חוקר פרטי: להפוך את הספק לעובדה בשטח

לא מעט אנשים מסתובבים בתחושה ש"משהו לא בסדר" – חלקם בסביבת העבודה שלהם והשאר בחלל ביתם הפרטי. מתי כדאי לפנות לגורם חיצוני שיכול לסייע בחשיפת האמת, כיצד בוחרים אותו ממה רצוי להימנע?

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם מצלם זוג הולך ברחוב
חוקר פרטי: להפוך את הספק לעובדה בשטחצילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

חוקרים פרטיים הפועלים בזירה העסקית והפרטית בישראל עובדים קשה בדרך למציאת האמת, בין אם מדובר בחקירה סביב מערכת יחסים אינטימית בין אנשים ובין אם האדם אחריו מתבצע מעקב מגיע מתחום הפוליטיקה. החשיבות של ניסיון, ידע וכישורים היא קריטית עבור מתן מענה מקצועי. במיוחד כאשר מדובר בלקוחות המחפשים תשובות ברורות אחרי זמן ממושך של חוסר ודאות מקצועי ואישי.

תחום החקירות הפרטיות הוא נרחב, וכולל מלבד מעקבים אחר מערכות יחסים אינטימיות, בדיקות רקע למתמודדים לתפקידים שונים בחברות גדולות, חקירות כלכליות וחקירות סייבר שמעניקות את התמונה המלאה המדוייקת שעשויה לסייע רבות בקבלת ההחלטות מכל סוג. אילו שירותים ניתן לקבל ממשרדי החקירות וכיצד הם יכולים לסייע? ראשי המשרדים המקצועיים גל חקירות, תכלית חקירות וחקר האמת - משיבים.

גל חקירות

בעשור האחרון, עם התפתחות האינטרנט והטכנולוגיה, ביצוע עבירות "צווארון הלבן" הפך לפשוט יותר, דבר המסביר את העלייה בכמות החיפושים ברשת - ההערכה היא שיש יותר מ-10,000 חיפושים בחודש אחר חוקרים פרטיים ומשרדי חקירות. עברה בכם פעם המחשבה שאולי העובד הוותיק שלכם מועל בכספי החברה? או אם יש דרך לדעת שבן הזוג נאמן כפי שהוא טוען, למרות היעלמויות לא מוסברות? שאלות מסוג זה עולות בקרב אנשים רבים, במגזר העסקי, הפוליטי והפרטי.

קיימות אינספור דרכי חקירה מתקדמות שיכולות לקלף את השכבות תחתן מסתתרת האמת: מעקב באמצעות רחפנים, בדיקות האזנה בבית, ברכב, במשרד או בטלפון, צילומים סמויים והקלטות סתר. לא מדובר בתיאורים מסרט הוליוודי, אלא באמצעים אמיתיים בהם משתמשים חוקרים פרטיים בדרך לגילוי האמת עבור אלו המבקשים לחשוף אותה.

"85% ממבצעי המעילה הינם גברים כשמרביתם היו בעמדות מפתח"צילום: shutterstock

לשם הכנת הכתבה התייעצנו עם משרד "גל חקירות", משרד שמתמחה הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי. עמי ג'רבי, חוקר פרטי ובעלים של משרד החקירות, מספר על עולם החקירות ומתי פונים לחוקר פרטי.

"בסקטור הפרטי, משרד החקירות אמון על חקירות פרטיות, בדיקות רקע, חשיפת בגידות בין בני זוג, חקירות כלכליות, איתור חשודים, מעקבים ועוד. בסקטור העסקי נכללות חקירות כלכליות ומסחריות, מודיעין עסקי, סקר סיכונים בארגון, בדיקת נאותות לפני רכישה, חקירות אינטרנט כמו גם חשיפה ומניעת מעילות עובדים".

"רק כדי להבין", מוסיף עמי ואומר, "הסטטיסטיקות שנאספו בסקר הלשכה העולמית לבוחני הונאות מלמדות שרוב המעילות מתקיימות בסקטור הפרטי (42%), חברות ציבוריות (29%) וגופים ממשלתיים (16%). נתון מעניין נוסף הוא שסכומי המעילה וההפסדים בסקטור הפרטי הם גבוהים באופן משמעותי מהסקטור הציבורי והממשלתי. אם נתייחס לדמוגרפיה והמאפיינים, אז המחקר מעיד על כך שמעל 85% ממבצעי המעילה הינם גברים כשמרביתם היו בעמדות מפתח, בעלי תפקיד בכיר או מקורבים להנהלה, כאלה שברוב המקרים ניתן בהם אמון מלא ויד חופשית למשאבי הארגון".

