מחשב התאורה ומגובות תמיד, גם במקרה של הפסקת חשמל. המערכת מתקדמת ולוקחת בחשבון את הירידה הטבעית של עוצמת ההארה של הלד - שמתרחשת בממוצע כעבור 7-8 שנים ומווסתת בהתאם לירידה את עוצמת ההארה בהתאם, על מנת לשמור על עוצמת התאורה המתוכננת. רק בתום עשר שנים, משך האחריות שאנו מעניקים על מערכות התאורה שלנו, אנחנו עורכים חפיפה מדוקדקת לצוות האחזקה של העסק ומעבירים את הטיפול והתחזוקה לידיהם", מסכם ניסימוב.

א.יונייט ייעוץ ויזמות בע"מ
מעבר לאתר >>
טלפון: 054-7884523

-----------------------------------

nullעמית רוזן - תאורה מכוונת אדם

מזה 25 שנים עוסק עמית רוזן בתחום התאורה. משרדו Rosen Lightning עוסק בתכנון תשתיות, אפיון של גופי תאורה, ייעוץ ועיצוב, ועובד עם מוסדות ציבור, אולמות ספורט, משרדים, לקוחות פרטיים, מעצבים, אדריכלים וכן עם חברות להנדסת חשמל ותאורה.

בעוד תחום ייעוץ התאורה נתפס פעמים רבות כנספח של עבודת מעצבי הפנים ולא מקבל את ההתייחסות הראויה לו, עומדת מאחוריו תורה שלמה ועמוקה של ההשפעה שיש לתאורה ברמת התא, אותה רוזן מיישם כדי להשיג את המטרות הרצויות בכל פרויקט ופרויקט.

רוזן מאמין כי בכוחה של התאורה להביא לאווירה רצויהצילום: shutterstock

רוזן מאמין כי הנדסת תאורה אינה רק הכנת תשתיות, בחירת גופי תאורה ופיזור האור במרחב, אלא לב ליבה הוא האנשים שנמצאים בחלל האדריכלי. בהיותו מושפע מתורת ה-HCL) Human Centric Lighting ), מאמין רוזן כי בכוחה של התאורה להביא לאווירה רצויה, וכן לרגשות ואנרגיות שאותם אנו רוצים ליצור אצל האנשים שנמצאים בחלל.

חשובה לא פחות היא ההשפעה שיש לתאורה מכוּונת אדם על הבריאות הנפשית והפיזית של הנמצאים בחלל, אשר השלכותיה על פרודוקטיביות והשגת יעדים היא משמעותית ביותר – וכל זאת, חשוב לציין, לא בא על חשבון העיצוב, האסתטיקה והתדמית שרוצים ליצור.

ככלל, מאמין רוזן כי תאורה לא נכונה עלולה לפגוע באיכות החיים, בבריאות ובפרודוקטיביות של המשתמשים בחלל האדריכלי, בעוד תכנון נכון ומדויק של תאורה מכוונת אדם ישפיע לטובה על האנשים המשתמשים בחלל בין אם הם מתגוררים בו או עובדים בו. במקרה האחרון גם בעלי החברה יוצאים נשכרים שכן הרווח העקיף המושג הוא רווחיות לחברה. "אני קורא ליזמים, למהנדסי החשמל, לאדריכלים ומעצבים לשלב יועץ מומחה לתאורה בכל פרויקט קטן כגדול", אומר רוזן.

קיימת תורה שלמה ועמוקה של ההשפעה שיש לתאורה צילום: shutterstock

כיצד משפיעה התאורה על הבריאות הנפשית והפיזית של הנמצאים בחלל?
"מחקרים מצאו כי יש רצפטור בעין שמשפיע על גוף האדם בצורה ביודינמית. האור לא רק משפיע על היכולת שלנו לראות, אלא גם על השעון הביולוגי, המחזורים ההורמונליים ומצב הרוח שלנו.

"תאורה מכוּונת-אדם לוקחת בחשבון את ההשפעה המלנופית של התאורה, מחקה את אור השמש, ומאפשרת לאנשים לחיות במקצבים הביולוגיים הבריאים ביותר. אנו יודעים ששעון ביולוגי שהולך לאיבוד גורם לבעיות. לכן, אם לדוגמה נראה שאין מספיק שמש בחלל, נשנה את גוון האור המוחזר בעוצמתו כדי לדמות בצורה דינמית את אור היום ולשמור את האנשים מסונכרנים עם המקצב הטבעי של היממה".

לדברי רוזן, הנדסת תאורה לוקחת בחשבון את בריאותם הפיזית והנפשית של המשתמשים בחלל האדריכלי ושמה אותה בראש סדרי העדיפויות: סינווּר, הארת חסר או הארת יתר אינן בגדר אפשרות קבילה או סבירה. "מערכות לבקרת תאורה הינן חלק בלתי נפרד מהנדסת התאורה, והן מהוות את הבסיס ליצירת סביבה בריאה ונוחה לאדם".

התוצאות של הנדסת תאורה טובה, מספר רוזן, בכל הנוגע לעיצוב תאורה של משרדים, למשל – הן עובדים בריאים ומרוצים יותר, פחות ימי מחלה, ועלייה בפרודוקטיביות וברווחיות.

"בבתי ספר מחקרים הראו שתאורה מכוונת אדם מסדרת לתלמידים את השעון הביולוגי שמשתבש להם בגיל ההתבגרות. כתוצאה מכך, המורים העידו שההתנהגות בכיתה הייתה יותר מכוונת לימודים, וממוצע הציונים עלה. ההורים מצידם העידו כי הילדים הלכו לישון מוקדם יותר, והיו ערניים יותר במהלך היום".

כיצד אתה ניגש לתכנון התאורה?
"מלאכת התכנון מתחילה מתחקיר מעמיק של הנפשות שנמצאות בחלל. אני עורך שאלון פעילות וחוקר את שעות הפעילות, מתי הם מגיעים ומתי הולכים, ואיזו פעילות נעשית בחלל. כל חלל מקבל לפחות שלושה מעגלי התייחסות: מה החוויה או הרגש שאנו רוצים להשיג מהחלל, אילו משימות צריכות להיעשות בחלל, ואיך לעשות אותן בצורה בריאה. המטרה היא אנשים בריאים שמגיעים לחלל שמחים ויוצאים ממנו שמחים. לכן אני מאמין שייעוץ תאורה צריך להיות חלק בלתי נפרד מכל תכנון אדריכלי".

אילו טעויות נעשות בתכנון תאורה?
"אחת הטעויות הנפוצות כאשר מתכננים תאורה משרדית, למשל, היא להתמקד בהשגת חיסכון בחשמל על חשבון בריאותם של העובדים. צריך להבין שהתייעלות אנרגטית עלולה בהחלט לפגוע בתפוקה ובשביעות הרצון של העובד ולגרום להפסד. חשיבה במונחי התייעלות צריכה להתייחס לעובדים שבתוך החלל ולפרודוקטיביות שלהם, שמושגת בין השאר על-ידי תאורה נכונה".

עמית רוזן - תכנון ועיצוב תאורה אדריכלית
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לפרופיל האינסטגרם >>
להשארת פרטים ושיחה עם נציג >>