יש לך סטארט-אפ ביולוגי ואין לך מעבדה? לקולאב סקוור יש פתרון

הכירו את הבית של חברות הביוטק בצפון, בו תוכלו להתחיל לעבוד במעבדה מצוידת כבר מחר בבוקר וליהנות גם מיתרונותיה של קהילת מחקר מובילה ותומכת

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבדה
קולאב סקוור בע"מ: הבית של חברות הביוטק בצפוןצילום: קולאב סקוור בע"מ
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

"כל חברת ביוטק, בוודאי כזו שבתחילת דרכה, זקוקה למעבדה להוכחת ההיתכנות הראשונית, שבה היא תערוך את הניסויים והמחקר שלה. הקמת מעבדה אינה דבר של מה בכך והיא כרוכה בעלויות אדירות שנעות בין חצי לשני מיליון שקלים, וזה עוד לפני שמזכירים את הבירוקרטיה, הפרוצדורה והרישיונות הנלווים לזה", אומרים ירון ברייטמן, מנכ"ל חברת קולאב סקוור בע"מ, וד"ר סלעית צבאן, סמנכ"לית הטכנולוגיות של החברה, שהקימו ביחד את המיזם.

"אנחנו נותנים תשתית לחברות ביוטק מכל הארץ ומאזור הצפון בפרט, שזקוקות למעבדה, בין אם למיקום פיזי בלבד ובין אם מעבדה מצוידת. החברות שעובדות איתנו נהנות ממעטפת מלאה הכוללת גם את כל האישורים הנדרשים לתפעול של מעבדה, בהם: פינוי וטיפול בפסולת ביולוגית וכימית, תקינה ואישורים, ניהול בטיחות, תהליכי איכות ועוד".

עם ניסיון של כיובל שנים בתחום הביוטק, הקימו צבאן וברייטמן יחד את קולאב סקוור. ירון מגיע מתחום ה- Medical Devices, עם ניסיון רב בפיתוח מולטי-דיסציפלינרי וגם מסחרי, וד"ר צבאן מגיעה עם ניסיון עשיר בתחום הפיתוח של מוצרים ביולוגיים. השניים נפגשו בחברה בה עבדו יחד ולפני כשלוש שנים יצאו לעצמאות וביקשו לייסד חברה מתחום מדעי החיים. המחסום הראשון שנתקלו בו היה הקושי להקים מעבדה מצוידת. "הניסיון האישי שלנו הוביל לזיהוי הקושי, ולהחלטה להקים חברה שמטרתה לסייע למי שנקלעים למצב דומה לשלנו, כדי שיוכלו לצאת לדרך ולבנות את עצמם בקלות רבה יותר", מסבירה צבאן.

"הקמת מעבדה אינה דבר של מה בכך והיא כרוכה בעלויות אדירות". ירון ברייטמן וסלעית צבאןצילום: קולאב סקוור בע"מ

"במשך שנה חקרנו, בדקנו, ראיינו מנכ"לים של חברות, הרצנו ניתוחי פוטנציאל שוק ומודלים כלכליים. בדצמבר 2019 פתחנו את קולאב סקוור ביקנעם עילית והצטרפה אלינו החברה הראשונה. היום, שנה ורבע אחרי, שמונה חברות כבר נהנות בדרך קבע מהשירותים שלנו, לצד 5 חברות שנעזרות בנו על בסיס מזדמן. כולן יוצאות נשכרות מהיתרונות הרבים שיש בעבודה במקום שמצד אחד מתנהל כמו קהילה שיתופית, ומצד שני מקנה לכל אחת מהחברות את מרחב הפעולה והפרטיות הנדרשות לה".

שיתופיות לצד סודיות מוקפדת

בניגוד לאוניברסיטאות ו/או חממות שהופכות שותפות לחברות או למיזמים הפועלים בתחומן, לחברת קולאב סקוור אין כל נגיעה לנכסי החברות (קניין רוחני ו/או Equity) והיא מהווה רק את האכסנייה לחברות הפועלות בשטחה. בקולאב סקוור מכבדים את פרטיותן של החברות, וכל חברה סוברנית לבחור את ההתנהלות שלה – יש הבוחרות לפעול כחברה אינדיבידואלית ויש הבוחרות להיטמע בחיים החברתיים במתחם.

"היתרון הגדול בעבודה בקולאב סקוור מבחינתי בתור מנכ"ל של חברת סטארט-אפ הוא שאינני צריך לדאוג כמעט לשום אספקט בעבודה השוטפת, מלבד לפעילות המו"פ שלנו", מספר ד"ר רונן עברי, מנכ"ל ברקוד דיאגנוסטיקה, אחת מהחברות הראשונות שנכנסה למתחם. "הבונוס הנוסף הוא היכולת להתייעץ עם סלעית וירון כמעט בכל נושא שהוא חשוב לנו – מדעי, מסחרי או לוגיסטי, ולזה אין בכלל מחיר. ועוד לא הזכרתי את הקפה. אותו פשוט צריך לטעום".

"החברות שעובדות איתנו נהנות ממעטפת מלאה הכוללת גם את כל האישורים הנדרשים לתפעול של מעבדה"צילום: קולאב סקוור בע"מ

מקום שהוא גם מרחב קהילתי

עוד מוסיפה צבאן שהקהילתיות באה לידי ביטוי גם במחוות הקטנות בין החברות שבמתחם, מה שהופך את קולאב סקוור לסוג של האב (HUB) לחברות ביוטק - למשל, כשנגמר חומר מסוים במעבדה אחת, אין זה נדיר לראות פנייה לחברה אחרת ולשאול אם אפשר להיעזר בה. "הקשרים האישיים שנוצרים אצלנו הם ייחודיים במינם. המפגש בחללים המשותפים יוצר אינטראקציה בין העובדים שנותנת פתרון נהדר גם להפגת תחושת הבדידות שלפעמים מאפיינת יזמים שעובדים במשרד מרוחק".

