יועצי נגישות: פתרונות חכמים בהתאם לדרישות החוק

אנשים עם מוגבלות זכאים לחיות בעצמאות מרבית תוך מיצוי זכויותיהם – כאשר מטרת חוקי נגישות בסביבה הציבורית והארגונית היא לאפשר זאת. אך על מנת לכסות את כל האספקטים, בהם נדל"ן ושירות, ניתן להיעזר בליווי של צוות המכיר את התחום מקרוב

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם בכיסא גלגלים מביט בגרם מדרגות
יועצי נגישות: פתרונות חכמים בהתאם לדרישות החוקצילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

באחריותם של מגוון ארגונים במגזר הציבורי והפרטי לעבור תהליך על מנת שיוכלו להיות נגישים. בין אם מדובר בבית מלון, בניין משרדים או אתרי טבע רחבי ידיים. גם נגישות טכנולוגית, הכוללת טכנית אינטרנטיים היא קריטית עבור מתן שירות מספק ובהתאם לחוקים הנדרשים. יועצי נגישות יכולים לספק מענה בתחום זה ולמצוא פתרונות בהתאם לכל סיטואציה או אילוץ: נדל"ן ותשתיות בעיתיים, מרחבי עבודה הזקוקים לייעוץ ארגוני ועוד. בין החברות שמציעות את השירות: כורם הנגשה, עמותת נגישות ישראל ועואד הנדסה.

nullכורם הנגשה מבית כורם הנדסה בע"מ

חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות נועד לאפשר לאנשים עם מוגבלויות לחיות בעצמאות מרבית ולמצות את זכויותיהם. מהחוק נובעת החובה להנגיש מבנים, תשתיות וסביבה וכן להנגיש שירות לאנשים עם מוגבלות. כורם הנגשה, מבית כורם הנדסה, חברה משפחתית העוסקת בייעוץ נגישות, מספקת ללקוח פתרונות הוליסטיים העונים על כל דרישות החוק.

"אנו לא בוחנים רק את הנדל"ן שייבנה או שנבנה וזקוק להתאמות, אלא גם את השימוש בתוכו. כיצד יותאם השימוש למנעד רחב של אנשים", מספרת המנכ"לית נעמי כורם, מהנדסת אזרחית ותיקה ובעלת ניסיון של מעל עשור בתחום הנגישות.

Redesin מרכז מסחרי עם חנויות ואולמות תצוגה. אבנר שר אדריכלים בע"מ. נגישות - כורם הנדסה (נ.ע.) בע"מצילום: באדיבות החברה

עדי כורם, מהנדס תעשייה וניהול ומנכ"ל שותף מחדד ומוסיף, "אנו מטפלים בשני האספקטים ביחד. גם כשמתכננים בית מגורים וגם מבני ציבור אנו לוקחים את החוזקות מכל אספקט. לדוגמה, אם יש פן שמקשה על נגישות המבנה, ננסה לטפל בו דרך השירות. השלמה של שני התחומים ביחד היא win-win כי היא מאפשרת לתת את התוצר הטוב ביותר וגם להוזיל עלויות".

סמדר כורם נחשון, תרפיסטית באמנות (AT-MA), אמונה על נגישות השירות בדגש על נגישות למוגבלויות השקופות כגון מגבלות נפשיות וקוגניטיביות. ככלל מאמציה מרוכזים בהפיכת החוויה של הלקוח לנעימה ומאפשרת.

ד"ר ענב כורם סלקמן, דוקטור לננוטכנולוגיה, מביאה חדשנות ומצעידה את תחום האונליין בשילוב תכנים אינטרנטיים והדרכות עובדים בנגישות אשר נדרשים לפי החוק.

מה אתם מנגישים?
"אנו מייעצים ליזמים, קבלנים, רשויות, רשתות, חברות הייטק ועסקים. מנגישים מבני ציבור, מוסדות בריאות, תעשייה, בתי מלון ומגורים. בין היתר אנו מנגישים מקומות שאינם בניינים, כגון גני משחקים, חופי ים ואתרי טבע ומורשת. עבור מקומות עבודה אשר מעוניינים או נדרשים להגדיל את מגוון העובדים ואת האפשרויות למקסם את הפוטנציאל של העובד – אנו מספקים ייעוץ ארגוני נגיש לפי דרישות החוק ומסייעים ביצירת מרחב עבודה נגיש ומותאם לכל", מדגישה נעמי.

