עורכי דין לידועים בציבור: הזכויות, החובות ומה עושים במקרה של פרידה

מהי ההגדרה לידועים בציבור, האם נדרש פרק זמן מינימאלי וכיצד מתייחס בית המשפט לזוגות שחיים יחד מבלי שנישאו?

דניאל דותן, ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד של עורך דין חותמת על מסמך
בין 2005 ל-2019 חלה נסיקה של 79% במספר בעלי רישיון עריכת דיןצילום: shutterstock
דניאל דותן, ניבה שור
תוכן שיווקי

יותר ויותר זוגות מוותרים על הליך הנישואים הרשמי המוכר במדינת ישראל, לטובת חיים משותפים ומשק בית משותף על כל המשתמע מכך. אולם מעטים בקיאים ברזי החוק המגדיר במדויק את מעמדם ידועים בציבור – זוג שלא נישא אך חי יחד, מה קורה במקרה של פרידה וחלוקת רכוש, מהם החובות והזכויות המוטלים על אחד או אחת מבני הזוג וכיצד מתייחס אליהם בית המשפט? על כך משיבים עורכי הדין המאוד בקיאים בתחום: עו"ד אלי רייך ועו"ד יודפת בן שושן.

עו"ד אלי רייך: מייצג ידועים בציבור

עו"ד אלי רייך העוסק בדיני משפחה, מעניק ליווי וייצוג בתיקי גירושים במתכונת ייחודית הכוללת מגוון שירותים משפטיים מקצועיים ואסטרטגיים, לצד רגישות גבוהה וייעוץ נבון ויצירתי ללקוחותיו. זאת, כאשר הוא מתמקד גם בייעוץ וייצוג משפטי לבני זוג ידועים בציבור.

בני זוג שאינם נשואים כדת וכדין אך מנהלים משק בית משותף וחיים תחת קורת גג אחת, נחשבים ידועים בציבור, וככאלה יש להם זכויות וחובות כלכליות, הוריות, משפטיות ואחרות, שהמדינה העניקה להם. "מדינת ישראל מכירה בארבעה מצבים משפחתיים פורמליים אפשריים של אדם, המכונים מעמד אישי", מסביר עו"ד לדיני משפחה, אלי רייך, "אלה ארבעת המעמדים: רווקים - מי שלא היו נשואים מעולם; נשואים - מי שנמצאים בברית נישואים או בברית הזוגיות; אלמנים – מי שהיו נשואים ובת או בן הזוג נפטרו וגרושים - מי שהיו נשואים והתגרשו. רק אחד ממצבים אלו נרשם במרשם האוכלוסין, והוא מוצג גם בספח של תעודת הזהות".

ארבעה מצבים להגדרה. עו"ד אלי רייךצילום: עצמי

"בנוסף לארבעת המצבים שפורטו, מוסדר בחוקים שונים מעמד נוסף המכונה 'ידועים בציבור'. כאן לא מדובר במעמד שממנו נגזר מערך של זכויות וחובות החלים על בני זוג נישואים, אלא מדובר בהכרזה על מצב עובדתי לצורך קבלת זכויות מסוימות מבן הזוג או ממוסד ממלכתי. המעמד ידועים בציבור איננו מוגדר בחוק והוא נקבע על פי החלטת בית המשפט".

מהם הקריטריונים שעל פיהם מחליט בית המשפט שבני זוג ידועים בציבור?

"בתי המשפט קבעו שני מרכיבים אשר אם התקיימו בו זמנית, יוכרו בני זוג כידועים בציבור. האחד, קיום מערכת חיים תחת קורת גג אחת באהבה, במסירות ובנאמנות והשני, ניהול משק בית משותף, שהוא פועל יוצא של חיי המשפחה המשותפים, כפי שנוהגים זוגות נשואים. אין דרישת זמן מינימלית אשר ממנה ואילך ניתן יהיה להיכנס בגדר 'ידועים בציבור'. המגמה הרווחת היא, שגם פרק זמן של שלושה חודשים יחשב לסביר לצורך הכניסה להגדרה זו".

מה ההבדל בין נשואים לבין ידועים בציבור, מבחינת הזכויות והחוק?

"חוקים שונים מייצרים זכויות וחובות לפרט, על בסיס המעמד האישי (בהתאם לארבעת המעמדות הנ"ל). כך לדוגמה, מיסים שאדם נדרש לשלם משתנים בהתאם למעמדו: רווק, נשוי, גרוש או אלמן. גם התשלום שעל הפרט להעביר לביטוח הלאומי משתנה לפי מעמדו האישי ועוד. לידועים בציבור לעומת זאת, יש חובות או זכויות מכוח היותם ידועים בציבור ובהתאם לכללים הרלוונטיים למצבם".

