אוטומציה במערכות לוגיסטיות: תכנון, התקנה ותחזוקה בהתאם לכל צורך

מערכות שינוע ומחסנים אוטומטיים הפכו לכלי חיוני עבור חברות העוסקות במסחר מקוון, הנדרשות לעמוד בקצב הזמנות מהיר ולעיתים בלתי צפוי. כיצד ניתן לעשות זאת בהצלחה, לשפר את הביצועים ואף לחסוך בכוח אדם?

נטלי שרון, מאור מואיגר ולידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עומד במחסן מול חבילות ומחזיק אייפד
אוטומציה במערכות לוגיסטיות: תכנון, התקנה ותחזוקה בהתאם לכל צורךצילום: shutterstock
נטלי שרון, מאור מואיגר ולידור יעקב
תוכן שיווקי

בעקבות מגפת הקורונה, שהכתיבה כללי התנהגות חדשים בכל תחום בחיים, עולם הצרכנות והתעסוקה חווה את אחת הטלטלות הגדולות ביותר בשנים האחרונות - איתה נולדו גם צרכים חדשים. מחסנים לוגיסטיים הפכו לכלי חיוני עבור מתן מענה מהיר לדרישות הלקוחות, המצפים למוצר שהזמינו בכיליון עיניים ובחוסר סבלנות גובר, לכן חשוב לעמוד בקצב ובמקביל להתאים את העסק לצרכי השוק. אוטומציה במערכות לוגיסטיות יכולה לסייע בשיפור הביצועים וייעול תהליך העבודה בצורה חכמה. בין החברות שמציעות שירותים בנושא: טרנסטק, רוזנשטוק-שיפור הנדסה ולוגיסטיקה וביוון בע"מ.

nullטרנסטק

השהות הממושכת בבית בעקבות מגפת הקורונה הגבירה את הצורך במסחר מקוון, כזה שמוזמן בלחיצת כפתור ומגיע עד פתח הבית, רצוי תוך כמה שעות. כדי לתמוך באופרציה המורכבת, גבר הצורך במחסנים לוגיסטיים חכמים שייתנו מענה לביקוש האדיר, הגובר לעיתים על יכולת האספקה.

טרנסטק הוקמה ב-1987 ועוסקת מאז ועד היום באוטומציה למערכות לוגיסטיות. החברה מתכננת, מתקינה ומתחזקת מחסנים אוטומטיים ומערכות שינוע אוטומטיות, עם למעלה מ-300 לקוחות פעילים בישראל.

החברה מתפעלת מרכז שירות ותמיכה ארצי הפועל 24/7. "25 טכנאי שירות מסתובבים בכל הארץ ונותנים שירות בכל שעות היממה, בזמן תגובה של עד שעתיים מקריאה. זה דבר שאנחנו מאוד מתגאים בו ומבדל אותנו מחברות אחרות. יכולת ברת קיימא לתת שירות אמיתי, סביב השעון", אומר רותם לבון, סמנכ"ל התפעול של טרנסטק.

החברה מתכננת, מתקינה ומתחזקת מחסנים אוטומטיים ומערכות שינוע אוטומטיותצילום: טרנסטק

תחת פעילותה של החברה פועלות שלוש חברות בת, המעניקות יחד מענה 360 בתחום. חברת "פארק טק" אחראית על תכנון והתקנה של מתקני חניה אוטומטיים, חברת "הורטל פרויקטים" אמונה על תכנון, התקנה ותחזוקה של עגורני גשר ומתקני הרמה. החברה השלישית היא "אלון טק", האחראית על תכנון והתקנה של מערכות פניאומטיות לשינוע אשפה וכביסה בוואקום, בעיקר במגדלי מגורים ובתי חולים. כל אחת מהחברות מייצגת חברות רב לאומיות, ממנה רוכשים את הציוד.