נעמי כורם – מנכ"ליתצילום: תמרי גת

דוגמה נוספת היא הקשר בין נגישות לבניין מגורים. "רבים לא יודעים שעל בניין מגורים להיות נגיש בחלקיו הציבוריים. יותר מכך, חובת הנגישות חלה על משרדי המכירות. היזמים צריכים לדאוג לכך שגם אדם עם מוגבלות יוכל להגיע ולקבל את השירות לו הוא זכאי כאשר הוא נכנס למשרד המכירות. למשל התאמת המקום ללקוחות כבדי שמיעה, כבדי ראייה, אנשים עם מוגבלות בהתניידות, אנשים עם מגבלה נפשית ועוד. אנו מטפלים בכל אלה תוך תפיסה שוויונית ומכבדת".

כיצד אתם מאזנים בין חובת הנגישות ובין האילוצים של בעל העסק?
"החוק העביר מן העולם את גישת החסד, והבהיר כי זוהי זכותו של כל אדם להתנייד וליהנות משירותים. אנו רואים בכך גם הזדמנות לבעלי העסקים להרחיב את פוטנציאל הלקוחות שלהם. אנו מגיעים לאיזון בין הצורך בנגישות לבין המציאות הכלכלית של הלקוחות שלנו על-ידי למידה מתמדת. אנו משתדרגים כל הזמן בקורסים שיוצאים בתחום הנגישות. אנו מכירים את לשון החוק היטב, מתמחים בה, ויש לנו כלים לתת לה פרשנות מידתית. כאוהבי אתגרים אנו חוקרים אתר או נושא מסוים, בודקים אותו, דנים בו, מיישמים את הניסיון רב השנים שלנו בתחום ובסופו של דבר מציעים ללקוח את הפתרון היצירתי והמאוזן".

תובענות ייצוגיות

"אחד מגורמי האכיפה הוא הציבור ואחד הכלים למימוש האכיפה הוא הגשת תובענות ייצוגיות. לאחרונה זהינו תופעה של שימוש יתר בכלי זה, שלעיתים חורג מעבר לצורך הסביר עד למצב שיכול לחרב תהליך במקום ליצור העדפה בריאה. אנו בודקים עבור התובעים או הנתבעים אם הם עומדים בדרישות החוק ומייעצים להם כיצד להתמודד עם התביעה".

כורם הנגשה - מבית כורם הנדסה (נ.ע.) בע"מ
כתובת: זכרון יעקב ת.ד. 453
טלפון: 04-9990926, 050-8800227
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

-------------------------------------

nullעמותת נגישות ישראל - "אלפי עסקים וארגונים שלא הנגישו את אתרי האינטרנט חשופים לתביעות מיותרת"

עמותת נגישות ישראל אשר הוקמה על ידי מר יובל וגנר בשנת 1999 שמה לה למטרה לשפר את איכות חייהם של קשישים ואנשים עם מוגבלויות בכל תחומי החיים. העמותה פועלת בדרך של הגברת מודעות, חקיקה ומיזמי הטמעה בעלי אימפקט גדול. הצוות פועל בשיתוף פעולה עם איגוד האינטרנט הישראלי ופועל לקידום הנגישות באינטרנט ובאפליקציות מזה שנים רבות, הרבה לפני שבוצעה חקיקה בנושא. עבור רוב האנשים הפך השימוש בזירה המקוונת ובאפליקציות לחלק משמעותי מחיי היומיום, אך מה לגבי מי שאינו יכול ליהנות מהם בשל חוסר נגישות?

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות) אשר פורסמו בשנת 2013, מחייבות אתרי אינטרנט ואפליקציות ציבוריים ועסקיים להיות נגישים לשימוש על ידי אנשים עם מוגבלויות שונות: מוגבלויות ראייה, מוגבלויות מוטוריות, קושי בקריאה, שמיעה, התמצאות והבנה ועוד.

"קהל האנשים עם מוגבלויות שמתקשה להשתמש באינטרנט מוערך ביותר משליש מהאוכלוסיה", מספר וגנר. "מעבר לכך שהרגולציה מחייבת נגישות, מדובר גם באינטרס עסקי מובהק. הוכח בארץ ובעולם שמדובר בפעולה כדאית מבחינה כלכלית (Return on Investment - ROI). אף מנהל עסקים לא יוותר על 35 אחוזים מפוטנציאל לקוחותיו. אם מנגישים את השירותים בצורה נכונה ומקצועית, זו השקעה שמוכיחה את עצמה מבחינה עסקית: ארגון נגיש הוא ארגון מרוויח. זהו אינטרס של בעלי העסקים לוודא שהאתר שלהם נגיש במאת האחוזים".