"הבדל נוסף בין ידועים בציבור לנשואים, בא לביטוי בשעת חלוקת רכוש הצדדים בפרידה. ידועים בציבור נדרשים ליותר הוכחות כדי להוכיח כוונת שיתוף ביניהם על מנת שבית המשפט יקבע חלוקה שוויונית של כל נכסיהם. חשוב לציין, כי חוק הירושה הקפיד להשוות את זכויות הידועים בציבור לאלו של נשואים (סעיף 55 לחוק הירושה) ובלבד ששני בני הזוג אינם נשואים לאחר".

מה קורה כאשר בני זוג ידועים בציבור מגיעים למשפט לקביעת חלוקת רכושם?

"בבית המשפט, ידועים בציבור נדרשים להביא ראייה מחזקת נוספת לביסוס 'כוונת שיתוף' אשר תעיד על כוונת השיתוף בנכס, ברכוש, בכספים ובכל דבר אשר הם חלוקים לגבי אופן חלוקתו ביניהם. ההבדל נובע מהנחת היסוד השונה בשתי מערכות אלו. אצל נשואים, מעצם נישואיהם, עולה כוונתם ליצור חיי שיתוף ומכך משתמע שכל הנכסים שרכשו ושנצברו במהלך נישואיהם הינם משותפים לשניהם, ללא קשר לשאלה על שם מי הנכסים רשומים. אצל ידועים בציבור המצב הפוך מיסודו. הנחת המוצא הינה שבני הזוג בחרו שלא לחיות חיי שיתוף כשל בני זוג נשואים, אלא בחרו בהפרדה רכושית. לכן, על בן הזוג המעוניין להוכיח שיתוף בנכסים להביא ראיות להוכחת כוונה זו".

כיצד מתייחס בית המשפט להבדל בין ידועים בציבור לנשואים?

"בבסיס ההכרה בשיתוף הרכוש אצל 'ידועים בציבור', עומד עקרון השוויון שעל פיו יש מקום להשוות את זכויות הידועים בציבור לזה של הנשואים".

"למרות ההבדל בין נשואים לידועים בציבור, בתי המשפט מצאו לנכון להשוות ככל האפשר בין השניים, בעיקר במקרים בהם החוק מנע מבני הזוג להתחתן, כמו למשל כהן וגרושה, בני דתות שונות, מעוכבי גט או בני זוג חד מיניים, אך גם לגבי זוגות שבחרו מרצונם החופשי שלא להתחתן והחליטו לנהל חייהם כנשואים ללא מיסוד פורמלי של קשר נישואין ברבנות".

עו"ד אלי רייך - עורך דין לגירושים
כתובת המשרדים: הכלנית 12, כוכב יאיר ז'בוטינסקי 7 א', בניין הבורסה, רמת גן
טלפון: 054-2473786
למעבר לאתר>>>
——————-

עו"ד יודפת בן שושן: עורכת דין לענייני משפחה ומעמד אישי

"ידועים בציבור" הוא מעמד ההולך ומתפשט בחברה הישראלית ובכלל בקרב זוגות רבים, ועקב כך הולך וצובר תאוצה בעולם המשפט. יחד עם זאת, במדינת ישראל טרם הוסדר מעמד זה בחוק – דבר המוביל להתמודדויות לא פשוטות הן מצד בתי המשפט, הנדרשים לבחון כל מקרה לגופו, והן מצד בעלי הדין הטוענים למעמד 'ידועים בציבור' ונדרשים למאבק משפטי לשם קבלת הזכויות הנובעות ממנו.

עורכת הדין יודפת בן שושן בחרה לעסוק בתחום המשפחה מתוך שליחות אישית וחברתית ורצון לסייע ללקוחותיה בנקודות שבר בחייהם האישיים והמשפחתיים, ביניהן סוגיות עמן מתמודדים ידועים בציבור. עו"ד בן שושן היא בוגרת תואר ראשון ושני במשפטים, מוסמכת כמגשרת בסכסוכי משפחה, וכן מוסמכת לעריכת ייפוי כוח מתמשך. משרדה עוסק משנת 2010 בכל קשת התחומים המשתייכים לענף דיני המשפחה והמעמד האישי ומעניק שירותי ליטיגציה משפטית לצד ניהול הליכי גישור לגירושין, עריכת צוואות, עריכת ייפוי כוח מתמשך ועוד.