פתרון לוגיסטי חדש לעסקים קטנים ובינוניים

אם בעבר היו המחסנים האוטומטיים נחלתם של חברות ענק בלבד, כיום מגיעה דרישה דומה גם מצד חברות קטנות יותר. לאור הביקוש הרב, טרנסטק מציעה כעת פתרונות גם עבורן. "אלו פתרונות אוטומטיים ברי קיימא שניתן ליישם כבר מחר בבוקר ולא עולים מיליונים. מדובר במחסן אוטומטי קטן שמגיע מחברה איטלקית בשם MODULA. המערכת פועלת על עיקרון שבמקום שהמפעיל ייגש למדף, המדף מגיע אליו בצורה אוטומטית", מספר רותם.

הפתרון החדשני חוסך בשטח רצפה וכוח אדם יקר, מכאן שהחזר ההשקעה עליו מאוד מהיר. טרנסטק יודעת לתכנן את הפתרון תוך מספר ימים ולספק אותו תוך מספר שבועות. המחסן האוטומטי אינו דורש תשתיות מיוחדות בהיבט רצפה או חשמל. יתרון משמעותי נוסף הוא החיסכון באנרגיה. כשהמערכת לא עובדת, היא נמצאת במצב "שינה" וצריכת החשמל שלה נמוכה. על כן היא גם נחשבת מערכת ירוקה.

MODULA System Logistic - Introduction Videoקרדיט: MakiTechCorp

הפתרון החדשני נבנה בצורה מודולרית, בדומה מאוד ללגו: ניתן להעבירו ממקום למקום, להגביה או להנמיך ולהוסיף מדפים. "זה מאפשר ללקוחות גמישות מלאה מהיום הראשון שמטמיעים את הפתרון. אנחנו יודעים לממשק אותו לכל מערכת מידע שקיימת בשוק, כמו SAP, פריוריטי, אורקל ודומות", מפרט רותם.

מחסנים לוגיסטיים בהתאמה אישית

טרנסטק מציעה לחברות פתרון גמיש המותאם אישית לצרכיהן. בין אם מדובר באחסנה של מוצרי מזון, קוסמטיקה או חלקי חילוף – המערכת המשולבת תדע להעניק את המענה המדויק ביותר. "תכנון של מחסן אוטומטי או מרכז לוגיסטי נותן מענה לצורך והרצון של הלקוחות להיות גמישים ודינאמיים בעולם המשתנה, לדעת להתאים את עצמם לצרכים של השוק", מדגיש רותם.

התהליך מתחיל בפגישת ייעוץ ללא עלות, במסגרתה מהנדסים לומדים את הפעילות הלקוח בהיבט של נפח לאחסון, תפוקה בכמות הזמנות ושורות ליקוט ביום והאתגר שהלקוח מבקש לפתור. "אנחנו מבינים מה הצורך האמיתי, ובהתאם לזה מתאימים tailor- made - פתרון שמתאים להיום ויתאים גם בעוד שלוש-חמש שנים, בהתאם לאופק הגידול".

לדברי רותם, המערכת מאפשרת צמצום משמעותי בכוח האדם, העלאה של התפוקה עד פי חמישה ממלקט אנושי וחיסכון אדיר בעלויות רצפה כתוצאה מחסכון בשטח. לא פלא, אם כך, שהביקוש לפתרונות אוטומטיים רק גדל וגדל. "גדלנו השנה ב- 400% בביקוש לאוטומציה לתהליכים לוגיסטיים, אני מאמין שיהיה באז גדול בנושא", מסכם רותם.

טרנסטק
הסיבים 49, פ"ת
טלפון: 03-9100606
מעבר לאתר >>
לערוץ היוטיוב >>
לפרופיל הלינקדין >>

-----------------------------------

nullרוזנשטוק-שיפור הנדסה ולוגיסטיקה: פתרונות אוטומציה מתקדמים

אחרי המהפכה התעשייתית ששינתה לבלי היכר את עולם העבודה, מתחוללת כעת מהפכה מסוג אחר – וגם היא, כמו המהפכה המפורסמת הזאת – יכולה לשפר במידה ניכרת את איכות החיים והעבודה של כולנו. אוטומציה היא שם כולל לשורה של תהליכים אשר משתלבים כמעט בכל ענפי התעשייה ויכולים לשפר את היעילות, הדיוק, הבטיחות ותפוקת העבודה.