"אף מנהל עסקים לא יוותר על 35 אחוזים מפוטנציאל לקוחותיו"צילום: shutterstock

הנגשת אתרי אינטרנט – מה היא כוללת?

הנגשת אתר או אפליקציה כוללת מספר רבדים. החל מהנגשת התוכנה עצמה שתאפשר שימושיות על-ידי אנשים עם מוגבלויות שונות ובפרט אלה שנעזרים בטכנולוגיות מסייעות לגלישה. מבחינת התוכן ההנגשה כוללת כתיבה בשפה פשוטה ומובנת, תיאור של תמונות בחלופה טקסטואלית, סידור התוכן בצורה כזו שתוכנת ההקראה המשמשת עיוורים ומשתמשים עם מוגבלויות ראייה, תוכל לקרוא נכון את הטקסט ולהקריא אותו למשתמשים ועוד. "יש להנגיש גם את האפשרות למלא טפסים באינטרנט וכן את כל החומרים המצורפים לאתר כגון מסמכי PDF, אקסלים, סרטונים, ברושורים, ומסמכי וורד. כמו כן, בכל ארגון מעל 25 עובדים חייב להיות רכז נגישות שפרטיו יפורסמו בעמוד ייעודי באתר. אותו עמוד צריך להכיל גם הצהרת נגישות על נגישות אתר האינטרנט ופרסום של הסדרי הנגישות שהארגון הטמיע לטובת לקוחות עם מוגבלות", מדגיש וגנר.

הכול במקום אחד: קורסי נגישות מקצועיים, הנגשת מסמכים בכל הפורמטים ובדיקות סמויות

נגישות ישראל מציעה את השירותים שנדרשים לטובת הנגשת אתרי אינטרנט במקום אחד. "מטרתנו לקדם את הנגישות ולעזור לבעלי אתרים לעשות את זה נכון, במקצועיות, ביעילות ולהימנע מתביעות והוצאות מיותרות".

>> כנציגים של IAAP (International Association of Accessibility Professional) העמותה מציעה קורסי הכנה למבחן הסמכה מקצועי מטעם IAAP שמזכה בהכרה בינלאומית ועבודה בעולם כולו.

>> במרכז ההכשרה לנגישות קיימים מגוון קורסים ביניהם קורס רכזי נגישות, קורס להנגשת אתרי אינטרנט ואפליקציות, קורס הנגשת מידע לעורכי תוכן, למעצבים ועוד.

>> במרכז הישראלי להנגשת מסמכים ומידע מנגישים את כל סוגי הפורמטים ברמה גבוהה ובכלל זה הנגשות מורכבות כולל בקרת איכות ואבטחת מידע. המרכז, שמעסיק עובדים עם מוגבלויות, מנגיש בין היתר מצגות, מסמכים, סרטונים, יוצר קבצים קוליים אוטומטיים, מדפיס טקסט בכתב ברייל, מתרגם טקסט לשפת הסימנים, מנגיש דוחות כספיים, ברושורים שיווקיים, מנגיש כנסים מקצועיים ועוד וכל זאת תוך עמידה בסטנדרטים מקצועיים.

>> בדיקות משתמש עם מוגבלות: העמותה מציעה שירות של בדיקות לקוח סמוי על-ידי אנשים עם מוגבלויות. הצוות מוודא שמבחינת התוצאה האתר אכן נגיש ושימושי.

איתן עידן
מנהל שיווק וקשרי לקוחות, מורשה נגישות השירות
עמותת נגישות ישראל (ע.ר) - לקידום הנגישות ועצמאות אנשים עם מוגבלות
נייד: 052-3121929, טלפון: 09-7451126
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

----------------------------------------------

nullעואד הנדסה - ראייה רב תחומית המאפשרת פתרונות נגישות יצירתיים

"עואד הנדסה" עוסקת בתכנון מבנים מאז שנת 1980. "יש לנו לקוחות רבים שאנו מלווים מעל 20 שנה", מספר האדריכל מחמוד עואד, המנכ"ל והבעלים, אשר מחזיק בשלושה תארים: מוסמך למדעים בהנדסה אזרחית (הטכניון), מוסמך במדעי הארכיטקטורה (הטכניון), ותואר (M.S.C) מגיסטר בהנדסת ניהול והנדסת בטיחות.

"ברגע שהלקוחות מתרשמים מהערכים המנחים אותנו", מספר עואד, "מקצועיות, עקביות, זמינות, שיתוף פעולה עם הלקוח ועמידה בלוחות הזמנים – הם רואים שיש על מי לסמוך והם בוחרים בנו כל פעם מחדש".