לא מספיק להצליח במשימה – חייבים גם אינטליגנציה רגשית

אחת התכונות החשובות של חוקר פרטי היא דיסקרטיות, מעבר למקצועיות וניסיון מוכח בשטח. למשרדי חקירות מגיעים לקוחות מכל המגזרים בארץ, חלקם אף דמויות מוכרות, אך לכולם משותף דבר אחד – הרצון לחשוף את האמת, להיפטר מסימני השאלה ולאשש את התחושה שמתרחש "משהו לא בסדר". עמי מדגיש שבתחום הזה, חוקר מיומן חייב להיות רגיש, בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה והוא עצמו נדרש לא פעם לספק ללקוחותיו תמיכה מקסימאלית לאורך הדרך, במיוחד אם האמת שיוצאת לאור עולה על כל דמיון, ולא חסרים מקרים כאלו בתחום זה.

להיות עם היד על הדופק – לפני שיהיה מאוחר מידי

מערכות יחסים מתפרקות בין בני זוג ומעקבים אחר בעל או אישה בוגדניים הם לא תחומי העיסוק הבלעדיים של כל חוקר פרטי. רבים יופתעו לשמוע שמעילות והפרות אמון נפוצות מאוד גם במגזר העסקי, הרבה יותר משנדמה. מנהלים רבים עלולים לספוג הפסדים כספיים כואבים אם יעלימו עין, גם כלפי חבר הצוות שנתפס כנאמן ביותר. בעלי חברות מתחומים שונים מתמודדים עם עובדים אשר מנדבים מידע לחברות מתחרות, משמשים כחפרפרות ועלולים בסופו של דבר להוביל למפלה של החברה כולה. לכן, כדאי לפעמים להיות ערניים לחריגות הקטנות ביותר, גם אם לבסוף יתברר כי החשדות היו לשווא. "ברוב המקרים, כשיש חשש כלשהו - הוא מתברר כאמיתי", מדגיש עמי.

איך בוחרים משרד חקירות

הגעתם להחלטה הלא פשוטה לפנות למשרד חקירות? וודאו שהגעתם למקום הנכון. הדבר החשוב ביותר והרלוונטי לכלל המקרים הוא לבדוק שהמשרד מחזיק ברישיון המתאים. "רק משרד חקירות מורשה יכול להוציא דוחות ולנהל את החקירה בעצמו, בשביל שהחומרים שיתקבלו יהיו קבילים בבית המשפט ויהיה להם תוקף משפטי", מפרט עמי. בנוסף, כדאי לוודא שהחוקר חבר בארגון החוקרים הפרטיים בישראל ומחזיק ברישיון חוקר פרטי בתוקף. היות שמדובר במשרת אמון, שנות הוותק של המשרד והחוקר גם הן מאוד חשובות. אך לצד הפן הטכני, חשובה גם היצירתיות, ומבחינת הצוות של "גל חקירות" מדובר במרכיב קריטי בעבודה: "אנחנו משתמשים בכל מיני דרכים ואמצעים כדי להגיע לשורש האמת. מבחינתנו כל מקרה הוא עולם ומלואו, נתייחס אליו בצורה הכי יסודית ומקצועית", מסכם עמי.

גל חקירות
טלפון: 072-3950752
למעבר לאתר>>>

------------------------

תכלית חקירות - אורי סבר

"אין הרבה משרדים שיכולים להתחרות בוותק ובניסיון שלנו. אני שועל ותיק שעוסק בתחום החקירות כבר 30 שנה. הניסיון והמקצועיות שלנו חוסכים ללקוח המון. מידע זה כוח, ואנחנו משיגים ללקוח את כל המידע שנסתר מעיניו ומאפשרים לו להגיע להחלטות מושכלות. פרט לכך, אנחנו אנשים של אנשים, וכל לקוח מרגיש כאילו הוא הלקוח היחיד שלנו", כך אומר החוקר הפרטי אורי סבר, בעל משרד החקירות תכלית חקירות, הפועל מזה 30 שנה בתל אביב ונותן מענה ללקוחות רבים ברחבי הארץ.

באילו מקרים אתם מטפלים?

"יש לנו ניסיון נרחב בתחום הבינאישי, אנו מתורגלים בהכנת דוחות ועדויות מצולמות לבית הדין הרבני או לבית הדין לענייני משפחה. אנו גם עורכים חקירות כלכליות במצבים בהם חייבים ללקוחות שלנו כספים. לפני שהלקוחות שלנו משקיעים כסף וזמן בתביעה משפטית, אנחנו מבררים עבורם את המסוגלות הכלכלית של החייב. בנוסף, אנו עורכים בדיקת נכסים, בדיקת חשבונות בנקים, בודקים אם לחייב יש חובות נוספים, אם הלקוחות שלנו יוכלו להיפרע ממנו ואם בכלל כדאי להם להשקיע כסף חי על כסף מת".