גם הארגונים המובילים במשק הישראלי עמלים במרץ על שילוב מתעצם של כלי אוטומציה ומכשור רובוטי במסגרתם, מתוך הבנת הפוטנציאל האדיר שטמון בכך. חברת רוזנשטוק-שיפור הנדסה ולוגיסטיקה מלווה רבים מהגופים האלו. בחברה מספרים על הערך הרב שטמון בכך – ולא תמיד נלקח בחשבון:

מרלו"ג שסטוביץצילום: רוזנשטוק-שיפור

"אין עוד חברה בארץ שהטמיעה מערכות אוטומציה בחברות ובארגונים בהיקף שלנו", מספר המנכ"ל המשותף בחברה, ירון לוקר. "זהו תחום יחסית חדש בישראל ועדיין אין הרבה חברות שמתמחות בו, אך אנחנו מנהלים תהליכים ופרויקטים כאלה כבר זמן רב וצברנו המון ניסיון בתכנון, יישום והפעלה של מערכות אוטומטיות מתקדמות".

"כשמדברים לדוגמה על מרכזים לוגיסטיים גדולים, כבר לא צריך להסתובב ולראות איפה נמצא כל פריט, לעשות ספירות מלאי ולאתר חוסרים. כיום אפשר לדאוג שהכול במרכזים האלו יהיה ממוחשב ומתועד במערכת מידע חכמה שמספקת נתונים מדויקים בזמן אמת. בנוסף, ניתן לשלוט בכל הממשקים במקום – לרבות טמפרטורה, תאורה, תנועת כלי רכב, שינוע, מיון ועוד".

מצמצם כמעט לאפס את טווח הטעות

רוזנשטוק מלווה כאמור תהליכי אוטומציה ומספקת פתרונות מתקדמים לשורה של ארגונים מהמובילים במשק. בין לקוחותיהם נמנים אסם, צה"ל ומערכת הביטחון, טבע, שטראוס, שסטוביץ, כץ, אדמה, רב בריח, אלביט, דואר ישראל, מכבי, משטרת ישראל ועוד. בנוסף, החברה מקימה מרכזים לוגיסטיים מאפס וכן מלווה מרכזים קיימים לשיפור היעילות שלהם באמצעות כלים טכנולוגיים מתקדמים.

"בפרויקט אחד שעשינו לספרייה הלאומית, בנינו מחסן אוטומטי לחלוטין לחמישה מיליון ספרים", נזכר עוזי שפיגל, מנכ"ל-משותף בחברה. "במקום שהספרייה תבזבז המון זמן ומשאבים באיתור ספרים במאגר העצום, בנינו מחסן שקבור כולו בעומק של 18 מטרים מתחת לאדמה ומנוהל באופן אוטומטי".

שניב - מחסן אוטומטיצילום: הדמיה של משרד "ויקטור עשור אדריכלות"

בנוסף, ליוותה החברה את ההקמה של מרכז הפצה גדול בחברת שראל, ששייכת לבתי החולים של משרד הבריאות ומספקת פתרונות לוגיסטיים וציוד רפואי לבתי החולים. הפרויקט כלל הקמה של מערך אוטומטי לליקוט תרופות וציוד רפואי. "מעבר לחיסכון האדיר בכוח אדם ובשטחים, משתפרת מאד גם האמינות בהכנת המשלוחים ומצטמצם כמעט לאפס טווח הטעות בליקוט התרופות", מוסיף ירון.