"במשך השנים, ליווה משרדי עשרות לקוחות במעמד ידועים בציבור". עו"ד יודפת בן שושןצילום: ארקדי רסקין

"במשך השנים, ליווה משרדי עשרות לקוחות שהגיעו אליי במעמד של ידועים בציבור. חלקם הגיעו לפתרון בהליך משפטי שמוצה עד תום וקיבלו פסק דין לטובתם, חלקם הסתיימו בהסדר פשרה הוגן שהושג בהליכי מו"מ או גישור, וחלקם השכילו לעגן את הסכמותיהם מראש והסדירו את יחסיהם בהסכם ממון עוד בתקופת הקשר הזוגי", מספרת עו"ד בן שושן.

מעמד שאינו מוסדר בחוק

עו"ד בן שושן מסבירה כי במדינת ישראל מעמדם של ידועים בציבור טרם השתווה לחלוטין למעמד של נשואים, מאחר שאינו מוסדר בחוק, אלא באמצעות זכויות שהתפתחו והשתרשו לאורך השנים בפסיקה. "למרות ה"ביקוש" ההולך וגובר במישור החברתי, המונח 'ידועים בציבור' מוזכר רק במספר מצומצם של חוקים, כדוגמת חוק הביטוח הלאומי וחוק הירושה. בשנת 2020 הוגשה בכנסת הצעת חוק להסדרת מעמדם של ידועים בציבור, אך זו טרם אושרה", היא אומרת.

לדבריה, מאחר שהחוק אינו מסדיר את מעמדם של ידועים בציבור באופן אחיד ושוויוני – נטל ההוכחה מוטל על כתפיהם ובא לידי ביטוי במצבים שונים, למשל כאשר הם נדרשים להסדיר את ענייניהם מול המוסד לביטוח לאומי או חברות הביטוח. עו"ד בן שושן מספרת על לקוחה ממשרדה שנאלצה לנהל הליך משפטי מתיש ומייגע לאחר פטירתו של בן זוגה, כדי שתוכל לקבל את קצבת השארים מקרן הפנסיה שלו. קרן הפנסיה התנערה מחובת התשלום וחייבה את בת הזוג להוכיח את הקשר הזוגי בהתאם לדפוסים המקובלים. "לעתים קרובות בזוגיות בפרק ב' או בגיל השלישי דפוסי הקשר שונים מהמקובל ואינם כוללים מגורים משותפים. לאחר מאמץ רב הצלחתי להוכיח את מעמדה כידועה בציבור והיא קיבלה את המגיע לה", היא מספרת.

"גישור - כלי מרכזי לפתרון סכסוכים"

אחת מדרכי ההתמודדות עם המצב המשפטי המורכב של ידועים בציבור, עליהן ממליצה עו"ד בן שושן היא שימוש בהליכי גישור ככלי מרכזי לפתרון סכסוכים במשפחה. כמו למשל, במקרה של לקוחה במשרדה שהייתה 'ידועה בציבור' וקיבלה נתח גבוה מאוד בבית המגורים המשותף, בשל הזכויות שלה בעסקים ובחברות של בן זוגה לשעבר, שהוסדרו במסגרת הליכי משא ומתן והסתיימו בהסכם פשרה ראוי והוגן לשני הצדדים. "אני ערה לכך שלא בכל המקרים זה מתאפשר, בעיקר אם הצד השני אינו בן הזוג אלא המוסד לביטוח לאומי או חברת ביטוח המחזיקה בקופת חיסכון של בן הזוג הנפטר", היא מציינת.

"טוב יעשה המחוקק אם יעגן בחוק את התשתית הראייתית הנדרשת להכרה במעמדם של ידועים בציבור, כדרישה אחידה שתהווה כלי משפטי אחיד ושוויוני לכל אזרחי המדינה", מסכמת עו"ד בן שושן. "כמי שעוסקת בדיני משפחה שנים רבות, אני רואה בהליך המשפטי כגשר על פני מים סוערים. חשוב לזכור שהמשבר הוא בר-חלוף ולשאוב מכך כוחות ותעצומות נפש להתמודד עם ההליך המשפטי. ומעל הכל - חשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד בקיא בתחום, שיעמוד לצידכם לאורך כל הדרך ויוביל אתכם בבטחה לחוף מבטחים".

עו"ד יודפת בן שושן: עורכת דין לענייני משפחה, גישור לגירושין
כתובת: בר כוכבא 16 (בית נועה) בני ברק
טלפון: 050-7860970
דוא"ל>>
פייסבוק>>