בנוסף, מבצעים ב"תכלית חקירות" גם חקירות רקע עבור לקוחות לפני התקשרות עסקית. "מגיעים אליי אנשים שחושבים להיכנס לשותפות או להיקשר עסקית לאדם מסוים ורוצים לבדוק שהוא אמין", מסביר אורי סבר, "אנחנו עורכים חקירת רקע, בודקים את ההיסטוריה שלו, אם יש לו תיקים בבית המשפט, אם הוא תובע סדרתי, אם תבעו אותו – ונותנים ללקוח את המידע כדי שיחליט אם כדאי לו להתקשר עם כזה אדם או להעסיק כזה אדם".

כמו כן, עורכים במשרד החקירות הוותיק גם בדיקת מהימנות למועמדים לתפקידים מסוימים, ומספקים ללקוחות מידע מלא על המועמד, לפני הצבתו לתפקיד.

30 שנות ניסיון. אורי סברצילום: באדיבות תכלית חקירות

תחום נוסף שבו מתמחים במשרד תכלית חקירות הוא חקירות סייבר. "מגיעים אלינו לקוחות שמספרים, לדוגמה, כי המתחרים שלהם יודעים על כל צעד שהם עושים", מספר אורי סבר, "אנחנו בודקים אם מתחרים השתלטו להם על המחשב, הפלאפון, אם הותקנו מכשירי איכון ומכשירי האזנות סתר וכולי, ונותנים ללקוחות שלנו מעטפת של בטיחות. אנחנו בודקים שהם סטריליים ומגנים עליהם מא' ועד ת'. כל החוקרים שלנו ותיקים, בעלי רישיונות, ומצוידים בציוד הכי מתקדם שניתן להפעיל בשטח".

מדוע כדאי להגיע דווקא אליכם?

"ב-30 השנים האחרונות אני מתעסק רק בחקירות, זה העולם שלי. אני יודע לדייק את צוות החוקרים שלי ולקחת החלטות נכונות בשטח. בנוסף, מבחינת האלמנט האנושי, אני עוטף את הלקוחות שלי, גם אחרי שהעברנו להם את הדוח, הם מקבלים תמיכה וסיוע במידת הצורך במציאת עורך דין מתאים. יש לי עורכי דין שאני עובד איתם שנים ואני מכיר את היכולות שלהם ואת האנושיות שלהם. כמו כן אני חבר בארגון בינלאומי של חוקרים מכל העולם, ואני יכול ברגע אחד להעיר חוקר בניו יורק או בכל מקום על הגלובוס".

תן דוגמאות למקרים שפיצחתם.

"עבדנו על מקרה של גניבה בחברה מאוד גדולה. ללקוח שלנו נעלמה סחורה והוא היה חסר אונים. הצלחנו לעלות על שיתוף פעולה מאוד מתוחכם בין עובד של אותו לקוח לבין הקבלן החיצוני שסיפק את הסחורה, ולתעד אותו. מסתבר שהגניבות התרחשו לאורך שנה וחצי. העובד הודה וקשר את הקבלן החיצוני לאירוע, ואנו חסכנו ללקוח מאות אלפי שקלים".

"במקרה אחר עקבנו אחרי בעל של לקוחה שלנו שהגיע לשווייץ. זו הייתה חקירה משולבת: תפסנו אותו בוגד באשתו, וגם הצלחנו להוכיח שיש לו פעילות עסקית שהוא לא מדווח עליה. העדויות שלנו עזרו ללקוחה שלנו רבות בדיון המשפטי".

תכלית חקירות - אורי סבר
טלפון: 050-5206892
למעבר לאתר>>>
לפנייה בדוא"ל>>>

------------------------

חקר האמת - אבי דור

החוקר הפרטי אבי דור, בעל משרד החקירות חקר האמת, נותן מענה ללקוחות הן בהיבט האישי והן בהיבט העסקי. סיפוריו מרתקים וניכר ששינה את מסלול חייהם של רבים מלקוחותיו.

את דרכו המקצועית התחיל במשטרה בתחום המודיעין. במשך 25 שנה הפעיל מקורות, עבד עם גופי מודיעין ממשלתיים שונים, וצבר כלים וניסיון רב בתחום החקירות. לפני 15 שנה, עם פרישתו מהמשטרה, החל לעסוק באופן טבעי בחקירות פרטיות.

באילו מקרים אתם מסייעים ללקוחות פרטיים?

"אנו נותנים מענה בתחום המעמד האישי. כאשר פונים אלינו בחשד לבגידה, אנו עושים עבודת מודיעין ועורכים מעקבים עד שאנו מגיעים לאמת. אנו גם חוקרים אחר נכסים שצד אחד מנסה להעלים כדי שלא יחולקו בהסדר הגירושין. פעמים רבות בענייני מעמד אישי, הלקוחות נסערים והופכים להיות לא רציונליים. אנו גם משמשים כפסיכולוג וכגורם ממתן, ומדריכים אותם באשר לדרך הפעולה הנכונה ביותר עבורם".