חושבים על כל שלב בתהליך

הייחודיות של השירות שמציעה רוזנשטוק בתחום האוטומציה, טמונה בעובדה שהחברה יכולה לנהל בעצמה באופן מלא והוליסטי תהליכי תכנון וליווי בהקמת מרכזים לוגיסטיים מורכבים, מאחר וצוותי התכנון כוללים מהנדסים מתחומי התעשיה, מכונות, לוגיסטיקה ומערכות מידע, זהו הרכב של התמחויות שנחשב ייחודי לרוזנשטוק.

"את המשימות בהקמת מרכז לוגיסטי ניתן לחלק לשני תחומים – ניהול ההנדסה וניהול תהליכי הארגון והעבודה (או"ש)", מסביר ירון. "אצלנו בחברה יש אנשי מקצוע שעובדים מול האדריכל והיועצים, קבלן הביצוע ואנשי המקצוע השונים שאחראיים על הקמת המרכז וגם מבצעים חשיבה על כל שלב בתהליכי העבודה הלוגיסטיים והארגוניים. לאחר מכן הם מציעים פתרונות מתקדמים שיבטיחו יעילות מרבית בעבודה".

כדי לעשות זאת, צריך להכיר היטב את פתרונות האוטומציה המתקדמים והחדשניים ביותר שקיימים כיום בעולם וכן להחזיק בניסיון ביישום מרכזים לוגיסטיים, תוך הבנה של הצרכים והאתגרים הגדולים בתחומים האלו.

"אנחנו מצליחים לעשות את זה בעזרת שיתוף פעולה עם כמעט כל החברות החשובות בתחומי העשייה שלנו ומוודאים תמיד שהלקוחות יקבלו את הפתרונות שהכי מתאימים להם, תוך אבטחת הלקוחות מבחינת ישימות הפתרונות, הצלחת הפרויקט ועמידה בציפיות בתקופת ההפעלה השוטפת של המרלו"ג. חשוב לציין שבהקשר הזה אנחנו לא מייצגים אף יצרן או ספק ומקפידים להיות גורם בלתי תלוי שמשרת אך ורק את האינטרסים של הלקוח שלנו", מסכם עוזי.

רוזנשטוק-שיפור הנדסה ולוגיסטיקה: פיתרונות אוטומציה מתקדמים
מעבר לאתר >>
טלפון: 03-6495007
לכתובת המייל >>

----------------------------------------------

nullחברת ביוון בע"מ

"בשנים האחרונות אנו עדים למגמה גוברת של מעבר למחסנים אוטומטיים", אומר שי אברהמי, מנכ"ל חברת ביוון ומהנדס מכונות בעל למעלה מעשרים שנות ניסיון בתחום האוטומציה. "הצורך בביצוע פעולות מהירות ביעילות ובמינימום עלויות, הובילו לגידול בדרישה למחסנים אוטומטיים, מערכות מיון אוטומטיות ולאוטומציה בתחום הלוגיסטיקה בכלל. אלו מאפשרים הפחתה בעלויות כוח האדם, ניצול גבוה של שטח האחסון, עבודה מהירה במינימום טעויות / תקלות, וניהול מלאי גדול תוך עמידה בדרישות האספקה השוטפות", מוסיף שי. חברת ביוון בע"מ הוקמה בישראל בשנת 1999, כשלוחה של החברה הגרמנית הוותיקה Beewen GmbH, שהוקמה בשנת 1977. החברה מייצרת ומשווקת מחסנים אוטומטיים למגוון תעשיות ברחבי אירופה, ארה"ב והמזרח הרחוק.

חברת ביוון הישראלית עוסקת בתכנון, הקמה ואינטגרציה של מחסנים אוטומטיים עם עגורני Miniload, תכנון והקמה של מערכות מיון וכן מספקת ללקוחותיה את ציוד המעטפת הנדרש: מדפים, מסועים, ממיינות, מעליות, אמצעי משטוח, רובוטים, קוראי ברקוד וכו'. לצד זאת, החברה מציעה ללקוחותיה תוכנה לניהול מחסנים ומערכי לוגיסטיקה, פרי פיתוחה. בין לקוחותיה ניתן למצוא מגוון חברות גדולות במשק, כגון תנובה, אלעל, אינטל, אלביט, פלסאון, וצה"ל.