המשרד בעל תקן איכות איזו (9001(ISO ומתמחה בייעוץ נגישות, תכנון התאמות הנגשה, הכנת סקרי נגישות, עריכת נספחי נגישות להיתרי בנייה, אישורי נגישות לטופס 4 או תעודת גמר ועוד. מעבר לנגישות, הצוות מתמחה אף בתכנון אדריכלי מהתכנון הראשוני עד הגמר, קונסטרוקציה – תכנון וייעוץ שלד המבנה, וכן ייעוץ בטיחות – הכנת מסמך בטיחות ותוכנית בטיחות אש מול הגורמים הרלוונטיים והמוסמכים.

הצוות מעורב בפרויקטים מהתכנון ועד לביצוע, הסיום ומסירתם ליזמיםצילום: עואד הנדסה

"ההתמחות והראייה הרב תחומית שלנו מאפשרות לנו להסתכל על הפרויקט מכל הכיוונים, ומייצרות לנו אפשרות לחשוב על פתרונות יצירתיים יותר. גם בפרויקטים בהם אנו מעורבים רק בנושא נגישות, הרקע שלנו בתחומי האדריכלות, קונסטרוקציה ובטיחות מאפשר לנו לתת מענה הוליסטי שלוקח בחשבון את כל ההיבטים והתחומים. כל התאמה הנדרשת מבחינת נגישות צריכה להשתלב עם האספקטים האחרים, ולנו יש את המומחיות לכך".

מה כוללים שירותי ייעוץ הנגישות?
"אנו מנגישים את הבניין, התשתיות והסביבה", מספר המהנדס איאד עואד המשנה למנכ"ל, מורשה נגישות מתו"ס ובוגר הטכניון בהנדסת מבנים. "אנחנו מייעצים לבניינים חדשים וגם עורכים התאמות נגישות לבניינים קיימים. בבניינים חדשים אנו עורכים התאמות נגישות בשלב התכנון הראשוני החל מדרכי ההגעה, החניה, נגישות פיזית (רמפות ומדרגות), ריהוט נגיש, מעליות, רוחב מעברים, שירותים נגישים ועוד".

עואד מדגיש כי כאשר עובדים על נגישות של בניין, יש לשמור על עקרון הרציפות וההחלה: לבחון כיצד אדם עם מוגבלות יכול להגיע, לחנות, להיכנס ולקבל את השירות שמגיע לו באופן עצמאי ללא עזרה מאדם אחר. "כשמדובר בבניינים קיימים אנו עובדים בתוך הבניין כדי להתאים אותו לתקנות הנגישות לבניין קיים: התאמות בתוך חניות, מדרגות, שירותים נגישים, וכו'.

הנגשת קומפוס במוסד אקדמיצילום: עואד הנדסה

"בנוסף לכך אנו בוחנים גם את התשתיות והתכנון העירוני, כגון תכניות תב"עות והרחבות, תחנות אוטובוס, כבישים, מדרכות, וכל פרט שהוא משמעותי. הייעוץ כולל גם מתן התייחסות לנגישות השירות – מערכות כריזה, דלפק שמותאם לאנשים עם מוגבלויות כדי שיוכלו לקבל שירות בישיבה או בעמידה ועוד, הרי נגישות השירות הולכת יד ביד עם נגישות המבנה."

אילו מקומות אתם מנגישים?
המהנדס איאד עואד:"משרדים ממשלתיים, רשויות מקומיות, קמפוסים ומבני השכלה גבוהה, מבני מסחר ותעשייה, חברות ציבוריות, מרפאות ומרכזים רפואיים, חברות הייטק, מתקנים הנדסיים ותחנות כוח, תשתיות ולקוחות פרטיים". המשרד ממוקם בצפון ונותן מענה ארצי, הצוות מעורב בפרויקטים מהתכנון ועד לביצוע, הסיום ומסירתם ליזמים. בין לקוחות החברה אפשר למצוא את שירותי בריאות כללית, משרד הביטחון, משרד הבינוי והשיכון, מכללת בית ברל, נמל חיפה ועוד.

"חשוב לציין שאנו מתבססים על חוק ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, חוק התכנון והבניה, התקן הישראלי, הוראות נציבות שוויון זכויות, וכן על חקיקה בינלאומית כמו אמנות האו"ם. כמו כן החברה בעלת תקן איזו 9001 וצוות עובדים מקצועי", הם מסכמים.

עואד הנדסה
טלפון: 04-9946787
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>