"האנשים שמגיעים אלינו נמצאים במצב רגיש. אנו דואגים ולהם ולעולם לא ננצל את מצוקתם". חקר האמתצילום: shutterstock

אבי מוסיף כי פרט לגירושין, פונים אליו גם הורים המעוניינים לערוך בדיקת רקע בנוגע לבן או בת הזוג של ילדיהם. "לפעמים הצדדים עומדים לפני חתונה וההורים אינם שלמים עם ההחלטה, וחוששים שאותו חתן או כלה לעתיד מסתירים משהו", הוא מספר, "אנו בודקים את ההתנהלות היום-יומית של אותו אדם, האם הוא אכן עובד היכן שהוא מספר, האם הוא מתרועע עם אנשים מפוקפקים. אנחנו בודקים שיש הלימה בין המידע שבן או בת הזוג נתנו לבין חייהם בפועל".

בנוסף, כך מתברר, הורים רבים לבני נוער, במיוחד בגילאים 14-18, פונים אל אבי בבקשה שיבדוק האם ילדיהם שלהם צורכים אלכוהול או סמים, עם מי הם נפגשים, ואם יש דברים חשודים אחרים שיש להביא לידיעתם. "יש לנו חוקרים בעלי חזות צעירה שיודעים להשיג תוצאות גם בתחום הזה", הוא אומר.

באילו מקרים אתם מסייעים ללקוחות עסקיים או חברות?

"בתחום העסקי אנחנו עורכים בדיקות כלכליות ובדיקות רקע עבור אנשי עסקים ששוקלים לעבוד עם אדם מסוים או להיכנס עמו לשותפות עסקית. אנחנו בודקים מה היכולות הכלכליות של אותו אדם ומהן דרכי ההתנהלות שלו. אנו עורכים גם חקירות כלכליות ו'הרמות מסך' לחברות עבור בעלי עסקים שרוצים ביטחון לפני שהם בוחרים להשקיע בחברה מסוימת. חשוב לציין שאנו מבצעים גם מעקבים וחקירות בחו"ל".

כמו כן, עובד משרד החקירות של אבי עם משרדי עורכי דין רבים, ומספק להם מידע אודות היריבים המשפטיים שלהם. "לדוגמה, בעל גרוש מתחמק מתשלום מזונות בתואנת שווא שהוא מובטל, אנחנו מספקים הוכחות ומפריכים את הטענה", מסביר אבי.

מהם העקרונות המנחים אותך בעבודתך?

"חשוב לי להכיר את האובייקט שאני צריך לחקור אותו ברמה העמוקה והפרטנית ביותר ולאסוף מהלקוח ומשאר המקורות את מירב המודיעין ההתחלתי בטרם אני מתחיל לעבוד. כמובן שאמינות ושקיפות מול הלקוח הן ערכי יסוד בעבודתי. כמו כן אני יודע לתת ללקוחותיי פתרונות בתקציב סביר. בדרך כלל האנשים שמגיעים אליי, נמצאים במצב רגיש. אני עושה את המיטב ודואג לצרכי הלקוח ולעולם לא אנצל את מצוקת הלקוח שלי".

תן דוגמאות למקרים שפיצחת.

"באחת הפעמים פנתה אלינו אישה שחשדה שבעלה בוגד בה. הוא עמד לטוס לחו"ל, וכמובן שהיינו איתו בטיסה ונערכנו מבעוד מועד עם חוקרים מקומיים שעובדים איתנו בשיתוף פעולה. ליווינו את הבעל ואת הבחורה הישראלית שחיכתה לו בשדה בשלל רגעים אינטימיים. בבית המשפט הבעל נותר חסר מילים מול העדויות אשר סייעו לאישה רבות במשפט הגירושין וחלוקת הכספים.

"במקרה אחר, כלה והוריה יצרו עמי קשר כי היו להם חששות בקשר לחתן המיועד. מדובר באנשים מהמגזר החרדי שלא היו שלמים עם השידוך שניתן להם. הבאנו להם הוכחות שהחתן המיועד אכן שיקר לכלה בשלל הזדמנויות. אמר לה שהוא לומד תורה או בעבודה עם אבא שלו, כשבפועל היה במקומות אחרים והתבטל או נפגש עם חברים. בזכות האינטואיציה והתושייה של ההורים, מסלול חייה את הבת השתנה, והחתונה בוטלה".

משרד חקירות חקר האמת - אבי דור
טלפון: 050-2345910
למעבר לאתר>>>