"הצורך בביצוע פעולות מהירות ביעילות ובמינימום עלויות, הובילו לגידול בדרישה למחסנים אוטומטיים"צילום: שי אברהמי

תפירת פתרון בהתאם לצרכי הלקוח

ייחודיותה של חברת ביוון טמון ביכולתה 'לתפור' לכל לקוח את הפתרון המדויק לצרכיו. צוות החברה מלווה את הלקוח באפיון הצרכים ובהתאם פועל לתכנון פתרון הלוקח בחשבון את מגוון הדרישות והאילוצים הקיימים. חלק מהפתרונות, ביניהם מערכות מיון, מערכת אחסון וליקוט אנכי (VLM), מדפים נעים גם לאחסון בקירור, מייבאת החברה מיצרנים מובילים ומוכרים באירופה, ואלו מורכבים עם הגעתם ארצה. מחסני Miniload מיוצרים על ידי Beewen הגרמנית. פתרונות אחרים מייצרת חברת ביוון באופן עצמאי בישראל.

תהליך הליווי כולל גם הרכבת הפתרונות באתר הלקוח, כאשר לצוות החברה ניסיון רב בהרכבת מערכות גדולות ומורכבות. "מטרתנו היא לספק ללקוחותינו מוצר סופי (Turn Key Project), הכולל מערכת שלמה וציוד המעטפת הנלווה לה", מדגיש שי.

מערכות מיון למגוון תעשיות

"מגפת הקורונה הובילה לגידול משמעותי בכמות הרכישות שאנשים מבצעים אונליין", מדגיש שי. העלייה במסחר המקוון הובילה בתורה לגידול בביקוש למערכות מיון - מערכות המבצעות פעולות מיון למוצרים וחבילות / מעטפות לקווי הפצה ולחנויות. הממיינות מייתרות את הצורך בעובדים לשם מיון המוצרים ומאפשרות עבודת מיון יעילה במינימום זמן. חברת ביוון משווקת מגוון מערכות מיון, החל ממיון ביגוד והנעלה לפי סוגי מוצרים ומידות, ועד למיון חבילות המגיעות מחו"ל לפי אזורי חלוקה ולקוחות.

Beewen Ltd Projectsקרדיט: Beewen Israel

מערכת בקרה גמישה הניתנת להתאמה אישית

מערכת הבקרה והתוכנה מהווה למעשה את 'המח' המפעיל את המערכות השונות, ומכאן שיש לה חשיבות רבה בהבטחת פעילותו התקינה של תהליך האוטומציה. חברת ביוון פיתחה תוכנת SGS המתממשקת למערכת הבקרה וכן למערכת ה-ERP של הארגון, ופועלת להעברת פקודות כדוגמת תעדוף בטיפול בהזמנות, סדר איסוף רכיבים לצורך תהליך ייצור ועוד. יתרונה של המערכת מתבטא בגמישותה, המאפשרת התאמת ממשקים שונים לכל ארגון, על פי צרכיו. מדובר בתוכנה בעלת ממשק בעברית, מה שמקל על המשתמש.

שירותי תחזוקה מקצועיים

"תחזוקה נכונה הכרחית להארכת אורך חיי המערכות", מדגיש שי, ומוסיף כי החברה מספקת ללקוחותיה שירותי תחזוקה הכוללים תחזוקה מונעת וטיפול בתקלות, כחלק בלתי נפרד מהשירות. שי מסכם כי "החברה שמה דגש על שירות מקצועי ברמה הגבוהה ביותר", כאשר צוות הטכנאים אף משתתף לכל אורך השנה בהכשרות למוצרים קיימים וחדשים בחברת האם שבגרמניה.

חברת ביוון בע"מ
טלפון: 052-2465706
מעבר לאתר >>
לסרטון אודות משטחים רובוטיים >>