יתרה מכך, מספר החברות, היועצים והמידע על קרנות ומענקים, לצד אנשי אקדמיה וגורמים מסחריים שעוברים במתחם, יוצרים traffic שהוא חלומה של כל חברת ביוטק, הכל תחת קורת גג אחת וברמת נגישות שחברה בודדת תתקשה להשיג לבד.

"גם העיצוב שלנו נותן תחושה ביתית ונעימה שמעודד חברויות", אומרים השניים. "ירון שיפץ מכונת קפה וינטג' והוא קולה קפה בוטיקי בעצמו עבור דיירי המתחם, הקירות מעוטרים ביצירות אומנות של העובדים או בני משפחותיהם, והכל מוכוון למתן מרחב מקבל, מרגיע ומעצים של האנשים הפועלים במתחם שלנו. המחויבות שלנו לחברות שעובדות איתנו באה לידי ביטוי גם בכך שאנחנו מעמידים לרשותם סוללת יועצים מתחומי תוכן שונים; יועץ אסטרטגי לקניין רוחני, כתיבת גראנטים אירופיים, יועץ לענייני רגולציה ועוד, ובנוסף אנחנו מקיימים עבורן הרצאות העשרה על בסיס קבוע, ולפי התכנים והצרכים שעולים מהחברות".

העיצוב נותן תחושה ביתית ונעימה שמעודדת חברויותצילום: קולאב סקוור בע"מ

הציוד איתו תוכל להתחיל לעבוד כבר מחר בבוקר

ציוד למעבדות נחשב יקר מאוד ומעטות החברות שיכולות להשקיע בו הון רב בראשית דרכן. בין השירותים שמעניקה קולאב סקוור הוא שימוש בציוד משותף (הצב"מ) למספר חברות, כדוגמת: מיכל חנקן נוזלי, מקפיא 80C-, ציוד לתרביות תאים, מכשור לאנליטיקה, ציוד מעבדה כללי (אוטוקלאב, הוד כימי, צנטריפוגות) ועוד.

לא רק זאת, הציוד המשותף כולו (ולפי הצורך, גם הפרטי) מגובה בגנרטור עוצמתי של המתחם ומנוטר כולו במערכת מרכזית וגמישה. ככלל, התשתית במתחם היא כזו שחברת סטארט-אפ טיפוסית בדרך-כלל לא תרשה לעצמה. כך יכולות חברות קטנות לשמר את מהירות וגמישות העבודה שמאפיינת אותן מחד, אך ליהנות מתשתיות המאפיינות חברות גדולות ומבוססות מאידך.

"לדוגמה, רכשנו שני מקפיאי 80C-, כדי שתהיה יתירות, והם גם מגובים על-ידי הגנרטור שלנו שמותקן על הגג. כל אחת מהחברות אצלנו מקבלת מדף או שניים לאחסון הדגימות שלה. עוד ערך מוסף הוא בהתקנת מערכת ניטור והתראה שעוקבת 24/7 אחר פעילות כל הציוד החיוני, לפי קריטריונים וספים המוגדרים על-ידי אנשי הצוות, והמידע נשמר לצורך תיעוד לקראת הגשת דוחות מחקר", מפרט ברייטמן. "כל הציוד למעבדות שאנחנו מציעים לחברות מבוסס על עיקרון של שיתופיות וקהילתיות. בכך למעשה מושגות שתי מטרות המבוססות על ערכי הליבה שלנו, כשהחזון שלנו הוא להנגיש לכל מי שמבקש לעסוק במדעי החיים את הכלים שבלעדיהם הוא לא יוכל לעשות זאת לבד. חברות שצריכות ציוד ייחודי למעבדות שלהן רוכשות אותו בעצמן ומשלבות אותו בחלל שהוקצה להן על-פי בחירתן".

קולאב סקוור מציעה לחברות חוזה התקשרות מודולרי, בו הן יכולות לבחור את סוג החלל המתאים להן וגם את משך זמן ההתקשרות. עובדה זו מקלה על רבות מהן שלא יכולות להתחייב לשכירות ארוכה או לחילופין לבנות מקום ייעודי לפעילות שלה. זאת גם הסיבה לכך שהחברה מציעה מספר מסלולים לבחירה, בדגש על גמישות מלאה על-פי דרישות וצרכים קונקרטיים של כל חברה וחברה באספקת מעבדות ו/או הציוד הנלווה.

"חברות ביוטק וסטארטאפים בתחום נוטות לחשוב שאם ישקיעו הון בתחילת הדרך, הן חסכו בהמשך את ההוצאות החודשיות. אין טעות גדולה מזו. אנחנו גם חוסכים להן את ההוצאה הקפיטלית וגם ההוצאות החודשיות נמוכות יותר. חשוב לציין שאנחנו ממוקמים ביוקנעם עילית, המוכרת כאזור עדיפות לאומית א', כך שחברות העובדות אצלנו יכולות ליהנות ממענקים מוגדלים של הרשות לחדשנות. אצלנו כל חברה תקבל בסיס איתן להתחלה ממנו היא תוכל לצמוח ולשגשג, ובעיקר להשקיע את כל כולה במחקר ופיתוח מבלי לדאוג ל'רעשי רקע' המתלווים להקמה של מעבדה ורישוי", מסכמים השניים.

קולאב סקוור בע"מ Colab Square Ltd.
אזור תעשייה צפוני, יקנעם עילית
טלפון: 054-4940005
מעבר לאתר >>
לעמוד הלינקדאין >>